Dovolená Thajsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Thajsko - navigace  
zájezdy Thajsko Hotely a ubytování Thajsko
Luxusní zájezdy Thajsko Informace Thajsko
Last minute Thajsko Fotogalerie Thajsko
Víza Thajsko Recenze hotelů Thajsko
Mapy a průvodce Thajsko Diskuze ThajskoThajsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->BangkokThon Buri a Wat ArunLopburiAyutthayaKanchanaburiSukhothaiHistorický park Si Satchanalai-Chalieng a město Kamphaeng PhetDoi SuthepWat Phra That Lampang LuangWat PhuminPrasat Hin PhimaiPrasat Hin Khao Phanom RungWat Phra That PhanomNakhon Si ThammaratPhetchaburiMekong World Heritage Tour - Po stopách dědictví
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

bangkok
Grand Palace Grand PalaceNoční Bangkok Noční BangkokBangkok, město staré přes 200 let, je nejvýznamnější metropolí jihovýchodní Asie. Celá historie Bangkoku je spojena s dynastií Chakri, která vládne dodnes. Bangkok se rozkládá na rovinatém území, kolem řeky Chao Phraya, pouze několik kilometrů nad ústím této řeky do Thajského zálivu. Řeka rozděluje Bangkok na dvě části, na Bangkok samotný, na východním břehu, a na Thonburi, na západním břehu. Thajci městu říkají Krung Thep neboli Město andělů. Do konce 18. století byl Bangkok pouze pobřežní vesnicí a častou zastávkou evropských obchodníků. Roku 1782 ho král Rama I., zakladatel dynastie Chakri, prohlásil za hlavní město. Do té doby bylo hlavní město Thonburi, které založil král Taksin po zničení Ayutthaya. Na první pohled není Bangkok příliš krásné město, avšak téměř každého návštěvníka naprosto uchvátí. V Bangkoku se spojují všechny neřesti a ctnosti Thajska. Je to směsice luxusních obchodních domů, residencí, rušné dopravy, pulsujících ulic, neuvěřitelného horka a vlhka, tržišť a pouličních krámků, uliček lásky a krásných budhistických chrámů, které na Vás dýchnou klid a pohodu, kterou by se zdálo nemožné najít v tomto nikdy neusínajícím městě. Bangkok je sídlem Buddhy a město boha Indry. Při tom všem zmatku je Bangkok bezpečné město. Svojí atmosférou je ale od evropské kultury tak odlišné, že se připravte, že Vás bude na každém kroku překvapovat. Pokud ho chcete poznat hlouběji, počítejte s třemi až čtyřmi dny. Původní staré královské město leží na východním břehu řeky Chao Phraya. Jeho hranice tvoří právě řeky Phraya a kanál Krung Kasem spojující se s řekou a vytvářející útvar známý také jako Ratanakosinský ostrov. Zde se nacházejí nejnavštěvovanější bangkokské atrakce – Královský palác a Wat Phra Kaeo. V jihovýchodní části ostrova leží tzv. Nová cesta – Charoen Krung, první a původní ulice Bangkoku, která přetíná starou obchodní čtvrť Čínského města. Čínské město je jednou z nejrušnějších, nejbarevnějších a nejopojnějších částí Bangkoku. Úzké uličky jsou plné krámů a tržišť s nejrůznějším zbožím. Na sever od starého města se nachází čtvrť Dusit – „nové královské město“, s krásnými pěšími zónami, muzei, palácem Vimanmek nebo zoologickou zahradou. Směrem na jih se nachází čtvrť Silom, turistická oblast s mnoha obchůdky a krámky.
Originální název města zní: Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit - přeloženo do češtiny - Město andělů, velké město, věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů (diamant, rubín, smaragd, žlutý safír, granát, modrý safír, měsíční kámen, zirkon, kočičí oko), královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou. Řekněte, neláká Vás již jen jeho jméno k návštěvě?

Wat Pho Wat PhoWat Pho Wat Pho
Staré královské město
Královský palác Královský palácThajsko - Královský palác, Bangkok (Royal Palace) Tvoří historické srdce města. Najdete zde velké množství nádherných originálních historických staveb a chrámů. Dříve známé také pod názvem Rattanakosin, bylo centrem nového města založeného králem Ramou I. Ve starém městě najdete takové klenoty, jako je Královský palác, uvnitř něhož stojí Wat Phra Kaeo se Smaragdovým Buddhou, dále Wat Pho, jeden z nejstarších chrámů ve městě, Sanam Luang – Pláň pramene, Národní muzeum nebo chrámy Wat Mahathat, Wat Bowonniwet a další pamětihodnosti.

Královský palác a Wat Phra Kaeo
Celý areál má rozměry přibližně 500 x 400 metrů a je ohraničen čtyřmi stěnami o délce 1 900 m. Tento komplex se začal stavět roku 1782 jako centrum nového města, jako místo pro uložení Smaragdového Buddhy a také jako residence pro krále. Komplex byl něco jako město uvnitř města, obklopený masivní bílou zdí s obrovskou vstupní branou se sochami slonů. Královská rodina dnes žije ve čtvrti Dusit, ale Wat Phra Kaeo je stále jedním z nejuctívanějších chrámů. V Královském paláci si můžete prohlédnout nádherné pokoje přístupné veřejnosti. Krásný je Trůnní sál Dusit, postavený jako přijímací hala za vlády Ramy I. Původně byl postaven jako kopie jedné z největších ayutthayských budov Sanphet Maha Prasat. Později byl stržen a vystavěn znovu. Jedná se o budovu v typicky thajském stylu z období Rattanakosin. Nalevo od této budovy se nachází Chakri Maha Prasat – Trůnní sál Chakri. Budova je ve vikroriánském stylu, má italskou fasádu, thajskou střechu a tři typické špičaté věže. Byla uvedena do provozu ke stému výročí panování dynastie Chakri. Navrhl ji slavný architekt John Chinitz. Uvnitř budovy naleznete zbrojnici, strážnici palácové stráže, trůnní sál, přijímací halu a jsou zde také umístěny urny s popelem členů královské rodiny. Turistickou atrakcí jsou také vojáci v bílých uniformách a střídání stráží. Poblíž leží Pavilón Aphon Phimok. Jedná se o malé, krásné, původně dřevěné stavení. V dřívějších dobách si zde král oblékal roucho před přijetím jakékoliv audience. Za návštěvu stojí i Phra Maha. Jedná se o seskupení tří budov. První je sál Amarin Winichai. Je to nejsevernější budova ze skupiny a obdivovat zde můžete korunovační místnost s trůnem ve tvaru člunu. Je to nejposvátnější místnost komplexu, do které má napřímo povolen vstup jen král. Ostatní sem mohou projít pouze skrz další sály. Druhou budovou je Hala Phaisan Thaksin. Byla používána Ramou I. jako jídelna. Poslední budovou je Hala Chakraphat Phiman, která sloužila jako residence pro první tři krále dynastie Chakri. Součástí korunovačního ceremoniálu byla i první noc po korunovaci strávená právě v tomto sále. Poblíž těchto budov se nachází tzv. Vnitřní palác, který je však veřejnosti nepřístupný a je přísně střežen. Palác fungoval jako malé město se svojí vlastní vládou a zákony. V komplexu Královského paláce se nachází i překrásné zahrady Siwalai, které jsou rovněž nepřístupné. Uvnitř zahrady se nachází kaple Phra Buddha Ratana Sathan a sídlo Boromphiman, postavené Ramou V. jako residence pro korunního prince.

Wat Phra Kaeo
je umístěn v severovýchodním rohu komplexu Královského paláce a jedná se o nejvýznamnější chrám v zemi. Byl postaven brzy po nástupu krále Ramy I. na trůn. Wat Phra Kaeo, v překladu Chrám Smaragdového Buddhy představuje jednu z nejúžasnějších staveb Thajska. Jedná se o soubor budov zdobených zlatem, lakovanými barevnými dlaždicemi, vykládanými okny a dveřmi. Právě v tomto komplexu je uložen nejposvátnější symbol Thajska – Smaragdový Buddha. Jedná se o malou sošku Buddhy, vysokou 70 cm, ze zeleného jadeitu, která je umístěna na vysokém ozdobeném podstavci v Královské kapli. Socha má tři bohatě zdobené kostýmy, na každou sezónu jeden, a král osobně sochu vždy převléká. Soška byla objevena v polovině 15. století v Chiang Mai, a to zcela náhodou. Buddha byl opět ukryt pod vrstvou sádry, která sloužila jako ochrana proti uloupení v dobách válečných nájezdů. Socha změnila několikrát majitele i své umístění, putovala střídavě do Laosu a zpět do Chiang Mai, až ji konečně král Rama I. uložil do nově postavené kaple. Vnější stěny chrámu mají nádherné barevné dekorování. Kolem chrámu je umístěno 112 mystických garud, které vytvářejí představu, že chrám létá. Okna a dveře kaple jsou vykládány perlami, stěny jsou pozlacené a zdobené výjevy z Buddhova života. Na horní terase se vedle Královské kaple nacházejí další posvátné budovy. Prasad Phra Thembidon neboli Královský pantheon se sochami králů dynastie Chakri. Pantheon je otevřen jen jednou v roce, a to 6. dubna – Den dynastie Chakri. Phra Mondop neboli knihovna, ve které je mimo jiné uložen i model Angkor Watu, a konečně i krásná zlatá chedi Phra si Rattana. Zajímavé budovy naleznete i na severní terase chrámu.

Další zajímavosti Starého města
Sanam Luang
Jedná se o otevřený prostor oválného tvaru, který se nachází směrem na sever od Královského paláce. Jedná se o tradiční místo kremací členů královské rodiny, koná se zde rovněž několik významných festivalů a svátků, jako je každoroční Královská orba (květen), kdy král slavnostně zahajuje rýžovou sezónu vyoráním brázdy zlatým pluhem taženým bílou krávou, oslavy narození krále (prosinec) a pouštění papírových draků. Na západní straně pláně se nachází Wat Mahathat neboli Chrám vznešeného památníku. Nachází se mezi univerzitami Silpakorn a Thammasat. Je ústředím klášterního řádu Mahanikai, je centrem Buddhova učení a také místem pro trénink meditace. Během budhistických svatých dnů se na nádvoří koná trh. Dalším zajímavým místem, i když poněkud odlehlým, je Wat Bovornivet. Je znám díky svým pozoruhodným nástěnným malbám z 19. století, z doby vlády Ramy III. Na chrámu je patrný i čínský vliv. Pokud se budete vyskytovat v této oblasti, nezapomeňte navštívit Národní muzeum. Muzeum představuje jednu z největších a nejúžasnějších sbírek v jihovýchodní Asii, historií počínaje a uměním konče. Již jen budovy, jako je palác Wang Na a kaple Duddhaisawan, jsou uměleckými díly samy o sobě. V kapli naleznete nádherné nástěnné malby zobrazující scény ze života Buddhy. Je zde také umístěna socha Phra Buddha Sing, která je druhou nejuctívanější sochou po Smaragdovém Buddhovi. Pochází z 15. století a účastní se například oslav thajského Nového roku. V paláci Wang Na naleznete nádhernou sbírku thajských uměleckých předmětů. Prohlédnout si zde můžete skvosty jako je Dvaravati - kolo zákona, sochu Buddhy ze Sukhothai, hlavu Buddhy z Ayutthaya nebo kamennou sochu lva z Lop Buri. Otevřeno je od středy do neděle od 9 – 16 hodin.
Prohlédnout si můžete i Památník demokracie, který se nachází v ulici Ratchadamnoen Klang. Památník byl vystavěn na počest revoluce roku 1932, kdy vznikla konstituční monarchie. Nedaleko památníku se nalézá chrám Wat Rachanat, jež je charakteristický svým kovovým klášterem – Loha Prasat. Jedná se o prostorný pavilón s mnoha věžemi, který stojí na třístupňové pyramidě za hlavní budovou chrámu. Jedná se o legendární stavbu zmiňovanou v budhistických kronikách. Podobné stavby se stavěly na Srí Lance nebo v Indii. Na nádvoří chrámu se koná jeden z nejlepších trhů s amulety a talismany. Naproti chrámu se rozkládá Zlaté návrší a chrám Wat Saket. Chrám byl postaven Ramou I. a je jedním z nejstarších chrámů ve městě. Zlaté návrší je kopec vysoký 76 metrů. Jedná se o uměle vytvořený kopec, na jehož vrcholku stojí pozlacená chedi, která uchovává Buddhovy pozůstatky. Na vrchol chedi můžete vystoupat po 318 schodech. Z vrcholku je krásný výhled na Královský palác, Wat Pho a Wat Arun. Mezi další chrámy, které stojí za návštěvu, patří Wat Suthat, Wat Rachabophit nebo Wat Rachapradit, všechny se nacházejí ve Starém městě. Pozoruhodná je i návštěva vesnice na výrobu misek pro mnichy nebo prohlídka první dlážděné ulice města – Bamrung Muang.
Wat Pho
Známý také pod názvem Wat Chetuphon, je nejen nejstarším a největším chrámovým komplexem v Bangkoku, ale také hlavním centrem pro veřejné vzdělávání. Komplex se nachází v ulici Chetuphon nedaleko Královského paláce. Originální chrám pochází ze 16. století, ale král Rama I. jej dal radikálně přestavět. Během vlády dalších panovníků byl ještě mnohokrát renovován a upraven. Rama III. dal vystavět Chrám ležícího Buddhy. Celý komplex je ulicí Chetuphon rozdělen na dvě části, v jedné jsou chrámové budovy a ve druhé příbytky mnichů. Největší zdejší atrakcí je bezesporu socha ležícího Buddhy, která je 46 metrů dlouhá a 15 vysoká. Tato impozantní, dech beroucí socha byla vytvořena z cihel, překrytých lakem a zlacenými plátky. Chodidla Buddhy jsou složitě vykládaná, zdobená perleťovými intarziemi se 108 šťastnými znameními Buddhy. Hlavní bot komplexu obsahuje bronzovou sochu meditujícího Buddhy, která byla zachráněna z Ayutthaya. Bot je lemován podloubím, kde je vystaveno velké množství Buddhových soch. Na každé straně ochozu se nacházejí čtyři malé viharn a chedi. V každém roku je umístěna kaple. Mezi další zajímavé budovy chrámu patří čtyři věže – chedi, které připomínají první čtyři krále dynastie Chakri, dále knihovna, Čínský pavilon nebo Evropský pavilon. Zastavit se můžete u slavného stromu Bodhi, který údajně vyrostl z uříznuté větve stromu, pod kterým v Indii meditoval Buddha, nebo u miniaturní hory, kterých je v komplexu několik. Na skále stojí sochy nahých poustevníků zobrazující thajskou masáž.


Grand Palace, Bangkok - socha démona Grand Palace, Bangkok - socha démonaGrand palace, Chedi v chrámu Phra Khaeo Grand palace, Chedi v chrámu Phra Khaeo
Čtvrť Dusit
Wat Benchamabophit Wat BenchamabophitPalác Vimanmek Palác VimanmekTato čtvrť leží na sever od starého královského města. Naleznete zde mnoho ulic lemovaných stromy, což z této oblasti činí oázu relativního klidu v centru rušného města. Na počátku 20. století byl Dusit upraven jako nová královská čtvrť. Ratchadamnoen Avenue neboli Královská cesta vede do paláce Vimanmek a ke Královskému muzeu, které leží v parku Dusit. Nedaleko se nachází královský chrám Wat Benchamabophit a palác Chitralada, který je rezidencí pro krále a královnu. V Dusitu je také soustředěna veškerá politická moc. Najdeme zde budovu Národního shromáždění, několik ministerstev a také sídlo premiéra. Kromě chrámů a politiky čtvrť nabízí i zábavu. Navštívit můžete koňské dostihy v Královském dostihovém klubu, pobavit se můžete při sledování thajského boxu na stadionu Ratchdamnoen a milovníci přírody mohou navštívit zoo.
Palác Chitralada je sídlem krále a královny. Je obklopen rozsáhlými pozemky a pro veřejnost nepřístupný. Přesto lze spatřit některé budovy komplexu, které užíval král Bhumibol – Rama IX. k zemědělským a průmyslovým pokusům a výzkumům. V komplexu jsou také trénováni a ustájeni posvátní bílí sloni. Dalším slavným palácem, nacházejícím se v oblasti, je Palác Vimanmek. Tento palác je největším domem postaveným ze zlatého týkového dřeva. Byl sem přemístěn roku 1901 ze svého původniho stanoviště z ostrova Ko Sichang. Byl oblíbeným sídlem krále Ramy V. Prohlédnout si můžete 30 z 81 pokojů. Byla to první budova v Thajsku, do které byla zavedena elektřina a také vnitřní koupelna. Je to opravdový architektonický skvost, uvnitř paláce nalezneme rozsáhlé sbírky cenných historických předmětů. Poblíž paláce stojí budova Národního shromáždění. Za návštěvu stojí i Wat Benchamabophit neboli Mramorový chrám. Na tomto posledním hlavním chrámu postaveném ve středu Bangkoku je patrný vliv evropské architektury. Hlavní bot chrámu postavil italský architekt Hercules Manfredi. Stěny chrámu jsou obloženy bílým italským mramorem. Chrám má krásnou kaskádovitou střechu. Uvnitř je uložena kopie slavného Buddhy - Chinarat z Phitsanuloku. Za chrámem se nachází unikátní sbírka soch Buddhy z různých období. V chrámu se konají často různé náboženské obřady a oslavy. Pokud chcete spatřit 32 metrů vysokou sochu Buddhy, musíte navštívit chrám Wat Indrawihan. V Dusitu se nachází také několi křesťanských kostelů. Stojí na břehu řeky Phraya, na jih od ulice Ratchawithi. Jedná se o kostel sv. Františka Xavera, Kostel Neposkvrněného Početí a muzeum Wat Phrae. Hlavní atrakcí čtvrti je však Park Dusit. Král Chulalongkorn, první panovník, který navštívil Evropu, se rozhodl zmodernizovat Bangkok podle evropského vzoru. V parku najdete například výše zmiňovaný palác Vimanmek, Královské dopravní muzeum s rozličnými dopravními prostředky používané královskými rodinami, Jezerní pavilon z týkového dřeva s krásným výhledem na jezero, Korunní halu Abhisek Dusit, uvnitř níž se nachází Support Museum se sbírkami tradičních předmětů, Královské rodinné muzeum s mnoha fotografiemi a obrazy nebo Staré hodinářské muzeum. Zajímavé je také Fotografické muzeum krále Bhumibola, kde jsou vystaveny fotografie vytvořené tímto panovníkem. Za návštěvu stojí i zoo, které je umístěné v ulicích Rama V. a Ratchawithi, poblíž paláce Vimanmek. Původně se jednalo o botanickou zahradu krále Ramy V., a proto se zde vyskytuje velká řada zajímavých rostlin a stromů. Místo je ideální pro odpočinek a procházky. A konečně si určitě nesmíte nechat ujít květinový trh Thewet, který se koná v ulici Krung Kasem. Je to nejlepší bangkokský trh s květinami a zahradnickým zbožím. I když se nechystáte nic kupovat, procházka tímto trhem je úchvatná.


Čínské město
Zlatý Buddha Zlatý BuddhaOriginální čínské město bylo původně na místě, kde dnes stojí královský palác. V době, kdy byl Bangkok vybrán za hlavní město, musela se čínská komunita přestěhovat, aby uvolnila místo na stavbu paláce. Číňané se usídlili jihovýchodně od královského města do oblastí kolem ulic Yaowarat a Sampeng. Dnes v této oblasti žije také indická komunita. Čínská čtvrť – to jsou úzké, hlučné a přeplněné ulice s malými obchůdky a pouličními stánky. Nejznámější uličkou je Sampeng, kde můžete koupit neuvěřitelné množství různého zboží. Mezi další zajímavé trhy se řadí Pak Khlong, Nakorn Kasem a Phahurat. V Čínské čtvrti naleznete chrám Wat Traimit a mnoho dalších čínských svatyní.
Centrum Čínského města je snadno zvládnutelné pěšky. Po návštěvě ulice Songwat, která je plná krásných starých dřevěných domů, můžete navštívit ulici Sampeng Lane s tržištěm čerstvých a sušených potravin. V ulici Yaowarat naleznete nespočet krámků se zlatem a čínskou medicínou a v ulici Charoen Krung si můžete koupit čínské náboženské předměty.
V ulici Tri Mit se nachází chrám Wat Traimit, zvaný také Chrám zlatého Buddhy. Uchovává největší zlatou sochu Buddhy na světě. Tato 4 metrová socha je vytvořena z 18 karátového zlata a váží 5 tun. Socha byla objevena náhodou roku 1955. V 18. století byla totiž pokryta sádrou jako ochrana před nájezdy Barmánců. Když se v roce 1955 rozšiřoval bangkokský přístav a dělníci stěhovali jeřábem obyčejnou sochu Buddhy, nalezenou v jednom ze skladišť, povšimli si, že pod sádrou prosvítá něco lesklého. A tak spatřil zlatý Buddha opět světlo světa. Tento nález vyvolal „zlatou horečku“, ale nic jiného podobné ceny nebylo později objeveno. Socha byla odlita pravděpodobně ve 13. století v Sukkhothai. Další historickou budovou je stanice Hua Lamphon. První vlaková trať z roku 1891 byla soukromá a vedla z Paknamu právě do Hua Lamphongu. I dnes jezdí z této stanice vlaky do celé země. Největšími atrakcemi Čínského města jsou však rozličné trhy. Navštívit můžete tržiště Pak Khlong, které je otevřeno 24 hodin denně. Zde si můžete koupit nejrozmanitější květiny a zeleninu. Největší výběr květin zde uvidíte v 9 hodin ráno, a k dostání jsou zde dokonce i tulipány z Holandska. Tržiště Phahurat je převážně indickým trhem a nabízí všechny vůně a chutě Indie. Hlavní trh, který se nachází v oblasti ulic Phahurat a Chak Phet, nabízí především výrobky z textilu. Část trhu je věnována i tradičním indickým doplňkům, jako jsou sandály a šperky. V okolí najdete velkou řadu čínských restaurací. Posledním nejznámějším tržištěm je Nakorn Kasem. Na místě známém také jako Tržiště zlodějů, díky kradenému zboží, které se zde kdysi prodávalo, si dnes můžete koupit zejména výrobky z mosazi, hudební nástroje, různé druhy nábytku. Nedaleko se nachází trh Saphan Han, kde se dají vybrat především elektrické přístroje.


Centrum města
Thajsko - Mniši (Monks) Je oblast, ve které můžete navštívit například obchodní čtvrť Old Farang Quarter v ulici Charoen Krun s mnoha krásnými koloniálními budovami, čtvrť Silom s mnoha obchody a rušným nočním životem, ulice Ploen Chit a Rama I, které jsou výborným místem pro nákupy, park Lumphini, ideální místo na procházky a odpočinek, dům Jima Thompsona nebo palác Suan Pakkad.
Stará čtvrť Farang
Tato oblast byla původně přístavem a centrum cizinců obchodujících v Bangkoku. První ambasádu si zde založili Portugalci, poté Francouzi a další. Vlivy těchto obchodníků jsou vidět i na zdejší architektuře. Ulice Charoen Krung, první dlážděná ulice v Thajsku vede přes tuto čtvrť a je domovem mnoha obchodníků s drahokamy a starožitnostmi. Ulice vede podél řeky Chao Phraya, od chrámu Wat Pho, přes Čínskou čtvrť až k Yannawa – Nové ulici. Důstojná katedrála Assumption byla postavena roku 1910 ve stylu rokoko a stojí na jediném bangkokském náměstí v evropském stylu. Navštívit můžete i zdejší mešitu Haroon nebo chrám Wat Suan Phu, který se honosí krásně dekorovanými budovami, a nebo čínskou svatyni Phra Bodhisattvakuan-In. Velký zájem turistů přitahuje i Oriental Hotel, postavený roku 1876 dvěma dánskými kapitány, nebo Čínský dům, jedna z nejdražších bangkokských restaurací, která je umístěná v budově z doby vlády krále Vajiravudha. Oriental Hotel se považuje za jeden z nejlepších hotelů na světě, díky svému perfektnímu servisu a atmosféře. Hotel organizuje různé akce jako jsou kursy vaření, bufet u řeky nebo luxusní lázně. Pokud se chcete nechat opravdu hýčkat, navštivte tento hotel, třeba jen na večeři. Rozhodně Vás nezklame.
Silom
Jedná se o obchodní centrum Bangkoku, které je turisty poměrně vyhledávané, ne však kvůli památkám, ale spíše pro nákupy a příjemné hotely. Je to čtvrť plná honosných mrakodrapů a nákupních středisek. Nachází se zde velice oblíbené středisko nočního života Patpong. Ulice je pojmenovaná podle jednoho čínského milionáře, který ji jeden čas vlastnil. Je to světově proslulá oblast červených luceren. Erotické podniky různého druhu zde začaly vznikat díky zvýšené poptávce amerických vojáků během války ve Vietnamu. Ulice je hlídaná policií a je poměrně bezpečná. Mimo jiné v ní najdete i noční trh, lékárny, supermarkety a obrovský obchod s knihami. Místo je opravdu rušné, zdejší naháněči neúprosní, takže pokud chcete navštívit ulici podobného druhu, zamiřte raději do Soi Cowboy nebo Nana Plaza.
Nedaleko od oblasti Silom v ulici Surawong 195 se nachází knihovna Neilson-Hays. Je umístěná v krásné budově a přibližně 20 000 knih představuje jednu z nejlepších asijských sbírek anglicky psaných knih. Knihovna byla postavena roku 1921 na počest J. Neilsona-Hayse, který podporoval vznik Bangkokské knihovnické asociace. Velmi zajímavá je také návštěva Hadí farmy, která se nachází v ulici Rama IV., nedaleko od Patpongu. Nachází se v Pasteurově institutu, který je součástí thajské organizace Červeného kříže. Prohlédnout si můžete rozsáhlé sbírky hadů. Vyrábí se zde také sérum proti hadímu uštknutí. Demonstrace, při níž se předvádí manipulace s hady, a získávání hadího jedu, probíhají dvakrát denně, o víkendu jednou denně. Pokud chcete, aby Vám Bangkok ukázal další ze svých tisíce tváří, navštivte park Lumphini. Je pojmenován podle Buddhova místa zrození v Nepálu a je další zelenou oázou v centru města. Nedaleko se rozkládají také dvě jezera. Nejlepší dobou na návštěvu parku je ráno. Ráno je tento park hojně využíván běžci, ale mnohem zajímavější podívanou skýtají skupinky provozující tai chi. V tuto dobu zde také můžete potkat prodavače hadí krve, která prý povzbuzuje potenci. Odpoledne se zde lidé procházejí, hraje se takraw nebo se pouštějí draci. Park je ideální místo na pozorování vyšnořených thajských rodinek na procházce, Číňanů hrajících šachy nebo lodiček pohupujících se na jezeře.
Dům Jima Thompsona
Pokud se chcete pokochat krásnou tradiční thajskou architekturou, rozhodně navštivte Dům Jima Thompsona, který se nachází v ulici Soi Kasemsan 2, Rama I. Původem Američan, se tento muž, povoláním architekt, přistěhoval do Thajska po druhé světové válce. Do Thajska se zamiloval a fascinovali ho zejména zdejší řemeslná umění a kultura. Začal se věnovat výrobě ručně tkaného hedvábí a zakrátko dosáhl v tomto oboru světového uznání. Roku 1948 založil Thai Silk Company Ltd., která zakrátko získala ve světě velkou přízeň. Stal se opravdovým králem thajského hedvábí. Roku 1967 však bezestopy zmizel v Malajsii a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Více si o jeho životě a smrti můžete přečíst v knize Williama Warrena – Jim Thompson: Legendární Američan v Thajsku.

Roku 1959 zakoupil Thompson šest týkových domů v provinciích Ban Khrua a Ayutthaya, rozebral je a znovu sestavil a vytvořil si svoji rezidenci, kterou obohatil o některé západní prvky. Při stavbě domu se snažil dodržovat místní zvyky a tradice a podařilo se mu vytvořit opravdu mistrovské dílo. Byl milovníkem umění a starožitností, kterými se jeho dům přetékal. Jeho sbírky se staly tak slavné, že se rozhodl je zpřístupnit jako muzeum. Veškeré výtěžky putují na rozvoj thajského umění. Najdeme zde mimo jiné i nejrozsáhlejší sbírku tradičních thajských obrazů, vzácné Buddhovy sochy, barmské vyřezávané sochy nebo čínský porcelán.
Skupinu pěti tradičních týkových domů si můžete prohlédnout také v paláci Suan Pakkad v ulici Si Ayutthaya. Původně to bylo obydlí princezny a prince Chumbhot. Každá budova byla přeměněna v muzeum a za prohlídku stojí sbírka asijských starožitností, hudebních nástrojů, mušlí, khmérských soch a křišťálu. Velkým lákadlem pro návštěvníky je tzv. Lakovaný pavilon, na jehož zdech si můžete prohlédnout zlatým a černým lakem namalované scény z Buddhova života a Ramakienu. Tyto zdobené zdi jsou jediné zdi svého druhu z období Ayutthaya, které se dochovaly.

Pokud milujete nákupy, nenechte si ujít náměstí Siam. Najdete zde velké množství obchůdků, obchodních domů, knihkupectví, hudebnin, zlatnictví nebo obchodů s textilem. Na náměstí najdete i velká kina jako jsou Scla, Lido a Siam. Za nákupním střediskem Mah Boon Krong Centre se nachází Národní stadion, hlavní aréna zejména pro soker a jiné sportovní příležitosti.

Pokud se z Bangkoku chystáte vydat na sever, nenechte si ujít plovoucí trhy Damnoen Saduak. Tyto trhy Vám připomenou původní způsob obchodování v době, kdy byl ještě Bangkok protkán vodními kanály. Dnes už jde spíše o turistickou atrakci, která má však neopakovatelnou atmosféru, zvuky, vůně a která rozhodně stojí za to.

Asi po třiceti km jízdy na dálnici z Bangkoku do Nakhon Pathom narazíte na krokodýlí farmu a orchidejovou školku. Pořádají se zde představení s krokodýly a slony, která patří mezi jedny z nejlepších v Thajsku. Podívaná končí bitvou středověkých bojových oddílů, které představují Barmánce a Thajce.


Zajímavé odkazy

Virtuální prohlídka některých bangkokských paláců

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz