Dovolená Jihoafrická republika


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Jihoafrická republika - navigace  
zájezdy Jihoafrická republika Hotely a ubytování Jihoafrická republika
Luxusní zájezdy Jihoafrická republika Informace Jihoafrická republika
Last minute Jihoafrická republika Fotogalerie Jihoafrická republika
Víza Jihoafrická republika Recenze hotelů Jihoafrická republika
Mapy a průvodce Jihoafrická republika Diskuze Jihoafrická republikaJihoafrická republika

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Pilgrim´s Rest-->Po stopách bitevRobben IslandHistorie a současnost obyvatel Jihoafrické republikyDůležité mezníky jihoafrické historie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dnes připadá návštěvníkům nepředstavitelné, že příjemně vyhlížející zatravněná krajina s krásnými kopci (severozápadní část KwaZulu-Natal) mohla být svědkem mnoha krvavých bitev, které zde probíhaly během 19. století. V oblasti se nachází okolo 50 zajímavých bitevních míst. Tažení Zuluského krále Shaky, které mělo za cíl získat nadvládu nad rozdrobenými kmeny, vyvolávalo v této oblasti nepokoje. Během dalších 80ti let zde bylo vybojováno mnoho bitev – Zulové proti Ndwandwe, Afrikánci proti Zulům a Angličani proti Afrikáncům a Zulům. V této oblasti se odehrálo nejvíce válek z celé země. Zdejších bitev se účastnili i takové legendy, jako Princ Louis Napoleon, Mahatma Ghandi, Winston Churchill nebo Louis Botha. Nemyslete si však, že válečná historie je jediné, co Vám tato oblast může nabídnout. Každé město, ve kterém se zastavíte během naší pouti „Po stopách bitev“, nabízí kromě válečných témat mnoho dalších atraktivit. Můžete zde proniknout do způsobu života a kultury Zulů, pozorovat nádherné ptáky, absolvovat pěší túry, výlety do parků, lesů a buše, rybařit, sjet si divokou řeku a mnoho dalšího.
Zde Vám představíme několik důležitých města a míst, které se nemalou měrou podílely na formování jihoafrické historie.


Museum Talana v Dundee Museum Talana v DundeeColenso
Město leží na březích řeky Tugela a je obklopeno majestátními Dračími horami. Můžete zde pozorovat poklidný a ničím nerušený život zdejších obyvatel. Okolo města můžete spatřit mnoho památníků a pomníků postavených různými pluky, které se účastnily bitev okolo Ladysmith. Je zde také pohřbený syn Lorda Roberta. Nedaleko se také odehrál vlakový incident, při kterém byl zajat W. Churchill. Ve městě můžete navštívit Colenso Museum, nedaleko historického mostu, které vystavuje předměty týkající se Anglo-Búrské války.

Dundee
Najdete ho na úpatí pohoří Biggarsberg. Město bylo pojmenováno podle svého zakladatele, Petera Smithe, který pocházel z vesnice Dundee ve Skotsku. Právě on zde objevil zásoby uhlí a začal obchodovat v London Stock Exchange v roce 1899 a navždy tak město spojil s tímto průmyslovým odvětvím. Dundee leží v srdci bitevních polí, naleznete zde mnoho historických budov, mezi nimi kostel z počátku 19. století. Město je také držitelem Pamětní válečné plakety. Velmi zajímavé je Talana Museum umístěné ve velkém parku. Je to jediné jihoafrické museum, které stojí přímo na bojišti. Muzeum má velmi rozsáhlé sbírky, počínaje historií, vojenství, ekonomikou, průmyslem a konče zemědělstvím. Naleznete zde také Consol Glass Collection - sbírku skla, Chamber of Mines Coal Museum – muzeum věnující se těžbě uhlí nebo Corobirik Hiritage display. Pozoruhodné je i Moth Museum, které vystavuje vojenské předměty a pamětihodnosti od roku 1879 až do současnosti. Řadí se mezi nejlepší soukromé sbírky v zemi.

Eshowe
Právě jste se ocitli v nejstarším městě oblasti Zululand, s krásnými širokými ulicemi a starými historickými budovami. Město obklopuje 250 ha lesa Dlinza, který nabízí návštěvníkům canopy tour (jízdu mezi vrcholky stromů na laně, provazové mosty). V Fort Nongqayi Museum Village naleznete Zululand Historical Museum, spolu se Sbírkou proutěných výrobků, jichž je zde okolo 3 000 a tvoří největší sbírku Zulu košíků na světě. Součástí Nongqayi Museum je také Vukani Collection Museum, ve kterém naleznete nádherné sbírky ukazující tradiční život a kulturu Zulů. V historické budově z roku 1887 si můžete prohlédnout Misionářské muzeum a je zde také restaurace Adams Outpost. Na místním British Military Cemetery, nejsou pohřbeni žádní vojáci padlí během obléhání Eshowe, ve všech hrobech leží lidé, jež zemřeli přirozenou smrtí nebo na různé nemoci. Kříž, který je umístěný na kopci, připomíná zase smrt Maqhqmusela Khanyile, křesťanského mučedníka.

Památník na válku Burů s Angličany Památník na válku Burů s AngličanyEstcourt
Toto krásné, historické město, původně známé pod jménem Bushmans River, leží na březích stejnojmenné řeky, nedaleko od vrcholu Giant´s Castle. Oblast nabízí ideální podmínky k chytání pstruhů a pěší turistice. Ve městě se nachází historická pevnost Fort Durnford.

Glencoe
Město bylo pojmenováno podle údolí v Argyleshire ve Skotsku, prvními skotskými přistěhovalci, kolem roku 1800. Chlubí se bohatou železniční historií, první vlak sem přijel 4. září 1889. Město je také spojeno s generálem Frenchem a presidentem Paulem Krugerem. House of Carl Landman, sídlo druhého velitele v Bitvě u Krvavé řeky, se nachází na farmě poblíž města.

Greytown
Greytown, neboli „místo malého slona“ je hlavní křižovatkou spojující silnice vedoucí do Colenso, Mooi River, Stanger, Dundee a Pietermaritzburgu. Naleznete zde krásné ukázky viktoriánské architektury. Rozmanitá je i krajina v okolí města, od plantáží s cukrovou třtinou a stromy, po kopce porostlé aloe a euphorbia. V blízkosti města naleznete Hrob Sarie Marais, která zemřela v 37 letech, dva dny po Vánocích, poté co porodila své 11 dítě, dále místo narození generála Louise Botha, Bambatha Ambush Rock, Policejní památník a mnoho dalšího. V okolí jsou také zbytky několika pevností – Ahrens, Cherry, Mispah, Buckingham, Liddle a Wolftrap. Zdejší Greytown Museum vystavuje předměty upomínající na zulské války, povstání Bambatha, búrské války a také na generála. Louise Bothu.

Melmoth
Město leží v úrodné zelené krajině, v nadmořské výšce 800 metrů. Je již dlouhou dobu obchodním a farmářským centrem, rozvinutý je zde zejména dřevařský průmysl. Naleznete zde jednu z největších vodohospodářských oblastí v KwaZulu-Natal.

Ladysmith
Město známé také jako Siegetown, bylo pojmenováno po španělské manželce sira Harryho Smitha. Právě zde začal 2. listopadu 1899 obléhat búrský generál Piert Joubert Ladysmith s 12 000 britskými vojáky po dobu 118 dnů. Velké množství památníků, hřbitovů a monumentů, stejně tak jako budovy s velkým historickým významem jsou památkou na ty, kteří byli ochotni položit svůj život za to, aby vlajka vlála. Navštívit můžete Ladysmith Cultural Museum, muzeum s velmi zajímavými sbírkami. Pozoruhodné je i Siege Museum, které připomíná obléhání Ladysmith. Bezchybná replika posledního zbylého bunkru oblasti Natal, Blockhouse Museum, hostí sbírky válečných předmětů Zulů a Búrů. Město leží na polovině cesty mezi Durbanem a Reef a tvoří tak přirozenou bránu ke krásným Dračím horám. V zimním období obklopují město zasněžené vrcholky těchto hor.

Památník na bitvu u Krvavé řeky Památník na bitvu u Krvavé řekyNewcastle
Původně známé jako Post Halt Two, bylo toto město oblíbenou zastávkou pro nákladní vozy a poštovní kočáry cestující mezi Port Natal a Zuid-Afrikaansche Republiek.. Dnes je toto největší město severního KwaZulu-Natal, kombinací poklidného života, podpořeného výhodnou polohou. Navštívit zde můžete Fort Amiel, pevnost, která byla důležitou základnou pro vojenské operace v letech 1867 – 1902. Během Anglo-Búrských válek se pevnost využívala jako nemocnice, kanceláře a dopravní uzel. Dnes tady naleznete historické a válečné muzeum. Za návštěvu stojí i Carnegie Art Gallery, s uměleckými sbírkami jihoafrických umělců.

Nqutu
Velmi důležité obchodní a společenské centrum pro okolí venkovské komunity. Jedním z nejdůležitějších míst je zdejší nemocnice Charles Johnson Memorial hospital.

Paulpietersburg
Toto pěkné město leží na úpatí pohoří Dumbe. Na březích řeky Egode byl postaven památník, jako vzpomínka na místo, kde se Louis Botha setkal se svými jednotkami a podepsal mírovou smlouvu – Peace Treaty, která ukončila Anglo-Búrskou válku. Nedaleká přehrada nabízí skvělé podmínky k rybaření a okolní kopce zase lákají k pěší turistice. Asi 30 km od města se nachází Ntombe battlefield a poklidná osada Lineburg, která podporuje rozvoj německé kultury v KwaZulu-Natal.

Ulundi

Leží v samém srdci království Zulu, které ztratilo svoji nezávislost během kolonizačních nájezdů na konci 19. století. V Ulundi je soustředěna veškerá legislativa KwaZulu-Natal a ve městě stojí moderní legislativní a administrativní komplex. Je to ideální základna pro objevování krás Zululandu. Pouhých 30 minut jízdy od města se nachází rezervace Umfolozi Game Reserve. Velmi zajímavá je i návštěva Ondini Historic Reserve, kde je KwaZulu Cultural Museum, s krásnými sbírkami představují kulturu oblasti, malé místní muzeum a zrekonstruovaná residence Krále Cetshwayo.

Utrecht
Leží v pohoří Balele a je jedním z pěti původních osad Voortrekkerů založených do roku 1850. Urtrecht hrál důležitou roli v Ango-Búrských válkách, v roce 1879 zde bylo několik týdnů hlavní vedení britské armády, pod velením Lorda Chelmosforda. Prohlédnout si můžete mramorově břidlicový Pokrowsky Memorial, vystavěný na počest polského kapitána. Byl důstojníkem ruské armády a bojoval s búrskými jednotkami. Byl zabit během šarvátky o Vánocích roku 1900, kdy on a jeho muži napadli britskou posádku v Utrechtu. Je to jediný památník věnovaný Rusovi, který bojoval v Jihoafrické republice v letech 1899 – 1902. Památník stojí před kostelem Dutch Reformed Church. Ve městě můžete dále navštívit Old Cemetery, hřbitov na jehož části jsou pohřbeni britští vojáci nebo Uys Memorial. Petrus Lafras Uys byl jeden z prvních původních obyvatel Utrechtu, byl zabit v bitvě u Hlobane, když bojoval na straně britské armády. Zajímavé je i Utrecht Museum, které oživuje historii oblasti.

Volksrust
Leží na hranicích provincí KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Free State. Tvoří severní bránu „Cesty po stopách bitev“. Dorie de Jager, sestra Dirk Uys, dala město jméno, když bitvou znavení búrští vojáci přišli do Rooibult odpočívat, během podpisu mírové smlouvy, která ukončila první válku za nezávislost roku 1881 (Volksrust znamená v překladu odpočívající lidé). Město se také pyšní bohatou železniční historií. Dominantu okolí tvoří pohoří Majuba. Uprostřed města, na místním hřbitově, jsou zbytky zdi, které připomínají ženy a děti umučené v koncentračním táboře ve Volkstustu.

Vryheid
Kdysi hlavní město republiky Nieuwe a poté, roku 1888, součást Zuid-Afrikaansche Repuliek. Dnes v tomto rychle se rozvíjejícím městě naleznete mnoho připomínek minulosti. Spatřit můžete mnoho historických budov, například národní památky Old Raadzaal, starou pevnost nebo Landdros-kantoor (magistrátní kanceláře). Naleznete zde i Nieuwe Republiek Museum.

Winterton
Naleznete ho na úpatí centrálních Dračích hor. Je to typická přistěhovalecká osada ležící na březích řeky Little Tugela. Žije zde farmářská komunita, která se živí chovem skotu, pěstováním kukuřice a pšenice. Tvoří ideální vstup do centrálních Dračích hor a zdejší malé Winterton muzeum je mezi turisty velmi oblíbené. Naleznete ho v ulici Church St. Věnuje se historii farmářství ve zdejší oblasti, kultuře Zulu a také zde naleznete unikátní sbírku maleb Sanů.


Důležitá historická a bitevní místa

ZULU
Muzeum v Ladysmith Muzeum v LadysmithSenzangakhona´s Grave (oblast Ulundi)
Senzangakhona, otec Krále Shaky, Krále Dingane a Krále Mpande je pohřben v eSiklebheni, poblíž uMgungundlovu. Výlet si můžete rezervovat na tel 035-4502254.
uMgungundlovu (oblast Ulundi)
Venkovní muzeum naleznete na místě rezidence Krále Dingane. Muzeum vzpomíná na život tohoto panovníka. Je zde i obchod se suvenýry. Muzeum je otevřeno denně kromě Velkého pátku a Vánoc.
Gqokli Hill (oblast Ulundi)
Asi 10 km jižně od Ulundi se nachází místo impozantní bitvy mezi vojáky Krále Shaky a lidmi kmene Ndwandwe v roce 1818.
Ondini (oblast Ulundi)
Navštívit zde můžete rekonstruovanou rezidenci Krále Cetshwayo. Rezidence vyhořela po Bitvě u Ulundi roku 1879. Dále můžete navštívit venkovní muzeum a KwaZulu-Natal Cultural Museum. Otevřeno denně kromě Velkého pátku a Vánoc, tel: 035-8702051.
Ndondakusuka (severní pobřeží)
Poblíž mostu John Ross, přes řeku Tugela u silnice 102 se nachází místo, kde se odehrála bitva mezi Princem Cetshwayo a jeho bratrem Mbuyazi.
Tshaneni (poblíž Mkuzi)
Poblíž Mkuzi, v oblasti Zululand, se nachází místo kde se roku 1884 odehrála bitva mezi Usuthu, stoupence Krále Dinizulu a Mandlakazi, stoupence Krále Zibhebhu. Usuthu, s pomocí Búrů porazili Krále Mandlakazi.
Voortrekker
Saailaager (oblast Estcourt)
12. března 1838 se zde odehrála jedna z bitev mezi kmenem Zulu a Voortrekkery, ve které byli Zulové poraženi.
Rensburg Koppie (oblast Estcourt)
17. března 1838 zachránil mladý Martinus Oosthuysen tři rodin Voortrekkerů před útokem Zulů. Toto památné místo najdete na soukromé farmě u silnice z Estcourtu do Mooi River.
Veglaer (oblast Estcourt)
Zde naleznete místo třídenní bitvy, která se odehrála 13. – 15. března 1838. Zulové zde napadli tábor Voortrekkerů. Původní místo bitvy bylo zaplaveno při stavbě přehrady Wagendrift. Pamětní deska vysvětluje jak se bitva odehrála a jaké taktiky se při ní používaly. Bloukrans (oblast Estcourt)
Jeden z nejhorších útoků Zulů na Voortrekkery 16. - 17.března 1838. Bylo při něm zabito obrovské množství voortrekkerských rodin. Na tomto místě dnes stojí památník. Naleznete ho nedaleko od cesty R103.
Blood River Battlefield (oblast Dundee)
V této Bitvě u Krvavé řeky, která se uskutečnila 16. prosince 1838, neveliká skupina Voortrekkerů porazila armádu Zulů. Jedná se o jednu z nejkrvavějších bitev v historii země. Na místě bitvy je dnes umístěna bronzová replika vozu. Místo naleznete nedaleko silnice R33 mezi Dundee a Vryheidem.
Grave of Piet Retief (oblast Dundee)
Památník na Pieta Retiefa, který byl spolu se svojí skupinou popraven na rozkaz Krále Dingane 6. února 1838. Památník stojí u silnice R34 poblíž Ulundi.
Ncome Museum (oblast Ulundi)
Muzeum naleznete na místě Bitvy u Krvavé řeky, asi 20 minut jízdy z Dundee.

Angličané proti Zulům
Památník bitvy u Isandlwana Památník bitvy u IsandlwanaFort Pearson/Ultimatum Tree (severní pobřeží)
11. prosince 1878 vláda Natalu předložila ultimátum Cetshwayovi, které však bylo pro kmen Zulu nepřijatelné. Válka začala o měsíc později.
Nyezane (oblast Eshowe)
22. ledna 1879 byla britská zásobovací jednotka při přechodu řeky Nyezane napadena asi 5 000 příslušníky kmene Zulu. Hroby asi 500 vojáků naleznete nedaleko silnice R68.
Siege of Eshowe (oblast Eshowe)
22. ledna – 3. dubna 1879. Armáda Zulů pod vedením Prince Dahilamanziho útočila na britské jednotky pod vedením Pearsona, které se opevnily ve zchátralé misijní stanici Norwegian Lutheran Mission Station, známá také jako KwaMondi a postavili zde pevnost, kterou nazvali Fort Eshowe.
British Military Cementery v Fort Eshowe (oblast Eshowe)
Tento hřbitov naleznete asi 500 metrů za Fort Eshowe, na jihozápadní straně kopce.
Gingindlovu (oblast Eshowe)
2. dubna 1879 napadli Zulové pomocnou jednotku, která se snažila osvobodit Eshowe u Gingindlovu. Byli zahnáni a Eshowe bylo zachráněno.
Fort Pine (oblast Dundee)
Pevnost Fort Pine byla postavena roku 1878 královským inženýrem a stala se útočištěm civilistů, kteří se zde shromáždili po bitvě u Isandlwana.
Isandlwana Battlefield (oblast Nqutu)
22. ledna 1879. Asi 25 000 Zulů porazilo britské jednotky. Dnes na místě, kde byli britští vojáci poraženi a později pohřbeni, stojí mohyly. Místo najdete mezi Nqutu a Babanango. Vstupné, otevřeno denně kromě Velkého pátku a Vánoc.
Fugitives´Drift (oblast Dundee)
22. ledna 1879. Fugitives´Trail je cesta po které prchali přeživší po bitvě u Isandlwana. Řeku Buffalo přebrodili právě na místě zvaném Fugitive´Drift. Zde byli také pohřběni Lt Coghill a Melville, kteří se snažili zachránit královské barvy. Koná se zde každoroční pochod, první neděli v září, který připomíná válečná utrpení.
Rorke´s Drift Battlefield (oblast Dundee)
22 – 23. ledna 1879. Na tomto místě bojovalo 100 britských vojáků proti 4 000 Zulům asi 12 hodin. Dnes ve zdejším komplexu naleznete muzeum, obchod a pikniková místa. Naleznete ho nedaleko silnice R68 z Dundee do Nqutu.
Ntombi Battlefield (oblast Paulpietersburg)
12. března 1879. V Ntombe Drift, 70 km od Luneburgu, se kapitán Moriarty a jeho muži znovu ubránili proti mnohem silnější armádě Zulů.
Hlobane Battlefield (oblast Vryheid)
28. března 1879. Britské jednotky podlehly v pohoří Hlobane útoku Zulů. Místo bitvy naleznete 20 km od Vryheid na Hlobane Road.
Kambula Battlefield (oblast Vryheid)
29. března 1879. Okolo 25 000 zulských válečníků zaútočilo na britské opevněné pozice. Bitva začala ve 13.30 a skončila v 17.30 h, kdy Zulové odtáhli. Bitevní místo naleznete 10 km od Vryheidu na Paulpietersburg Rd.
Prince Imperial Memorial (oblast Vryheid/Dundee)
1. června 1879. Právě na tomto místě zemřely veškeré naděje napoleonské dynastie, když zde bil zabit Louis Napoleon.
Ulundi Battlefield (oblast Ulundi)
4. července 1879. Na březích řeky Umfolozi se odehrála finální bitva Ango-Zulské války. Zulové v ní byli definitivně poraženi. Místo se nachází nedaleko od města Ulundi.

První válka o nezávislost 1880 - 1881
Laing´s Nek Battlefield (Volksrust/Newcastle)
28. ledna 1881 se britští vojáci pokusili proniknout do oblasti Transvaalu, byli však neúspěšní. Silnice N11 z Volkstustu do Newcastlu Vás zavede do průsmyku Laing.
Schuinshoogte Battlefield (Volksrust/Newcastle)
8. března 1881 byly britské jednotky pod vedením generála Colley, zcela obklíčeni búrskou armádou na vrcholku Schuinshoogte.
Majuba Battlefield (Volksrust/Newcastle)
27. března 1881 proběhla rozhodující bitva této války. Bitevní pole naleznete u silnice N11 z Volksrustu do Newcastlu.
O´Neil´s Cottage (Volksrust/Newcastle)
Původně obydlí Eugena O´Neila, poté nemocnice pro britské vojáky během bitvy u Majuby. Zde byla také podepsána mírová dohoda o skončení této války.
Fort Mistake (oblast Glencoe)
Signální stanoviště postavené během války. Naleznete ho na sever od Newcastlu.

Anglo-búrské války 1899 - 1902
Talana Battlefield (oblast Dundee)
20. října 1899. Historicky první bitva mezi Anglií a Búry. Město Dundee bylo napadeno Brity, zejména kvůli nalezištím uhlí. Veškeré informace týkající se této bitvy naleznete v muzejním komplexu Talana.
Elandslaagte Battlefield (oblast Glencoe/Ladysmith)
21. října 1899. Malá vesnice a železniční stanice byla obsazená Brity, poté co bojovali za znovuotevření železnice, kterou chtěli použít k přesunu svých jednotek z Dundee do Ladysmith. Bitevní místo naleznete mezi Glencoe a Ladysmith.
Siege of Ladysmith (Ladysmith
Posledních 118 dní. Toto období bylo jedno z nejhorších v britské vojenské historii. Z kteréhokoliv kopce v okolí můžete spatřit velké množství míst, kde probíhalo bezpočet bitev mezi Angličany a Búry.
Rangeworthy Military Cementery (oblast Ladysmith)
Britský vojenský hřbitov naleznete nedaleko od Bergville Rd, za Spioenkop. Požádejte farmáře o vstup na pozemek.
Spearman´s Military Cementery (u Winterton Rd)
Hřbitov stojící na místě vojenské nemocnice. Požádejte o farmáře o povolení na soukromý pozemek.
Battle of Willow Grange (oblast Estcourt)
Odehrála se v kopcích jižně od Estcourtu. Je to nejjižnější místo, kterého dosáhly búrské jednotky. Spatřit zde můžete kamennou zeď, kterou používali jak Angličané, tak Búrové při střetu 23. listopadu 1899. Návštěvu si můžete zamluvit přes muzeum Fort Durnford.
Clouston Garden of Remembrance (Colenso)
15. prosince 1899. První pokus generála Bullera přejít řeku Tugela a dostat se do města Ladysmith, postiženého při bitvě u Colenso. Památníky a hroby byly přeneseny na místo, které kdysi bylo hlavním stanem gen. Bullera, během bitvy u Colenso. Bylo zde vystavěno velké množství vojenských nemocnic a právě na tomto místě vznikl první kreslený obrázek z bitev.
Ambleside Military Cementery (oblast Colenso)
Mnoho vojáků, kteří zemřeli při bitvě u Colenso, zejména irských, je pohřbeno právě na tomto hřbitově.
Armoured Train Cemetery (oblast Colenso)
Tento hřbitov se nachází poblíž místa, kde byl zajmut Winston Churchill búrskými jednotkami, které vykolejily pancéřový vlak ve kterém cestoval. Památník hned vedle cesty vzpomíná na tuto událost a hřbitov najdete za železniční stanicí. Příhoda se stala nedaleko dnešní silnice R103 poblíž Frere.
Chiveveley Military Cemetery (oblast Colenso)
Na tomto hřbitově je pohřbený syn Lorda Roberta. Hřbitov naleznete nedaleko silnice R103 z Estcourtu do Colenso.
Spioenkop Battlefield (oblast Ladysmith & Winterton)
Bitva se odehrála 23. – 24. ledna 1900. Byla jednou ze čtyř krvavých bitev, které měli za cíl osvobodit Ladysmith. Nedaleko silnice R616 naleznete hroby, památníky a zákopy, k dispozici je i průvodce.
Vaalkrans Battlefield (oblast Ladysmith & Winterton)
5. března 1900. Třetí neúspěšný pokus generála Bullera osvobodit město Ladysmith. Návštěvu tohoto místa si můžete domluvit v Siege muzeum v Ladysmith, tel: 036-6372992.
Battle of Tugela Heights (oblast Colenso)
21. 26. března 1900. Generál Buller vedl své jednotky mnoha bitvami mezi kopci Hlangwane, Monte Christo, Cingolo , Pieters, Kitchener´s, Wynne´s a Inniskilling než došlo k znovu obsazení Ladysmith.
Helpmekaar (oblast Helpmekaar)
13. května 1900. Tato bitva, ve které britské jednotky prolomily búrskou obrannou linii v Biggarsbergu, vedla k znovuzískání města Dundee. Na kopci si můžete prohlédnout zbytky búrské pevnosti a britské vojenské nemocnice.
Lancaster Hill (Vryheid)
11. – 12. prosince 1900. Tento kopec je známý především díky své flóře a fauně. Na vrcholu kopce naleznete mnoho pevností, palebných základem a také památník na Lt Col Gawne. Kopec je součástí Vryheid Nature Reserve. Otevřeno denně od 7 – 18 hodin, tel: 034-9822133.
Blood River Poort Battlefield (oblast Vryheid)
17. září 1901. Tato bitva měla za úkol zabránit pokusu Louise Bothy napadnout Natal. Britové ztratili během minuty akce 16 důstojníků, 273 mužů a 3 zbraně. Bitevní místo naleznete nedaleko D251.
Fort Prospect (oblast Babanango)
24. září 1900 byla tato pevnost, kterou obývalo 80 britských vojáků, napadena asi 400 búrskými vojáky. Búrové byli však pravděpodobně nuceni se stáhnout.
Italeni (oblast Babanango)
Nejjižnější bod, kterého dosáhly búrské jednotky pod vedením Louise Bothy, během druhé búrské invaze do Natalu.
Allemans Nek (oblast Volksrust)
Místo na kterém se Britům podařilo proniknout do Transvaalu.
Botha´s Pass (oblast Newcastle)
Tento průsmyk dobyl generál Buller 8. června 1900 a tím otevřel cestu pro britské jednotky směrem do Orange Free State.
British Soldiers Memorial (oblast Volksrust)
Tento památník byl postaven na počest britským vojákům, kteří padli v bitvách okolo Volkstustu. Památník ve tvaru kříže naleznete v severní části Volksrustu.
General Louis Botka´s Birthplace (Greytown)
Narodil se jako osmé dítě ze třinácti v roce 1862 v Greytownu. Komandant-generál transvaalských jednotek Stal se také ministerským předsedou Jihoafrické unie v roce 1910.
Povstání Bambatha 1906
Ambush Rock
Policejní jednotka byla poslána, aby zajmula dvě ženy a děti z hotelu Marshall a také manželku skladníka z Keate´s Drift. Při zpáteční cestě byla kolona přepadena a čtyři policisté zabiti. Více informací obdržíte v muzeu V Greytownu.
Bambatha 1906 Police Memorial
Památník postavený na počest 4 policistům, kteří byli zabiti u Ambush Rock, 4. dubna 1906.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info jihoafrické historie
Odkaz na info o provincii KwaZulu-Natal
Odkaz na kapitolu důležité mezníky jihoafrické historie

Průvodci a mapy


Johannesburg...
Johannesburg 1:15 000
134 Kč
Pretoria...
Pretoria
135 Kč
Johannesburg...
Johannesburg
135 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz