Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Diskuze Jihoafrická republika  Jihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Pilgrim´s RestPo stopách bitev-->Robben IslandHistorie a současnost obyvatel Jihoafrické republikyDůležité mezníky jihoafrické historie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Robben Island Robben IslandPouhých 11 km od pobřeží Kapského města se nachází skalnatý ostrůvek zvaný Robben Island, který je dobře vidět ze zátoky Table Bay. Během posledních několika let se stal ostrov symbolem svobody a svědectvím o nezlomnosti lidského ducha. Holanďané ho také pojmenovali „Tulení ostrov“ kvůli velkému počtu tuleňů, kteří zde žili v 17. století.
Každodenní výlety na ostrov pořádá Robben Island Museum. Lodě vyplouvají od Victoria and Alfred Waterfront a tento výlet se řadí mezi nejpopulárnější. Navštivte tento ostrov a pojďte si prohlédnout například maličkou celu, ve které strávil N. Mandela 27. let. Několik lodí podniká i okružní jízdy kolem ostrova při kterých můžete spatřit velké kolonie tučňáků, kteří zde našli domov. Návštěvníci se mohou procházet po celém ostrově a navštěvovat různá historická místa. Můžete si najmout i průvodce. Někteří tito průvodci byli na ostrově dokonce vězněni jako političtí vězni. Jejich vyprávění je opravdu autentické a mnohdy nahání hrůzu.
Ostrov byl vyhlášen národní památkou a národním muzeem v září 1997. O dva roky později byl zapsán do seznamu UNESCO. Celý ostrov, kromě malého kousku území, které patří kostelu a moře v okruhu dvou kilometrů patří vládě.
Robben Island Museum je zodpovědné za řízení ostrova, za jeho rozvoj a ochranu jeho kulturního a historického dědictví.

Ostrov
Robben Island je největším z jihoafrických ostrovů a nachází se při ústí zátoky Table Bay. Je tři a půl kilometrů dlouhý a dva kilometry široký, zabírá plochu téměř 600 ha. Nejvyšším bodem na ostrově je historický maják, který je i dnes důležitým signalizačním bodem pro přístav v Table Bay. Klima je zde mnohem drsnější než na pevnině, zimy jsou studené a zimní bouře a proudy, které se projevují zejména na severozápadních březích ostrova ho činí nehostinným místem.

Historie ostrova
Historie ostrova je pochmurná, stejně jako jeho vzezření. Byl používán k mnoha účelům, chvílemi byl obydlený, chvílemi opuštěný. Naprostá většina jeho stálých i dočasných obyvatel zde ale byla nedobrovolně. Také nedostatek pitné vody bránil v osídlování ostrova. Zdejší podzemní voda totiž není pitná a voda k pití se schraňovala pouze z dešťů. Během doby, co byl ostrov používán jako vězení, se voda dovážela z pevniny. Kromě vesnice a několika budov, které se nacházejí na jihovýchodní straně, je zbytek ostrova neobydlený a divoký, existuje zde však několik stezek, které Vás celým ostrovem lehce provedou. Po staletí byl ostrov používán jako vězení pro odpůrce politického systému. V posledních čtyřech stoletích zde pobývali otroci z Angoly a západní Afriky, princové z východu, rebelové z kmene Xhosa, malomocní, mentálně postižení nebo lidé, kteří se bránili tehdejším britským pravidlům a ještě v nedávné době političtí odpůrci apartheidu.
Kromě toho, že ostrov sloužil jako zastávka pro lodě a byla zde vojenská pevnost, bylo to právě vězení, které ho nejvíce proslavilo. Mnoho náboženských a politických vůdců, kteří byli vyhoštěni na Robben Island z východní Indie, pomáhalo v rozšiřování Islámu v Kapsku. Muslimská svatyně nebo Kramat, postavená roku 1960 na místě dřívější svatyně, byla postavena právě na počest těchto mužů. Politická situace v zemi na konci padesátých let způsobila, že se Robben Island stal ostře střeženým vězením. První skupina těchto ostře sledovaných vězňů na ostrov přijela roku 1961, byli to všichni černoši, jak zloději, vrazi tak i političtí vězni. Jedním z nejprominentnějších vězňů ostrova byl vůdce strany PAC, Robert Subukwe, který byl držen v naprosté izolaci v malém domku a nemohl mluvit s nikým jiným než se svými strážci. Nejslavnějším vězněm byl však bezpochyby N. Mandela.
Podmínky pro vězně byly různé. Političtí vězni byli separováni v jednotlivých celách a nemohli se s nikým stýkat. Bylo jim často odepíráno jídlo a fyzické tresty nebyly ničím výjimečným. Porce jídla byly velmi malé a všichni vězni museli velmi tvrdě pracovat, zejména v dolech. Pracovali nejméně 6 hodin denně a skoro všichni zde získali vážné poškození zraku, jak z neustálého prachu, tak z oslnivého lesku bílého vápence. Političtí vězni se velmi snažili o získání lepších podmínek pro vězněné. Hladovky a publicita se staly jejich novou zbraní proti vládě. Jak rostl tlak zvenku, podmínky vězňů se začaly pomalu zlepšovat. Roku 1977 byla zrušena práce vězňů, zvýšily se dávky jídla a byly prodlouženy návštěvní hodiny.
V roce 1982 byl N. Mandela a další důležitý političtí vězni strany ANC přestěhováni do vězení Pollsmoor na pevnině. V roce 1990 president F. W. de Klerk oznámil propuštění politických vězňů. Poslední političtí vězni byli z vězení propuštěni roku 1991.
Dnes je mnoho bývalých politických vězňů vůdci demokratických stran a po svých zkušenostech se snaží vést Jihoafrickou republiku tím nejdemokratičtějším a nejrovnoprávnějším směrem. Proto je často Robben Island označován za morální a politickou zatěžkávací zkoušku základního kamene nové Jihoafrické republiky.

Zajímavosti ostrova
Budovy, které na ostrově jsou představují opravdové svědky historie. Patří mezi ně komplex věznice, válečná pevnost, cesty a malé letiště. Bohužel se dochovalo jen málo původních staveb. Nejstarší známky osídlování nesou kamenné doly na jihu a doly na vápenec ve středu ostrova. Tyto doly fungovaly již v polovině šestnáctého století. Důlní těžba byl vlastně vůbec první průmysl na ostrově a většina vytěženého kamene se vozila do Kapského města na stavbu domů a pevnosti. Z tohoto kamene byly vystavěny také veškeré budovy na ostrově.
Na jižní části ostrova se nachází zbytky sídla, které bylo postavené pro britské vězně roku 1808. Osada se skládala z cel pro 200 vězňů, budov strážců a důstojníků, strážních věží, pekárny, kovárny a dalších dílen. Později zde byl postaven i kostel a ordinace pro lékaře. Maják na kopci Minto Hill byl dokončen v roce 1864. Věž majáku je 18 metrů vysoká a světlo z ní je vidět na vzdálenost 25 kilometrů.

Když byla na ostrově vytvořena kolonie pro malomocné v roce 1890, začalo se zde stavět mnoho budov. Kolem kostela, který byl postaven roku 1865, se nachází velké množství hřbitovů malomocných. Přístav v Murray´s Bay byl postaven mezi lety 1939 – 1940. Pevnost z druhé světové války byla používána jako sklad zbraní, byly zde strážní věže, podzemní vojenské skladiště atd. Nejnovější budovy pocházejí ze šedesátých let minulého století.

Rostliny a živočichové ostrova
Ostrov poskytuje útočiště mnoha ptákům a jiným živočichům. Mnoho mořských ptáků přilétá na ostrov kvůli páření a vychovávání potomků. Žijí zde i velké kolonie tučňáků. Malé množství domorodé flóry na ostrově se skládá z několika druhů divokých kvetoucích květin, které jsou typické pro celé Západní Kapsko. Po mnoho let byly přírodní krásy ostrova ničeny. Stromy byly káceny a zvířata sloužily jako potrava pro ostrovany. Na ostrově žijí malá stáda různých druhů antilop, pštrosi, hadi, jeleni, opice, želvy a gekoni. V moři, v délce jednoho kilometru okolo ostrova se nacházejí velké kolonie lobstrů. Bohužel z ostrova navždy zmizely například velké kolonie pelikánů.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o Kapském městě
Odkaz na info o provincii Western Cape

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz