Dovolená Thajsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Thajsko - navigace  
zájezdy Thajsko Hotely a ubytování Thajsko
Last minute Thajsko Informace Thajsko
Víza Thajsko Fotogalerie Thajsko
Mapy a průvodce Thajsko Recenze hotelů Thajsko
Diskuze Thajsko  Thajsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

BangkokThon Buri a Wat ArunLopburiAyutthayaKanchanaburi-->SukhothaiHistorický park Si Satchanalai-Chalieng a město Kamphaeng PhetDoi SuthepWat Phra That Lampang LuangWat PhuminPrasat Hin PhimaiPrasat Hin Khao Phanom RungWat Phra That PhanomNakhon Si ThammaratPhetchaburiMekong World Heritage Tour - Po stopách dědictví
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Thajsko - Sukhothai Jako první hlavní město Thajska dosahovalo Sukhothai svého největšího rozkvětu od poloviny 13. do konce 14. století. Éra království Sukhothai je spatřována jako zlatý věk thajské civilizace. Náboženské umění a architektura Sukhothaiského království je považováno za klasiku thajského stylu. Staré město, ležící na západ od moderního města, má rozlohu zhruba 50 km2 a tyto památky byly sjednoceny do historického parku, který je zařazen do světového dědictví UNESCO.

Thajsko - Sukhothai Thajsko - Sukhothai
Thajsko - Historický park Sukhothai (Historical park Sukhothai) Historický park Sukhothai
Původní královské město bylo chráněno třemi náspy a dvěma příkopy se čtyřmi bránami a obsahovalo přibližně 40 chrámových komplexů rozkládajících se na rozloze 70 km2. Dnes můžete uvnitř hradeb spatřit ruiny přibližně 21 budov a velkou řadu dalších najdete mimo hlavní hradby. Památky jsou rozděleny do 5 oblastí – střed, sever, jih, východ, západ. Vstup do každé oblasti je cca za 30 – 40 ThB. Můžete si ale koupit vstupenku za 150 ThB, která vás opravňuje ke vstupu do všech částí. Zdejší architektura je typická použitím lotosových stup s charakteristických kuželovito-jehlanovým zakončením. Některé stavby představují jiné bohaté architektonické formy vyvíjené během let.

Sukhothai, Wat Mahathat Sukhothai, Wat MahathatThajsko - Sukhothai V parku najdete muzeum Ramkhamhaen National Museum, které je dobrým výchozím bodem. Objevíte zde zajímavé sbírky a vysvětlivky k historii království. Pokračovat můžete největším a nejskvostnějším chrámem ve městě Wat Mahathat, který byl postaven ve 13. století. Chrám je obklopen zdmi a uvnitř naleznete velké množství soch Buddhy, 198 chedis a jiných pozůstatků budov, které ukazují, že tento chrám byl náboženské a administrativní centrum starého města. Chrámu vévodí chedi ve tvaru lotosového květu. Dalším chrámem je Wat si Sawai. Tato svatyně se datuje do 12. století a představuje tři věže podobající se kukuřičným klasům, které byly původně postaveny jako hinduistický kostel. Chrám vznikl pravděpodobně ještě předtím, než bylo založeno thajské království, a sloužil jako svatyně hinduistického boha Šivy. Příští zastávkou může být Wat Sra Si, zbytky tohoto chrámu se nacházejí na ostrově západně od monumentu krále Ramkhamhaenga. Je to jednoduchý chrám typický pro Sukhothai, s jednou sochou Buddhy, jednou chedi – schránkou na Buddhovy ostatky postavenou ve srílanckém stylu a sloupy zbylými z wihan. Pokračovat budeme k chrámu Wat Trapang Thong. Tento chrám s krásnými štukovanými reliéfy je s pevninou spojený mostem přes půvabné jezírko plné lotosů. Na tomto místě se koná festival Loy Krathong. Dále se zastavíme u chrámu Wat Phra Pai Luang, který se nachází v severní zóně a představuje tři kmérské věže, podobné těm v chrámu Si Sawai, ale větší. Pocházejí pravděpodobně z 12. století. Jediná z věží, která se dnes dochovala, nepochází z thajského období, byla vystavěna ještě dříve. Tento chrám mohl být centrem Kmérů v 13. století. Dnešní ruiny mohou co do významu soutěžit s Wat Mahathat. Za zmínku stojí ještě chrám Wat Si Chum, s krásnou mondóp s patnáctimetrovou cihlovou sochou Buddhy. Uvnitř mondop je úzký průchod, jehož strop je ozdoben krásnými rytinami znázorňující scény z povídek Jataka. Pozoruhodné jsou i chrámy Wat Chang Lom, Wat Saphaan Hin a Wat Chang Rop.
Nejvhodnější doba na návštěvu Sukhothai je při úplňku měsíce, v 12. lunárním měsíci – což bývá uprostřed listopadu. V tu dobu se zde koná nádherný thajský festival Loy Krathong. Tato slavnost probíhala údajně již před 700 lety a koná se na počest bohyně řek a vodních toků, která se jmenuje Mae Khongkha. V tomto čase se u jezera schází tisíce lidí, aby pustili na hladinu malou lodičku ve tvaru lotosového květu. Lodičky nesou vždy různé obětní dárky – květiny, svíčky nebo kadidla. Festival je doplněn ohňostroji a pestrobarevnými průvody.


Thajsko - Sukhothai Thajsko - Sukhothai

Průvodci a mapy


Bangkok...
Bangkok - městský ,kapesní průvodce
223 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz