Dovolená Sýrie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Sýrie - navigace  
zájezdy Sýrie Hotely a ubytování Sýrie
Last minute Sýrie Informace Sýrie
Víza Sýrie Fotogalerie Sýrie
Mapy a průvodce Sýrie Recenze hotelů Sýrie
Diskuze Sýrie  Sýrie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Damašek a okolíAleppo a okolíPalmyraBosra a okolíCrak des ChevaliersOblast kolem řeky EufratHamá a okolíTartus-->Latakkia a okolí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nachází se v severozápadní Sýrii na pobřeží Středozemního moře. Lattakiyya není typické syrské město.
Od dob římské nadvlády zde byl rušný přístav a město má tuto funkci dodnes, čímž se výrazně odlišuje od ostatních měst v zemi. Ve městě nalezneme oblasti, která svým prostředím, včetně lidí a jejich oblečení, připomínají Evropu. Zvláštností nebývá vidět ženy v úzkých džínsech, v tričkách s nezakrytými rameny a dokonce i v krátkých kalhotách. Lattakiyya je jedním z nejméně konzervativních měst v Sýrii.
V Lattakiyyi nenalezneme mnoho historických památek, je zajímavá spíše rušným životem a polohou u moře. Město bylo založeno zhruba 1000 let př.n.l. jako fénická rybářská vesnice. Své jméno (Laodicea) získala za Seleukovců v 2. století př.n.l., tehdy také nabyla na významu. Za vlády Osmanů svůj význam ztratila a rušným přístavem se opět stala přičiněním syrského prezidenta Hafize Assada, který alokoval na rozvoj města nemalé finanční částky.
Pokud jde o historické pamětihodnosti, nemá Lattakiyya mnoho k nabídnutí. Navštívit lze muzeum, kde jsou ke shlédnutí nádoby a písemnosti pocházející z Ugaritu. Shlédnout lze rovněž výstavku současného umění. Většina popisek je však pouze v arabštině. (Muzeum je otevřeno denně kromě úterý od 8:00 do 18:00 hod.). Za zmínku stojí římská brána v ulici Sharia Bur Said v jihovýchodní části města. Monument pochází z 2. století a připomíná bývalý východní vstup do města. Ve večerních hodinách se nabízí návštěva rušného souqu (trhu) v okolí ulice Sharia al-Quds.
Město nabízí také několik pláží u moře, avšak jejich kvalita je poměrně nízká. Pláže se nacházejí v areálu Blue Beach (Shaati al-Azraq) 6 km severně od města. Písek na plážích je většinou šedý a některé z pláží neoplývají čistotou. Nicméně vykoupání v horkém letním dni je velmi příjemné.
Okolí Lattakitie
Okolí Lattakiyie se rozkládá v nádherné úrodné oblasti, ve které se vyskytují lesy. Nachází se zde několik pamětihodností, které je možné v rámci krátkého výletu z Lattakyie navštívit.

Ugarit
Ugarit (Ras Shamra) bývalo jedno z nejvýznamnějších měst na středomořském pobřeží, pravděpodobně první mezinárodní přístav. Předpokládá se, že první civilizace se zde objevily již ve třetím tisíciletí př.n.l.. Svého vrcholu Ugarit dosáhl někdy v letech 2000 až 1800 př.n.l., kdy zde kvetl obchod s Egyptem a Krétou. Město zaniklo s příchodem Filištínů kolem roku 1200 př.n.l. a k opětovnému vzestupu již nikdy nedošlo a do dnešního dne se dochovaly pouze ruiny. Nejvýznamnějšími objekty zde jsou chrám boha Baala (bůh bouří) a chrám boha Dagona (jeho otce). Z obou chrámů zbyly jen pozůstatky, které se nacházejí v severozápadní části akropole. Navštívit je rovněž možné pozůstatky královského paláce se zbytky místností a nádvoří. Nedoporučuje se chodit směrem k moři na západní straně neboť se jedná o vojenskou hlídanou oblast.
Některé artefakty pocházející z Ugaritu je možné nalézt v muzeích v Lattakiyyi, Damašku, Aleppu, ale také v Paříži v Louvru.
Qala´at Salah ad-Din
Qala´at Salah ad-Din je křižácký hrad, který svoji současnou podobu získal ve 12.století př.n.l. Objekt získal současný název v roce 1957, do té doby nesl jméno Qala´at Sayhun po Robertu ze Saone, jednom z křižáckých stavitelů. Hrad se nachází 24 km východně od Lattakiyie a navštívit ho lze v rámci půldenního výletu. Otevřen je denně kromě úterý od 9:00 do 18:00 hod. (v zimním období do 16:00 hod.).

Jabla
Jabla se nachází asi 30 minut jižně od Lattakiyye. Jedná se o původní fénické sídlo Gabala, které bylo součástí Arwadského království (viz ostrov Arwad). V byzantském období to bylo poměrně významné město, dnes se však jedná o malé městečko s trhy. Za shlédnutí stojí římské divadlo, které je otevřeno denně kromě úterý od 9:00 do 14:00 hod.
Qala´at Marqab
Qala´at Marqab je po Krak des Chevaliers a Qala´at Salah ad-Din třetím nejzajímavějším syrským hradem. Původně se jednalo o muslimskou pevnost založenou pravděpodobně v roce 1062, během 12. století padla do rukou Křižáků a stala se součástí Antiochského knížectví. Nejpůsobivější částí ruin jsou hradby a věže, za shlédnutí stojí také gotická kaple, ve které se nacházejí částečně zachované fresky zobrazující Poslední večeři Páně. (Hrad je otevřen denně kromě úterý od 9:00 do 18:00 hodin, v zimním období do 16:00 hod.) Ačkoliv severní část hradu se zbytky hřbitova a staré arabské vesnice je přístupná, její návštěva nese rizika spojená s četným výskytem hadů. Hrad je možné navštívit z města Baniyas, odkud je vzdálen 6 km.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz