Dovolená Thajsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Thajsko - navigace  
zájezdy Thajsko Hotely a ubytování Thajsko
Last minute Thajsko Informace Thajsko
Víza Thajsko Fotogalerie Thajsko
Mapy a průvodce Thajsko Recenze hotelů Thajsko
Diskuze Thajsko  Thajsko

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisy-->Společenská etiketaCo tam nesmím jíst a pítOsobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Monarchie a náboženství jsou v Thajsku dvě svaté oblasti. Thajci jsou velmi tolerantní ve všech směrech, ale pouze v tom případě, nedotknete-li se těchto dvou záležitostí. Místní občan může být odsouzen k trestu smrti za následující věci: urážka monarchie, panovníka, jeho rodiny apod., urážka buddhismu a všeho, co s ním souvisí, včetně ničení chrámů, a drogy. Cizinec nemůže být odsouzen k trestu smrti, a proto se za stejné věci odsuzuje na doživotí nebo na trest odnětí svobody na 40 let a výše. Maximální životnost v thajské věznici pro cizince je 10 let.

Král a země
Král je v Thajsku milován, uctíván a velmi respektován. Přijde vám to možná v naší době divné, ale láska thajského národa k panovníkovi je čistá a upřímná. A proto se vyvarujte jakýchkoliv neuctivých poznámek o králi a jeho rodině. Zatímco je poměrně v pořádku kritizovat thajskou vládu, a dokonce i kulturu, neslýchaná je urážka thajského národa nebo thajského vlastenectví, stejně tak jako urážka monarchy a monarchie např. tím, že se nepostavíte při poslechu národní a královské hymny. Rádio a televizní stanice hrají hymnu denně v osm ráno a v šest večer. Thajci se postaví, ať dělají cokoliv, a totéž se očekává od vás. Hymna se také hraje v kinech před začátkem každého představení. Roztrhání, nebo dokonce i pomačkání bankovky, na které je zobrazen král, je těžkým přestupkem.

Náboženství
V budhistických chrámech si musíme zout boty. Při návštěvě chrámu bychom měli dbát na vhodné oblečení, mít zakrytá ramena a oděv v délce pod kolena. Sochy Budhy jsou svaté a je zakázáno s nimi pózovat a lézt na ně. Nohy jsou v Thajsku považovány za nedůstojné, za nejnižší část těla, je proto zakázáno přímo mířit nohami k druhé osobě a taktéž k sochám Buddhy. Neseďte na polštářích, které jsou určené ke spaní. Nikdy nikoho nepřekračujte, raději ho poproste, aby se přemístil. Nepokládejte své nohy na židle a stoly, zatímco sedíte. Cizinci by se nikdy neměli dotýkat hlavy místních lidí, pokud to nevědomky uděláte, měli byste se ihned omluvit, jinak budete považováni za velmi neslušného člověka. Ženy se nesmějí dotýkat mnichů a ani vedle nich sedět. Pokud chce žena něco dát mnichovi, musí objekt položit na vzdálenost dosahu mnicha, ne přímo jemu do ruky. Ženám je zakázán vstup i do některých chrámů.

Chování a jednání
Pravidla týkající se chování a jednání už nejsou tak striktní jako pravidla ohledně krále. Zejména v Bangkoku se již rozšířil západní způsob života, ale v ostatních oblastech je na pravidla chování kladen velký důraz. Thajci si nikdy nepodávají ruce. Místo toho ruce sepnou a lehce se ukloní hlavou. Tomuto gestu se říká vai. Platí, že vždy pozdraví osoba mladší a starší jí stejně odpoví. Nic nezkazíte, když budete za všechno zdvořile děkovat. Člověk, který se neumí ovládat a dává hlasitě najevo zlost a nespokojenost, je pro Thajce opovrženíhodný. Snažte se proto udržovat klid a nezvyšovat hlas. Pakliže začnete křičet, znamená to ztrapnění se před všemi přítomnými a také ztráta úcty a urážka pro přítomné.
Nedostatek sebeovládání se považuje za nejhorší charakterovou vlastnost.

Kraťoučké kraťasy, obnažená trička a odhalující oděv je všeobecně považován za nevhodné oblečení pro všechno kromě sportu. Takové oblečení by vám mohlo ztížit jednání s úřady, například o prodloužení pobytu. Thajci jsou také velmi čistotným národem, a proto jsou často šokování, když vidí cizince v potrhaném a špinavém oblečení. V zemi existuje celá řada levných prádelen, takže si věci raději nechte vyprat, bude s vámi všude zacházeno lépe.
V Thajsku je také ilegální koupat se, slunit a promenádovat bez plavek. V hotelech je koupání nahoře bez tolerováno u bazénu. Uvědomte si také, že v Thajsku jsou knihy a ostatní psané materiály svým způsobem posvátné, nikdy byste je neměli položit hřbetem nahoru, nebo dokonce na zem. Nikdy si nesedejte na brožuru, které obsahuje jakékoliv vyobrazení Buddhy. Také jakékoliv projevy zalíbení mezi muži a ženami nejsou vhodné. Na ulicích uvidíte velmi málo párů, které se vedou za ruku. Velkou pozornost věnují Thajci hlavě – jako nejvyšší části těla. Není dovoleno se hlavy dotýkat.

Pozdravy
Tradiční thajský pozdrav „wai“, kdy se sepnou ruce a sepjaté se přiblíží k bradě, je také ukázkou postavení člověka. Jakmile je člověk, kterého zdravíte, ve vyšším společenském postavení než vy, musíte dát sepjaté ruce výš. Jestliže je vzdálenost postavení propastná, musíte se k člověku, kterého se chystáte pozdravit, přiblížit po kolenou. U cizinců se neočekává, že se budou orientovat v tomto složitém procesu. Nejjednodušší je prostě okopírovat pozdrav toho, kdo vás zdraví. Mezi základní pravidla patří, že byste neměli zdravit děti nebo dělníky, servírky nebo pouliční prodavače.
Thajci se oslovují honorovaným „khun“ a dalšími následujícími tituly. Formální oslovení je také „nai“(pan) a „naand“(paní). Přátelé užívají přezdívky nebo rodinné názvy uctivé formy, jako je „phi“(starší osoba), „náwng“(mladší osoba), „máe“(matka), „lung“(strýc), s tím, že vše záleží na letech oslovovaného. Úsměv a „sawát-dii-khráp/khá“ je všestranný thajský pozdrav. Podáváte-li něco lidem, měli byste použít obou rukou nebo jenom pravou ruku, nikdy samostatně levou ruku (je nečistá).

Komunikace
Smlouvání o ceně je běžné po celém Thajsku. Ačkoliv si každý jistě najde svoji metodu, vždy smlouvejte s úsměvem nebo s tváří pokrového hráče. Buďte také trpěliví při jednání s recepčními, servírkami a dalšími obchodníky. Snažte se nezvyšovat hlas a nevyvolávat konflikty. Thajci se učí již od útlého dětství mluvit klidně a nevstupovat do konfliktů, a pokud toto někdo nezvládne, ztrácí u nich veškerou úctu.

Etika stolování
V Thajsku se vidlička drží v levé ruce, nůž se téměř nepoužívá, vše je většinou nakrájené na malé kousky. V pravé ruce držíte lžici, vidličkou si jídlo na lžici nahrnete, a je to. Pokud jíte levou rukou, považují to Thajci za neslušné. Všechna jídla se většinou podávají najednou. Všichni si společně berou z misek na stole, na co mají chuť. Snažte se chovat, tak jak se chovají Thajci, i když Vám třeba bude připadat divné jíst nudlovou polévku hůlkami. Velkým zážitkem je způsob stolování, při kterém si jídlo sami uvaříte v hliněném hrnci, který máte postavený na stole. Nejčastěji se takto připravuje polévka. Na stůl Vám donesou všechny Vámi objednané suroviny a můžete začít.


Thajsko - Žena lepící na Buddhu zlaté plátky Thajsko - Modlitba (Prayer)

Průvodci a mapy


Thajsko...
Thajsko - Poznáváme
479 Kč
Thailand...
Thailand - Thajsko
454 Kč
Bangkok...
Bangkok - městský ,kapesní průvodce
223 Kč
Thajsko...
Thajsko 2
674 Kč
Thajsko...
Thajsko - DVD
99 Kč
Thajsko...
Thajsko II. - DVD
79 Kč
Thajsko...
Thajsko
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz