Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->Kapské městoOkolí Kapského poloostrovaStellenbosch a FranschhoekHermanus a BredasdorpPaarl a OudtshoornBeaufort WestGarden Route - Zahradní cestaGrahamstownEast London a Wild CoastPietermaritzburgDurban a jeho jižní a severní pobřežíJohannesburgPretoriaSun CityGraaff-ReinetUpington a KimberleyMěsta Severního KapskaBloemfonteinNelspruitPolokwaneMafikengCradockHaenertsburgPotgietersrus
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kapské město leží v provincii Western Cape, v jihozápadním cípu afrického světadílu. Nachází se na úpatí úchvatné Stolové hory s níž skýtá jednu z nejkrásnějších scenérií na světě. Město má nezapomenutelnou atmosféru protínající se historie, současnosti a různorodé kultury. Ne nadarmo se řadí mezi několik nejkrásnějších měst na světě. Vody Stolového zálivu, který se před ním rozkládá, jsou plné plachetnic, obchodních lodí a luxusních jachet. Asi 10 km od přístavu se nachází slavný Robben Island. Město je obklopeno přírodní rezervací s jednou z nejkrásnějších pobřežních scenérií a z žádného místa to není daleko na pláž a k moři. Najdete zde mnoho restaurací, klubů a barů spojených s bujarým nočním životem, mnoho příležitostí k nákupu i k obdivování historie a přírody. Město je obklopeno Devil´s Peak (Ďábelský vršek) na východě a Lion´s Head (Lví hlava) a Lion´s rump (Lví zadek) na západě. Tomu všemu dominuje samozřejmě Stolová hora. Ve městě najdete velké množství historických budov, kostelů, muzeí, parků a zahrad.

Historie města začala v polovině 17. století, kdy Východoindická obchodní společnost vyslala Jana van Riebeecka do Kapska, aby zde založil stanici, která bude jak zásobárnou, tak místem odpočinku pro lodě na dlouhé cestě do Indie. Tím pádem je Kapské město nejstarším městem v zemi.
Letecký pohled na Kapské město Letecký pohled na Kapské město
Populární pláž - Fourth Beach Populární pláž - Fourth BeachMuzea a galerie
Bo-Kaap Museum toto muzeum, jež se datuje do roku 1706, je nejstarší dochovanou originální budovou ve městě a má krásné sbírky kapsko-muslimské kultury.
Old Slave Lodge na konci ulice Adderley Street je muzeum představující kulturní a historické sbírky Jihoafrického muzea, sbírky egyptských, řeckých a časně románských výrobků, bohatou kapsko-malajskou kulturu a předměty ze Srí Lanky a indonéských ostrovů. Unikátní je i sbírka poštovních kamenů. Na nádvoří jsou také umístěné hrobky Jana Van Riebeeka a jeho ženy. Budova byla původně postavena pro otroky holandské Východoindické společnosti. Bydlelo zde okolo 600 otroků a budova sloužila dlouhou dobu i jako vězení. V 18. století k ní byl přistavěn sklad. Poté co byli otroci přestěhování, používala se budova jako pošta a knihovna.
Jewish Museum a Great Synagogue budova postavená v egyptském stylu prezentuje sbírky knih, fotografií, nábytku, ceremoniálních předmětů a celou historii židovských přistěhovalců.
The South African National Gallery výstava děl jihoafrických a evropských umělců od 17. do 19. Století.
Houses of Parliament vystavuje umělecké sbírky pocházející z doby první ústavy roku 1854.
Old Town House ve staré radnici na náměstí Greenmarket se nachází kolekce uměleckých sbírek ze 16. až 18. století. Náměstí je dnes centrem s mnoha obchody a restauracemi. Přilehlá pěší zóna, St Georges Mall je plná obchodů a stánků. Long Street je zase lemována velkým množstvím gregoriánských a viktoriánských budov. Na konci ulice se nacházejí turecké lázně.
South African Museum and Planetarium naleznete v ulici Queen Victoria. Je to nejstarší muzeum sub Saharské Afriky. Spatříte zde bohaté přírodovědecké a archeologické poklady, modely gigantických ještěrů, ukázky skalních maleb Sanů, pravé velrybí kostry, vypodobení hříběte quaggy, vyhubeného poddruhu stepních zeber a mnoho dalšího.
Company´s Gardens oblast na konci ulice Adderley se nazývá Company Gardens. Park a zahrada, které byly založeny roku 1625 Janem Van Reibeekem, aby poskytovaly čerstvé potraviny pro lodě. Duby lemovaná alej Government Avenue, která protíná Gardens je domovem přátelských veverek šedých a najdete zde také budovy Parlamentu. Tyto zahrady jsou oázou klidu a častým utočištěm lidí, kteří si chtějí odpočinout od hluku velkoměsta.
Maritime Museum naleznete ve Victoria and Alfred Waterfront. Vystavuje předměty a sbírky týkající se mořského života, vlivu moře na život jihoafrických obyvatel, jihoafrickou námořní vojenskou základnu, modely lodí a předměty z vraků.
Kapské lékařské muzeum naleznete v New Somerset Hospital, nemocnici, která byla založena roku 1859 guvernérem Georgem Greyem.
Fort Wynyard - námořní muzeum, které se specializuje na historii pobřežní ochrany.

Victoria and Alfred Waterfront Victoria and Alfred WaterfrontHistorické budovy, kostely a jiné zajímavosti
Kapské město se pyšní mnoha budovami s historickou a architektonickou důležitostí.
Old Town House tato národní památky na náměstí Green market byla dokončena roku 1761. Byla to první dvoupatrová budova postavená ve městě. Do roku 1839 zde sídlil magistrát a policejní stanice. Do roku 1905 sloužila jako radnice, která byla poté přestěhována do budovy postavené na Grand Parade. Po roce 1915 začala být vládou používána jako galerie. Je zde velké množství děl holandských a vlámských malířů 17. století a také zajímavá díla z 16 a 18. století.
Grand Parade a City Hall – toto bývalé vojenské cvičiště se dnes používá jako parkoviště a jako prostranství k pořádání bleších trhů. Naproti stojí City Hall – městská radnice postavená roku 1905 v italském renesančním stylu s šedesátimetrovou hodinovou věží podle vzoru Big Benu. Pořádají se zde koncerty slavného Kapského městského symfonického orchestru
Groote Kerk je holandský reformátorský kostel a je nejstarším kostelem v zemi. Byl dokončen roku 1704 a prohlédnout si v něm můžete krásně a složitě zdobenou kazatelnu, ukázky kapského stříbra a klenotů. Součástí kostela je i zvonice.
Luteránský kostel tento kostel naleznete v ulici Strand. Byl postaven roku 1774 Martinem Melckem, bohatým obchodníkem. Roku 1787 byla ke kostelu přistavěna fara a roku 1881 dům Martina Melcka. Celý komplex je skvělým příkladem kapské architektury 18. století.
Koopmans-De Wet House je dům nacházející se v ulici Strand. Byl postaven roku 1702 a jeho neoklasicistní fasáda pochází z konce 18. století. Dům je vybaven dobovým nábytkem, porcelánem, sklem a uměleckými předměty. Unikátní jsou také nástěnné malby a vinná réva, která roste na nádvoří a je nejstarší rostlinou tohoto druhu v JAR.
Bertram House je krásný gregoriánský dům stojící taktéž v ulici Strand. Uvnitř naleznete sbírky gregoriánského nábytku, čínského a anglického porcelánu a anglického stříbra. Konají se zde často výstavy, soutěže, řemeslnické dílny a přednášky.

The Castle of Good Hope naproti Grand Parade a městské radnici stojí The Castle of Good Hope, nejstarší kamenná budova v Jižní Africe. Tato pětiboká pevnost z let 1666-79 se nikdy nestala terčem útoku a je proto velice zachovalá. Byla postavena na místě původní vojenské základy z roku 1652 postavené J. van Riebeeckem. Pevnost má 10 silné zdi. V součastnosti se zde nalézá umělecké a vojenské muzeum, můžete si prohlédnout Kat Balcony – řečnický balkón umístěný v obranné zdi přetínající pevnost, Dolphin Pool – bazén vystavěný pro Lady Anne Barnard ke koupání a krásný vchod do pevnosti s věží a zvonem. Velmi časté jsou zde výstavy a konají se zde různé události.
Long Street tato krásná historická ulice je lemovaná elegantními viktoriánskými domy krásně zdobenými železnými balkony.
Malajská čtvrť je překrásným místem, úzké uličky jsou lemované malými domky v různých pastelových barvách. Původně to byla čtvrť kde bydleli otroci a exilanti z Indonésie. Jejich potomci pokračovali v rozvoji kapsko malajské komunity, která je dnes velmi silná. V jedné z nejstarších budov se nachází výše zmiňované Bo-Kaap Museum.
District Six kdysi živá a pulsující čtvrť, dnes téměř liduprázdné místo je svědectvím toho, jak apartheid dokázal ničit životy lidí. Roku 1950 bylo vydáno prohlášení, že se všech 60 000 zdejších obyvatel musí přestěhovat a jejich domy budou zničeny. Ačkoli dnes zde zbylo jen několik škol a kostelů, původní obyvatelé stále na toto místo pohlížejí s velkou nostalgií. Zdejší lidé nebyli bohatí majetkem, ale proslavila je velká kreativita a bohatý společenský život. Této komunitě je věnováno muzeum District Six Museum.
Mitchell´s Plain je oblast, která byla za apartheidu označena jako oblast barevných. Černochům byla vymezena místa Langa a Gugulethu a lidé z východního Kapska byli nuceni žít v Khayelitsha. Dnes je Khayelitsha největším townshipem ve městě. I když sem byla zavedena voda a elektřina, mnoho zdejších obyvatel stále ještě používá veřejné toalety a bydlí v chatrčích. Ty jsou většinou vyrobeny z vlnitého plechu, plastikových lahví a dalšího dostupného materiálu. Zrušení rasových odlišností na konci osmdesátých let vedle k vzniku mnoha nezákonných černošských komunit, které vznikají jako houby po dešti na celém Kapském poloostrově. Tyto odlehlé komunity nabízejí však ještě mnohem méně pracovních příležitostí a ani životní úroveň není tak vysoká jako v townshipech v okolí města.
Památník Rhodes je vzpomínkou na Cecila Johna Rhodese. Naleznete ho na zalesněném úbočí Stolové hory a za jasných dnů je od něj krásný výhled na Stolovou zátoku.
Signal Hill - každý den přesně v poledne se ozve výstřel ze Signální hory. Kanón byl nejprve umístěn v Castle of Good Hope, kde roku 1806 poprvé vystřelil, aby oznámil mořeplavcům nejvhodnější dobu na přistání. Poté byl přemístěn na Signální horu, nejen ke komunikaci s loďmi, ale také na počest hrdinů, kteří padli ve všech válkách 20. století.
Robben Island tento ostrov, ležící asi 10 km od pobřeží, sehrál velmi důležitou roli v Jihoafrických dějinách.

Zábava
Kapské město má vzrušující noční život a nabízí mnoho druhů zábavy. Kromě Victoria and Alfred Waterfrontu s mnoha bary, restauracemi, kavárnami a obchody je rušným místem i Nico Malan a například klubová scéna je koncentrovaná v okolí Loop St a Long St.
Victoria and Alfred Waterfront toto zábavní a nákupní centrum nabízí butiky, obchůdky s ručně malovaným oblečení, parfumérie, dárkové obchody, kino, knihkupectví, akvárium, různé druhy výletů, divadla, kina, velké množství restaurací s výhledem na přístav a barů s živou jazzovou muzikou. Je to stále fungující přístav, který byl přetvořený v turistickou atrakci. V komplexu se nachází Two Oceans Aquarium s přehlídkou uchvacující mořské fauny a flóry, dále South African Maritime Museum s největší sbírkou lodních modelů v Jihoafrické republice.
Ratanga Junction v Milnertonu, severně od centra města je dalším zábavním střediskem. Bylo postaveno ve stylu starého zlatokopeckého městečka a nabízí zábavu pro celou rodinu.
Přírodní krásy
Stolová hora
Návštěvu tohoto světově proslulého symbolu Kapského města byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Průvodci a mapy


Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz