Dovolená Thajsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Thajsko - navigace  
zájezdy Thajsko Hotely a ubytování Thajsko
Last minute Thajsko Informace Thajsko
Víza Thajsko Fotogalerie Thajsko
Mapy a průvodce Thajsko Recenze hotelů Thajsko
Diskuze Thajsko  Thajsko

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisySpolečenská etiketaCo tam nesmím jíst a pít-->Osobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Thajsko je poměrně dost bezpečná země, přesto je nutné být dobře informován o možných problémech, a vyvarovat se tím zbytečných konfliktů. Není dobré, když cestujete sami, zejména pokud jste žena a ocitnete se v noci sama na bangkokském letišti. Pokud si berete taxi, zastavte si raději auta s žlutým a černým označením než auta s bílým a černým označením. Na noc se raději zamykejte, zejména pokud bydlíte v horší čtvrti. Dobře si uschovávejte peníze a cennosti. Jestliže cestujete autobusem nebo vlakem, dobře si zabezpečte zavazadla. Obecně se považuje Thajsko za ráj pro turisty a jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Toto tvrzení je ve většině případů pravdivé, avšak to neznamená, že se zde můžete bezhlavě vrhat do každého nebezpečí.

Turistická policie
Pokud máte problémy, je lepší kontaktovat turistickou policii, která s vámi bude spolupracovat lépe než státní policie. Stačí vytočit 1155 z jakéhokoliv telefonu. Turistická policie vám také zprostředkuje kontakt s vaší ambasádou, pokud se například ocitnete ve vazbě.
Kreditní karty
Po návratu domů obdrží mnoho turistů tučné účty za nákup kreditní kartou, která měla být v tu dobu pravděpodobně v hotelovém sejfu. V měsících, kdy se začaly objevovat tyto problémy, měly společnosti vydávající kreditní a bankovní karty v Thajsku ztráty okolo 20 USD. V Bangkoku jsou organizované skupiny, které se zabývají nákupy na ukradené karty. Pokud platíte kartou, nenechte prodávajícího, aby s ní odcházel mimo váš dohled. Některé neseriózní obchody přejedou kreditní kartu na několik účtů, a až zákazník odejde, zfalšují jeho podpis a doplní astronomické částky. Někdy čekají i několik měsíců, než použijí falešný účet, a vy už si většinou nepamatujete, zda jste v obchodě platili více než jednou.
Drogy
V Thajsku se hojně používá opium, heroin a marihuana, přestože koupě, prodej nebo držení jakéhokoliv množství drogy je zakázáno a přísně se trestá (drogy držené pouze pro spotřebu a ne pro prodej jsou legální pouze u horských kmenů). Méně známé narkotikum „krátom“ (listy stromu Mitragyna speciosa) je rozšířené zejména mezi studenty a dělníky jako povzbuzující droga. Sto těchto listů se prodává okolo 60 ThB, kus mezi 3 – 5 ThB. Droga vytváří návyk a je ilegální. Na jihu země je velký zájem, zejména mezi turisty, o různé druhy halucinogenních hub. Legálnost je ale sporná, policie vede dohady o prodeji těchto drog. Užívání hub je problémové, nedají se přesně nadávkovat a mohou způsobit i smrtelné úrazy pod vlivem halucinací. Každoročně je v Thajsku zatčeno několik turistů za užívání drog. Jedním ze známých míst „rekreačního“ užívání drog je Ko Pha-Ngan, kde policie provádí důkladné kontroly, zejména při slavnostech. Pokuty za přestupky a trestné činy týkající se drog jsou přísné. Za užívání marihuany to může být až 50 000 ThB pokuta nebo vězení od 2 – 15 let. Za držení méně než 10 kg můžete jít do vězení na více než 5 let a za pašování od 2 – 15 let. Za užívání heroinu můžete dostat doživotí, za držení s úmyslem prodeje a pašování můžete dostat vězení nebo trest smrti.
Povstalecké aktivity
Od roku 1920 – 1930 působí v Thajsku několik povstaleckých skupin, zejména na venkově. Jedná se o Comunist Party of Thailand (CPT) – komunistickou stranu podporovanou s People´s Liberation Army of Thailand (PLAT). Na jihu se nacházejí malajští separatisté a muslimští revolucionáři. Všechny tyto skupiny vyvíjejí silnou propagandu a občas se střetnou s vládními vojsky. Většina těchto organizací ale nechává cizince v klidu. Až na několik opravdu ojedinělých pumových atentátů, většinou na vlakových nádražích na jihu, nejsou turisté těmito povstaleckými aktivitami postiženi. V roce 1976 zde působilo přibližně 10 000 komunistických partyzánů. Díky vojenské strategii a vládní politice byl jejich počet koncem osmdesátých let zredukován na několik tisícovek. Dnes se zde nachází pouze několik desítek povstalců ze strany CPT. Na severu a severovýchodě byly povstalecké nepokoje také potlačeny. Jedinou méně bezpečnou oblastí zůstává provincie Nan u hranic s Laosem. Malé neaktivní skupinky povstalců se také pohybují v části Sakon Nakhon a provinciích Tak a Phetchaburi. Na jihu se povstalci soustředí do Camp 508, relativně nepřístupné oblasti podél hranic provincií Surat Thani a Nakhon Si Thammarat. V provincii Yala na thajsko- malajských hranicích bylo hlavní sídlo armády pro stranu Communist Party of Malaya (CPM). Ovšem v roce 1989 tato strana souhlasila s ukončením všech ozbrojených aktivit a s respektováním thajských a malajských zákonů. Proto je pro cestovatele i tato část nyní bezpečná.
Hranice s Kambodžou a Barmou
Nejméně bezpečnou oblastí jsou dnes v Thajsku hranice s Kambodžou a Barmou. Podél západní hranice je okolo 30 povstaleckých táborů, ve kterých se skrývá 100 000 Karenů a příslušníků jiných etnických skupin před totalitním režimem, který panuje v Barmě. Karenové, kteří již dlouhou dobu okupují oblast, kde se stýká Thajsko s Barmou, jsou největší barmská etnická menšina. Britové po II. světové válce přislíbili Karenům autonomní republiku uvnitř Barmy, ale nestalo se tak. Demonstrace roku 1988 a následné odtržení, donutilo tyto menšiny prchnout na východ do uprchlických táborů. V těchto táborech Karenové usilovali o vytvoření nezávislého státu. Barmská armáda se jen ojediněle odvažovala útočit a vyhlazovat tato karenská sídla. Thajská vláda však otevřeně neobvinila Barmu a thajská armáda nezasahovala ani ve prospěch Karenů.
Naháněči
Odchytávání turistů na ulicích, nádražích nebo letištích a poté nabízení různých služeb je v Asii dlouholetá tradice. Naháněči většinou dostávají provize od hotelů, pokud jim přivedou zákazníka, dejte proto pozor na slibování perfektní kvality za nízkou cenu. Avšak tito nadháněči nepracují jen pro levné hotely, velká řada luxusních hotelů si je také najímá. Na ulici vám však může být nabídnuto cokoliv – drahokamy, okružní jízdy, prostitutky, značkové zboží atd. Časté je také nabízení autobusů u vlakového nádraží s tím, že vlak je plný nebo pomalý. Dávejte si na tyto lidi pozor, Thajci jsou vůči cizincům zdrženliví, a pokud vás osloví sami, mohli byste na to doplatit.
Hadi
Doporučuje se v přírodě nosit dlouhé kalhoty a kvalitní obuv. Při chůzi v lese je dobré chránit končetiny a krk před stromovými pijavicemi. Přichytávají se na kůži, a i když nejsou nebezpečné, jsou velice nepříjemné.


Zajímavé odkazy

Varování MZV k cestám do vybraných zemí

Průvodci a mapy


Thajsko...
Thajsko - DVD
99 Kč
Thajsko...
Thajsko II. - DVD
79 Kč
Thajsko...
Thajsko 2
674 Kč
Bangkok...
Bangkok - městský ,kapesní průvodce
223 Kč
Thajsko...
Thajsko
20 Kč
Thajsko...
Thajsko - Poznáváme
479 Kč
Thailand...
Thailand - Thajsko
454 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz