Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Western Cape - Západní KapskoNorthern Cape - Severní KapskoEastern Cape - Východní KapskoKwaZulu-Natal-->MpumalangaFree StateLimpopo Province - Provincie LimpopoSkalní formace v pohoří CedarbergJeskyně CangoBlyde River kaňonStolová horaStřelkový mysDračí horyCesta za vodopádyNorth-West Province - Severozápadní provincieProvincie Gauteng
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

 Kmen Ndebele Kmen NdebeleMpumalanga patří mezi turistické top destinace. Žádný milovník přírody nebo pěší turistiky nesmí odjet z JAR aniž by navštívil tuto čarukrásnou provincii. Majestátné horské scenérie, široké horizonty, husté lesy, prapodivné skalnaté formace, čisté řeky, vše zahalené do tajemného zlatého hávu, to je střípek z Mpumalangy. Provincie se skládá ze dvou ostře kontrastujících scenérií – zalesněných kopců - Klein Drakensberg a křovinaté nížinné buše - Eastern Lowveld. Na východě, v oblastech rozlehlých nížin najdete světově proslulý Krugerův národní park u jehož hranic leží desítky luxusních soukromých rezervací. Park zabírá většinu tohoto území. Na severu nížin je velmi horké klima, zejména v létě, kdy jsou zde časté bouřky a vysoká vlhkost. Na jihu je počasí již příjemnější. V této oblasti najdete taková města jako je Nelspruit – hlavní město regionu, Hazyview, Barbeton nebo Komatipoort. Oblast Klein Drakensberg není tak pompézní jako její soused Dračí hory, avšak i zde najdete stovky nádherných míst. K dispozici je velké množství ubytovacích kapacit.
Vodopád v Blyde River Canyon Vodopád v Blyde River CanyonZimy jsou zde studené s občasným sněžení. Léta jsou teplá, avšak v porovnání s Eastern Lowveld, velmi příjemá. Zde můžete navštívit slavný Blyde River Canyon s řadou stezek pro pěší túry nebo města Graskop, Sabie, Pilgrim´s Rest. V oblasti můžete navštívit i několik nádherných vodopádů. Za návštěvu stojí i překrásné krápníkové jeskyně Sudwala Caves.

Blyde River Canyon Kaňon je 26 km dlouhý a 800 m hluboký. Tato přírodní rezervace je charakteristická svými pozoruhodnými skalními útvary, úchvatnými scenériemi, rozmanitostí fauny a flóry. Je to jeden z největších zázraků Afriky a třetí největší kaňon na světě. Zajímavý příklad říční eroze můžete vidět na soutoku řek Blyde a Treur do Bourke´s Luck Potholes, kde voda obou řek vyhloubila do říčního koryta hluboké jámy, které připomínají zkamenělé víry. Nad kaňonem se tyčí tři útesy Three Rondavels, se špičatým zakončením, které připomínají africké chýše. Známá vyhlídka God´s Window (Boží okno) nabízí úchvatný pohled na kaňon a okolí. Na tomto místě také začíná pěší stezka, pětidenní putování v délce 65 kilometrů.


Krugrův národní park jedna se o jeden z nejznámějších parků na světě. Je také jeden z nejstarších a největších. Roku 1898 založil president Paul Kruger Sabie Game Reserve. Ta se od té doby přejmenovala a také rozrostla. Její rozloha je 2 miliony hektarů, ze severu na jih měří 400 km a z východu na západ 70 km. Chloubou parku je obrovská různorodost zvířat. Žije zde Velká pětka – pět nejnebezpečnějších zvířat Afriky – lev, levhart, slon, buvol a nosorožec, dále gepardi, žirafy, nosorožci, mnoho druhů antilop. Dohromady je zde 147 druhů savců, více než 500 druhů ptáků, 114 druhů plazů a 49 druhů ryb.
Najdete zde několik různých ekosystémů. Na jihozápadě parku, mezi řekami Olifants a Crocodile je hustě zalesněná oblast. Poměrně často tady prší – roční množství srážek je 700 mm. Tato oblast je oblíbená buvoly a nosorožci. Méně se zde vyskytují antilopy a tím pádem i predátoři. Ve východní části parku, jižně od řeky Olifant se nacházejí bohaté pastviny, které se táhnou až k řece Crocodile. Tyto pastviny obývají především zebry, žirafy, nosorožci, nosorožci, impaly, divocí psi a lvi. Na sever od řeky Olifants se zase vyskytuje jeden strom, který chutná slonům, proto jich zde uvidíte nejvíce. Možná právě proto je nejpopulárnější oblast dalekého severu kolem Punda Maria a Pafuri. Četné dešťové přeháňky způsobují obrovskou rozmanitost flóry a také fauny.
Zebra Do parku můžete vstoupit osmi branami – Melelane a Crocodile Bridge v jižní části parku dostupné ze silnice N4, The Numbi a Paul Kruger Gates přístupné z Hazyview a White River, dále Orpen, který můžete použít pokud jedete z Blyde River, Punda Maria, brána přístupná z Louis Trichardt a konečně Pafuri, ke které se dostanete z regionu Venda. Vstupné do praku stojí 30/15 R pro dospělé a děti plus dalších 24 R za automobil. Bohužel infrastruktura parku je příliš velká a už zde nezažijete pravé dobrodružné a divoké safari. Tuto daň musí park platit za svoji oblíbenost. Na druhou stranu je zde velká pravděpodobnost, že spatříte celou Velkou pětku, zvířat je tu opravdu hodně a nejsou tak plachá, jako v menších rezervacích. Počítejte však s tím, že vše je otázka štěstí. Jeden den nemusíte vidět vůbec nic a druhý den spatříte lvy při lovu... V parku najdete sedm stezek pro pěší turisty. K dispozici máte vždy kvalifikovaného průvodce. Většina tras trvá dva dny a tři noci.


Zajímavé odkazy

Mapa provincie Mpumalanga
Cesta za vodopády
Mapa Krugerova parku
Národní botanická zahrada Lowveld
Odkaz na info o Blyde River Canyonu
Odkaz na info o městě Nelspruit
Odkaz na info o Pilgrim´s Rest
Oficiální stránka provincie Mpumalanga - anglicky

Průvodci a mapy


Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz