Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

PodnebíZvířata-->RostlinyPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Aloe AloeAfrická flóra Jihoafrická republika nabízí po celý rok nádhernou podívanou i v říši rostlin. Mnoho druhů je rozšířeno po celé zemi, ale každý region má vždy specifickou skupinu rostlin, které se přizpůsobily místním podmínkám. Tyto oblasti můžeme rozdělit na poušť a polopoušť, stepi a savany, deštné lesy, pobřežní oblast, horská oblast a fynbos v kapské květenné říši.
Africká flóra Protea ProteaV Jihoafrické republice se poušť nachází při hranicích s Namibií. Polopoušť regionu Great Karoo pokrývá více než 1/3 země. Rostliny se zde musí vyrovnávat s extrémními podmínkami. Přežívají zde různé druhy sukulentů, aloe, zakrslé křoviny. Stromy tu najdete pouze u vodních zdrojů. Semena rostlin mohou ležet v půdě i několik let a začnou klíčit a kvést až když jsou příhodné podmínky, zejména dostatek vláhy. Stromy tu najdete jen u vodních zdrojů. Léta jsou velmi teplá a zimy studené a mrazivé. Během letních dešťů, od srpna do října, se polopouštní oblast Namaqualandu promění v jeden obrovský barevný kvetoucí koberec. Tento nevídaný přírodní zázrak by si neměl nechat ujít žádný turista, který navštíví Afriku v této době.
Pouště a polopouště pomalu přecházejí ve stepi a savany. Savany, kterým se v Africe říká „bushveld“ jsou porostlém velkým množstvím křovin a stromů z nichž nejdůležitější je marula, mopan, baobab, pryšec obecný a fíkovníky. Stepi jsou domovem pro mhoho domácích rostlin. V létě zde prší a oblastí protéká také mnoho řek: Orange, Vall, Pongola Ke a Umzimvubu. Stromy se vzácně nacházejí hlavně u břehů řek a na kopcích.
Zbytky typického deštného lesa se zachovalo u Dračích hor, skutečně silným dojmem však zapůsobí již jen porosty poblíž městečka Knysna. Rostou zde gigantické stromy jako je žlutodřev kapský a další druhy stromů s tvrdým dřevem, ale i kapradiny a lišejníky, různé keře a popínavé rostliny. Některé stromy dosahují výšky až 60 metrů a mají 7 metrů v průměru. Krásné chráněné lesy najdete i v národním parku Tsitsikamma. V horských oblastech které dosahují výšek okolo 2 800 metrů se daří především trávě, ostřícím a zakrslým stromům a keřům.
Zájemci o květiny tu vedle protey, která je národním květinou Jihoafrické republiky a běžně zde roste, tu najdete i sněžnou proteu, která roste na nejvyšších zasněžených vrcholcích. Snad nejkrásnějších přehlídkou rostlin a květin je tzv. „kapské květinové království“ na území při mysu Dobré naděje, které se nazývá fynbos. Na světě bylo zatím objeveno šest takových to květinných království. Toto africké má ale jeden primát a to, že se celé nachází na území jednoho státu. Už jen na výběžku Kapského poloostrova roste více druhů divokých květin, než na celých britských ostrovech. Toto území veliké 70 000 m2 zahrnuje přes 8 500 rostlinných druhů, z nichž 6 000 se vyskytuje pouze zde. Jsou to nespočetné druhy vřesovců, protea, pelargonie, cibulovité a hlízové geofyty a z tohoto regionu také pochází převážná většina našich zahradních rostlin. Poslední oblastí je pobřežní pás, kde se při srázných březích, písčitých pásech a zónách odlivu a přílivu začalo dařit palmám, mangrovníkům, bánánvníkům, strelíciím a leknínům.
Botanické zahrady Jihoafrické republiky

Národní botanická zahrada Free State (Free State)
Tato botanická zahrada, která je také známá jako Orange Free State National Botanical Garden, se nachází na okraji města Bloemfontein, což je hlavní město Orange Free State asi 160 km od Kimberley a Maseru (hlavního města státu Lesotho). Zahradu a její rostlinné obyvatele ovlivňuje kontinentální klima, které je způsobeno její polohou v nadmořské výšce 1 400 metrů a vzdálenosti 420 km od moře. Teploty se zde pohybují od bodu mrazu v zimě k 38 stupňům Celsia v létě. Šest až sedm měsíců v roce zde vůbec neprší a množství letních srážek se v létě pohybuje mezi 200 a 1 200 mm. Tyto podmínky způsobují, že v zahradě spatříte především flóru africké centrální planiny. Městská rada Bloemfonteinu koupila farmu ve Winters Valley v roce 1965 a přeměnila ji na botanickou zahradu, která byla oficielně otevřena v roce 1969. Do nedávné doby měla zahrada jen 45 ha, avšak stát a Jihoafrická přírodní nadace darovaly zahradě půdu, která umožnila její další rozvoj. V roce 1982 se stala zahrada národní památkou. Nachází se v krásném údolí, které je charakteristické kamenitými kopci a malými potůčky. Zdejší přírodní vegetace zahrnuje trávy a stromy – zejména olivovníky. Domov zde našlo okolo 400 druhů rostlin, které pocházejí z provincie Free State, Northern Cape a království Lesotho. V zahradě naleznete velkou kolekci dekorativních stromů, které mají domovinu právě v této oblasti. Zahrada je také bohatá na různé formy divokého života – 94 druhů ptáků, 54 druhů plazů a 32 druhů savců.
V zahradě si můžete koupit domorodé rostliny, speciální druhy se většinou prodávají na konci srpna. Na prohlídku si můžete najmout průvodce, mimo jiné zde naleznete i pavilon věnovaný bylinám, čajovnu a velké parkoviště.
Zahrada je nejkrásnější od listopadu do března, kdy je většina rostlin v největším rozpuku. Každé roční období však nabízí nezaměnitelnou a neopakovatelnou krásu.
Vstupné: zahrada je otevřena po celý rok, od 8 – 18. hodin. V týdnu je vstupné zdarma, platí se jen o víkendech a o státních svátcích. Zahradu navštíví ročně asi 20 000 návštěvníků.

Namaqualand Protea Národní botanická zahrada Pretoria (Gauteng)
Tato botanická zahrada se nachází v sub-tropické oblasti, kde jsou průměrné letní teploty okolo 34 stupňů Celsia. Průměrné roční srážky dosahují 750 mm, prší zejména v letních měsících. Šest až sedm měsíců v roce zde neprší vůbec.
Zahrada byla otevřena roku 1946. V této době se rozkládala na 50 ha, které byly určeny pro výzkum, bylo zde 15 budov, experimentální oblasti a 10 ha přírodní rezervace. Tato půda byla totiž nevhodná pro farmáře, protože byla domovem jedované rostliny Gifblaar, Dichapetalum cymosum.
V zahradě naleznete šest vegetačních typů a okolo 1 700 druhů kvetoucích rostlin. Více než polovina těchto rostlin roste v zahradě přirozeně. Tato rozmanitost je způsobena tím, že horský hřeben Silverton rozděluje zahradu na vysočinu a nížinu. Přirozená vegetace oblasti Pretorie je tvořena trávami a savanou, hustou buší na skalnatém podkladě, která roste především v okolí řek.
Speciální druhy rostlin, které by nepřežily pod otevřeným nebem, jako jsou sukulenty, orchideje a kapradiny jsou pěstovány ve sklenících. Zde naleznete také rostliny pocházející z Madagaskaru, Namibie a oblasti Namaqualand. Sezónní přehlídky jarních květina, jako jsou například namaqualandské chudobky nebo krásná klenba z wistárií lákají do zahrady mnoho návštěvníků. Žije tu okolo 185 druhů ptáků, jejichž seznam je k dostání u vstupu. Většina pěšinek v zahradě je dlážděných, což umožňuje návštěvníkům objevovat zahradu bezpečně a jednoduše. Odpočinout si můžete v čajové zahradě, kde Vám také zapůjčí veškeré vybavení nutné na piknik. V zahradě se každou druhou neděli v měsíci konají nezapomenutelné koncerty.
Vstupné: zahrada je otevřena po celý rok, od 8 – 18. hodin. Plné vstupné platí všichni, kromě studentů a důchodců, kteří mají slevy.

Národní botanická zahrada Witwatersradn (Gauteng)
Usazena naproti majestátným útesům, jejichž krása je doplněna vodopádem Witpoorjie, pokrývá tato zahrada rozlohu 300 ha. Nachází se v kopcích jedné z nejhustěji zalidněných oblastí země, ve městě Roodepoort, poblíž Johannesburgu, Soweta a Krugersdorpu.
Jsou zde subtropická léta, teploty zde nezřídka kdy dosahují 33 stupňů Celsia, avšak nadmořská výška 1 490 – 1720 metrů, přináší chladné noci a v zimě mráz. Průměrné roční srážky zde dosahují okolo 750 mm, neprší zde 6 – 7 měsíců v roce.
Zahrada byla založena roku 1982 na pozemku města Roodepoort. Je udržovaná a provozovaná městy Roodepoort a Krugersdorp a také Saouth African Nature Founation. Zahradu podporuje také Botanical Society of South Africa.
Dnes zahrada zabírá 225 ha čisté přírodní krásy.
Vodopád, která je centrálním bodem zahrady je 70 metrů vysoký a leží na Krokodýlí řece, která je hlavním vodním zdrojem pro zahradu.
Přirozenou vegetaci zahrady tvoří skalnatá vysoko položená step, která je kombinací travnatého území a hustých křovin, které rostou převážně v roklinách a podél potoků. V zahradě můžete obdivovat okolo 600 druhů rostlin a 180 druhů ptáků. Jedním z nejdůstojnějších obyvatel zahrady je černý orel, který je zařazen mezi ohrožené živočichy. Zahradu obývá okolo 30 druhů savců a hmyzu.
V zahradě si můžete také koupit ohromné množství semen, rostlin, hlíz a cibulí. V zimě se zde pořádají polední koncerty a každý měsíc můžete navštívit ekologické besedy.
Nejlepší dobou na návštěvu zahrady je jaro a časné léto, kdy kvetoucí rostliny oslňují pestrou paletou barev. Po silných deštích je úchvatný také vodopád.
K dispozici je restaurace, která je otevřená každý den.
Vstupné: hlavní brána je otevřena denně od 8 – 18. hodin. Platí se vstupné, důchodci a studenti mají slevu. Každou neděli od 15. hodin zde probíhají prohlídky s průvodcem. Průvodce si můžete po objednání zajistit i na jiný den.

Národní botanická zahrada KwaZulu-Natal
Tato krásná botanická zahrada se specializuje na ochranu rostlin přirozeně se vyskytujících v provincii KwaZulu-Natal, ale naleznete zde i ohrožené druhy z jiných částí země.
Zahrada byla založena roku 1874 a nádherné ukázky rostlin ze severní hemisféry, jako jsou cypřišky, magnolie, fíky a další pocházejí již z viktoriánské doby!
Návštěvníky láká také nádherná avenue ze stromů, která zde stojí již 100 let. Spatříte zde rostliny typické pro louky – Kniphofia, Watsonia a Dierama. Část zahrady byla speciálně uzpůsobena k ochraně ptáků, kterých zde žije okolo 120 druhů.
Další atraktivitou je tradiční chýše kmene Zulu, která je obklopena bylinnou zahradou s bylinami a kořením, které se používají při tradičních afrických léčebných procedurách.
Zahrada je protkána řadou kvalitních stezek, které umožňují její důkladné prozkoumání.
Zdejší restaurace je otevřena denně, kromě úterý.
Vstupné: zahrada je otevřena po celý rok od 8 – 18 hodin (říjen – duben) a od 8 – 17.30 (květen – září). Platí se vstupné – důchodci a studenti mají slevu.

Národní botanická zahrada Karoo (Western Cape)
Tato unikátní botanická zahrada je jedinou botanickou zahradou na jižní polokouli, která je věnovaná sukulentům. Na jaře, od poloviny srpna do konce září, rozkvete tisíce a tisíce sukulentů a zahalí zahradu do překrásného, barevného hávu.
Zahrada se nachází na předměstí Worcesteru, asi 120 km od Kapského města. Protože leží v oblasti kde moc neprší, má polopouštní charakter a množství dešťových srážek je mnohdy nižší než průměr 130 – 200 mm za rok. Většina srážek spadne během zimy a tak i většina rostlin roste a kvete jen v zimě a na jaře.
S polohou přes 1 000 km jižně od tropického obratníku Kozoroha, zde letní teploty mnohdy převyšují 40 stupňů Celsia. V zimě lehce mrzne.
Zahrada byla založena roku 1921, poblíž města Matjiesfontein, na zemi patřící J.D. Loganovi. Díky špatné dostupnosti byla však přemístěna o 100 km na západ a otevřena v roce 1946. Většina rostlin byla přestěhována i se zahradou! Zahradu podporuje Botanical Society of South Africa.
Na hranicích zahrady leží úpatí hor Brandwacht a kopců Beacon Hill a Hospital Hill. Mnoho zdejších druhů rostlin, které jsou součástí Succulent Karoo Biome, zde roste přirozeně. Tento biom zahrnuje i flóru z oblasti Namaqualand, jarní květiny, které přinášejí po prvních jarních deštích nekonečnou paletu barev do této vyprahlé krajiny.
Zahrada je rájem pro vzácné a ohrožené druhy rostlin, roste zde okolo 300 druhů rostlin. Naleznete zde mnoho rostlin, které pocházejí z vyprahlých oblastí – Staelia, Haworthia, Conophyttum …, většina z nich potřebuje specifické klima a půdní podmínky.
Velkou část rostlin tvoří malé keře a bylo zde zjištěno 400 vyšších rostlin, které zde žijí přirozeně.
Potkat zde můžete i 70 druhů ptáků, několik druhů savců, plazů a hmyzu.
Objednat si můžete i prohlídku s průvodcem.
Vstupné: zahrada je otevřena po celý rok od 8 – 18. hodin. Přes týden je vstupné zdarma, malé vstupné se platí o víkendech a veřejných svátcích. Důchodci a studenti mají slevu.

Africká flóra Národní botanická zahrada Kirstenbosch (Western Cape)
Tato zahrada, celosvětově známá díky své krásné scenérii a nádherným ukázkám fynbosu, se nachází na východních svazích Stolové hory v Kapském městě.
Pokrývá území o rozloze 528 ha a naleznete zde pouze domorodé rostliny. Ačkoliv většina rostlin, které zde najdete pochází z oblastí, kde prší v zimě, jsou zde i rostliny z oblastí letních dešťů a také rostliny ze suších oblastí. Citlivý výběr rostlin způsobuje to, že zahrada kvete po celý rok.
Zahrada byla původně založena Cecilem J. Rhodesem k ochraně východních svahů Stolové hory. V roce 1902, kdy zemřel, odkázal Kirstenbosch národu. Roku 1913 zde byla poprvé otevřena brána botanické zahrady, která byla založena na výzkum a ochranu domorodé flóry Jihoafrické republiky. V roce 1989 se zahrada stala součástí Národního botanického institutu. Nad kultivovanou zahradou, na východních svazích hor, se nachází přirozený horský Fynbos. Toto území je přístupné po pěšinách. Pokud se chcete o zahradě dozvědět něco více, můžete si najmout školeného průvodce. Organizované prohlídky zde probíhají každé úterý a sobotu od 11. hodin.
Zahrada nabízí mnoho zajímavostí, můžete například zkusit cestu po tzv. Braille trail, což je přírodní stezka lemovaná lanem. Velmi pozoruhodná je také bylinná zahrada. Ptačí lázně Dell a Colonel, které se nacházejí v nejstarší části zahrady, jsou přemostěny krásným mostem, nad kterým poletuje mnoho ptáků. Lázně jsou napájeny čtyřmi ledově studenými prameny osvěžující vody a umně naaranžované kameny jsou domovem mnoha kapradin a lišejníků.
Fascinující je také amfiteátr cykasů, nejstarších rostlin na světě, které jsou podobné palmám. Cykasy také tvořily první sbírku, která se v zahradě začala pěstovat.
Ujít si nesmíte nechat ani kopec na kterém se pěstují výhradně pelargonie a také mnoho hlíznatých a cibulovitých rostlin.
Skalka J W Mathews byla vystavěna ze zdejšího pískovce a je domovem rostlinám ze suchých oblastí jako jsou Aloe, Crassulas a Euphorbias.
Vůni, kterou ucítíte v zahradě Buchu vylučují zde rostoucí kvetoucí rostliny během pozdní zimy a jara.
Krásná je i bažinatá a mokřadní část zahrady s mnoha jezírky, vodními rostlinami a zvířaty.
Více než 2 500 druhů rostlin, které se nacházejí na Kapském poloostrově naleznete právě v úseku zahrady, který je věnován tomuto poloostrovu.
Návštěvnické centrum nabízí informační kancelář, obchod se suvenýry, knihami, dárkovými předměty, oblečením, vybavením domácnosti, vše s rostlinnými motivy.
Vstupné: zahrada je otevřena po celý rok, kromě Vánoc a Velikonoc. Otevírací doba je od 8 – 19 hodin (září – březen) a od 8 – 18 hodin (duben – srpen). Platí se vstupné. Důchodci mají každé úterý vstup zdarma.

Botanická zahrada Harold Porter Národní botanická zahrada Harold Porter (Western Cape)
Tato nádherná botanická zahrada se nachází mezi mořem a horami, v samém srdci kapského Fynbosu a nabízí 5 ha kultivovaného Fynbosu a 5 ha přírodního Fynbosu. Naleznete ji ve vesnici Betty´s Bay asi 100 km od Kapského města.
V roce 1938 se architekt a stavitel měst, Harold Porter, rozhodl koupit velký kus země v oblasti Betty´s Bay, aby zde vytvořil květinovou rezervaci. Po jeho smrti, v roce 1958, jeho společníci věnovali toto území státu a byla zde vytvořena botanická zahrada, která nese jeho jméno. V zahradě se nachází mnoho vodopádů a jezírek, leží v samém centru pobřežního Fynbosu s hojnou flórou. Fynbos (jemně olistěné křoviny) je název pro stálezelené keře s malými listy s velkou odolností k suchu.
Díky mělké a písečné půdě zde v zimě vznikají bažinatá a mokřadní území s kyselou vodou. V zahradě naleznete vegetaci vyskytující se na plážích v pobřežních dunách, v bažinách, pobřežních planinách, horách, kopcích a roklinách.
Žije zde i 78 druhů ptáků.
V zahradě si můžete zakoupit některé druhy rostlin a jejich semena. Návštěvníkům je k dispozici řada stezek s překrásnými výhledy do krajiny.
Vstupné: zahrada je otevřena celý rok od 8 – 18 hodin. Důchodci a studenti mají slevu ze vstupného.

Národní botanická zahrada Lowveld (Mpumalanga)
Hluboko v srdci provincie Mpumalanga, ve městě Nelspruit, poblíž Krugerova parku, Blyde River kaňonu a Pilgrim´s Rest, leží botanická zahrada Lowveld. Světovou slávu zajistila zahradě kolekce dospělých afrických cykasů (největších na světě) a překrásná sbírka Clivias. Méně známý, avšak o to zajímavější je v nedávné době obnovený africký deštný prales. Chloubou jihoafrického lesa, který se rozkládá v jiné části zahrady jsou obrovské sbírky kapradin. V roce 1993 se personál zahrady rozhodl zachránit rychle mizející africký deštný les. Začali se sbírat rostliny typické pro tyto deštné lesy z celé země. Tyto rostliny nemohly být pěstovány v dosud stávající zahradě a byly proto vysázeny podél řeky a trasy zvané Riverside Trail. Zde byly pro rostliny také vytvořeny optimální podmínky pro přežití. Byly zde vystavěny velké zavlažovací věže, které imitují vlhkost deštných pralesů. Projekt sponzoroval pozdější kurátor zahrady Johan Kludge, členové Botanical Society ze Sappi, zastupitelstvo města Nelspruit a MBB Consulting Engineers. V zahradě roste více než 600 druhů rostlin přirozeně a více než 2 500 druhů zde bylo vysazeno uměle. Naleznete zde 600 z 1 000 druhů domorodých jihoafrických stromů.
K dispozici je občerstvení i kavárna.
Vstupné: otevřeno je od 8 – 18. hodin (říjen – duben) a od 8 – 17.15 (květen – září). Zahrada je otevřena po celý rok a studenti a důchodci mají slevu na vstupném.


Zajímavé odkazy

Odkaz na přírodně zajímavé lokality

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz