Dovolená Jihoafrická republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Western Cape - Západní Kapsko-->Northern Cape - Severní KapskoEastern Cape - Východní KapskoKwaZulu-NatalMpumalangaFree StateLimpopo Province - Provincie LimpopoSkalní formace v pohoří CedarbergJeskyně CangoBlyde River kaňonStolová horaStřelkový mysDračí horyCesta za vodopádyNorth-West Province - Severozápadní provincieProvincie Gauteng
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Vodopády Augrabies Vodopády AugrabiesOblast Severního Kapska je jednou z největších ale nejméně osídlenou a navštěvovanou oblastí. Jedinou záchranou pro tuto oblast je mohutná řeka Orange, která přináší životodárnou vodu do jinak pouštní krajiny. Řeka Orange a její přítok Vaal tvoří dohromady nejdelší a největší řeku v Jihoafrické republice. Okolo řeky, na severu, při hranicích s Botswanou najdete zalesněné savany a stepi – zde najdete mnoho rančů s dobytkem. Celkově, oblast kolem řeky je poměrně kultivovaná a vzniklo tu mnoho farem. Jih provincie, který přechází v oblast Karoo – typickou svými sukulenty a skalničkami je zase oblastí s mnoha farmami pro chov ovcí.
Důležitými a zajímavými městy v této oblasti jsou Upington, Campbell, Douglas, Windsorton, Britstown, Orania, Springbok, Calvinia, Keimoes, Kathu, Kuruman, Postmasburg, Barkly West nebo Kimberley. Tato tajuplná a rozmanitá oblast Vás bude překvapovat každý den. Nabízí tolik nádherných a pozoruhodných míst, že je velká škoda, že jí turisté opomíjejí. Zde je skryt velký potenciál pro cestovatele, kteří chtějí objevovat nová místa. Navštívit můžete nádherný národní park Augrabies Falls, rezervaci Goegap, park Kglagadi, národní park Richtersveld, rezervaci Witsand, rezervaci Spitskop nebo Kalahari Gemsbok Park zasahující i do Botswany. Nenechejte si ujít ani oblast Namaqualand a krásný národní park Skilpad Wild Flower. Nejen oblast Namaqualand, po deštích rozkvetlá tisíci květy, ale i rozlehlé planiny Karoo, které zaujímají velkou část jihoafrického vnitrozemí, Vás uchvátí otevřenými prostory, svěžím vzduchem a nočním nebem s milionem hvězd.

Typický červený písek, Severní Kapsko Typický červený písek, Severní KapskoAugrabies Falls National Park 120 km západně od Upingtonu, v parku uvidíte krásné vodopády, které vytváří řeka Orange, padající skrz rokli, do přírodního bazénu, obklopeného bílou žulou. Jen několik málo jiných věcí na světě je tak děsivých, ale zároveň nádherných a nezapomenutelných, jako pohled na vodopády Augrabies Vodopády dostaly své jméno ze slova jazyka Khoi, které znamená něco jako "místo velkého hluku". Tento park nejsou však jen vodopády, ještě zajímavější je překrásná pouštní krajina celého parku o rozloze 15 000 ha. Drsnou krásu tohoto parku je nejlepší navštívit od března do října. Můžete se zde vydat pozorovat zvířata, plavit se po řece Orange na lodi nebo na kánoi, jezdit na horském kole. Mezi další aktivity se řadí třídenní stezka pro pěší – Klipspringer. V parku je možnost ubytování, restaurace a nákupní komplex.
K dispozici jsou čtyřlůžkové rodinné chaty a bungalovy, plně vybavené a také třílůžkové bungalovy, které jsou připravené i pro handicapované turisty. Místa pro karavany a stany jsou umístěna ve stínu, k dispozici jsou společná zařízení.

Goegap Nature Reserve tato rezervace se nachází 10 km od Springboku a je zajímavá především díky krásně kvetoucím květinám. Na 15 000 ha můžete spatřit typickou krajinu pro Namaqualand s žulovými skalnatými kopci a písečnými planinami. Roste zde více než 200 druhů sukulentů, 600 místních rostlinných druhů. Ze zvířat můžete vidět antilopy, zebry a ptáky, přibližně 45 druhů savců, 94 druhů ptáků a také několik druhů plazů. Navštívit zde můžete The Hester malan Wild Flower Garden, zahradu ukazující návštěvníkům mnoho druhů sukulentů a také krásnou skalní zahradu. V parku je možnost ubytování a je otevřen denně od 8 - 16h.

Kgalagadi Transfrontier Park pohřbena mezi tunami pohyblivého písku Kalahari, leží legenda ztraceného města a hlasy dávné civilizace. Vědci, filozofové a umělci jsou fascinováni tajemstvím třpytivých červených dun a mnoho z nich okouzlilo intenzivní ticho a drsná krása. Život se zde musel naprosto přizpůsobit žhavému, nemilosrdnému slunci. Antilopy dychtivě nasávají nebezpečí objevující se ve vzduchu, křoviny a nízké stromy poskytují útočiště ještěrkám a leopard, odpočívá po spokojeném lovu právě v těsné blízkosti antilop. I tohle je poušť Kalahari. Odlehlý a nádherný Kgalagadi Transfrontier Park je výsledek vize Jihoafrické republiky a Botswany. Ve snaze zachránit tento unikátní ekosystém, tyto dvě země založily 7. dubna 1999 Národní park Kgalagadi, který se skládá z Národního parku Gemsbok (28 400 km čtverečních) nacházející ho se v Botswaně a z Kalahari Gemsbok Parku, který se nachází na území JAR. Dohromady je tato oblast největším národním parkem kontinentu Afrika. Africká část tohoto parku není bohužel moc známá ale je velice důležitá pro zdejší ekosystém. Jedná se vlastně o jeden z posledních světových nedotčených ekosystémů. Naleznete ho v severozápadním rohu země mezi Namibií a Botswanou. Jihoafrická část parku pokrývá rozlohu 959 103 ha. Najdete zde polopoušť kde však žije mnoho ptáků, hmyzu, malých savců a antilop. Ti všichni podporují přežití větších predátorů - leopardů, gepardů a lvů. Obdivovat můžete 260 druhů ptáků, 55 druhů plazů, 58 druhů savců. Parkem protékají dvě řeky Nossob a Auob u níchž je také soustředěna většina zvířat.
Chybějící podzemní zásoby vody a téměř nulové dešťové srážky nutí zvířata a rostliny přežívat z vodních jezírek vzniklých při deštích. Dny jsou zde horké, avšak v zimě zde teploty klesají pod bod mrazu.
V parku se nacházejí tři kempy – Twee Rivieren, Mata Mata a Nossob (v jihoafrické části). Všechny kempy mají čerpací stanice a obchody. Twee Rivieren disponuje také bazénem, restaurací, informačním centrem a veřejnými telefony. Twee Rivieren nabízí klimatizované chatky, bungalovy a plně vybavené stany. Mata Mata nabízí samoobslužné chatky s šesti nebo třemi lůžky, bez zásuvek. V Nossob si můžete vybrat z šestilůžkové rodinné chaty, nebo třílůžkových bungalovů a chat. Není zde klimatizace a elektrické zásuvky.
Vyzkoušet můžete jak denní, tak noční safari. Nádherné červené duny, azurové nebo a bohatý život je snem každého fotografa.
Ubytovaní v Botswaně se v této době omezuje pouze na několik míst pro kempování. Tyto místa naleznete okolo Two Rivers, Rooiputs a Polentswa v oblasti Twee Rivieren. Návštěvníci si musí přinést svoji vlastní vodu a vybavení. Několik individuálních míst na kempování se nachází v oblasti Mabuasehube v Mabuasehube Pan, Mpaathutlwa Pan, Khiding Pan, Khwai, Xakanaxa a Third Bridge. Nejbližší město pro načerpání pohonných hmot a nabrání zásob je Maun. Odtud můžete také pozorovat jezírko plné hrochů. Jezero se nachází na cestě mezi Khwai a Xakanaxa.
Gemsbok Wilderness Trail, trasa, nacházející se hluboko v srdci botswanské části parku je opravdu nezapomenutelná. K dispozici je celkem 257 km tras, které poskytují ideální podmínky pro pozorování zdejšího unikátního ekosystému.
Kgalagadi Transfrontier Park se nachází asi 260 km od Upingtonu a 904 km od Johannesburgu. Auto s pohonem čtyř kol nebudete potřebovat do té doby než do programu zařadíte Gemsbok Wilderness Trail. V Twee Rivieren může přistát i malé letadlo, pokud dostane povolení od vedení parku. Auto si můžete zapůjčit tamtéž (nutná rezervace předem). A dobrá rada na závěr: Nikdy necestujte sami!
Kalahari Gemsbok National Park jedná se o africkou část parku Kgalagadi Transfrontier Park. V rezervaci, jež částí zasahuje do Namibie a Botswany, se nacházejí polopouště s červeným pískem, savany, slaná jezera i močály. V parku potkáte pakoně, antilopy, lvy a gepardy.

Pole na břehu řeky Orange Pole na břehu řeky OrangeOblast Namaqualand tato drsná oblast rozkládající se na severozápadě provincie se skládá z širokých písečných planin a drsných bezútěšných pláží na západním pobřeží. Je řídce obydlená, zejména chovateli ovcí a na severozápadě několika domorodými kmeny. V této oblasti uvidíte faunu a flóru, typickou pro poušť. Doporučujeme nechat návštěvu na období srpen - září. To se zdejší krajina promění v jeden obrovský barevný kvetoucí koberec z divokých květin. Vy pak jen můžete mlčky a s úžasem pozorovat tento zázrak přírody.

Richtersveld National Park tento park chrání 162 000 hektarů vysokohorské pouštní oblasti u řeky Orange a zasahuje částí do Namibie. Se svými 162 000 ha lávových kopců a písečných planin v severozápadním ohybu řeky Orange, je tato oblast největším jihoafrickým horským pouštním parkem Jsou tu vynikající podmínky pro pěší turistiku. I přes zdejší zřejmou neúrodnost krajiny je Richtersveld obrovskou živou botanickou laboratoří, kde naleznete 30% veškerých sukuletních druhů rostoucích v Africe. V oblasti, kde je průměr dešťových srážek menší než 50 mm za rok přežívají leopardi, ještěrky a také překvapující počet lidí. Spatřit zde můžete fantastické rostlinné druhy - Aloe dichotoma, Aloe pilansii, Aloe Ramosissima, Pachypodium namaquanum nebo Enneapogon desvauxii. Drsná krása této oblasti učaruje snad každému, do do ní zavítá.
V parku naleznete tři chatové osady – Arieb, Kokerboom a Fish Eagle. Mají plně vybavené kuchyně. Není zde žádný obchod a nejbližší místo pro nakoupení zásob je Sendelingsdrift. Kempy naleznete v Potjiesparamu, Richtersbergu, Kokerboomkloofu, Die Koei a De Hoopu. K dispozici není žádné příslušenství, pouze upravený terén.
Od 1. dubna do 30. září je možné vyzkoušet jednu ze tří stezek, z nichž nejdelší trvá čtyři dny. Tyto stezky jsou jednou velkou učebnicí, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Milovníci ptáků budou také překvapeni velkou rozmanitostí zde žijících druhů. Podniknout můžete i dobrodružnou jízdu v 4x4 jeepech, od chladného Atlantiku do vyprahlé pouště. Buďte připraveni na extrémní teploty, v létě okolo 53 stupňů Celsia! Sebou si nezapomeňte repelent.
Do parku se dostanete přes Springbok, poté po silnici N7 do Steinkopfu, Port Nollothu a Alexander Bay, poté se vraťte na štěrkovou cestu vedoucí do Sendelingsdrift/Reuning.
Další přístupová cesta, která je možná pro automobily s pohonem všech kol, vede přes horský průsmyk přes rezervaci Helskloof.

Witsand Nature Reserve se nachází 75 km jižně od Postmasburgu a stojí za návštěvu. Písečné duny vysoké šest až dvacet metrů se táhnou v délce 9ti kilometrů a v šířce 4 kilometrů a ostře konstrastují s červeným pískem na Kalahari a modří pohoří Langeberg. Zdejší bílý písek byl vytvořen oxidací. V parku najdete několik tras pro pěší a také ubytování.


Přečtěte si zajímavý článek o Namaqualandu
Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

Zajímavé odkazy

Mapa Severního Kapska
Odkaz na info o městě Upington a Kimberley
Oficiální stránka provincie Northern Cape - anglicky

Průvodci a mapy


Jihoafrická...
Jihoafrická republika
20 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
JIHOAFRICKÁ...
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Multimediální DVD
99 Kč
Jižní...
Jižní Afrika - průvodce přírodou
395 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz