Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Luxusní zájezdy Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Diskuze Jihoafrická republikaJihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Pilgrim´s RestPo stopách bitevRobben IslandHistorie a současnost obyvatel Jihoafrické republiky-->Důležité mezníky jihoafrické historie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Na počátku 19. století patřil kmen Zulů, ke kmenům, které obývali zemi nazvanou Zululand. Když se stal Shaka králem začal systematicky zesilovat a podporovat sílu a moc kmene Zulu. To přineslo mnoho bojů a utkání s ostatními kmeny. Nejobávanějším kmenem byl kmen Mfecane. V polovině 20. let 19. století se kmen Zulu stal nejmocnějším v celé oblasti.


Zulský válečník The Great Trek
1836 – 1852
Nastolení britské nadvlády po roce 1806 vyvolalo velké nepokoje mezi nezávislými africkými kmeny. Skupina Voortrekkerů si přála nastolit svoji vlastní nezávislou vládu a zachovat svou identitu a jazyk. V roce 1837 přijela do Natalu v zemi kmene Zulu skupina pod vedením Pieta Retiefa, aby vyjednávala se zuluským králem Dinganem o územním rozdělení.
Piet Retief a jeho 101 společníků byli na rozkaz krále Dingane zabiti na cestě k poslednímu jednání o rozdělení území. Ostatní Voortrekkeři byli rozehnáni a celá jejich skupina zanikla. V oblasti Estcourtu se odehrálo několik bitev, které zničili Voortrekeřské tábořiště.
Postupem času se Voortrekeři znovu spojili a 9. prosince 1838 se Voortrekaři uspořádali velké setkání ve Wasbanku, na vzpomínku svých společníků, kteří byli zabiti a také jako prosbu k bohu o vítězství nad kmenem Zulu. 16. prosince 1838 se uskutečnila bitva „Blood River“ u řeky, kterou nazýval kmen Zulu jako Ncome – mírová. Král Dingane byl donucen k útěku a kmen Zulu byl poražen. Král Dingane byl úkladně zavražděn u hranic se Svahilskem v lese Gwaliweni forest mužem z kmene Nyawo.


Angličané proti Zulu
Anglo Zulu War
1879
Vládu po králi Dingane v kmeni Zulu převzal král Mpande v roce 1840. Navázal styky s Voortrekaři a s britskými kolonisty, kteří se usadili jižně od řeky Thukela River.
V roce 1872 převzal moc král Cetshwayo, syn krále Mpande. Okamžitě začal rozvíjet a rozšiřovat království Zulu. To se ovšem nelíbilo britským kolonistům a cítili to jako zradu. Dali proto kmeni Zulu ultimátum a v den jeho skončení obsadili britské jednotky zem Zululand a to ze třech stran. Podél pobřeží, z Rorke´s Drift a od jihu z Balte Spruit, poblíž Utrechtu. 22. ledna poprvé zaútočili bojovníci kmene Zulu na britské jednotky poblíž Nyezane v časných ranních hodinách. Obléhali je ve městě Eshowe 10 dní.
Hlavní bitva této války se odehrála v Isandlwaně a Rorke´s Driftu 22. a 23. ledna 1879. Další boje se odehráli v Gingindlovu, Ntombe Drift, Hlobane a Kambula. Poslední bitva proběhla 4. června 1879 v Ulundi, ve které kmen Zulu prohrál. Král Cetshwayo byl zajat a uvězněn. Později byl znovu dosazen na místo krále kmene Zulu. Zemřel roku 1884 v Eshoweu.
1.června 1879 byl v bitvě se Zulu zavražděn princ Louis Napoleon, synovec Napoleona
Bonaparte. S ním zemřela i velká naděje napoleonovské doby.
Město Utrecht hrálo v britsko zuluské válce velkou roli, protože se po několik týdnů stal hlavním stanovištěm a sídlem britské armády pod vedením Lorda Chelmsforda.


Búrské války První válka za nezávislost
1880 - 1881
V roce 1877 se znovu republika Transval připojila k Shepstonu a ztratila tak svoji nezávislost. Po neúspěšných pokusech o jednání byla vyhlášena válka. Britská vojenská jednotka byla povolána k obsazení oblasti mezi Durbanem a Newcastlem, k hranicím s Transvaalem. Bitvy mezi Brity a Búry se odehrály v Laing´s Nek, Schuinshoogte a nakonec v Majubě. Britské jednotky pod velením generála Colleyho válku prohrály.
V březnu 1881 byla podepsána smlouva o příměří v budově O´Neil´s cottage v táboře v Majubě. Další mírové smlouvy byly uzavřeny v Hilldrop house v Newcastlu. Smlouva Pretoria Convention byla podepsána v říjnu samého roku. Nikdy nebyla úplně akceptována kmenem Búrů a byla základem a počátkem k bojům v budoucnosti, které započaly anglicko búrskou válku v roce 1899.


Anglicko búrská válka
1899 – 1902
Válka mezi britskými vojsky a státem Transvaal propukla 11. října 1899.. Byla podpořena Orange Free State. Búrové obsadili Newcastle 15. října 1899 a o pět dní později se poprvé střetly obě strany ve velké bitvě, 2 km od Dundee v Talaně.
Britové měly v plánu vypudit Búery z Talana Hill, prodělali ale v bitvě těžké ztráty. Jejich vojsko bylo velmi oslabeno a pod vedením generála Penna Symonse britské jednotky bitvu prohrály.
Následující den 21. října 1899 zaútočili Britové na búrské tábořiště v Elandslaagte, aby otevřely cestu ustupujícím britským jednotkám z Dundee. Město Ladysmith bylo obléháno britskými jednotkami 118 dní. O osvobození Ladysmith se pokoušel opakovaně Sir Redvers Buller. V bitvách v Colenso, Vaalkrans a Spioenkop se mu nepodařilo prorazil boerskou ofenzívu. V únoru roku 1900 podlehli konečně Búrové na místě Tugela Heights, které se díky této důležité bitvě stalo známým.
Boje v oblasti Natal ale pokračovaly. 13. května 1900 osvobodila bitva u Helpmekaaru město Dundee. Boje se začaly soustředit na severní část Natalu, Cape Colony a Búrskou republiku. Druhá invaze pod vedení Louise Botha proběhla v září a říjnu 1901 a byla obsazena oblast Vryheid. Na konci války roku 1902 bylo zapojeno mnoho vojenských jednotek nejen z Anglie, ale i z Ruska, Německa USA a Francie. Mnoho lidí ztratilo své domovy, tisíce z nich se staly obětmi této války a ekonomika byla velmi narušená.


Povstání Bambatha
Bambatha Rebellion
1906
Bambatha byl sesazen ze své funkce šéfa kmene Zondi roku 1906. Jsou zde domněnky, že Dinuzulu ho podněcoval v odporu proti rozhodnutí autorit. Takovéto a podobné neshody vedly Bambathu a jeho podpůrce k povstání. Kolona policejních vozidel měla vyzvednout a doprovodit tři místní ženy a děti v Mpanze a Keates Drif a odvézt je do bezpečí. Na zpáteční cestě 4. dubna 1906 byli na Dundee road v Ammbush Rocku na okraji Greytownu zavražděni čtyři muži od policie a výsadkář Aston se svým psem.
Byly svolány místní zásahové jednotky. Zuluská policie z Eshoweu zformovala hraniční ochranáře na ochranu Zululandu. Eshowe byl evakuován a zabarikádován. Bambatha a jeho muži byli zavražděni v Mome Gorge. Obsazení města ukončilo povstání, které způsobilo smrt 3 500 lidí. Bambatha je považován za jednoho z prvních bojovníků za svobodu v Jižní Africe.Zajímavé odkazy

Odkaz na kapitolu Po stopách bitev

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz