Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

Kulturněhistorické údaje-->Politickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V prvních nerasových volbách nové parlamentní demokracie v roce 1994 dosáhl ANC absolutní většiny. Prvním prezidentem nové éry dějin JAR se stal hrdina boje za svobodu Nelson Mandela. Roku 1996 získala Jihoafrická republika jednu z nejpokrokovějších demokratických ústav na světě, v níž jsou všem obyvatelům poprvé zaručena stejná práva. Parlament je dvoukomorový, Národní shromáždění má 400 a senát 90 členů. Členové do Národního shromáždění jsou voleni přímo a členy senátu si volí každá provincie Každá z devíti provincií: Northern Cape, Western Cape, North West, Eastern Cape, Free State, Limpopo Province, Gauteng, Mpumalanga a KwaZulu-Natal má svou místní vládu a v senátu je zastoupena stejným počtem desíti senátorů. Každá z vlád má svého premiéra. Tyto provinciální vlády mají omezenou pravomoc a musí se podřizovat národní konstituci. Prezident je volen Národním shromážděním.

Union of South Africa - Jihoafrická Unie
Novodobá historie JAR mohla teoreticky začít založením The Union of South Africa, 31. května 1910. Dnešní Lesotho, Botswana, Swazijsko a Zimbabwe byli z Unie vyloučeni. Angličtina a holandština byly stanoveny jako úřední jazyky – afrikánština, až roku 1925. První volby se v JAR uskutečnily v září roku 1910. Politická strana The South African National Party (SAP), pod vedením generála L. Bothy a generála J. Smutse, vyhrála volby a generál Botha se stal prvním ministerským předsedou Unie. Nedlouho po založení Unie vznikla velká řada represivních zákonů, které zakazovaly černým obyvatelům stávky, odbornou práci mohli vykonávat jen bílí, černí obyvatelé neměli nárok na vojenskou službu a zákon omezoval také svobodu pohybu černých obyvatel. Roku 1912 založil Pixley ka Isaka Seme stranu, která stála po boku černých obyvatel. Původně se jmenovala the South African Native Congress, ale od roku 1923 je známá jako African National Congress (ANC). Roku 1913 bylo 7,3% území rezervováno pro černé obyvatele (černé obyvatelstvo tvořilo 70% populace) a bílým obyvatelům bylo dovolenou zabrat zbytek území. Tisíce černých farmářů bylo vyhnáno ze svých domovů a násilně přemístěno do stále více přeplněných rezervací nebo měst. V roce 1914 vstoupila země, jako součást Britského království, automaticky do války s Německem. Tato angažovanost potlačila poslední vytrvalé rebely, více jak 300 mužů bylo zabito. Po válce se stala jihozápadní Afrika součástí Unie, pod mandátem Společnosti národů.
Fúze
Roku 1924 se dostala k moci National Party (NP), která slibovala podporovat zájmy Afrikánců, nezávislost a rasové oddělování. Ve volbách roku 1929 se stala swaartgevaar neboli „černá hrozba“ hlavním problémem. Ve skutečnosti, postavení a názory stran SAP a NP nebyly od sebe příliš vzdálené a roku 1933 utvořily tyto dvě strany koalici s Hertzogem jako ministerským předsedou a generálem Smutsem jako jeho náměstkem. Tato fúze byla odmítnuta Dr Malanem a jeho následovníky. Utvořili stranu Purified National Party, která získala v krátkém čase velkou podporu. The Afrikaner Broederbond, tajná ultranacionalistická strana, ve stínu PNP, začínala získávat také velmi silnou podporu. Od roku 1948 až do roku 1994 byl každý ministerský předseda právě z této strany.
Apartheid
Roku 1948 zvítězila ve volbách strana NP, na základě zavedení apartheidu. Zakázána byla smíšená manželství a vztahy, každý člověk byl hodnocen na základě rasy, byly vytvořeny separátní pláže, autobusy, toalety, školy a parky. Černé obyvatelstvo nesmělo bydlet s bílými, ani tyto obytné hranice překračovat. Skoro na vše museli mít černí speciální povolení a apartheid byl zaveden i v náboženství.
Protiakce černých obyvatel
Roku 1949 poprvé strana ANC vyprovokovala a dala najevo svůj nesouhlas formou stávek, veřejné neposlušnosti a protestních pochodů. Tyto občasné nepokoje, s občasným krvavými a násilnými potyčkami, probíhaly celá padesátá léta. V červnu, roku 1955, byla na shromáždění, které se konalo v Kliptownu nedaleko Johannesburgu, které bylo zastoupeno velkým počtem organizací, včetně ANC, Listina svobod. Ta měla dopomoci ke vzniku nerasové demokratické republiky. V roce 1960 však Pan African Congress (PAN) vyvolala další nepokoje nedodržováním zákonů a při demonstraci, kdy lidé obklíčili policejní stanici v Sharpevill, bylo zabito 69 osob a 160 jich bylo zraněno. Celý svět s hrůzou pozoroval propast do které se unie řítila. Brzy poté probíhá přímé hlasování bílých o republiku a v květnu roku 1961 byla založena Jihoafrická republika, která přestala být součástí britského království.

Národní symboly
Jihoafrická vlajka, jakou ji znáte dnes, byla poprvé použita 27. dubna 1994. Její barvy jsou černá, modrá, zelená, červená, žlutá a bílá. Barvám nejsou oficielně přiřazeny žádné symboly, každý si pod nimi může představit něco jiného. Symbol V, který můžete na vlajce spatřit symbolizuje dva směry, národy, které zemi formují a které se na vlajce obrazně spojí a pokračují dále v budování země v jedné společné linii.
Hymna Jihoafrické republiky se jmenuje Nkosi Sikelel’ iAfrika a složil ji roku 1897 učitel Enoch Sontonga. Byl známý svými smutnými písněmi, které věnoval trpícímu jihoafrickému lidu. První verze písně byla původně napsána jako hymna kmene Xhosa, ale postupem času ji začali všichni obyvatelé JAR považovat za svoji národní hymnu. Konečně, 20. dubna 1994, prohlásil oficiálně prezident obě verze písně jako národní hymnu. V roce 1996 byla vytvořena kratší verze, skládající se z obou dvou písní:
Nkosi sikelel’ iAfrika and Die Stem / The Call of South Africa
Nkosi sikelel’ iAfrika
Maluphakanyisw’ uphondo lwayo,
Yizwa imithandazo yethu,
Nkosi sikelela, thina lusapho lwayo.
Morena boloka setjhaba sa heso,
O fedise dintwa la matshwenyeho,
O se boloke, O se boloke setjhaba sa heso,
Setjhaba sa South Afrika - South Afrika.
Uit die blou van onse hemel,
Uit die diepte van ons see,
Oor ons ewige gebergtes,
Waar die kranse antwoord gee,
Sounds the call to come together, And united we shall stand,
Let us live and strive for freedom, In South Africa our land.
We, as proud citizens of our country South Africa invite you to come, to explore and to discover the wonders of our world for yourself!


Průvodci a mapy


Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz