Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Luxusní zájezdy Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Diskuze Jihoafrická republikaJihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

RybařeníLovení zvěřeCyklistikaSporty provozované ve vzduchuVodní sportyJízda na koníchGolf-->Horolezectví a pěší turistikaZajímavé tipy pro aktivní dovolenou v Jihoafrické republice
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tento sport je velmi populární. Dokonce i malé farmy ve většině odlehlých oblastí mají pro své návštěvníky připravené trasy a mapky. Většina několika denních tras leží v soukromých rezervacích, které nabízejí i kvalitní ubytování. V zemi najdete také velké množství obchodů, které jsou dobře vybavené nejen pro jednodenní, ale i velice náročné túry. Nejlepší oblasti pro horolezectví jsou v KwaZulu-Natal, Dračích horách nebo v kapském Stolovém pohoří.
Pěší turistika se dá provozovat v celé zemi, zde jsou uvedeny nejznámější trasy:
Western Cape
Otter Trail: již několik let je považována tato pětidenní, čtyřicet dva kilometry dlouhá stezka, za jednu z nejlepší v JAR. Proto je nutná rezervace dlouhou dobu předem. Cesta začíná v parku Tsitsikamna a vede podél pobřeží. Před Vámi se budou rozprostírat nádherné výhledy na moře, lesy, kvetoucí fynbosu, jeskyně a na vodopády. Smaragdové laguny a zálivy, které budete potkávat zvou k osvěžení. Cestou přebrodíte řeku a pokud budete mít štěstí zahlédnete zmije, které tento park proslavily. Ubytování je zajištěno ve srubech. K dispozici jsou toalety a krby s dřívím.

Outeniqua: osm dní v krásném lese poblíž města Knysna.

Boesmanskloof Treverse: tato populární pěti hodinová túra vede průrvou skrz pohoří Riviersonderend. Stezka začíná v Greytonu a končí v McGregoru. Trasa je poměrně náročná, ale odměnou Vám budou nádherné přírodní scenérie a vodopády Oakes, které jsou vhodné na koupání.

Eastern Cape
Amatola: šest dní v původní domovině Ciskei. Tato 105 km dlouhá trasa Vás povede přes planáže, lesy, horskou step, až k nejvyšším vrcholkům pohoří Amatola.

Wild Coast: tří až pětidenní túra podél pobřeží Transkei.

Shipwreck Hiking Trail: dostala jméno podle velkého množství vraků nacházejících se podél 60ti kilometrové cesty z Kiwane do Mpkweni. Stezka vede podél krásných bílých pláží, písečných duch a skrz pobřežní vegetaci. Je zde na výběr z několika různě dlouhých tras - 2, 3, 4 dny.

Katberg Hiking Trail: tato 42 km dlouhá trasa trvající 2 dny nabízí turistům především skvělé podmínky pro horolezectví.

Woodcliffe Cave Trails: cesta vedoucí Dračími horami nabízí překrásné skalní formace s malbami bušmenů, řeky, výstupy na vysoké hřebeny a jeskyně.


KwaZulu-Natal
provincie se skládá ze čtyř oblastí - jižního a severního pobřeží, vnitrozemí a Dračích hor. Velké počty turistů láká také krásné jezero St Lucia.
Ngwanase Trail: krásná stezka vedoucí skrz Kosi Bay Nature Reserve.

Giant´s Cup: pětidenní pobyt v jižní části Dračích hor.

Royal National Park: Dračí hory jsou protkány systémem perfektně udržovaných a bohatě rozvětvených pěších stezek. 25 stezek nacházejících se právě v parku Royal Natal tvoří jen nepatrný zlomek tohoto systému. Jedno z nejhezčích celodeních putování začíná v kempu Tendele a vede k roklině Tugela Gorge. Překrásný je i výstup na pískovcovou formaci Policeman´s Helmet. K vodopádům Gudu Falls a do Gudu Bush lze dojít z kempu přibližně za 1 hodinu.


Mpumalanga
Většina populárních tras pro pěší turistiku se nachází na náhorní plošině, která dominuje celému kraji. Stezky vedou skrz husté lesy, podél řek, kolem krásných skalních formací, nabízejí krásné panoramatické výhledy
Blyde River Canyon Trail: šestidenní túra krásným kaňonem a okolím.

Kruger National Park: pochody divočinou a procházky s průvodcem.

Free State
Rhebok: dva dny strávíte túrou v Golden Gate Highlands National Park který láká svými typicky do červena zbarvenými skalními formacemi

Trasa Koranna/Merriemetsi
Trasa, která se řadí mezi jedny z nejlepších v zemi, prochází skrz majestátné pohoří Korannaberg v Eastern Free State, oblasti, která se pyšní nejen bohatou přírodou, ale i historií. Trasa se nachází v Korannaberg Conservancy (7 000 ha), která byla založena roku 1985. Stezka Koranna byla otevřena roku 1986 a Merriemetsi v roce 1992. Obě dvě, Koranna ( dvoudenní stezka) a Merriemetsi (tři jednodenní stezky), začínají na historické farmě Merriemetsi.
První den stezky Koranna je dlouhý 18 km. Půjdete podél horského pramenu, který Vás zavede k náhorní plošině, na kterou se dostanete výstupem na pískovcové kopce. Ocitnete se v bizardní krajině zajímavých skalních formací, rozlehlých travnatých plošin a vodopádů. Poslední úsek je opět stoupání. Nocovat budete ve fantastické jeskyni, která je upravená na dvě místnosti, které jsou od sebe odděleny kamennými pilíři a mají překrásný výhled do krajiny. Další alternativou ubytování může být bungalov s doškovou střechou pro 12 osob. Druhý den je pochod dlouhý 10 km a je mnohem jednodušší. Hlavním bodem tohoto dne je návštěva unikátního tunelu ve skále a jeskyně Magul se Gat. Ve Vaší výbavě nesmí chybět kapesní svítilna.
Stezka Koranna je značená bíle, stezka Merriemetsi žlutě, zeleně a modře. Modrá stezka Merriemetsi bude zajímavá zejména pro botaniky a dendrology. Více než 40 druhů stromů je na této stezce opatřeno identifikačními cedulkami. Kombinace těchto tras dokáže uspokojit snad každého a nabízí příležitost k procházkám v jedněch z nejhezčích hor provincie Eastern Free State.
Informace:
Merriemetsi stezka: 20 – 25 osob, Koranna: 20 osob.
Délka: Koranna – 1 den 18 km, 2 den 10 km, Merriemetsi – zelená – 10 km, 4 hodiny, modrá – 60 km, 6 hodin, žlutá – 6 km, 4 až 6 hodin.
Obtížnost: Koranna – průměrná, Merriemetsi – průměrná.
Možnosti přenocování:
Stodola Merriemetsi – 3 pokoje a podkroví, 33 postelí, dva plynové vařiče, gril, 4 hrnce, 3 pánve, lednička, sprcha, toalety.
Farma Merriemetsi – elektřina, 3 ložnice (1 dvoulůžková a 8 jednolůžkových postelí), lednička, plynová kamna a pec, vařič, příbory a nádobí, gril, hrnce, pánve, sprcha, toalety..
Jeskyně a bungalov – toalety, pramen s vodou 200 metrů. Je nutné přinést vlastní nádobí. K dispozici dřevo a gril. Pokud užíváte plynový vařič, buďte velmi opatrní, abyste nezpůsobili požár. Přineste si vlastní pokrývky a matrace.
Další informace: Zásobte se vodou. Na bílé stezce není možnost doplnit vodu. Pěší turisté, kteří budou absolvovat stezku Koranna musí vyjít před sedmou hodinou ranní. Různé druhy slev.
Stezka se nachází 33 km od Marquardu, 150 km od Bloemfonteinu a 350 km od Gautengu.

Ouma´s Kraal stezka
Clarens
Stezka je umístěna v oblasti, která těsně přiléhá k Národnímu parku Golden Gate a k severnímu konci pohoří Maluti. Leží v rezervaci Clarens, která se rozkládá na 20 000 ha. Základní tábor je přibližně 9 km od Clarens na farmě De Rots. Je umístěn v překrásném údolí a obklopen mnoha starými stromy. Horská chata byla postavena z kamenů speciálně přivezených z Ouma´s Kraal, je to prostorná budova s centrálním ohništěm. Z chaty je krásný výhled.
První den, poté, co opustíte základní tábor, půjdete údolím. Následně se cesta dělí. Kratší varianta je značena žlutě. Zkušenější turisté mohou využít cesty, která vede směrem k horám Mamkhanfu a k Telletsane. Poté se cesta spojuje s Angles Wing stezkou. Jakmile se ocitnete u horské chaty, máte na výběr ze tří stezek. Tyto okružní stezky vedou kolem údolí a po mírném výstupu budete moci obdivovat překrásný výhled přes údolí Caledon, které rámuje pohoří Maluti. Čtyři nejvyšší vrcholy provincie Free State se nacházejí na nebo poblíž těchto stezek. Jedná se o Riebokkop (3 000 m), Angels Wing, Langkrans a Snow Hills. Během pěší túry budete mít samozřejmě i možnost obdivovat divokou zvěř, zejména malé savce a antilopy. Potkat můžete i mnoho druhů ptáků, kteří nejsou v jiných oblastech běžní. Oblast je také zajímavá pro milovníky archeologie a geologie. Na cestu si můžete najmout i průvodce, který je zdarma, záleží jen na Vás, jaké mu dáte spropitné. Stezka Oumaskraal může být spojena se stezkou Bokpoort, která nabízí 2 až 5 denní pochody.
Informace:
Délka: 2 – 5 dní. 1. den z De Rots k Oumaskraal, 3 – 12 km, 2. den Angels Wing, 6 – 8 hodin. Trasy Creche Bush Traverse (5 hodin) a okružní stezky Oumaskraal jsou vhodné pro každého.
Obtížnost: průměrná.
Možnosti přenocování:
Základní tábor De Rots – 10 postelí, plynový vařič, nádobí, dřevo, gril, lampa. Toalety a čerstvá voda v nádrži. Mytí je možné pouze pomocí kýblů, nejsou k dispozici sprchy. Pro jistotu si přineste vlastní karimatky nebo matrace.
Horská chata Oumas kraal – 16 postelí, vařič, toalety, hrnce. Opět nejsou k dispozici sprchy, mytí pomocí kýblů. K dispozici gril. Pro jistotu si přineste vlastní nádobí.
Další informace: vybavte se teplým oblečením, i v létě může být chladno a mokro. Přineste si vlastní vybavení na vaření. Pokud chcete můžete si přinést i vlastní stan. Stezka je exceletní pro zimní měsíce. Přineste si vlastní zámek.
Stezka se nachází 290 km od Bloemfonteinu, 300 km od Gautengu a 380 km od Pietermaritzburgu.

Stezka Waterkloof
Fickburg/Rosendal
Tuto stezku naleznete v přírodní rezervaci Visierskerf, v provincii Free State, v oblasti Ficksburgu. Vine se mezi dvěmi nejslavnějšími horami v oblasti, mezi Visierskerf a Sinkoijellahoed. Základní tábor je umístěn ve farmě Waterkloof. Stezka vede starým ovocným sadem, přes travnatá území a obdělaná pole, podél údolí s řekou až k první rokli. Zde se zastavíte na malé občerstvení, čaj a můžete se také vykoupat v přírodním bazénu ve skalách. Za pomocí lan si můžete zkusit vylézt na pískovcovou horu. Cesta dále přesně kopíruje skalní stěnu. Poté se zastavíte opět u horského pramenu, ideální místo pro oběd. Odtud cesta klesá do Bambookloof, pak je to jen chvilka ke kempu Barolong, který se nachází pod nádhernou pískovcovou jeskyní. Vyspat se můžete buď pod širákem nebo v tradičních proutěných, hliněných pokojích. Druhý den budete pokračovat opět podél skalní stěny, spatříte velké množství flóry a podíváte se na vyhlídku Porcupine. Zkušenější turisté mohou zkusit slézt vrcholek Visierskerf. Poté se zastavíte opět u jezírek a bahenních bazénu, z nichž nejoblíbenější je Witgatbad. Z tohoto místa se již můžete vrátit do základního tábora. Ti kteří podniknout třídenní túru, budou pokračovat do Jacobsbergu do horské chaty Sphinx. Třetí den túry vede podél dvou pyramidových hor, skrz nádhernou flóru, přírodních jezírek a bazénu a nakonec také do základního tábora. Během celé túry můžete spatřit velké množství druhů antilop, jelenů a dalších menších savců. Kraj je bohatý i na ptáky a v horách hnízdí černý orel.
Informace:
Maximální počet účastníků: 30
Délka: dvoudenní túra – 21 km, třídenní túra 33 km. Okružní cesty přibližně 8 km.
Obtížnost: průměrná.
Možnosti přenocování:
Základní tábor na farmě Waterkloof – 30 postelí, 4 pokoje v domě, ostatní v rondawelech (chatách). Dvě koupelny se sprchou, vanou a toalety. Plynová karma. Vařič, hrnce, pánve, gril a dřevo.
Barolong – nutné přinést vlastní karimatky. Tři pokoje nebo možnost přenocování pod skalním převisem u ohně. Gril, dřevo, hrnce a kuchyňské potřeby k dispozici. Nedaleko je horský pramen. K dispozici toaleta.
Další informace: na farmě Spihinx je možnost zakoupit výrobky farmy. Farma má vynikající restauraci. Různé druhy slev.
Stezka se nachází 45 km od Ficksburgu, 230 km od Bloemfonteinu, 340 km od Gautengu.
Provincie Limpopo
Mabudashango: čtyři dny v původní domovině kmene Venda.

Soutpansberg: dva dny můžete strávit v pohoří Soutpansberg.

Rooikat Trail: tato stezka se nachází v oblasti plantáží New Agatha, přibližně 18 km z Tzaneenu. Stezka je dlouhá 11 km a trvá přibližně 5 hodin.

North West Province
Vyzkoušet můžete nádherné stezky Summit a Baviaanskrans, které byly zvoleny mezi pět nejlepších stezek pro pěší turistiku v Jihoafrické rep


Provincie Gauteng
Stezka Hennops
Oblast přehrady Hartebeespoort/Pretoria/Johannesburg
V samém srdci provincie Gauteng, mezi Johannesburgem a Pretorií, mohou nyní milovníci pěší turistiky objevovat nedotčené přírodní krásy poblíž přehrady Hartebeespoort. Stezka je dvoudenní a vydat se na ní můžete ze dvou základních táborů. Začátky a konce obou tras se vinou podél řeky Hennop, před tím, než se ztratí v blízkých horách. První den, pojmenovaný Krokodilberg, je dlouhý 11,33 km a vede převážně hornatým terénem, kdežto druhý den, Zebra, vede skrz oblast s lovnou zvěří. Plánuje se i třetí stezka, v roklině podél řeky. Stezka Hennops je ideální jak pro krátké, tak dlouhé výlety. Vítáni jsou i pěší turisté, kteří mají k dispozici pouze jeden den k prozkoumání této oblasti.
Dva základní tábory se jmenují Loerie a Hadeda. Oba dva se nacházejí na březích řeky Hennop, ve které je možno se koupat. V Loerie je navíc i velký bazén. Hadedu tvoří originální kamenná farma a chaty. Oba kempy jsou skvěle vybavené a nabízí ideální podmínky pro turisty.
Dva zajímavé úseky, které Vás na cestě potkají, se budou týkat překonávání řeky – provizorní most a lanovka. Stezka také vede přes historicky důležitou oblast, mezi mnoha zajímavostmi můžeme jmenovat starou nemocnici, která sloužila při Anglo-búrských válkách. Kromě toho spatříte i podzemní jeskyně, pozůstatky starých sídel a osad, staré doby a pece, kde byly kameny zahřívány a rozpouštěny na vápno. V oblasti kempu žije 9 druhů savců a bohatý je tu i ptačí život. Stezky jsou umístěné v tak zajímavé a tiché krajině, že Vám přijde neskutečné, že se nacházíte méně než 45 minut od Pretorie nebo Johannesburgu. Tyto stezky si užijí i lidé, kteří jinak pěší turistiku nepreferují.
Informace:
Délka: první den 11,33 km, druhý den 6, 15 km.
Obtížnost: zvládnutelné pro každého.
Možnosti přenocování:
Loerie kemp – 20 osob, tři chaty – dvě pro 6 osob, jedna pro 8 osob. Zařízená kuchyň, lednička, sprchy, toalety.
Hadeda kemp: 18 osob, farma s dvěmi pokoji a chatou. Každý pokoj má 3 velké postele na kterých se vyspí 6 lidí. Vybavení stejné jako v Loerie, navíc bazén.
Stezka je 25 km od Pretorie, 40 km od Johannesburgu, 16 km od přehrady.Důležité adresy

The Mountain Club of SA - horolezecká federace (Horolezectví)
Adresa: 97 Hatfield Street , Cape Town , 8001 Kontakt: Tel.: 27-21-465 3412 Fax: 27-21-461 8456 info@mcsa.org.za
Tato organizace Vám podá veškeré informace o pěší turistice a horolezectví v JAR. Otvírací doba: 10:00-14:00


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o Northern Province
Odkaz na info o provincii Eastern Cape
Odkaz na info o provincii Free State
Odkaz na info o provincii KwaZulu-Natal
Odkaz na info o provincii Mpumalanga
Odkaz na info o provincii Western Cape

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz