Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet?

Kalendář zajímavých akcí-->Počasí a podnebí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Počasí
Západ země má slunná a suchá léta s maximálními teplotami kolem 26 stupňů. Často fouká silný vítr. Zimy bývají chladné s průměrnou teplotou kolem 7 stupňů, maximum 17 stupňů. Na nejvyšších vrcholcích může i sněžit. Východ země, zahrnující i Johannesburg, má v zimě suché slunečné počasí s maximálními teplotami kolem 20 stupňů. V noci teploty klesají na 5 stupňů. Mezi říjnem a dubnem vás mohou zastihnout odpolední přeháňky často doprovázené okázalým hromobitím a blesky. Krupobití zde každoročně způsobuje velké škody. Podél jižního pobřeží je počasí střídmé, ale na severu jižního pobřeží je počasí tropického charakteru. Oblast KwaZulu-Natal a region Transkei má v létě velmi horké a vlhké klima, v létě je zde období dešťů. Mpumalanga a Severní provincie má léta velice horká s častými bouřkami. V zimě jsou dny teplé a slunečné. V oblasti při mysu Dobré Naděje panuje podnebí podobné jako ve Středomoří, s bouřlivými zimními dešti. V létě tady prší většinou jen za bouřek. Kapsko v létě zasahují silné jihozápadní větry. Vítr zvaný „kapský doktor“ rozfoukává nečistoty ve vzduchu a jeho zásluhou tu často září modrá obloha.
Tip: pokud se rozhodnete použít "Odkaz na info o počasí v Jar - česky", do vyhledavače napište South Africa.

Průměrné teploty v jednotlivých ročních obdobích:
Léto - říjen - březen, 15 - 35 stupňů Celsia.
Zima - duben - září, od bodu mrazu do 20 stupňů Celsia.

Slunce:
Sluneční záření je v JIhoafrické republice opravdu silné a proto by měli všichni turisté používat odpovídající ochranu, zejména mezi 11:00 a 15:00.
Podnebí
Jar leží na jižní polokouli, což znamená, že zde můžete očekávat opačné roční období, než je na polokouli severní. Teploty v JAR jsou ovlivňovány třemi základními jevy. Za prvné, díky vyšší nadmořské výšce jsou zde teploty vždy o něco nižší než v jiných zemích ve stejných zeměpisných šířkách, např. Austrálie. Za druhé, díky šířkovému rozpětí 13 stupňů, průměrné každoroční teploty jsou poměrně stejné a za třetí jsou zde patrné velké teplotní rozdíly mezi západním a východním pobřežím, což způsobuje rozdíl teploty mezi Mozambique-Agulhas proudem a Benguela proudem. Více jak 40% země leží v nadmořské výšce nad 1 210 m, což je faktor, který ovlivňuje teploty a srážky zejména ve vnitrozemí.
Většina jihoafrického území leží v subtropickém pásmu, na východě vlhkém a západě suchém. Na pobřeží má středomořské a ve vnitrozemí kontinentální suché podnebí. Sever zasahuje do tropů. Chladný Benguelský proud, který se pohybuje z jihu na sever podél západního pobřeží, zabraňuje vzniku srážek a způsobuje, že na sever zasahuje výběžek pouště Namib. Jihovýchodní pobřeží omývá teplý Agulhasský proud, který přináší časté a vydatné deště. V oblastech, kde se země stýká s oceánem, vanou poměrně silné větry, zejména v jihozápadních a jižních pobřežních oblastech. Zbytek země je od těchto větrů ušetřen. Hlavní letní dešťové období zde trvá asi od listopadu do dubna. Zimní měsíce, květen až říjen, bývají relativně chladné, silné srážky dostává i jihozápad země, někdy zde dokonce stejně jako v Dračích horách sněží. Na východním pobřeží je i zima příjemně teplá. Srážek ubývá k severozápadu, více než polovina území je suchá až polosuchá. Pouze asi na 5% rozlohy země spadne více než 1 000 mm vody ročně.
Srážky
Sledování srážek je v popředí zájmu. V porovnání s globálním každoročním průměrem deštů, který je 857 mm, spadne v Jihoafrické republice pouze 464 mm ročně. Čtvrtina země má každoročně méně než 200 mm srážek a zbytek má částo méně než 500 mm srážek, což je absolutní minimum pro zemědělskou činnost. Tyto vyprahlé oblasti se nacházejí zejména na severu a západu země. Krátké, ale vydatné bouřkové deště jsou běžné na východě země, v Krugerově národním parku a v Dračích horách. Kapský poloostrov a Kapské město má zimní deště velmi podobné dešťům ve středomoří. Úzký pobřežní pás na jihu země, okolo Zahradní cesty, má poměrně dostatek srážek po celý rok. Během studených zim v Dračích horách dokonce sněží.
Vlhkost vzduchu
Většina vnitrozemí má extrémní vlhkost vzduchu, až k úpatím hor, kde hodně prší a je často mlha. V létě se mlhy, které přináší Atlantický oceán dostanou v noci až 50 km do vnitrozemí kde přes den mizí. Extrémně vlhko je v subtropické pobřežní oblasti KwaZulu-Natal kde v létě šplhají teploty vzduchu až na 40 stupňů.
Hodiny slunečního svitu
Kapské město má v průměru 8,6 hodin slunečního svitu denně. V porovnání se 7,9 hodinami v Madridu, 6,5 hodin v Římě a 5,3 hodin v Londýně, je zde slunečního svitu opravdu nadbytek. Tento nadbytek je způsoben vysokým tlakem, který způsobuje Indický a Atlantický oceán. V porovnání s jinými zeměmi ve stejných zeměpisných šířkách, je zde velmi krátký soumrak a západ slunce.

Průvodci a mapy


Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz