Dovolená Thajsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Thajsko - navigace  
zájezdy Thajsko Hotely a ubytování Thajsko
Last minute Thajsko Informace Thajsko
Víza Thajsko Fotogalerie Thajsko
Mapy a průvodce Thajsko Recenze hotelů Thajsko
Diskuze Thajsko  Thajsko

 --> Chcete do země jet? --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

-->Thajská literatura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V Jihovýchodní Asii docházelo již od dob př. n. l. ke kulturnímu obohacování z Číny a Indie a ke vzájemnému ovlivňování kultur jednotlivých zemí mezi sebou.
Jazykově můžeme národy jihovýchodní Asie rozdělit do tří hlavních skupin: V první skupině, blízké Číňanům, jsou Thajci ze skupiny čínsko-thajské a Číňanům vzdáleněji příbuzní Barmánci ze skupiny tibeto-barmské. Samostatnou skupinu tvoří Kmérové z Kambodže a Monové z Barmy a Thajska. Javánci, Malajci a Filipínci jazykově spadají do četných podskupin indonéských jazyků z velké rodiny austronéské.
Kultury jihovýchodní Asie se obohacovaly filosoficko-náboženskými systémy: z Indie-hinduismem-např. Jáva, Bali, Buddhismem-např. Barma, Thajsko, Kambodža, Sumatra, Jáva. Z Indie a snad i z Předního východu pronikal v období od 13. stol do 16. stol. do Malajska, Indonésie a na jižní Filipíny islám, v 16. stol. se dostalo prostřednictvím Portugalců a Španělů do jihovýchodní části Indonéských ostrovů křesťanství.
Z počátku našeho letopočtu, kdy národy jihovýchodní Asie neměly dosud písmo, se ve většině těchto zemí dochovaly jako první písemné památky sanskrtské nápisy vryté do kamene. Tam, kde později převládl hínajánský buddhismus, vyskytují se nápisy v páli- Barma, Thajsko.
V Thajsku převládala v literatuře náboženská tématika buddhistická, spjatá často s džátakami (příběhy zrození).
Dochovanost literárních památek souvisí s druhem materiálu, kterého se užívalo. Běžně se psalo na palmové listy. Záznamy, určené k přetrvání věků byly ryty na kamenné desky, sloupy apod. Do této kategorie patřila tematika náboženská a díla o činech panovníků. Zápisy na palmových listech snadněji podléhaly zkáze, a proto se jich z nejstaršího období zachovalo velice málo.Tím se značně zkresluje celkový pohled na literaturu, určování doby, v níž vznikala a poměr mezi slovesnou tvorbou náboženskou a světskou, umělou a lidovou.
Při rozpadu starých impérií docházelo ke sbližování literatury dvorské a lidové. Literatura dvorská přejímala nejen jazyk a některé formy lidové poezie, ale i lidové náměty. V Thajsku probíhal tento proces v 1. pol. 19. stol.
Z konce 16. nebo počátku 17. stol. pochází thajský epos Pchra Ló. Námětem je legenda ze 13.-14. stol., kdy na území dnešního Thajska probíhal proces sjednocování drobných, vzájemně soupeřících knížectví. Je to příběh nešťastné lásky prince Pchra Ló k dvěma sestrám-princeznám z nepřátelského knížectví. Společná smrt všech tří milenců přinese usmíření znepřátelených rodů.
Svým humanistickým vyzněním se Pchra Ló stalo jedním z nejlepších děl thajské literatury. Počátkem našeho století bylo upraveno pro divadlo, a jednotlivé písně jsou mezi lidmi oblíbeny dodnes.

Jedním z nejvýznamnějších představitelů thajské literatury je básník Suntchon Pchú. Narodil se 26.6.1786 v Bangkoku, zemřel roku 1856. Pocházel z chudé rodiny, s matkou pobýval u dvora, vzdělání dosáhl v klášteře, poté se stal státním úředníkem. Za milostné dobrodružství s dvorní dámou byl uvržen do vězení. Když byl propuštěn, oženil se s ní, ale opustila jej.Stal se dvorním básníkem, ocitl se znovu ve vězení, ale byl brzy propuštěn. Po smrti krále byl zbaven titulů a postavení, bydlil na loďce, potloukal se z místa na místo a prodával své básně. Na konci života žil opět u dvora, zahrnut slávou a úctou.Byl členem literárního kroužku krále Rámy II., jenž byl sám významným básníkem. Pochází od něho Rámakíen, thajská verze Rámájany. Často králi při práci radil. Suntchon je mistrm nirátu (nirát=odloučení, vyhnanství), básně, která popisuje cestovní zážitky a vyjadřuje smutek z odloučení. Nirát Müang Kléng (Nirát o cestě do města Kléng) líčí cestu za otcem do kláštera a stesk po dvorní dámě.
Jako člen literárního kroužku napsal řadu pasáží v kolektivním zpracování dobrodružného díla Kchun Čcháng Kchun Pchén. Příběh je ryze thajského původu, vypráví o lásce dvou mužů k jedné dívce. Je to první zapsané sépchá, které se v thajské literatuře dochovalo. (Sépchá -sólové zpěvy-vyprávění s hudebním doprovodem. Texty byly uchovávány ústním podáním v rodinách zpěváků.)
Při druhém uvěznění začal psát rozsáhlou veršovanou povídku Pchra Apchaj Maní, o dobrodružství dvou princů v nadpřirozeném světě, ale také mezi anglickými a holandskými piráty.
Suntchon užíval hovorového prostého jazyka, hloubku myšlenky kladl vysoko nad líbivou hru slov. Své verše naplnil hořkostí a ironií, čímž si zajistil zvláštní postavení v thajském básnictví i v srdci lidu.

Dalším představitelem thajské literatury je literát a státník Pchra Kchlang, vlastním jménem Bun Long Hon. Narodil se roku 1750, zemřel roku 1805. Úřední kariéru začal jako celník, stal se ministrem obchodu a zahraničí. Zasloužil se především o thajskou prózu, která byla od 14. stol. zanedbávána. Na příkaz krále Rámy I. Napsal za spolupráce tří historiků dílo Ráčchátchirát (Císař), vyprávění na podkladě monské kroniky státu Pegu. Je složeno z příběhů o hrdinství v boji a lásce.
R. 1802 přeložil do thajštiny čínský román Dějiny tří říší pod názvem Sám Kok. Je to prvé zpracování čínského originálu v thajské literatuře. Oba texty se staly výchozím bodem moderní thajské prózy.

Posledním známým představitelem je Síbúrapchá, vlastním jménem Sájpradit Kuláp. Narodil se 5.4.1905 v Bangkoku, byl zakladatelem thajského sociálního románu, publicista a veřejný činitel. Jeho otec byl drobný obchodník. Síbúrapchá pracoval jako žurnalista, první román s názvem Chlapec napsal již r. 1928. Ve 30. letech odjel do ciziny, kde si doplnil vzdělání a získal nové dojmy. Za japonské okupace byl pronásledován a vězněn, po válce byl aktivním účastníkem demokratického hnutí a bojovníkem za mír. V listopadu 1952 byl zatčen a odsouzen na 20 let do vězení, ale pod tlakem veřejnosti byl na jaře r. 1957 propuštěn.
V desítkách povídek a řadě románů usiloval o realistické zobrazení sociálních problémů v současném Thajsku. Zejm. vyniká román z r. 1932 Songkchrám (Boj o život). R. 1954 napsal ve vězení román Lé paj kchángná (Směrem vpřed) a řadu politických statí o demokracii, dělnickém hnutí, emancipaci apod. Se svou ženou překládal ze západní literatury i z literatury sovětské (např Maxim Gorkij).

Autor: Bronislava Bendová


Průvodci a mapy


Bangkok...
Bangkok - městský ,kapesní průvodce
223 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz