Dovolená Sýrie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Sýrie - navigace  
zájezdy Sýrie Hotely a ubytování Sýrie
Last minute Sýrie Informace Sýrie
Víza Sýrie Fotogalerie Sýrie
Mapy a průvodce Sýrie Recenze hotelů Sýrie
Diskuze Sýrie  Sýrie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Damašek a okolíAleppo a okolíPalmyra-->Bosra a okolíCrak des ChevaliersOblast kolem řeky EufratHamá a okolíTartusLatakkia a okolí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

románské divadlo románské divadloBosra leží v jižní Sýrii, u hranic s Jordánskem. Je zmiňována v egyptských pramenech už od roku 1300 př.n.l., v 1. století n.l. byla krátce hlavním městem Nabatejského království. Ve středověku spočívala důležitá úloha tohoto města v jeho významné poloze na poutní cestě do Mekky. Tato pozice městu zajišťovala prosperitu, neboť poutníci zde činili až týdenní přestávky. Později, za osmanské nadvlády, však poutníci začali využívat jinou cestu a Bosra svoji významnou úlohu ztratila.
Za pozornost stojí rozhodně Citadela s divadlem. Divadlo pochází z 2. století n.l a v době kdy bylo provozováno pojalo až 15 000 diváků. Citadela se rozkládá kolem divadla. První opevnění bylo postaveno za vlády Ummayadské a Abbasidovské dynastie, další přístavby následovaly v 11. století, za vlády Fátimovců. Po útocích Křižáků v letech 1140 a 1183 následovalo další zpevnění hradeb provedené Ayubbovci. Postupně tak těmito stavebními úpravami vznikl kruh 8 věží spojených širokými zdmi, které obklopovaly a chránily divadlo. V dnešní době jsou ve dvou věžích zřízena muzea archeologie a lidové kultury a tradic.
Sýrie - Bosra - divadlo (teatre) Kromě Citadely a divadla je možné v Bosře shlédnout např. Omarovu mešitu (postavenou chalífou Omarem, pod jehož vedením byla Sýrie v roce 636 dobyta), či nejstarší klášter v Bosře pocházející ze 4. století n.l.. Jižně od kláštera se nachází katedrála, kterou jako vzor pro stavby katedrál v Konstantinopoli a v Raveně použil císař Justinián. Dále jižním směrem od katedrály se nachází nabatejský oblouk a sloup, pozůstatek původního hlavního vchodu do nabatejského palácového komplexu, který se podle předpokladu archeologů plánujících jeho odborný průzkum nachází přibližně v těchto místech.

Ve starém městě se dále dochovaly dvě vstupní brány do města – Bab al- Qandil – Brána luceren a Bab al-Hawa – Větrná brána. Najdete tu také zbytky starých veřejných lázní, kde můžete získat hrubou představu, jak lázně asi fungovaly. Naproti lázním stojí zbytky veřejné fontány – nymphaeum. Kousek odtud se nachází ruiny pohanské svatyně, kterou prý postavil král Bosranu na ochranu své dcery před smrtí. Bohužel byla však usmrcena hadem, který se ukryl do koše s hroznovým vínem a královu dceru uškrtil. Navštívit můžete také mešitu Fatima, která pochází z 11. století.
Okolí Bosry
Der´ a
Der´a je město nacházející se u hranic s Jordánskem, je to hraniční přechod do této země. Z turistického hlediska nemá příliš velký význam. Z několika málo památek lze jmenovat mešitu Omari, která se nachází 2 km jižně od centra města. Byla postavena v roce 1253 Ajůbovci a vzorem pro její stavbu byla Ummayadská mešita v Damašku. Kousek od mešity se nachází zbytky římského divadla, kde stále probíhá archeologický výzkum. (Město je dostupné autobusem nebo minibusem z Damašku, cesta trvá zhruba 2 hodiny. Další možné spojení je prostřednictvím vlaku z Damašku do Ammánu.)

Ezra´a
Ezra´a je město, které je možné navštívit cestou do Bosry. Za zmínku zde stojí dva kostely – bazilika sv. Jiří (Mar Jirjis) a kostel sv. Eliáše. Jedná se o nejdéle fungujcí kostely na území Sýrie. Bazilika sv. Jiří dokonce přetrvala do dnešní doby v původní podobě. Oba kostely pocházejí se 6. století.
Suweida
Suweida – středisko regionu Hauran se nachází asi 20 km severovýchodně od Bosry. Turista zde najde jedinou atrakci a tou je místní muzeum, relativně nové, postavené s francouzskou pomocí v roce 1991. Muzeum je věnováno historii oblasti Hauran od doby kamenné do římské epochy. Mezi nejvýznamnější exponáty patří mozaiky ze Shahby (např. Artemis překvapená při koupeli).

Qanawat
Qanawat je historické město, které bylo v dávných dobách součástí tzv. Decapole. Z turistického hlediska je nejzajímavější tzv. Seraglio, podle historiků soubor chrámů. Nejzachovalejší budova pochází z 2. stol. n.l. Dále je možno v objektu vidět zbytky divadla a nymphaeum.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz