Dovolená Slovinsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Slovinsko - navigace  
zájezdy Slovinsko Hotely a ubytování Slovinsko
Last minute Slovinsko Informace Slovinsko
Víza Slovinsko Fotogalerie Slovinsko
Mapy a průvodce Slovinsko Recenze hotelů Slovinsko
Diskuze Slovinsko  Slovinsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

Kulturněhistorické údaje-->Politickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Slovinsko je parlamentní demokracií. Národní shromáždění má 90 členů, kteří jsou voleni na dobu čtyř let. Mají legislativní pravomoc.
Státní rada má 40 členů, kteří mají pravomoc poradní. Jsou voleni na dobu pěti let a jsou to většinou zástupci krajů a členi zájmových skupin.
Nejvyšším mužem státu je prezident, je hlavou i armády. Je volen přímou volbou. Může být zvolen pouze dvakrát a to na dobu 5 let.
Výkonnou moc představuje premiér a patnáctičlenná vláda.
Soudní systém se skládá z nejvyššího soudu, čtyř soudů, které slouží jako soudy apelační, 11 okresních soudů a 44 soudů místních, tedy soudů první instance.
Soudy jsou schvalovány parlamentem a dostávají svou funkci s příslušnými pravomocemi doživotně.
Ve Slovinsku, stejně jako u nás, není zaveden trest smrti.
Slovinsko má devět politických stran, zastoupených v parlamentu: Slovinští liberální demokraté (LDS), Slovinští křesťanští demokraté (SKD), Slovinská lidová strana (SLS), Sjednocení sociální demokraté (ZLSD), Demokratická strana penzistů (DeSUS), Slovinská strana mladých (SMS), Nové Slovinsko (NSi), Sociálně – demokratická strana (SDS) a Slovinská národní strana (SNS).

Jejich politický systém je rozdělen do třech skupin: pravice (SNS, SLS), střed (LDS) a levice (ZLSD).
V prvních samostatných slovinských volbách (v prosinci roku 1992) vyhrála koalice čtyř stran (Křesťanští demokraté, Liberální demokraté, Sjednocení sociální demokraté a Sociální demokraté) 60% hlasy a 63 členů dostalo křesla. Čelní představitel Liberálních demokratů, Janez Drnovšek, byl jmenován premiérem. Prvním prezidentem samostatné republiky byl počtem 64% hlasů zvolen Milan Kučan.
Následující volby v roce 1996 (listopad) byl Drnovšek opět zvolen do funkce premiéra. A rok na to byl i Milan Kučan zvolen do funkce prezidenta republiky, 56% hlasů obyvatel.
Premiér Drnovšek byl donucen odejít ze své funkce (duben 2000) a na jeho místo byl zvolen představitel strany Nové Slovinsko – Andrej Bajuk. Avšak v listopadu 2000 parlamentní volba rozhodla 36,3 % pro Liberální demokraty a Drnovšek nahradil Bajuka. Obnovená koalice (LDS, ZLSD, SLS/SKD) a DeSUS zrychlila privatizaci a přípravy připojení Slovinska do EU (2003).
Maďarská a italská etnická skupina má zajištěnu svou ústavu, včetně vzdělání v jejich vlastním jazyce a práva používat administrativu a soudy. Kromě toho mají zástupce v Národním shromáždění.

Slovinsko je členem Alpsko – Jaderské organizace. Ve spolku je mimo jiné Maďarsko, Chorvatsko, Bavorsko a další sousedící země jako Rakousko nebo Itálie. Státy mají mnoho funkcí v různých odvětvích. Jsou například členy Cefty (Spolek volného evropského obchodu), společně s Maďary, Slováky, Čechy, Poláky a Rumuny.
Slovinské vztahy s Rakouskem jsou dobré, navzdory neonacistickým útokům na slovinské jazykové školy a veřejné domy v Klagenfurtu v roce 1993 a 1994.
Italské menšiny žijí hlavně v Idriji a Postojne a mají většinou slovinské státní občanství.
I vztahy Slovinska s Maďarskem jsou velmi dobré, vždyť na území Slovinska žije 8 500 etnických maďarských skupin a naopak v Maďarsku žije asi 5 000 Slovinců.
Dohoda z roku 1992 zajišťuje oběma národům rovnoprávnost.
Největší problémy má Slovinsko s Chorvatskem, hlavně kvůli majetku a umístění hranic (hl. hranic u Sečovlje).
V letech 1992 – 93 se země snažila navazovat ekonomické kontakty se západní Evropou. V první řadě to bylo ESVO (Evropské sdružení volného obchodu) a EU. Proti se však postavila Itálie, která požadovala, aby byla vyřešena otázka tzv. optantů, tj. lidí, kteří po 2. světové válce žili na území obranné zóny B města Terstu a na základě tzv. Londýnského memoranda se v roce 1954, kdy byla zóna zrušena, rozhodli zůstat v Itálii, přičemž na území Jugoslávie zůstal jejich majetek, který připadl státu. Přestože otázka optantů byla řešena již dříve mezinárodními dohodami (1975, 1983), Itálie tyto dohody zpochybnila a předchozí požadavky začalo znovu uplatňovat u nově vzniklých států (Slovinsko, Chorvatsko).
V letech 1993 – 94 Itálie vetovala v orgánech EU všechny snahy Slovinska o spolupráci. Slovinsko se tedy začalo zajímat o navázání bližších kontaktů se státy střední Evropy a v roce 1995 se mu podařilo uzavřít dohodu o liberalizaci obchodu i se zeměmi sdruženými v ESVO. Jednání s Itálií však byla dlouho neúspěšná. Až na jaře 1996 přijal slovinský parlament zákon, který umožňuje občanům Evropské unie vstoupit (čtyři roky po ratifikaci) na slovinský trh s nemovitostmi. Italové toto řešení přijali, a tak v červnu 1996 byla v Bruselu podepsána dohoda o přidružení Slovinska k EU.
Při referendu v roce 1999 se vyslovilo 65 % občanů pro vstup do EU a 18 % nemělo názor. Všechny politické strany byly pro vstup Slovinska do Evropské Unie.


Průvodci a mapy


Triglav...
Triglav
130 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz