Dovolená Botswana


  Botswana - navigace  
zájezdy Botswana Hotely a ubytování Botswana
Last minute Botswana Informace Botswana
Víza Botswana Fotogalerie Botswana
Mapy a průvodce Botswana Recenze hotelů Botswana
Diskuze Botswana  Botswana

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet?


Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Období sucha (květen až listopad) je nejsnazší doba pro cestování, i když zaprší, obloha se zase rychle vyjasní. Je to ideální doba, pokud jedete do Botswany poprvé a chcete vidět hodně zvířat. Červen až srpen jsou nejchladnější měsíce, teploty v Kalahari klesají až po nulu. Od září se postupně teploty zvyšují. Ve vnitřní oblasti Kalahari, včerně centrálního Chobe a Velké solné pánve, je už velmi horko na konci října. Teplota někdy dosahuje až 40 stupňů ve stínu. V oblasti Okavanga je počasí mnohem mírnější díky vodě a vegetaci. V srpnových nocích teplota neklesá pod nulu a říjnu není nesnesitelné vedro. Listopad je proměnlivý měsíc, některé dny je horko, jindy chladněji, když mraky zastíní slunce. Někdy přijdou přeháňky a s nimi větší vlhkost vzduchu.
Období dešťů od prosince do března je zcela odlišné, počasí se může měnit každým dnem, i přes den se obloha zamračí a za chvilku se zase objeví slunce. Lijáky jsou obvykle silné a krátké a často v pozdním odpoledni, někdy zůstane obloha zatažená několik dní. V těchto dnech budete potřebovat nepromokavé bundy, ale zřídka prší dlouho. Jednoduše řečeno, neexistuje nejlepší doba, kdy navštívit Botswanu, tady je několik rad, které vám mohou pomoci při rozhodování…

Cestování
Cestovat po Botswaně v období sucha má své přednosti, ale na některých místech v období dešťů jsou zcela jiná zvířata. Cestovat po písečných oblastech je dobré, ale v období sucha je tu někdy nesnesitelné vedro. V oblastech, kde půda obsahuje velké množství jílu, jsou cesty v období dešťů rozmočené – pro příklad cesta z Rakopsu do kempu Central Kalahari’s Scout Camp u Kuke, hlavně ta v oblasti Delta – Linyanti, stejně tak jako cesta mezi Xakanaxa a North Gate jsou zcela pod vodou. Takže cestování v období dešťů vyžaduje pozornou přípravu a velkou pozornost při jízdě. Jedete-li do odlehlejších oblastí, pak se doporučuje cestovat v konvoji alespoň dvou nebo tří aut.

Přelety
Naproti tomu počasí není skoro žádný problém, pokud se přepravujete letecky do safari kempů. Ty jsou připraveny na výkyvy hladiny vody, počasí může ovlivnit jen vaše aktivity. Během období dešťů je tu méně návštěvníků, ale lety jsou celkem pravidelné a málokterý z kempů má zavřeno. Mnoho z nich v tuto dobu dělá pravidelnou údržbu nebo staví nové objekty. Ty, co zůstanou otevřené, nejsou plné a je tu klid.

Vegetace
Během období dešťů se vše zazelená, Kalahari se probudí k životu a buš se zbarví všemi odstíny zelené. Pánve se změní v malá jezírka a dochází k regeneraci botswanské buše. Když deště skončí, listy postupně usychají a mnoho z nich spadne, objevuje se více barvy šedé a hnědě a jen těžko naleznete stín. Na konci září a v říjnu je většina rostlin suchá, vybarvená do žluté a hnědé barvy.

Zvířata
Z hlediska býložravců je období dešťů mnohem příjemnější než období sucha. Během období dešťů žije většina zvířat na místech kde jsou vodní jezírka, mají mláďata a jsou v dobré kondici. Během období sucha však tento luxus zvířata nemají. Než lidé zasáhli do přírodního prostředí Botswany, což bylo tak před 150 lety, mnoho zvířat v Africe se vydávalo pravidelně po svých migračních stezkách, často na velmi dlouhé vzdálenosti. I přes velké změny k této migraci ještě na některých místech dochází.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz