Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

NáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Převážná většina obyvatelstva považuje za svůj jazyk afrikánštinu, která se vyvinula z kapské holandštiny, a teprve roku 1925 byla uznána jako oficiální druhý jazyk v zemi.V JAR v současné době existuje 11 úředních jazyků. Jsou to angličtina, afrikánština, isiNdebele, Sepedi, Sesotho, isiSwati, Xitsonga, Setswana, Tshivenda, isiXhosa a isiZulu. Všechny jazyky jsou rovnoprávné, pouze angličtina má určitou přednost.
Afričané
Sanové
V Africe dnes zůstává pouze několik posledních originálních příslušníků tohoto kmene. Památka na ně ale zůstane navždy vyrytá a nakreslená na mnoha skalách a stěnách jeskyní. Současní příslušníci tohoto kmene se snaží stále ještě dodržovat hlubokou tradici a kulturu kmene. Naleznete je v odlehlých oblastech, jako je poušť Kalahari. Turisté mohou potkat Sany v Kagga Kamma, 260 km severně od Kapského města v horách Cedarberg. Je to chráněná oblast a Sanové se zde živí lovem a prodejem ručně vyráběných suvernýrů. Soukromý život kmene je před zraky turistů ukryt, ale je zde centrální místo kde se kmen schází, které je turistům přístupné. Malou komunitu Sanů můžete navštívit v Kimberley kde vznikl projekt s názvem !Xulu & Khwe Bushman Cultural Project. Krásnou ukázku jeskynních maleb Sanů si můžete prohlédnout v jeskyních v rezervaci uKhahlamba-Drakensberg Nature Reserve v provincii KwaZulu-Natal. Také v South African Museum v Kapském městě je několik sbírek přibližující život tohoto kmene.
Khoikhoi
Později se v Jihoafrické republice objevil další kmen a to byli Khoikhoi, pastevci ovcí a dobytka, kteří utvořili polygamní obec s jedním vůdcem. Žili v kruhových, dřevěných, rohožových chatkách, které se lehce složily a zase rozložily, pokud se kmen rozhodl přestěhovat. Khoikhoiové byli první usedlíci s nimiž se setkali Holanďané, vetřelci, kteří se objevili ve Stolové zátoce. Holanďané je nazvali „Hottentots“, pravděpodobně kvůli mlaskavým zvukům, které vydávali, když mluvili a které Holanďané považovali za koktání. Holandští farmáři začali postupně zabírat zdejší půdu a populace Khoikhoi a jejich dobytek byl skoro vyhuben epidemií neštovic. Poslední skupina, která přežila, Nama, dnes žije v oblasti Namaqualand a poblíž hranic s Namíbií.

Kmen Xhosa Kmen XhosaKmen Ndebele Kmen NdebeleJihoafrická populace
Naprostou většinu jihoafrické populace tvoří černí Afričané, kteří jsou hrdí na své různorodé a hluboké etnické kořeny. Tito Afričané, kteří přišli před mnoha stovkami let ze střední Afriky, z oblasti jezer, se dělí do několika různých národnostních skupin, které našli svůj domov v různých částech země, ačkoliv přišli společně, hledat lepší život.
Oblast, kde žije dnes kmen Xhosa, spadá pod provincii Eastern Cape. Zulové pocházejí z oblasti KwaZulu-Natal, kmen Ndebele a Shangaans z oblasti Mpumalanga, jižní část kmene Sotho (Pedi) z provincii Free State a severní část kmene z provincie Limpopo. Následuje kmen Tswana pocházející z North-West Province, kmen Venda z LimpopoProvince a většina obyvatel kmene Swazi žije v oblasti KwaZulu-Natal a Mpumalanga, na hranicích se Swazijskem.
V obydlených oblastech se adoptovalo mnoho kmenů na západní způsob života, i když v odlehlých oblastech stále ještě dodržuje a ctí mnoho kmenů své zvyky a tradice. Pokud Vás zajímá tato stránka Jihoafrické republiky zajeďte do Lesedi Cultural Village, multi kulturní africké vesnice, které leží méně než hodinu jízdy od Johannesburgu. Ve vesničce žije několik různých kmenů jako jsou Xhosa, Zulu, Pedi a Basotho. Každý host se stane na chvilku členem domácnosti jednoho kmene a učí se jejich historii, kultuře a způsobu života. Večery se tráví u ohně, kde se tančí domorodé tance, zpívá se a vyprávějí se dávné legendy. Navštívit můžete také Rainbow Cultural Village, severozápadně od přehrady Hartebeespoortdam.
Xhosa
Ze všech kmenů, které sem přišly ze severu se právě tento kmen usadil nejjižněji. Tradiční obydlí kmeme jsou kulaté s doškovou střechou. Právě tento design dnes kopíruje mnoho budov hotelů a bungalovů. Ženy kmene Xhosa kouří dlouhé dýmky a svoji tvář si zdobí žlutou barvou. Hlavy jim zdobí obrovské turbany a časté jsou také šperky ze dřeva a šňůr. Náhrdelníky určují společenské postavení a jsou většinou vyrobené z drátů. Ideální cestou, jak poznat tyto přátelské a srdečné lidi, je cesta přes provincii Eastern Cape. V Shamwari Game Reserve mezi Porth Elizabeth a Grahamstownem můžete navštívit tradiční vesnici Lendaba. Mnoho zajímavého o životě tohoto kmene Vám také prozradí návštěva Wezandla Gallery a Craft Centre v Port Elizabeth.
Zulu
Tento kmen je známý svou statečností, kterou projevil v častých válkách, pod vedením Shaka (1788-1828), který byl nazýván jako „Napoleon Afriky“ a také jiných vůdců. Dnes tvoří Zulové největší kmen s počtem více než 8 milionů příslušníků. Žijí v kruhových chatkách, které nazývají „kraal“. Vdané ženy nosí krásný klobouk, ve tvaru hluboké mísy, často zdobený korálky, který dává najevo jejich postavení. Muži nosí zástěrky z kůže, kožešinové pásky na pažích a kotnících, ochranný štít a kopí a to zejména při různých ceremoniích. Turisté mohou jejich způsob života poznat v Heia Safari Ranch, poblíž Johannesburgu a nebo v DumaZulu Traditional Vilage v provincii KwaZulu-Natal. V Shakalandu naleznete zase repliku celé vesnice tohoto kmene, stejně tak jako v Kwabhekithunga. Obě vesnice se nacházejí nedaleko Eshowe a nabízejí ubytování v tradičních domcích kmene Zulu. Zajímavé je i muzeum pod otevřeným nebem PheZulu v Durbanu, Simunye Zulu Lodge a Midmar Historical Village nedaleko vodní nádrže Midmar u Howicku. Poblíž Ulundi se nachází Umgungunhlovu, rekonstrukce hlavního města krále Dingane. Jestliže se budete vyskytovat poblíž Ulindi navštivte KwaZulu Cultural Museum. V Dundee najdete Talana Museum a pokud budete v Durbanu nenechte si ujít African Art Centre nebo Arts and Culture Experience.
Ndebele
Tento kmen je proslulý především díky svým nádherně pomalovaným domům. Jsou zdobeny různobarevnými geometrickými vzorci. Stejně barevné jako domy, je i oblečení, které nosí Ndebele ženy. Vdané ženy nosí težké bronzové náramky jak na nohách, pažích, tak i na krku. Tento kmen žije převážně v severovýchodní části provincie Mpumalanga, poblíž Pretorie a také v oblasti Middleburg, Gauteng. Nádherné domy a oblečení si můžete prohlédnout v Botshabelo Open Air Museum and Historical Village, 13 km severně od Middelburgu nebo v AmaNdebele Traditional Village and Museum, severně od Bronkhortspruitu. Zajímavé je i Nzunda Mabhoko Royal Kraal v Emthambothini.
Sotho
Kmen Jižní Sotho má přibližně 300 000 příslušníků žijících především v oblasti Free State na hranicích s Lesothem, což je nezávislý stát, který je celý obklopen Jihoafrickou republikou. Typické pro kmen jsou kuželovité tkané klobouky a barevné přikrývky, které nosí jako oděv. Svoje domy staví z kamene a dekorují je něžnými vzory a barvami. Jejich nelehkou pouť životem můžete poznat v Basotho Cultural Village poblíž městečka Harrismith, 30 km východně od národního parku Golden Gate. Ke kmenu Severní Sotho se hlásí přibližně 2,8 milionů lidí, kteří obývají severní část oblasti Tzanee v Limpopo province. Známí jsou především svojí legendou Modjadji – Královny deště, kterou ve své knize Ona, zvěčnil H. Rider Haggard. Život tohoto kmene si můžete prohlédnout zejména v Bakone Malapa nedaleko Pietersbergu.
Tswana
Domy tohoto kmene jsou také kulaté. Nezdobí je však kresbami, ale vzory vyrývá do mokrých zdí, před tím než stačí ztvrdnout. Způsob života kmene Tswana spatříte v Lotlamoreng Dam and Cultural Village poblíž Mafikengu. Cca 36 km od Zeerustu je Kadishwene/Kureechane Reserve jejíž muzeum Vám přiblíží způsob života kmene Tswana.
Venda
V kmenu Venda žije přibližně 600 000 příslušníků, kteří obývají sever Limpopo Province a jsou příbuzní s kmenem Shona, žijícím v Zimbabwe. Historie tohoto kmene se prolíná s arabskými tradicemi a odtud pochází i jejich typické rysy obličeje. V minulosti byli známí excelentním zpracováním železa a mědi a i dnes si tuto kovářskou tradici udržují. Můžete se vydat na jeden z několika trhů tohoto kmene nebo navštívit Ditike Craft Centre, západně od Thohoyandou, kde jsou vystaveny umělecká díla a rukodělné výrobky tohoto kmene, které si můžete i zakoupit.
Shangaan/Tsoga
Tito lidé jsou příbuzní s kmenem Tsonga, který žije v Mozambiku. V Jihoafrické republice se tomuto kmenu říká Shangaan. Dnes žije u hranic Krugerova národního parku přibližně 750 000 tisíc příslušníků tohoto kmene. Pro jejich obydlí jsou typické velké kuželovité doškové střechy a pro jejich oděv barevná dlouhá látka, která je svázaná na ramenou. Široké korálkové náhrdelníky a těžké kovové náramky jsou také populární. Lidé tohoto kmene jsou výborní rybáři. Když se z mladého člověka stává dospělý, je to vždy velká událost, na níž zejména „oslavenec“ nezapomíná. Při této příležitosti jsou mu totiž do kůže vypalovány různé obrazce. Kulturní život kmene Tsonga si můžete prohlédnout v Tsonga Kraal nedaleko Phalaborwa v Northern Province.

Afrikánci Přistěhovalci ze zámoří
Imigranti, kteří začali proudit do Jihoafrické republiky po roce 1652 a to zejména do oblasti dnešního Kapska, byli především Holanďané, Němci, Francouzi a Britové. Z dnešních 40ti milionů obyvatel jich má 6 milionů evropský původ. Z Madagdaskaru, Jávy a Bali sem byli na práci importovaní otroci, až do doby kdy se zde objevili legitimní dělníci, zejména z Indie, kteří byli zaměstnáni na cukrových plantážích v KwaZulu-Natal.
Holanďané
Tito vůbec první evropští přistěhovalci, kteří sem přišli, pracovali pro holandskou společnost Dutch East India Company. V roce 1652 Jan van Riebeeck, spolu s 90ti muži, ženami a dětmi vylodil v zátoce Table Bay u dnešního Kapského města a založil zde osadu, která zásobovala holandské lodě čerstvou vodou a potravinami, na cestě do Indonesie. Ukázky a způsob života těchto prvních usedlíků si můžete prohlédnout v námořní pevnosti The Castle of Good Hope, která byla v Kapském městě postavena roku 1679. Holanďané si sebou samozřejmě přinesli vlastní architektonický styl, který je v této oblasti známý jako Cape Dutch. Je charakteristický bílými zdmi, vysokými štíty, doškovými střechami a dlouhými balkony a verandami. Tento holandský styl si můžete nejlépe prohlédnout v oblasti vinic. Krásné ukázky najdete zejména v městečku Stellenbosch, druhým nejstarším městem v kapské oblasti, veSwellendamu a také v Graaff-Reinetu v muzeu Drostdy.
Němci
The Dutch East India Company zaměstnávala také velkou řadu Němců, kteří hráli důležitou roli při objevování Jižní Afriky. Po roku 1652, během dalších 140ti let se v oblasti Kapska usídlilo okolo 14 000 německých přistěhovalců. Byli sem posláni i němečtí vojáci, aby chránili přistěhovalce v provincii Eastern Cape proti nájezdům Xhosa kmene. Němečtí misionáři zde obraceli divochy na víru a stavěli pro černé obyvatelstvo školy. Minulost a současnost německých přistěhovalců si můžete připomenout u památníku Monument for German Settlers v East Londonu, v německých školách a sídlech v Wartburgu, Hermansburgu a Kroondalu v misijních stanicích v Genadendalu a Wuppertalu.
Francouzi
Roku 1688 vkročilo na africký kontinent 153 francouzských hugenotů a protestantů prchajících před náboženskou persekucí ve Francii a usídlili se v dnešním Franschhoeku, přeloženo jako Francouzský roh a značnou měrou přispěli k rozvoji vinařství v zemi. Prohlédnout si můžete muzeum a památník těmto prvním přistěhovalcům, který je v Franschhoeku a také vinné sklepy v Boschendalu, l´Ormarins, Clos Cabriere, Bellingham.
Afrikánci
Po mnoha letech, potomci původních přistěhovalců, ať již to byli Holanďané, Němci, Francouzi, začali hledět sami na sebe jako na pravé obyvatele země a tak vznikli Afrikánci. Dokonce i dnes jsou tito potomci velmi silně spjati se zemí a považují ji za svůj domov. Strasti a nelehký život těchto pionýrů, kterým se také říká Voortrekkers, můžete spatřit na několika místech. Jedná se o Voortrekker Monument, Paul Kruger House, Melrose House v Pretorii, Church od the Vow, Voortrekker Museum v Pietermaritzburgu, Afrikaans Language Monument, Museum v Paarlu.
Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz