Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

RybařeníLovení zvěřeCyklistikaSporty provozované ve vzduchuVodní sportyJízda na koníchGolfHorolezectví a pěší turistika-->Zajímavé tipy pro aktivní dovolenou v Jihoafrické republice
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Western Cape - Západní Kapsko
Oblast Namaqualand Západopobřežní meander
Tato cesta se skládá z návštěvy oblasti Swartland, Sandvel a údolí Olifants River Valley a konečně ze samotného West Coast – Západního pobřeží. Největší atrakcí této trasy je od srpna do října Flower Route – Květinová cesta, která Vám ukáže kvetoucí divy přírody. Jezero, které naleznete v Langebaan je rájem pro milovníky vodních sportů, stejně tak jako nedaleký West Coast Fossil Park. Pohostinnost zdejších lidí si můžete vyzkoušet na vlastní kůži v některé ze zdejších restaurací. Rybářské vesnice jako jsou Paternoster nebo Lambert´s Bay Vám přiblíží typický způsob života i krajinu charakteristickou pro tuto oblast. Horská oblast Cedarberg Wilderness je ideálním místem pro horolezectví, pěší turistiku, jízdu na horském kole. Historické malby Sanů nebo Khoikhoi můžete spatřit na Rock Art Road, které vede podél průsmyku Patkhuis. Příjemnou osvěžující zastávku nabízejí horké prameny Citrusdal´s, které naleznete v Olifants River Valley.

Jižní meander
Tato cesta Vás provede pěti regiony Západního Kapska – Overberg, Garden Route, Klein Karoo, Breede River Valley a oblastí vinic.
Garden Route, která dostala název díky své překvapující přírodní kráse, je jednou z nejoblíbenějších atrakcí pro turisty. Také Wine Routes – Cesty za vínem, jsou se svými majestátními horami, amfiteátry, malebnými vesnicemi, bohatou historií a skvělým vínem, vyhledávaným cílem turistů. Cesty za vínem v oblastech Stellenbosche a Franschhoeku jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě.
Jižní pobřeží je fascinující svojí krásou a zajímavou námořní historií. Zdejší pobřeží je ideální pro pozorování velryb, v čele s Hermanusem, ve kterém najdete prvního a jediného velrybího vyvolávače na světě. V Bredasdorpu vzniklo zase krásné námořní muzeum – Shipwreck Museum, které vypráví ponurou námořní historii zdejší oblasti, které se přezdívá Lodní hřbitov.
Navštívit můžete Cape Agulhas, nejjižnější cíp Afriky, místo kde se střetává Indický a Atlantický oceán.
Příběh Overbergu se můžete dozvědět v muzeu ve Swellendamu, které je považováno za jedno z nejlepších v zemi. Nezapomeňte také navštívit některou zdejší misijní stanici, kde se dozvíte více o lidech Khoikhoi nebo objevit kulturní dědictví kmene Xhosa v Zweletamba.
Garden Route je oblast stále zelených lesů, dlouhých bílých pláží, skalních formací, které naleznete například v Knysna Heads. V Mossel Bay můžete obdivovat 500 let starý poštovní strom a archeologické naleziště v Robberg Nature Reserve je jen dalším střípkem z ohromného množství zajímavostí této oblasti.
Průsmyky Tradouw a Meiringspoort nabízejí překrásné výhledy na bizardní skalní formace a vodopády. V oblasti Klei Karoo čekají na své návštěvníky pštrosí farmy nebo překrásné jeskyně Cango Caves.


Eastern Cape - Východní Kapsko
Graaff-Reinet Graaff-ReinetCesta srdcem oblasti Karoo
Obrovské planiny, hrdé vztyčené vrcholky hor a historická města, to jsou věci typické pro střed oblasti Karoo. Z Port Elizabeth, dojedete až do Uitenhage, s mnoha historickými budovami, u dob prvních osadníků až po viktoriánský styl, s mnoha parky a zahradami. Dům spisovatelky Olive Schreiner si můžete prohlédnout v Cradocku. Město se nachází poblíž Mountain Zebra National Park. V Karoo najdete mnoho stezek pro pěší turisty a kanoisté jistě neodolají pokušení řeky Great Fish River. Ve vesnici Nieu Bethesda si můžete prohlédnout neobvyklé umělecké výtvory od Helen Martins, které najdete v Owl House a Camel Yard. Odkud je to už opravdu jen pár kroků do Mountain Zebra National Park. Žije zde několik druhů antilop, malí predátoři, okolo 200 druhů ptáků a samozřejmě také stádo ohrožených horských zeber. Nezapomenutelná je návštěva města Graaff-Reinet, které leží přímo v rezervaci Karoo Nature Reserve. Nachází se zde více než 300 národních památek, což je nejvyšší počet památek nacházející se v jednom městě. Z města si můžete udělat výlet do údolí Valley of Desolation, které nabízí překrásné skalní formace a geologické jevy.

Cesta pohořím Amatola
Zalesněné pohoří Amatola se táhne od Adelaide na východě k Stutterheimu na západě. Se svými hustými lesy a bitevními poli, je to oblast, která hrála důležitou roli v kultuře Xhosa a také při prvních osídlováních. Region je ideální pro horolezectví, pěší turistiku, rybaření, horská kola nebo kajaky. Z East London se vydejte do města King William´s Town a poté dále do Alice. Na univerzitě University of Fort Hare, studovalo mnoho jihoafrických osobností, mezi jinými i Nelson Mandela. Naleznete zde také velmi významnou sbírku jihoafrického umění. Milovníci aktivní dovolené budou jako v ráji v Cathcartu, kde mohou mimo jiné chytat pstruhy, pozorovat ptáky, jezdit na koni nebo podnikat pěší túry. Město plné anglické atmosféry poznáte, když dorazíte do Hogsbacku. Zdejší mystická atmosféra hustě zalesněné oblasti s krásnými vodopády a bohatou flórou je okouzlující zejména na jaře – byla také inspirací po J.R.R. Tolkienovu knihu Hobit.

Přátelská cesta N6
Silnice N6 je páteří spojující hlavní město provincie Free State, Bloemfontein s pobřežním centrem East London. Vede skrz taková místa, jako je Aliwal North, které je slavné díky svým horkým pramenů a bitevním polím Anglo-Búrských válek nebo přes Lady Grey se známou historickou stezkou Footsteps into the Past. Další město, Barkly East, proslavila každoroční Slavnost pstruhů konaná v březnu. Město Rhodes je oblíbenou uměleckou kolonií pojmenovanou podle imperialisty Cecila Rhodese. Během jihoafrické zimy si můžete zalyžovat na úbočích nedaleké hory Ben MacDhui. Největší galerii skalních maleb Sanů v Jihoafrické republice si můžete prohlédnout na farmě Denorbin, mezi Barkly East a městem Elliot. Queenstown, město ležící na březích řeky Komani, mezi pohořím Katberg a Stormberg, je známé nádhernými přehlídkami růží. Bylo založeno roku 1853 jako vojenská základna. Chlubí se mnoha galeriemi a několika muzei. Odtud pokračujte dále přes Cathcart a Stuterheim až do East London.

Dobrodružná cesta Tsitsikamma
Začíná v Port Elizabeth, ve městě, které je součástí slavné Garden Route. Zdejší hory, husté lesy, hluboké rokliny a bujná vegetace roubí drsné pobřeží se skalními útesy a písčitými plážemi. Je zde hojnost domorodé vegetace – starobylé žlutodřevy nebo rostliny fynbosu. Pro milovníky dobrodružství je zde připraven nejvyšší bungee jump na světě z mostu Blaaukrantz. Milovníci pěší turistiky se jistě nechají zlákat na Otter Trail, slavnou stezku na které je možné zkusit jízdu na horských kolech nebo potápění. Projížďky a procházky v nedalekém Langkloof Valley jsou nezapomenutelným zážitkem. V době jihoafrického jara (srpen – říjen) předvádí krásu kvetoucích jabloní, meruněk, švestek nebo broskvoní tzv. Fruit Route. Hlavním ovocnářským střediskem je Joubertina. U řeky Klassies River, poblíž Humansdorpu, jsou patrné pozůstatky dávné civilizace, která zde žila před 100 000 lety.

Slunečné pobřeží
Slunečné pobřeží se pyšní stovky kilometry nedotčených pláží. Port Elizabeth je ideálním místem ze kterého se dá objevovat pobřeží ale i vnitrozemí. Gamtoos Valley je drsná nedotčená oblast, která zahrnuje i Baviaanskloof Wilderness Area, ohromnou oblast domácích lesů a rostlin fynbosu s 58 druhy savců a 293 druhy ptáků. Oblíbeným výletním místem je i údolí Sunday´s River Valley, důležitá oblast v produkci ovoce. To s jakým úspěchem se podařilo zachránit před vyhubením některé druhy antilop, slonů, nosorožců a buvolů se můžete přesvědčit v Addo Elephant National Park. Zkuste objevit pohraniční území, o které se vedly krvavé bitky mezi lidmi Xhosa a přistěhovalci. Původní pevnost Fort Beaufort, je plná historie a Historical Museum, vystavuje sbírky předmětů týkající se válek v této oblasti. Pokud budete pokračovat dále do Grahamstownu, odměnou Vám bude památník Settlers´National Monument a Memorial Museum, vystavující sbírky předmětů anglických přistěhovalců, od hraček až po zbraně. Město je také známé díky každoročnímu uměleckému festivalu. Na cestě z Grahamstownu na pobřeží narazíte na Bathurst, starou anglickou vesnici se starým hostincem a mlýnem. Cesta Vás dále zavede do King´s William´s Town, město založené jako misionářská stanice v roce 1825. Je rovněž plné historie a pyšní se krásným muzeem Amathole. A konečně jste u cíle, Port Elizabeth, jediný říční přístav v zemi, nabízí mnoho atraktivit. Mimo jiné i Museum se sbírkami předmětů ze ztroskotaných lodí, prehistorickou rybu Coelacanth a jediné vejce vyhynulého ptáka Dodo na světě.

KwaZulu-Natal
Cesta za zvířaty
Z Durbanu se můžete vydat směrem na sever, do Richard´s Bay a užívat si možností, které nabízejí zdejší pláže. Můžete se ubytovat v některém ze zdejších ubytovacích zařízení a pustit se do objevování zdejších krás. Nesmíte opomenout návštěvu St Lucia Reserve, unikátní mokřadní rezervace. Při výletech na jezeře St Lucia budete mít možnost zblízka pozorovat krokodýly nebo hrochy. Až se dostatečně nabažíte této krásné rezervace, vydejte se směrem do vnitrozemí do Hlulhuwe-Umfolozi Game Reserve, která byla založena za účelem zachránit nosorožce bílého před vyhynutím. Dnes zde žije největší stádo těchto zvířat na světě. Kromě nosorožců, samozřejmě můžete potkat i celou řadu dalších zvířat. Nedaleko se nachází kulturní vesnice Dumazulu Traditional Village and Lodge. Pokud z Hlulhuwe vyrazíte směrem na sever, můžete navštívit Mkuzi Game Reserve, která je páteří pohoří Ubombo a Nsumu Pan. Tato oblast je ideální pro milovníky ptáků. Ještě více na sever narazíte na Kosi Bay, Sodwana Bay a na Tembe Elephant Park, jediné útočiště v KwaZulu-Natal, které se zaměřuje na ochranu slonů a také na Ndumo Game Reserve. Pokračovat můžete dál, směrem do Pongoly u hranic se Swazijskem a navštívit přehradu Pongolapoort Dam Přehrada čerpá vodu ze řeky Pongola, která je domovem pro mnoho ryb, krokodýlů a hrochů. Poté můžete navštívit Itala Game Reserve. Kdysi domov slavného krále Zulů Shaky, dnes Itala poskytuje ochranu černým a bílým nosorožcům, slonům, krokodýlům, gepardům, leopardům a 300 druhům ptáků. Pokračujte západním směrem, až k městu Vryheid, což v překladu znamená svoboda. Kdysi byl Vryheid hlavním městem Nové búrské republiky, která byla založena 1884 a rozpuštěna po Anglo-Búrských válkách. Naleznete zde tři muzea – the Nieuwe Pebuliek Museum, the Old Carnegie Library a Residenci Presidenta Lucase Meijera, sídlo jediného prezidenta búrské republiky. Z Vryheidu se vydejte směrem na jih, do Ulundi, města bohatého na zulskou historii. Nedaleko se nachází Ondini, místo, kde se odehrávala poslední bitvy Anglo-Búrské války a také Umgungundlovu, hlavní město za krále Dingane. Poblíž dalšího slavného města, Eshowe, můžete navštívit zulské kulturní vesnice, jako je například Shakaland nebo Kwabhekithunga. V samotném městě stojí za návštěvu pevnost Fort Nongqai s muzeem Zululand Historical Museum.

Cesta po jižním pobřeží a přes Dračí hory
Tato cesta začíná v Durbanu a umožní Vám poznat krásy pobřežní oblasti na jih od Durbanu a také majestátnost Dračích hor. Jižní pobřeží je plné slunných letovisek – Scottburgh, Margate, Ramsgate, Port Edward nebo Wild Coast Sun. Tyto resorty nabízejí dostatek příležitostí k veškerým vodním sportům, krásné pláže a ubytování. Z Port Shepstone, můžete vyzkoušet jízdu parním vlakem Banana Express, podél pobřežních dun, banánových plantáží a polí s cukrovou třtinou. Poté se vydejte do Oribi Gorge Nature Reserve, oblasti lesů, řek a roklin, které jsou domovem pro leopardy, paviány, malé antilopy a ptáky. Z Oribi se vydejte západním směrem do Kokstadu a poté na sever do Himeville a Dračích hor. Krásná vesnice Himeville leží v oblasti ideální pro chytání pstruhů. V Himeville Nature Reserve naleznete dvě jezera, která jsou plná těchto ryb. Himeville je vstupní branou do průsmyku Sani Pass (2875 m), který spojuje Jihoafrickou republiku s „Horským královstvím“ – Lesotho. Jestliže budete mít auto s pohonem všech kol, odměnou Vám bude nádherný výhled přes celé jižní Dračí hory a ještě mnohem dále. Pokud se chcete vyšplhat až na vrchol hory, nezapomeňte si sebou vzít pas. Z Himeville můžete pokračovat dále, směrem na severozápad, až dojedete k další oblasti bohaté na pstruhy – Loteni Nature Reserve. Historii zdejší oblasti Vám jistě přiblíží místní Settlers Museum. Nezapomenutelné zážitky Vám přinese i návštěva Kamberg Nature Reserve, která je další rybářskou oblastí. Naleznete tu velké množství stezek pro pěší turistiku, které Vás provedou zdejší typickou horskou vegetací. Nedaleko Kamberg Nature Reserve je vstup do Giant´s Castle Game Reserve – která je součástí Ukhahlamba-Drakensberg Park a je známá především krásnými skalními malbami Sanů. Pokud budete pokračovat dále, směrem na sever dorazíte k impozantnímu vrcholům jako je Champagne Castle, Cathkin Peak a Cathedral Peak, za kterými se nachází Royal Natal National Park – jedeno z nejoblíbenějších míst pro turisty. Jestliže chcete zažít opravdové dobrodružství, vydejte se tuto oblast objevovat na koňském hřbetě. Obdivovat můžete krásné vodopády Tugela, které jsou druhé nejvyšší na světě, slavný Amphitheatre nebo Mont-aux-Sources. Existuje zde okolo 20ti turistických tras, nejzajímavější je namáhavý výstup na vrcholek Mont-aux-Sources.
V Dračích horách naše cesta končí, zpáteční cesta vede jihovýchodním směrem. Můžete se ještě zastavit v Bergville, typickém městě prvních osadníků s krásně renovovanými budovami. Ještě před tím, že dorazíte zpět do Durbanu, udělejte si zastávku v Pietermaritzburgu. Město se mimo jiné pyšní svojí radnicí, která je největší cihlovou budovou na jižní polokouli.

Mpumalanga
Cesta za úhoři
Díky horským potokům a přehradám je oblast Great Escarpment rybářskou mekou. Velmi populární je také pozorování ptáků, jízda na koni nebo kole a také pěší turistika. Belfast je prvním z míst, které proslavili úhoři. Nedaleká přehrada Dullstroom je velmi známou rybářskou destinací ale také krásnou přírodní botanickou zahradou – roste zde mimo jiné okolo 50 druhů orchidejí. Z Dullstroomu si můžete udělat výlet do Verloren Valei Nature Reserve, rezervace, která je domovem pro všechny tři druhy jihoafrických jeřábů nebo do Birds of Prey Centre. Další zastávkou na Vaší cestě je Lydenburg, město s rozvinutým textilním a potravinářským průmyslem. Po krátké zastávce pokračujte dále a ještě před tím než projedete průsmykem Long Tom Pass, se zastavte v Gustav Clingbiel Nature Reserve nebo v Kulturním centru. Poté již dorazíte do Burgersfortu, jednoho se severních měst v provincii Mpumalanga, které bylo založeno jako pevnost během války Sekhukhune v roce 1876. Jestliže pojedete dále, dostanete se do Ohrigstadtu, v jehož okolí můžete navštívit jeskyně Echo Caves, přehradu nebo Ohrigstadt Nature Reserve. Dalším městem na Vaší trase je Machadodorp. Je známé především díky horkým pramenům, rybaření a skvělým trasám pro pěší turisty. Kdysi byl Machadodorp hlavním městem Zuid Afrikaanse Republic, během Anglo-Búrských válek. Poslední zastávkou je Waterval Boven, místo, které je velmi oblíbené mezi horolezci a pěšími turisty.

Hlavní město Mpumalangy
Hlavním bodem na této trase je hlavní město Mpumalangy Nelspruit. Chlubí se druhou největší botanickou zahradou v zemi a naleznete zde unikátní sbírky cykasů. Nedaleko od města se nacházejí slavné jeskyně Sudwala Caves, které jsou velmi oblíbeným cílem návštěvníků této oblasti. Jižně od Nelspruitu se nachází Barberton, zlatokopecké městečko a sídlo burzy zlata v roce 1887. Život a útrapy prvních zlatokopů si můžete připomenout v místním muzeu. Pokud se ocitnete v Badplass, v oblasti horkým minerálních pramenů, navštivte Songimvelo Reserve, rezervaci, ve které žije celá Velká pětka. Při zpáteční cestě, směrem na Kaapmuiden se můžete zastavit v Matsulu arts a Uměleckém centru. V Melelane zase můžete navštívit krokodýlí farmu nebo starý mlýn. Melelane je jednou ze vstupních bran do Krugerova národního parku a také do Swazijska.

Limpopo Province - Provincie Limpopo
Tento okruh provincií Limpopo, přitažlivý zejména pro milovníky eko-turistiky začíná poblíž Orpenu v Manyeleti Game Reserve. Navštívit během něj můžete Lebata Ranch (severně od Phalaborwa), Makuya Park (poblíž Pafuri), Madimbo Corridor, Dongola-Vhembe Park, přehradu Mokolo Dam (ve Waterbergu), jeskyně Makapan´s Caves (poblíž Potgietersrus) a nebo Atherstone Nature Reserve (poblíž Thabazimbi)
Kvůli ochraně zdejšího ekosystému jsou silnice udržované ve špatném stavu a sjízdné jen pro terénní auta. Do střední části je povolen vjezd automobilům pouze pokud mají sebou průvodce. V každé rezervaci naleznete ubytovací kapacity, takže si můžete užívat krásy té dané oblasti bez jakéhokoliv spěchu. Tento okruh můžete pojmout jako jednu velkou cestu, která Vám zabere asi 14 dni, nebo ho rozdělit na několik částí, z nichž některé jsou popsané níže.

Cesta údolím Limpopo Valley
Z Pretorie vede cesta směrem na sever k Warmbaths, teplým pramenům, u silnice N1 a dále severozápadním směrem přes Vaalwater v oblasti Waterberg, k přehradě Mokolo Dam. Další den můžete podniknout pěší túru v Masebe Game Reserve. Dále pokračujete kolem krásných vápencových věží a útvarů, prohlédnout si můžete oblast Makgabana se skalními malbami. Přenocujte v některém z kempů. Poté co opustíte pohoří Blouberg, ocitnete se na území s bohatou loveckou minulostí. I dnes se v centrech jako je Vivo nebo Alldays pokračuje v lovení zvěře. V 18. století byla oblast kolem soutoku řek Shashi a Limpopo velmi důležitou loveckou základnou. Cesta kopíruje starou trasu podél řeky Limpopo, kterou před několika stoletími vytvořili lidé obchodující s arabskými a portugalskými obchodníky z východního pobřeží.

Cesta Levubu Gorge
Tato cesta nabízí příležitost k pochopení a poznání místní kultury. Z Pretorie se vydejte směrem na sever do Pietersburgu. Poté zamiřte na východ do Kudu Valley, do Duiwelsklof, oblasti legendární Modjadji nebo Rain Queen dynastie. Projdete se rezervací cykasů, obeznámíte se s kulturou kmene Lobedu nebo s 200 let starou dynastií Rain Queen. Ubytování je zde možné v typických chýších kmene Venda. Cesta pokračuje k jezeru Fundudzi Laku, které je posvátné a šplhá do hor, až k Venda Village, vesnici s nádherným výhledem na okolní krajinu. Můžete tu proniknout do způsobů života kmene Venda, procházet se v lese, plavat nebo odpočívat u vodopádů. Pokud pojedete dále dostanete se až k Makuya Park, což je opravdová divočina. Safari camp, který je na březích řeky Levubu, má výhled na jezírko s hrochy. Příští den se ocitnete v údolní nivě, nedaleko Levubu Forge, která je porostlá stovkami baobabových stromů. Poté se dostanete k řece Mutale kde cesta klesá k safari campu, mezi jehož atrakce patří gigantický baobab a vodopády Mutale. Nedaleko Mutale se nachází Pafuri, což je nejsevernější brána Krugerova národního parku.

North-West Province - Severozápadní provincie
Po stopách dědictví
Roušku bohatého jihoafrické dědictví, jak přírodního tak duchovního, můžete poodhalit právě během této cesty. Na této cestě spatříte i zajímavé pozůstatky z doby kamenné a železné.
Začneme u krásné přehrady Hartbeespoort Dam, které se také přezdívá Klenot Severozápadní provincie. Přístavní městečko Hartbeespoort, s tropickou atmosférou, je velkým magnetem pro fandy vodních sportů. Z mnoha zajímavých příležitostí můžeme jmenovat plachtění, vodní lyžování, kánoe, potápění nebo výlety na lodích. Turisté zde mohou navštívit největší trh v provincii s mnoha suvenýry a jinými zajímavými předměty na prodej. Zapomenout nesmíte ani na návštěvu jeskyní Sterkfontein Caves World Heritage Site. Rozsáhlé výzkumy, které se v této oblasti prováděly, odkryly jedny z nejstarších pozůstatků lidstva na světě a proto byla zdejší oblast pojmenována Kolébka lidstva. Další nutností je návštěva některé z kulturních vesnic podél cesty, jako jsou Gaabo Motho nebo Lesedi, kde se návštěvníci mohou aktivně účastnit tanců nebo jiných obřadů. Tyto vesnice nabízejí ideální příležitost k objevení hluboké a fascinující kultury této provincie. Ti, kteří se zajímají o Ango-Búrské války si přijdou také na své. Čeká zde velké množství válečných hřbitovů, památníků, bitevních polí, hrobů a pevností. Milovníci ptáků by si neměli nechat ujít Magaliesberg Mountains, pohoří, které je opravdovým rájem. Oblast bujné vegetace, vodopádů, potoků a jezírek je domovem mnoha zvířat a rostlin, které můžete objevovat koňmo nebo autem. Ti, kteří nechtějí opravdu zahálet, mohou absolvovat Summit and Baviaanskrans Hiking Routes – trasy pro pěší turistiku, které byly zvoleny mezi pět nejlepších tras v Jihoafrické republice. Velkou pětku můžete spatřit v Pilanesberg National Park, který se rozkládá na místě vyhaslého kráteru. Park je součástí obrovského turistického komplexu Sun City, který byl vybudován v srdci africké buše a splňuje i ty nejnáročnější požadavky turistů.

Po stopách pionýrů
Tato cesta začíná prohlídkou jednoho s nejhezčích měst Severozápadní provincie – Potchefstroomem. Jedná se o originální hlavní město Zuid Afrikaansche Republic, naleznete zde 14 muzeí a národních památníků. Mezi ně patří knihovna Andrew Carnegie Library, Radnice, Goetz Fleishack Museum nebo Potchefstroom a Totius House Museum. K dalším zajímavostem patří nejdelší dubová alej na jižní polokouli nebo Lakeside Holiday Resort, který nabízí řadu možností k provozování vodních sportů.
Pokud se vydáte směrem na jih od Potchefstroomu, směrem na Dome Bergland Nature Park, nesmíte vynechat zastávku v Schoemanati distillers farm – ochutnat můžete vynikající destilát z ovoce. Prohlídka dále zahrnuje exkurzi do továrny na výrobu destilátů.
Poté co dorazíte do Dome Bergland Nature Park, spatříte oblast na kterou spadl před několika miliony let obrovský meteor. V tomto regionu se nacházejí jedny z nejbohatších ložisek zlata na světě. Objeveny byly i velká naleziště diamantů. Park je rájem pro milovníky ptáků, horolezce a pěší turisty. Můžete podniknout výlet na horském kole, kánoi, rafting. Řeka Vaal, která územím protéká nabízí jedny z nejlepších příležitostí pro rybaření z celé země. V parku se nachází také bitevní pole jedné z Anglo-Búrských válek, bitvy u Tygerfontein.
Silnice 47 Vás dovede až do Klerksdorpu neboli Města lidí, jak mu je přezdíváno. Bylo založen roku 1837 a když bylo v oblasti objeveno zlato, začalo do města proudit obrovské množství prospektorů. Dnes je toto příjemné město důležitým důlním a zemědělským střediskem. Pokud budete chtít můžete navštívit některý z dolů, historických památníků nebo muzeí. Okolí je ideální pro jízdu na koni a výlety do rezervací a k přehradám.

Jednou z nejznámějších rezervací v okolí je Bloemhof Dam Nature Reserve. Oblíbená je zejména mezi rybáři a na zdejší přehradě se koná i slavný Tri Nations Championships, závod lodí, ve kterém soutěží tři země – Jar, Namibie a Zimbabwe. Rezervace je domovem pro mnoho živočichů. Žije zde okolo 256 druhů ptáků. Ubytování zde je možné.
Northern Cape - Severní Kapsko
Cesta za přírodou
Tato trasa začíná v Kimberley. Vydejte se po silnici směrem na Postmasburg. První Vaše zastávka může být mezi městy Barkley West a Delportshoop, kde se nachází národní park Vaalbos National Park. Park obývá velké množství ptáků a savců, jmenovat můžeme bílého a černého nosorožce. Až dojedete do Postmasburgu, sledujte značení k rezervaci Witsand Nature Reserve. V této rezervaci se nacházejí pozoruhodné písečné duny a útvary. V oblasti okolo Brulsand, je často slyšet tajuplné zvuky, které vydává přesouvající se písek. Park je také známý mezi pozorovateli ptáků. Pokračujte dále směrem na Upington, ve kterém můžete mimo jiné navštívit Kalahari/Orange Museum nebo okolní vinice. Nedaleko města se nachází rezervace Spitskop Nature Reseve. Za Upingtonem, u Augrabies, se nachází světoznámý národní park Augrabies Falls National Park, který si zaslouží, abyste v něm strávili několik dní. Řeka Orange zde vytváří nádherné vodopády, které padají do úzké rokliny. Park je domovem pro 55 druhů savců, 63 druhů plazů a velké množství ptáků. Místo je ideální pro rafting a výlety na kánoích. Z Augrabies můžete pokračovat západním směrem k Pofadder a dále do Springboku. Z tohoto města si můžete udělat překrásnou okružní cestu skrz Richtersveld National Park. Tato pouštní rezervace, která sousedí s Namibii, je přístupná i pro automobily. Poté, co se vrátíte do Springboku, můžete dále pokračovat na jih, přes oblast Namaqualand, do Calvina a dále do Kapského města.

Cesta oblastí Namaqualand
Nejlepší dobou na podniknutí této cesty je konec července – srpen. V této době, díky svěžím jarním deštíkům, se tato pouštní oblast, jako mávnutím kouzelného proutku, promění v jeden pestrobarevný kvetoucí koberec.
Vyjet můžete například z Kapského města (Západní Kapsko), po silnici N7, pokračovat dále přes Piketberg, Citrusdal, Clanwilliam až do Vanrhynsdorpu, kde Vám místní poradí nejlepší místa na pozorování kvetoucích rostlin. Pokračujte dále na sever, až k Skilpad Wild Flower National Park. Tento národní park chrání úžasné množství kvetoucích domácích rostlin. Vraťte se zpět na N7 a pokračujte dále do Springboku. Nezapomeňte zde navštívit Goegap Nature Reserve, kterou naleznete nedaleko od města. Ze Springboku můžete dále pokračovat severním směrem, až do tajuplné oblasti okolo Richtersveld National Park.

Po stopách misionářů
Z Kimberley se vydejte západním směrem, po silnici R64, k Griquatown. Po cestě se zastavte v Campbell a navštivte historický kostel Barlett Church, kde kázal misionář David Livingstone. V Griquatown můžete navštívit London Mission Society nebo Mary Moffat Museum, kde jsou vylíčeny životy zdejších misionářů. Naleznete zde také hrob Andriese Waterboera, vůdce divokého kmene Griqua. V ulici Moffat si můžete zakoupit skvěle opracované drahé kameny v továrně Earth´s Treasures. Z Griquatown pokračujte dále po R64, přes Volop, až do Groblershoop a poté směrem na Upington. Tady můžete navštívit první misionářské stanice, krásné vinice a rezervaci Spitskop Nature Reserve. Východně od Upingtonu leží Kathu, malá vesnička ležící vedle obrovského dolu na rudu. Zde můžete podniknout exkurzi do dolu a zakoupit různé suvenýry v uměleckém centru. Z Kathu pokračujte do Kurumanu a navštivte misijní stanici Moffat Mission Station, založenou roku 1829 a také Eye, sladkovodní pramen. Západně od městečka se nachází Kalahari Raptor Centre, rehabilitační stanice a útočiště pro rozrůstající se kolonii divokých supů. Z Kurumanu se vydejte směrem na Danielskuil a po cestě se zastavte u jeskyní Wonderwerk Cave, poblíž Mount Carmel. Dále pokračujte přes Barkley West, až k German Lutherans Mission station, misijní stanici v Pneil. Navštívit můžete ruiny stanice Sol Plaatje nebo místa, kde byly objeveny diamanty.

Anglo-Búrské války
Oblast Severního Kapska nabízí velké množství poznávacích cest, které se týkají Anglo-Búrských válek. Dvě z největších bitev této války se odehrávaly asi 40 km od Kimberley, u Paardebergu a Magersfontein. Jižně od Kimberley, nedaleko silnice N12, se nacházejí bitevní pole Belmont a Graspan. První bitva na západní frontě se odehrávala právě v Belmontu. Dnes zde můžete vidět mnoho památníků a informačních panelů. Na soutoku řek Modder a Riet, nedaleko Ritchie, stojí kamenná budova, která střeží most a také replika bunkru. Na místě, kde se odehrávala bitva stojí mnoho informačních tabulí a také památníků. Prohlédnout si můžete i Royal a Crown hotel, budovy, které sloužily v minulosti jako hlavní sídlo vedení britské armády. Také v Magersfontein naleznete mnoho památníků a hrobů padlých vojáků. Velmi zajímavé je místní muzeum.
Poté se můžete vrátit zpět do Kimberley. Zde si prohlédněte památník Honoured Dead Memorial a unikátní Long Cecil gun. Cestovní kanceláře nabízejí velké množství túr, při níž si můžete prohlédnout bitevní místa u řeky Modder, Jacobsdalu a nebo u Magersfonterin.
Místo desetidenní bitvy u Paardebergu, jedné z nejdelších a nejdražších místních bitev, naleznete poblíž cesty z Kimberley do Bloemfontein, přes Petrusburg. Je tu mnoho památníků, informačních panelů, pamětních desek, muzeum a trasy pro pěší. Toto místo je rájem pro milovníky válečné historie.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o provincii Eastern Cape
Odkaz na info o provincii Free State
Odkaz na info o provincii Gauteng
Odkaz na info o provincii KwaZulu-Natal
Odkaz na info o provincii Limpopo
Odkaz na info o provincii Mpumalanga
Odkaz na info o provincii North-West Province
Odkaz na info o provincii Northern Cape
Odkaz na info o provincii Western Cape

Průvodci a mapy


Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz