Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Kapské městoOkolí Kapského poloostrovaStellenbosch a FranschhoekHermanus a BredasdorpPaarl a OudtshoornBeaufort WestGarden Route - Zahradní cestaGrahamstownEast London a Wild CoastPietermaritzburgDurban a jeho jižní a severní pobřeží-->JohannesburgPretoriaSun CityGraaff-ReinetUpington a KimberleyMěsta Severního KapskaBloemfonteinNelspruitPolokwaneMafikengCradockHaenertsburgPotgietersrus
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Mnoho Búrů, kteří nebyli spokojeni s anglickým koloniálním systémem se vydalo kolem roku 1835 z Kapské oblasti hledat nový domov. Tomuto putování se říká „Velký trek“. Osídlili oblast kolem řeky Vaal a nejvíce si oblíbili 80 km dlouhé horské pásmo Witwatersrand (Hřeben bílých vod) a jejich idylický život by možná trval i dnes, nebýt toho, že kolem roku 1886 začala zlatá horečka. Na místě původního zlatokopeckého městečka vzniklo roku 1888 město, které bylo pojmenováno Johannesburg.
Vysílač nad Hillbrow, Johannesburg Vysílač nad Hillbrow, JohannesburgRozkvetlý Johannesburg Rozkvetlý Johannesburg
Západ slunce nad Johannesburgem Západ slunce nad JohannesburgemMěsto, jehož obrovské ložiska zlata přinesly obrovské bohatství, ale také usmrtily statisíce otroků pracujících v dolech. Je poddolováno 12ti kilometry důlních chodeb a jeho zvláštní krajinu a atmosféru vytváří i miliardy tun hlušiny vyvezené na povrch. Město vždy bylo a stále je městem extrémů. Největší bohatství, největší chudoba, nejvyšší kriminalita. Od pradávna je také centrem černošských povstání a odbojů. Nezbohatlo však jen ze zlata, dnes je to nejpřednější průmyslové město země a 50% hrubého národního produktu pochází právě z této oblasti. Johannesburg je jedním z nejvíce nebezpečných měst v zemi. Nedoporučují se pěší prohlídky města a už vůbec ne v noci. Všechny cenné věci si nechávejte v hotelu a prohlídky města podstupujte opravdu jen v organizovaných skupinkách.
Zlatokopecké městečko Zlatokopecké městečkoZa shlédnutí stojí University of Witwatersrand se sbírkami afrického řezbářství a rituálních předmětů, Market Theatre Complex, který zahrnuje divadla, umělecké galerie, knihovnu, restaurace a obchody a je centrem kulturního života a jehož součástí je i Museum Africa – ve svých sbírkách představuje Johannesburg a jeho obyvatele. Součástí komplexu je také Muzeum piva. Prohlédnout si můžete skleněný mrakodrap Stock Exchange (burza cenných papírů), který je největším finančním střediskem v zemi a blízkou Diamond Building, budovu jejíž průčelí napodobuje broušený diamant. Důležitá je i Johannesburg Train Station – železniční stanice, která denně odbaví 500 000 cestujících a kam přijíždí i slavný „modrý vlak“ z Kapského města. Kousek od nádraží se nachází Joubert park na jehož spodním konci leží Johannesburg Art Gallery a Sculpture Parku s díly jihoafrických, ale i evropských umělců. Za parkem se rozkládá Hillbrow, jedno z nejstarších předměstí s největší hustotou obyvatel. Najdete zde četné obchody, restaurace, bary a hospody, ale dejte pozor na vysokou kriminalitu. Na okraji Johannesburgu leží samozřejmě i známé Soweto - SOuth WEstern TOwnship. Povstání roku 1976 jej učinilo pro turisty nepřístupné. Dnes se do tohoto předměstí podnikají výlety, při kterých můžete na vlastní oči vidět, jak žijí obyvatelé této části města. Soweto je známé především díky bujnému nočnímu životu. Můžete zde navštívit Freedom Square, kde byla roku 1955 podepsána Listina svobody nebo Regina Mundi, katolický kostel používáný na schromáždění během apartheidu. Severovýchodně od Johannesburgu se nachází předměstská čtvrť Sandton s mnoha excelentními hotely, obchodními centry, restauracemi a divadly. Nedaleko této oblasti se nachází čtvrť Randburg se známým Randburg Waterfront, což je obrovské nákupní středisko s restauracemi, hospůdkami, trhem se suvenýry a kiny. Toto nákupní středisko se řadí mezi nejstarší v zemi. Obě oblasti se předhánějí v honosných rezidencích ukrytých za silnými zdmi, s tenisovými kurty a bazény. Sandton je opravdový ráj pro nákupy. Luxusní butiky, klenotnictví, africké umění, výrobky z kůže, 16 kin. Naleznete zde snad vše na co si vzpomenete. Na sever do Sandtonu a Randburgu je Klein Jukskei Vintage Car Museum, muzeu vystavují historické automobily.
Tradiční tance ve zlatokopeckém městečku Tradiční tance ve zlatokopeckém městečkuGolden Reef City aby si návštěvníci Johannesburgu dokázali udělat představu, jak to vypadalo za starých časů, bylo asi 9 km od centra vybudované umělé zlatokopecké městečko. Součástí města jsou rekonstruované domky, muzea, čínská prádelna, kankánové bary, lunapark, doly na zlato a nevěstince. Můžete sjet do staré 210 metrů hluboké šachty nebo se podívat na odlévání zlatých prutů a také se svést vláčkem. Své tance zrozené v důlních ubytovnách zde tančí „Bumboot dancers“. Je zde velké množství restaurací obchodů a komerčních atrakcí, díky nimž toto městečko působí poněkud pouťově. Je však velmi krásně upravené a mezi turisty oblíbené.
Sophiatown
Toto městečko, ležící přibližně 10 km od Johannesburgu, bylo v padesátých letech spíše nevzhledné a opomíjené místo s chatrčemi a starými domy, přesto však hrálo důležitou roli v černošské městské kultuře a je součástí jihoafrické historie. Většina černošských osobností a talentovaných lidí z Johannesburgu žila právě v tomto slumu. Umělci a novináři z časopisu Drum (prvního černošského časopisu v zemi) se scházeli ve zdejší tančírně a živě diskutovali o všem možném. Avšak ani tomuto centru se nevyhnulo násilné přestěhování obyvatel do tehdejšího Meadowland (dnešní Soweto), bezvýrazné oblasti na konci města a Sophiatown byla roku 1959 zbořena a přeměněna na předměstí bílých - Triom.
Prohlídka Soweta
Soweto dnes leží jihovýchodně od Johannesburgu, je to čilé město s unikátní atmosférou. Je to největší a nejslavnější jihoafrický township, který pochází z dob apartheidu. Během povstání roku 1976 se tomuto místu věnoval obrovský zájem a i dnes je pro mnoho lidí velkým magnetem. Prohlídka tohoto místa patří mezi top atraktivity Johannesburgu a umožňuje obyvatelům Soweta potkat lidi z celého světa a turistům zase proniknout do jeho historie, kultury, rozlišnosti a harmonie.
Právě v těchto dusných ulicích se rodila historie Jihoafrické republiky. Vášniví obyvatelé města vedli národ v revoltě proti nespravedlivému systému a vyhráli. Nebylo to ovšem vítězství lehké. Soweto připomíná dobu, kdy se spojilo mnoho odlišných lidí, aby bojovali za jedno společné pro všechny, za svobodu. Většina prohlídek Soweta vede právě před tyto historická místa a dává také možnost setkat se zdejšími lidmi a poslechnout si jejich vyprávění. Mnoho slavných černošských politiků zůstalo v Sowetu a provádí návštěvníky po místech, která by jinak pomalu upadala v zapomnění.
Ulice Vilakasi v jedné z nejstarších čtvrtí Soweta, Orlando West, je jedinou ulicí na světě, ve které bydleli dva nositelé Nobelovy ceny – arcibiskup Desmond Tutu a ex-prezident Nelson Mandela. Dům, ve kterém byldlel N. Mandela v době, kdy pracoval jako právník v Johannesburgu se stal součástí národního dědictví. Tento dům byl jeho jediným domem v dospělosti, ve vězení totiž byl 27 let. Dům je plný jeho předmětů a předmětů jeho rodiny. Každý z nich by jistě mohl vyprávět dlouhý příběh. Z druhé strany domu se nachází výborná restaurace.
Katolický kostel Regina Mundi je duchovním domovem boje za svobodu. Pořádalo se zde mnoho politických mítinků a shromáždění. Je to zároveň největší kostel v Sowetu a mělo zde pohřeb mnoho obětí za svobodu. Na zdi kostela jsou i dnes patrné stopy po kulkách, jak se policie pokoušela dostat dovnitř a rozehnat nezákonné shromáždění. Uvnitř kostela spatříte i slavnou malbu Černé Madonny. V kostele se také nachází Ma-Africa Art Gallery. Zdejší díla jsou od světoznámých autorů a představují život v Sowetu. 10% z prodeje jde na rozvoj kostela.
Památník Hektora Petersona je věnován malému chlapci, který zemřel jako první dítě při politických bojích roku 1976. Malý mramorový kámen je obklopený fotografiemi, které znázorňují boje roku 1976.
Náměstí Svobody, kde politická strana ANC přijala Listinu svobody 25. června 1955, se nachází v Kliptownu a je vyhlášeno jako národní památník.
Nemocnice Chris Hani Baragwanath je největší nemocnicí na jižní polokouli, k dispozici je 8 000 lůžek. Původně byla postavena jako nemocnice vojenská, avšak postupně se rozrůstala a nyní se chlubí jedním z nejmodernějších nemocničních vybavení na světě.
Prohlídka Soweta Vás také jistě zavede k autobusovému a taxi shromaždišti, které je taktéž největší na jižní polokouli.
Nově založená Shebeen Soweto Route Vám umožní autentický kulturní zážitek. Vezme Vás například do Soweto Cappucino, první a jediné kavárny a obchodu v Soweto, Fanny´s Place, kterou vlastní Fanny Mokoena, první černošská žena, která se stala členem jihoafrického cechu brandy. Mavi’s Place, Nge Khethu, Shakara Shebeen, B’s Place a Blue Fountain, jsou místa, kde na Vás čekají s otevřenou náručí. Další tavernou, která je na cestě je DJ´s bar Lounge, který nabízí výborné jídlo, servis a atmosféru. Wandie’s Place je světově proslulým místem, které nabízí nejlepší africkou kuchyni a Pallazo di Stella je první a jediná roznášková pizzerie v Sowetu.
Odpočiňte si při příjemném africkém jazzu, pochutnejte si na skvělé africké kuchyni a zaposlouchejte se do melodického jazyka zdejších lidí a pochopíte proč je Afrika tak výjimečná. Prohlídka Soweta je jednou z věcí bez které byste Jihoafrickou republiku neměli opouštět.


Zajímavé odkazy

Mapa Johannesburgu a okolí
Odkaz na info o provincii Gauteng

Průvodci a mapy


Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz