Dovolená Sýrie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Sýrie - navigace  
zájezdy Sýrie Hotely a ubytování Sýrie
Last minute Sýrie Informace Sýrie
Víza Sýrie Fotogalerie Sýrie
Mapy a průvodce Sýrie Recenze hotelů Sýrie
Diskuze Sýrie  Sýrie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Damašek a okolíAleppo a okolíPalmyraBosra a okolíCrak des Chevaliers-->Oblast kolem řeky EufratHamá a okolíTartusLatakkia a okolí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jezero al-Assad
Jedná se přehradu vybudovanou v roce 1973 v severní části Sýrie na toku řeky Eufrat, jejíž tok zde značně nabývá na mohutnosti. Výstavba byla podnícena potřebou zajistit soběstačnost Sýrie pokud jde o výrobu elektrické energie. Během stavby přehrady bylo nutno přesídlit obyvatele z dotčených sídel do, pro tyto účely nově postaveného, města Ath-Thaura, některé historicky významné objekty byly s mezinárodní pomocí (UNESCO) přemístěny do vyšších poloh a zachráněny. Jedná se například o 27 m vysoký minaret mešity Maskana nebo 18 metrový minaret mešity z Aby Haraya – oba byly přemístěny právě do nově vybudovaného města Ath-Thaura.

Qala´at Ja´abar
Qala´at Ja´abar je mezopotámská citadela postavená kompletně z cihel stojící na břehu jezera Al-Asad. Za dobu své existence byla několikrát přestavěna a upravena – Nur ad-Dinem a později Mameluky. Před naplněním přehrady se nacházela na skále. I v dnešní době skýtá návštěvníkovi společně s vodní hladinou poutavý pohled. Místo je oblíbeným výletním cílem Syřanů a je možné se zde i koupat. Qala´at Ja´abar je přístupná z města Ath-Thaura.

Ath-Thaura je poměrně nezajímavé město, které poslouží jako východisko k cestě k jezeru Al-Asad a k citadele Qala´at Ja´abar.
Rasafa RasafaRasafa
Město, které se objevilo urpostřed pouště. Údajně vzniklo ve 3. století před naším letopočtem. Přes Rasafu vede cesta z Palmyry až k řece Eufrat.
Dodnes se tu dochovaly zdi, které tvoří kamené kvádry 550 x 400 metrů. Najdete tu tři kostely. Nejznámější je opravená bazilika sv. Sergia. Pochází asi ze 6. století stejně jako ostatní dva kostely. V jihozápadní části baziliky jsou pod zemí umístěny cisterny, které zajišťovaly dostatek vody pro obyvatelstvo.

Raqqa
Raqqa byla v letech 796 – 808 před naším letopočtem slavným místem, které bylo letním sídlem legendárního kalifa Harouna ar-Raschida (vystupoval ve vyprávění Tisíc a jedna noc). Na východě města najdete zrestaurovanou a zároveň jedinou dochovanou bránu města Bab Bahgdad. Také si můžete prohlédnout městské opevnění, jež je na některých místech až 5 m vysoké. Na severovýchodě se nachází zbytky velké mešity, kterou nechal postavit kalif Al-Mansur v 8. století a v roce 1165 byla celá zrekonstruována. Navštívit můžete také malé muzeum, ve kterém jsou uloženy zajímavé archeologické přeměty. Muzeum funguje od roku 1920.

Halabiyya a Zalbiyya
Halabiyya byla založena palmyrskou vůdkyní povstání v roce 272 před n. l. Opevnění sloužilo na ochranu útoků z Persie. V současnosti tu můžete vidět zbytky citadely, baziliky a koupelí. Naproti přes řeku Eufrat se rozkládá pevnost Zalabiyya.
Deir Ez-Zur
Deir ez-Zur je malé město ležící na řece Eufrat, dopravní uzel na cestě do Al-Qamishli. Z hlediska turistické atraktivity nemá město větší význam, zajímavé je navštívit jej pokud návštěvních chce vidět řeku Eufrat, která společně s Tigrisem vymezuje geografickou oblast, považovanou za kolébku lidstva.
Ve městě je možné navštívit muzeum, kde jsou vystaveny exponáty prezentující prehistorické a starověké období oblasti Sýrie, rovněž jsou zde vystaveny nejdůležitější exponáty pocházející z archeologických průzkumů v oblasti řeky Eufrat a Džazíry, což je pás mezi řekami Eufrat a Tigris. Na rozdíl od většiny syrských muzeí jsou zde exponáty podrobně popsány v různých jazycích včetně angličtiny. Část expozice je věnována období klasické Sýrie a období arabského islámu. Muzeum se nachází zhruba 1 km západně od centra na Saahat ar-ra´is. (Je otevřeno denně kromě úterý od 8:00 hod.do 18:00 hod.)
Hlavním důvodem návštěvy Deit ez-Zuru bývá řeka Eufrat. Městem protéká jednak rameno řeky, jednak hlavní tok, přes který vede visutý most pro pěší. Jedná se oblíbené vycházkové místo místních obyvatel.
Qala´at ar-Rahba
Qala´at ar-Rahba je obranná citadela pocházející ze 13. století. Citadel je nejpůsobivější při pohledu zvenku, ale i výhled přímo z pevnosti do pouště a na řeku Eufrat může být velmi působivý.Kousek odtud se rozkládá městečko Mayadin.

Tell Ashara
Tell Ashara se nachází asi 17 km jižně od Mayadinu. Jsou tu tři historická místa, jejichž vznik se datuje na období před naším letopočtem. Dnes tu najdete jen zbytky mešity postavená z blátěných cihel.

Abu Kamal
Abu Kamal najdete asi 140 km jihovýchodně od Deir ez-Zur, kousek od hranic s Irákem. Hranice s Irákem jsou v současnosti uzavřeny.
Dura Europos
V případě Dura Europos se jedná o zbytky řecko-římského pevnostního města založeného přibližně v roce 280 př.n.l.. Společně s Mari se jedná o nejvýznamější archeologické lokality při řece Eufratu jihovýchodním směrem od Deir ez-Zuru. (Doprava je možná mikrobusem, které jezdí mezi Deir ez-Zurem a Abou Kamalem u Iráckých hranic. Cesta z Deir ez-Zuru trvá zhruba 1 hodinu.)

Mari
Mari (Tell Hariri) jsou zbytky asi 5000 let starého mezopotámského města ležící 10 km severně od Abou Kamalu. Toto místo je pro archeology zdrojem velmi cenných informací o ranném období mezopotámské říše. Mezi objekty, které lze navštívit patří m.j. Ištařin chrám, nacházející se západně od královského paláce.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz