Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Luxusní zájezdy Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Diskuze Jihoafrická republikaJihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Kapské městoOkolí Kapského poloostrovaStellenbosch a FranschhoekHermanus a BredasdorpPaarl a OudtshoornBeaufort WestGarden Route - Zahradní cestaGrahamstownEast London a Wild CoastPietermaritzburgDurban a jeho jižní a severní pobřežíJohannesburgPretoriaSun CityGraaff-ReinetUpington a Kimberley-->Města Severního KapskaBloemfonteinNelspruitPolokwaneMafikengCradockHaenertsburgPotgietersrus
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Diamantová pole
Diamantová pole Diamantová poleBarkly West
Objevení diamantů v Klipdrift na řece Vaal v roce 1869 mělo za následek příliv tisíce prospektorů. Oblast byla pojmenována Barkly West v roce 1873. S oblastí je spojeno jméno spisovatelky Sarah Gertrude Millin. Její otec si v Barkly West otevřel vůbec první obchod. Barkly je vůbec jedno z prvních měst, které bylo zasaženo diamantovou horečkou a nachází se v oblasti, které se i dnes říká Diamantové pole. Region prosperuje z obchodů s cennými papíry a ze závlahového hospodářství.
Můžete zde navštívit Alluvial Diamond Diggings, kde i dnes licencovaní prospektoři prosívají písek a kamení v touze objevit zapomenutý diamant. Zajímavý je i Barkly Bridge, první most postavený přes řeku Vaal, pocházející z roku 1885, který je i dnes v provozu. Vyjímečné archeologické naleziště spatříte v Canteen Koppie. Tento důl, jako ostatně mnoho jiných, odkryl vzácná archeologická naleziště podél řeky Vaal. Výlet si můžete udělat i kolem řeky Vaal, na které spatříte mnoho malých přístavů, zátok, slepých ramen nebo vodopádů. Pokud chcete vidět první kostel postavený v oblasti diamantových polí, jděte se podívat na St Mary´s Anglican Church postavený roku 1871.

Campbell
Mezi další místa, která najdete v oblasti Diamantových polí se řadí i Campbell. Tato vesnice nacházející se na konci planini Ghaap, byla jedním z prvních křesťanských center severně od řeky Orange. Původní název města Gootfontein nebo Knoffelvallei byl změněn na Campbell na počest reverenda Johna Campbella. Oblast je známá díky krásným vápencovým skalním formacím, fosíliím, divokými olivovníky a mnoha potoky. Campbell má bohatou historii, byl domoven pro kmeny Sanů, Koranna nebo Griquas. Oblast také střádala mnoha válkami. Roku 1878 během povstání Griquas bylo město obsazeno. Během Anglo-Búrských válek bylo město obsazeno britskými vojáky a okupováno.
V okolí můžete navštívit Aloe Nature Reserve, zajímavý je také kostel Bartlett´s Church postavený roku 1831. Národním památkou byl prohlášen roku 1960. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů na sever od řeky Orange.

Griquatown
V roce 1803 se Londýnská misijní společnost rozhodla rozšířit své působení i na sever od řeky Orange. Misionáři přišli mezi obyvatele složené z členů kmene Chaguriqua, Korana, Tswana a "bastaards" (mix mezi kmeny) pocházejících z Piketbergu. Vůdce misionářů byl Adam Kok II a Andries Waterboer. V roce 1813 byli "bastaards" přejmenováni na Griquas a město na Griquatown. Spory mezi dvěma vůdci misionářů zapříčinili, že Kok odešel do Philippolis a Kokstad. Po objevení diamantů v Kimberley začaly nové spory o území. Soud přiřkl oblast Wterboerovi a ten okamžitě vyhledal ochranu královské koruny. To vedlo k vytvoření kolonie Griqualand West, která později spadla pod Kapsko. Griquatown je známé díky nalezištím polodrahokamů a také jako farmářské centrum. Turisté jím projíždějí pokud chtějí navštívit rezervaci Witsand. Prohlédnout si můžete zdejší Mary Moffat Museum umístěné v budově z roku 1826, která sloužila dříve jako kostel. Zajímavý je také dárek královny Victorie, dva kanóny na Andries Waterboer´s Grave, které střeží poslední místo odpočinku tohoto misionářského vůdce.

Upper Karoo
Britstown
Toto město najdete v oblasti Upper Karoo. Bylo pojmenováno podle Hanse Britse, který doprovázel Davida Livingstona na odvážné cestě do vnitrozemí a poté se usadil na farmě v Gemsbokfontein. V roce 1877, sdružení místních mužů, vedených Theronem, koupilo část farmy ve které si postavili centrum komunity a kostel. V roce 1885 zde vznikl projekt na zavlažování oblasti, který navrhl Smartt Syndicate. Podnik postavil dvě přehrady, začal pěstovat vojtěšku a ječmen a také se věnoval zpracování kůží ovcí a koní. Družstvo bylo zlikvidováno roku 1954 a jeho majetek byl zabaven.
Zajít můžete do Britstown Museum nebo do Museum v ulici Richmond St, které představuje historii prvních pionýrů. Pozoruhodné jsou také skalní malby kmene Khoisa.

Colesberg
Colesberg je považován za jedno z nejhezčích měst v oblasti Severního Kapska. Když slunce zapadá za horizont zbarví nebe do fantastických barev, které daly město jméno. V roce 1814 zde byla založena misijní stanice s účelem zavést klid do tété vzdálené oblasti Kapska. Druhá misijní stanice byla postavena o několik kilometrů dále a obě brzy přilákaly okolo 1700 členů kmene Khoisa. Zdější přistěhovalci se však začali obávat o svoje bezpečí a proto roku 1818, kapský guvernér zasáhl a ukončil zdejší misionářskou činnost. Roku 1822 zdejší farmáři požádali o založení města. Dostali povolení od kapského guvernéra Charlese Somerseta a bylo jim přiděleno 15 417 ha půdy obklopující místní kostel. Věřilo se že Paul Kruger, budoucí president, který se narodil roku 1825 v Cradocku, strávil mnoho let svého života na farmě Vaalbank, která vlastně v letech 1830 byla součástí města Colesberg. Dnes je Colesberg oázou pro cestovatele na trase Kapské město - Johannesburg. Naleznete zde mnoho ubytovacích kapacit. Město je známé chovem ovcí, výbornými dostihovými koňmi a mnoha koňskými farmami. Jednu z nich tady také vlastní slavný golfový hráč Gary Player.
Ve městě můžete navštívit krásně zdobený Anglican Church postavený roku 1854 nebo Dutch Reformed Church, jehož bílé zdi dominují ulici Church St. Zajímavé je také Colesberg Kemper Museum, muzeum ve kterém najdete mnoho předmětů z doby prvních přistěhovalců - mapy, fotografie, hračky nebo doplňky do domácnosti. Protože se zde mezi lety 1899 - 1900 odehrávala válka nabízí turistické centrum výlety na Suffolk Hill, Plateau Camp, Grenadier Guard Rock, Memorial Hill a k dalším důležitým místům této války. Víkendová túra zahrnuje i návštěvu vězení a vojenského hřbitova. Mnoho městských budov je skvěle udržovaných a tak si můžete udělat výlet za architektonickými skvosty Karoo. Milovníci přírody mohou navštívit nedalekou Doornkloof Nature Reserve. Tato rezervace se rozkládá na jihovýchodním břehu přehrady Vanderkloof a na ploše 9 388 ha můžete spatřit kudu, hyeny, lišky, vlky a různé druhy antilop. Rezervace také chrání deseti kilometrový úsek řeky Seekoei, která je jedním z nejdůležitějších přítoků řeky Orange.

De Aar
Aar je druhou nejdůležitější železniční křižovatkou v zemi.
Ve městě si můžete prohlédnout Garden of Remembrance na počest anglickým vojákům zabitým v Anglo-Búrské válce, dále House of Olive Schreiner, slavné spisovatelky a feministky. Dnes je zde restaurace. Skalní rytiny kmene Khoisa si může prohlédnout na farmách Nooitgedacht a Brandfontein.

Hopetown
18. února 1854 bylo město založeno výstavbou kostela. Název města pochází ze zvláštního příběhu. Vdova po prvním farmáři v okolí De Kalk nosila malou kotvu. Jedné ze sloužících vysvětlila, že to přináší štěstí. Sloužící si vyrobila kotvu z plechovky a pověsila ji ke dveřím domu V roce 1866 tu byl nalezen známý diamant Eureka a v roce 1868 na farmě Zandfontein 83,5 karátový diamant. Ten je nazýván "Star of South Afrika" – hvězdou jižní Afriky. Na 33 Church Street naleznete na okně domu rýhu od tohoto diamantu. Tak se začala velká epocha hledání diamantů. V současnosti se ve městě pěstuje ovoce, obilí, brambory, chová se tu skot a dobytek.
U Orange River Station se nachází pohřebiště koncentračního tábora. V obrovském kamenu Convict Stone byly vězněni odsouzení.
Old Road Bridge je přestavěný most pocházející z anglo-boerské války. Překlenoval reku Orange River.
U břehů řeky se rozkládá přírodní rezervace Gazella Game Reserve. V okolí města můžete vyjet na výlet, při kterém budete pozorovat ptáky, sjet divokou řeku Orange River, chytat ryby nebo lovit zvěř.

Victoria West
Victoria West je začátkem Diamond Way. Leží na hlavní cestě z Cape Town do Kimberley. V roce 1866, když propukla diamantová horečka, bylo založeno toto městečko. Vzniklo na ideálním místě pro hledače diamantů. Železnice, která vede z Cape Town minula Victoria West o 12 km. Město velmi zdevastovaly ničivé záplavy a písečná bouře.
Na jihu města se nachází tři kopce – Three Sisters, ze kterých se můžete rozhlédnout do okolí.
Ve městě se nachází muzeum, které má ve své kolekci zkameněliny ryb, staré 200 miliónů let. Můžete také navštívit tiskárnu z roku 1876 – Victoria West Messenger.
V obchodu se suvenýry Victoria Trading Post a Mannetjies Roux Muzeum naleznete mimo jiné i figurky hráčů ragby. Návštěva přírodní rezervace Victoria West Nature Reserve se stane jistě neobyčejným zážitkem.
Hantam Karoo
Hantam Karoo Hantam KarooCalvinia
Calvinia byla založena roku 1851 u úpatí hor Hantam mountains a nese jméno podle náboženského reformátora Johna Calvina. Leží na řece Oorlogskloof River. Tato oblast se vyznačuje vysokou produkcí v pěstování bavlny a bavlněných výrobků.
V městečku můžete navštívit museum, které se nachází ve staré synagoze pocházející z roku 1920. Zobrazuje historii této oblasti. Najdete tu například koňský mlýn z cedrového dřeva.
Zajímavý je dům Hantam House, postaven roku 1854 Fildem Cornetem A van Wykem v holandském stylu. Dům skrývá dokonale vypracované výrobky z cedrového dřeva.
Milovníci turistiky mohou projít jednu ze stezek v rezervaci Akkerendam Nature Reserve, která vám nabídne překrásnou vyhlídku do okolí. Pozorovat tu můžete ptáky, vyskytuje se tu 65 druhů. Holandský reformátorský kostel – Dutch Reformed Church byl navržen architektem z Potchefstroomu, Gaysfordem. Je vystavěn v neogotickém stylu a stál 1 200 liber. Zastavit se můžete u památníku připomínající válku Grave of Abraham Esau.
Na jaře, kdy kvetou všechny rostliny, můžete navštívit farmy Matjiesfontein nebo Nerasie, kde naleznete různé druhy překrásných květů.
V okolí města jsou vybudovány tkz. 4X4 Routes. Některé dokonce pochází z války. Vedou okolo břehů řeky, přes háje a louky.

Nieuwoudtville
Toto město bylo založeno roku 1897 a je známé především svojí unikátní vegetací a 100 metrovým vodopádem Nieuwoudtville Falls na řece Doring. Je to malé městečko, které lemují pole obilí a vřesoviště.
Skála Glacial Rock Striations tu stojí již 250 miliónů let. U Papkuilsfonteinu naleznete Khoisan Rock Paintings – malby staré tisíce let. Byl použit červený, žlutý, šedivý a černý okr. Poobědvat můžete v historické budově Matjiesfontein Farmstall.
V přírodní rezervaci Oorlogskloof Nature Reserve, 10 km jižně od města naleznete několik turistických stezek vedoucí okolo řeky Oorlogskloof. Rezervace je domovem několika unikátních druhů ptáků, například orlům a černým čápům. Rozkládá se na rozloze 5 577 hektarů. Nedaleko od městečka naleznete 2 stezky, které jsou 50 km dlouhé, potřebujete na ně zhruba 4 dny, a dvě jednodenní stezky.
Silným zážitkem může být návštěva květinové přírodní rezervace, Wild Flower Reserve, v Glenyonu, kde roste přes 500 000 květin Bulbinella.

Namaqualand
Kamieskroon
Kamieskronn se nachází jižně od Springboku a bylo založeno roku 1860. Původně nesla osada jméno Bowesville, podle lékaře Dr. Henry Bowe. V roce 1924 se vláda rozhodla zbourat kostel Namaqualand a postavit na místě osadu Kamieskroon, s kostelem, hotelem, policejní stanicí a s obchody. Název Kamieskroon se skládá ze dvou slov. Slovo „kam“ znamená vrchol hory a „kroon“ je 330 m vysoká hora, která se tyčí nedaleko od vesnice.
Pro milovníky pěší turistiky je rájem Anglo-Boer War memorial.
Kharkams, je osada ležící jižně od Kamieskroonu, kde na jaře naleznete lány pestrobarevných květin.
V Leliefonteinu kousek od misionářské stanice se nachází sluneční hodiny z 19. století, které vyrobil reverend Barnabas Shaw. Můžete tu navštívit kostel, ve kterém vojevůdce Manie Maritz zabil vlastníma rukama několik KhoiKhoi útočníků. Leliefontein je nejstarší vesnice této oblasti.
Osada ležící v srdci oblasti - Paulshoek nabízí turistům neobyčejné zážitky v Cultural Camp. Můžete tu ochutnat tradiční pokrmy. Květinová přírodní rezervace Skilpad Wild Flower Reserve, se nachází na západ od Kamieskroonu.
V jarních měsících vás okouzlí v této oblasti pestrobarevnost a množství nádherných květin, které rostou téměř všude.

Springbok
Toto městečko se nachází uprostřed měděných hor a bylo založeno roku 1911. Britští okupanti se tu usadili kvůli těžbě mědi. Můžete navštívit první ze založených dolů Blue Mine a projít se po turistické stezce. Přímo ve městě můžete navštívit holandský reformátorský kostel -Dutch Reformed Church z roku 1921 nebo Monument Koppie, který připomíná Anglo-Búrskou válku.


Green Kalahari
Kgalagadi Transfrontier Park Kgalagadi Transfrontier ParkGreen Kalahari Green KalahariKakamas
Název města pochází ze slov „gagamas“, což znamená hnědý. Leží uprostřed údolí řeky Lower Orange River, jejíž břehy jsou lemovány vinicemi, bavlněnými a vojtěškovými plantážemi. V letech 1895 – 1897 postihl tuto oblast dobytčí mor a zanechal všechny farmáře na mizině. Těmto lidem pomáhal holandský reformátor, kněz BPJ Marchand, kterému se říkalo "otec Kakamasu".
Tato oblast se stala kolonií chudých. V roce 1930 náboženství rozdělilo centrální Kakamas na 40 pozemků. A to byl začátek nové, lepší éry. V roce 1960 se tu začala pěstoval vinná réva a postupem času se vinohrady stále více rozrůstaly. V současnosti se tyto odrůdy vyvážejí do celého světa.
German War Graves je místo, kde v roce 1915 byli zabiti němečtí vojáci. Irrigation Tunnels byly vystavěny dělníky z dolů a jsou vidět z dalekého okolí.
11 vodních kol se stále používá ve vodním kanálu v ulici Voortrekker Street a také v mnohých kanálech přivádějící vodu na vinohrady a bavlněné plantáže.
Asi 56 km na severozápad od Kakamasu se nachází prameny Reimvasmaak Hot Springs, kterým poskytuje stín stromy divokého fíku.
Na cestě Rockery Route z Neilersdriftu do Kakamasu přes Neus Wier budete očarování překrásnou krajinou.
Můžete se zúčastnit ochutnávky vína a exkurze ve výrobně vína Wine Cellars Co.operative.

Kenhardt
27. prosince 1868 byl do Koranny vyslán speciální magistrát Maximillian Jackson s policejní ochranou kvůli otevřenému konfliktu. Vystavěl si stanový tábor Giant Camlethorn Tree, který se stal po dlouhou dobu útočištěm této skupiny . V roce 1909 bylo na tomto místě založeno město. Kenhardt leží na řece Hartbees River, na které byla vybudován přehrada Rooiberg Dam. Město je střediskem chovu ovcí. Asi 8 km jižně od města se nachází se obrovský les Quiver Tree Forest, ve kterém vyrůstá kolem 5 000 stromů. Vede přes něj velké množství turistických stezek.
Stará knihovna Old Library Building postavena v roce 1897 byla využívána do roku 1977 a v roce 1978 byla vyhlášena národní historickou budovou.
Verneukpan je vyschlá pánev, ve které chtěl překonat roku 1929 světový rekord v rychlosti sir Malcolm Cambell v Bluebirdu 1.

Kalahari
Kathu
Na cestě Namakwari Route leží „město pod stromy“ Kathu. V okolí bylo založeno mnoho těžebních dolů. Nachází se tu jedna z nejdelších důlních železnic na světě, která měla dopravovat vytěženou rudu a také jeden z největších otevřených dolů na světě, kde se nakládalo na jedno nákladní auto až 170 tun železné rudy. Nachází se tu nejkrásnější a nejkvalitnější golfová hřiště této oblasti. Vápencové domy dodávají pouštní přírodě zvláštní nádech.
V Game rezerve můžete pozorovat ptáky nebo si zahrát různé společenské hry.

Kuruman
Kuruman se nachází na náhorní plošině v nadmořské výšce 1 131 m nad mořem. Ekonomika města je postavená na těžbě kovů, a zemědělství. Těží se tu mangan, tygří oko a azbest.
Vznik města je nejistý, ale odhaduje se, že pochází z 18. století. Kurumanu se říká „oáza Kalahari“, protože je požehnán velkým zdrojem vody. Pramen vody se nachází na místě zvaném „The Eye“ a produkuje 20 miliónu litrů vody denně, stéká z plošiny a vytváří ve skalách různé útvary.Je největší přírodní fontánou v jižní části. Najdete tu spoustu druhů ryb – mezi jinými i sumce a kapry.
Ve městě si můžete prohlédnout soukromou sbírku drahých kamenů Kalahari Manganese Field Mineral Collection. Pro informace volejte 053-7122145.
50 let tu žil skotský misionář Robert Moffat, první člověk, který jako první přeložil Bibli do jazyka Tswana. Vystavěl tu známý kostel Moffat church, jehož stavba byla dokončena roku 1838 a který je od roku 1939 národní památkou a Moffat Mission Station. Přišel se svojí manželkou roku 1820. Moffat učil zdejší obyvatele číst, psát. Naučil je tisknout knihy a vytiskli tu první Bibli v Africe. 2 km západně od města se nachází rezervace o rozloze 2 050 ha Billy Duvenhage nature Reserve, ve které našli domov bílí nosorožci a ostatní druhy živočichů.
Na území 7 ha se rozkládá rezervace Bird Sanctuary na Hotazel Rd. Žije přes 115 druhů ptáků od kachen až po volavky. Najdete tu také pestrou vegetaci, mezi jinými se tu vyskytují zvláštní druhy trav.
Genrál J. Kemp a 1200 dalších rebelů přepadli Kuruman v roce 1914. Pod vedením kapitána Frylincka a Gashe se město ubránilo. Vzpomínkou na tuto událost je místo Truce Tree na Seodin Rd.
Na 100 000 ha se rozkládá přírodní rezervace Tswalu Private Desert Reserve. Sen o přírodní rezervaci stála Stephena Bolere mnoho miliónů dolarů. Domov tu našlo přes 2 000 antilop, 5 000 zeber, žirafy a černých hrochů a slonů, dopravených z Namibie. Můžete se tu procházet po písečných dunách, ležet pod stromy akácie nebo ochutnat tradiční místní jídlo.
43 km jižně po Danielskuil road se nachází farma Wonderwerk, která je archeologickým nalezištěm. Datuje se na 800 000 let. Byly zde nalezeny předměty z doby kamenné, sekery, důkazy o ohništích a zpracování zvířat. Také tu byly nalezeny malby na stěnách, při nichž byla použita červená a žlutá okrová barva. Některé předměty jsou uloženy v muzeu Mc Gregor Museum.
Nejznámějšími turistickou trasou je Kuruman Trail dlouhý přes 11 km. Začíná v centru města a vede přes Denison a Brown Fort, britské pevnosti vystavěné roku 1914. Dále trasa pokračuje okolo dolomitových jeskyní se sedmi prameny a kolem Secon Eye, přírodního pramene.
Milovníci golfu si mohou zahrát golf na nejkvalitnějším golfovém hřišti této oblasti – Kuruman Country club, které má 9 jamek. Mimo to si tu můžete zahrát squash nebo tenis. Informace získáte na čísle 053-7121242.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o provincii Northern Cape
Odkaz na info o Upington a Kimberley

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz