Dovolená Slovinsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Slovinsko - navigace  
zájezdy Slovinsko Hotely a ubytování Slovinsko
Last minute Slovinsko Informace Slovinsko
Víza Slovinsko Fotogalerie Slovinsko
Mapy a průvodce Slovinsko Recenze hotelů Slovinsko
Diskuze Slovinsko  Slovinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Provincie NotranjskaProvincie GorenjskaProvincie DolenjskaProvincie Bela KrajinaProvincie ŠtajerskaProvincie KoroškaProvincie Prekmurje-->Provincie Primorska
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dlouhá, úzká provincie, táhnoucí se od rakouských hranic až k Jaderskému moři (k pobřeží).
Podnebí je v různých regionech odlišné. Provincie má 4 oblasti: údolí Soča, střední Primorska (se zvlněnou krajinou kolem Cerkna a Adrijských kopců), Krasové území a pobřežní oblast někdy nazývanou Slovinská Istrie.
Primorska je okouzlující provincie, nabízející neomezené aktivity a mnoho přírodních krás. Právem se o ní říká: „Evropa v miniatuře“. Jeden den můžete šplhat po horách nebo se projíždět na kajaku v údolí Soča. Další dny pak navštívit vinohrady v údolí Vipava nebo v kopcích Brda blízko Nove Gorice, zajít do jeskyně Škocjan či se projet na Lipicánech. A také lenošit na plážích v Piranu.
Primorska je vstupní bránou do Itálie (z Nove Gorice nebo Ankaranu) i do chorvatské Istrie (ze Sečovlje).

Údolí řeky Soča
Bovec BovecBovec - typická chaloupka Bovec - typická chaloupkaOblast řeky Soča, táhnoucí se od Triglavského národního parku do Nove Gorice, zahrnující Bovec, Kobarid, Tolmin a Most na Soči. Největší dominantou regionu je řeka Soča, která měří 96 km. Je populární svojí hloubkou a téměř nereálnou tyrkysovou barvou. Většina návštěvníků přichází do údolí kvůli rekreačním sportům jako je lyžování, pěší turistika či rafting.

BOVEC
Město v Horní Sávské dolině, 483 m nad mořem. V posledních letech se stalo vyhledávaným letoviskem, zimním střediskem a východiskem turistických tras.
První zmínky o obci sahají až do 11. století. Patřila patriarchům z Aquileie, pánům z Gorice a pak od roku 1500 i Habsburkům. Neklidné doby zažilo město několikrát. Poprvé, když se cizí vojska pokoušela přijít sedlem Predel (v 15. století Turci, 1797 a 1809 napoleonská armáda). Dále bylo velmi poškozeno za 1. světové války, po které bylo obnoveno roku 1920 dle plánů architekta Makse Fabianiho. V 70. letech 20. století se začalo rozvíjet jako centrum sportovních aktivit. Lyžařské středisko je na svazích Rombonu (2 208 m) a Kaninu (2587 m). Z letních sportů se pak můžete věnovat turistice, raftingu, parašutismu, kanoistice, závěsnému létání nebo rybolovu.


Zajímavosti které byste neměli vynechat při návštěvě Bovce a okolí:

Pramen řeky Soča
Nachází se v nadmořské výšce 1050 metrů a patří mezi nejkrásnější prameny v Alpách.

Mlinarica, divoká strž, která je hluboká asi 70 – 80 metrů. V ústí se vytvořil krásný vodopád.
Jezera Kriška se nachází v nadmořské výšce 1 800 – 2 200 metrů nad mořem. Alpská jezera se nachází na plošině Križ (Kiški Podi).

Soutěska Soča - Řeka Soča si během několika tisíciletí vytvořila soutěsku ve skalách v údolí Trenta.
Predelica – je několik překrásných vodopádů za sebou, jsou přístupné pouze s průvodcem a s potřebným vybavením.

Prestreljenikovo okno - 6 km široké a 7 km hluboké přírodní okno se nachází severovýchdně od Prestreljeniku. Nabízí pitoreskní a překrásný výhled na okolní vrcholky hor.
Vodopád Boka vodopád je druhý největší vodopád Slovinska.
Kaninska Brezna je soubor překrásných a tajemných jeskyní na plošině Kanin. Nejhlubší jeskyní Slovinksa je Čehi – 1278 metrů, dále pak Črnelsko Brezno – 1198 a Skalarjevo Brezno – 911 metrů. Zároveň patří tyto jeskyně k nejhlubším na světě.

řeka Soča řeka Soča
Kobarid - italský kostel sv. Antonína Kobarid - italský kostel sv. AntonínaKOBARID
Malé městečko (1 460 obyvatel) při výtoku Soči z Kobaridské soutěsky v Tolminské kotlině.
Za první světové války se zde odehrála bitva, která znamenala konec bojů na Soče. Účastníkům sočské fronty je věnováno Kobaridské muzeum, které bylo otevřeno v roce 1990. V roce 1993 vyhlášeno muzeem roku. Muzeum obsahuje kolem 500 fotografií, map, tabulek a zápisků, které dokumentují sočskou frontu. Můžete tu shlédnout i 20-ti minutový dokumentární film. Celkem má muzeum 18 místností ve třech poschodích. Zajímavá je například „černá“ místnost, ve které šokující fotografie zobrazují umírající a mrtvé lidi, „bílý“ pokoj – popisující těžké podmínky v horách.
Na Trgu Svobode stojí socha slovinského básníka Simona Gregoriče (1844 – 1906) a kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Z náměstí je možné se dostat po pěší cestě ke kostnici, v níž jsou shromážděny ostatky 7 000 italských vojáků, padlých v bitvě na Soče. Vedle se nachází kostel sv. Antonína ze 17. století s freskami od Jerneje Vrtava.
Asi kilometr o města najdete starověký opevněný hrad – Tonočov grad. Archeologové zde odhalili komplex budov a kostelů z 5. – 6. století.
Cesta kolem řeky Vás dovede až k vodopádu Kozjak pro který lze použít jen slova „překrásný, nádherný, úchvatný“. Je vysoký 15 metrů a otevírá se od něho překrásný panoramatický pohled na údolí Soča.
Kousek od Kabaridu vytvořila řeka Soča 200 metrů dlouhou soutěsku Kobarid.

59 metrů vysoký vodopád Korita je nejvyšším vodopádem na Slovinsku. Přístup k vodopádu je nebezpečný a obtížný.
Nejdelší vodopády na Slovinsku jsou Brinta – 104 metrů a Gregorčič – 88 metrů. Přístup k nim je velmi náročný.

řeka Soča řeka SočaNOVA GORICA
Nova Gorica leží na široké planině jižně od řeky Soči, blízko italských hranic. Město čítá 17 000 obyvatel. Vybudované bylo až po roce 1947. Jeho někdejší část- Gorizia- zůstala na italské straně, dnes jsou obě části odděleny velkým nádražím.
Ve městě je divadlo (Primorska dramsko gledališče), oblastní archiv a sídlí tu i Ústav pro záchranu přírodního a kulturního dědictví.
Oblast je plná zeleně – parky, zahrady. Kolem provincie se rozprostírají dvě důležité vinice: kopce Brda (severozápadně od města) a údolí Vipava (jihovýchodně od města).
Navštívit tu můžete klášter Kostanjevica, který stojí na malém kopci. Založili ho kapucíni v 17. století. Je tu krásná knihovna, která stojí za vidění.

Okolí Nova Gorica

Dobrovo
Městečko 13 km severozápadně od Nove Gorice. Zajímavostí je dvorec (původní stavba 13. století) ve kterém je nyní sbírka grafických děl malíře Zorana Mušiče.

Hrad Kromberk
Stojí nad stejnojmennou obcí. Původní stavba je ze 13. století, ve století 17. byl přestavěn na renesanční sídlo rodu Coronini-Cronberg. Nyní je v něm muzeum a galerie.

Sveta Gora
Po první světové válce zde byla obnovena novobarokní bazilika (1927) s překrásným stropem a barevnými okny. Sídlí tu muzeum sočské fronty. Z vrcholu je výhled na Terstský záliv a údolí Soči.

Solkan
Předměstí Nove Gorice. Stojí zde železniční most (postaven r. 1906), který byl ve své době největším na světě (rozpětí 84 m). Za první světové války narušen – obnoven roku 1927.

Panovec
Naučná stezka parkem s cizokrajnými dřevinami. Třicet minut chůze – jihovýchodním směrem.

Tolmin - muzeum Tolmin - muzeumTOLMIN
V Tolminu můžete navšívit místní muzeum a malý dřevěný kostelík z roku 1916

Sopotnica
Sopotnica je šest překrásných vodopádů, kousek od restaurované italské kaple. Přistup k nim je bohužel nebezpečný.
Soutěska Tolmin leží v Triglavském národním parku. Stezky soutěskou jsou dobře značeny a bezpečné.
Zadlaška = Dantova jeskyně
Pitoreskní jeskyně kousek od soutěsky Tolmin se nazývá také Dantova jeskyně. Dante Alighieri navštěvoval tuto jeskyni po dobu exilu a nechal se tu inspirovat.

Vodopád Beri najdete kousek od vesničky Podljubinj. Přístup je bezpečný.


údolí tomin údolí tominTolmin - kostel Tolmin - kostel
Centrální oblast
Tento region je často posouván do pozadí turistického zájmu, až za Alpy, krasová území a pláže. V oblasti je plno strmých strání, hlubokých údolí, nepočitatelné množství roklí a krásná řeka Idrijca.
Centrální oblasti dominují dvě města – Cerkno a Idrija. Idrijské kopce jsou úpatím Julských Alp. Idrija byla epicentrem otřesů při zemětřesení roku 1511.Za 2. světové války byla oblast obývána partyzány a dodnes se o jejich přítomnosti dochovaly důkazy.

IDRIJA
Staré hornické městečko (7000 obyvatel) vzniklo po roce 1493 a rozvíjelo se v okolí hradu z roku 1533. Idrijský důl (rtuťový) byl druhý největší na světě. Později byla ale těžba zastavena a město se změnilo na turistické středisko.
Rtuť zde byla objevena roku 1490 na místě, kde nyní stojí kostel Svaté trojice. První důl otevřeli roku 1500. V 18. století Idrija produkovala 13 % z celkové světové těžby rtuti. Největšími odbytišti byl Terst, Benátky, Amsterdam a některá německá města.

Městské muzeum
Muzeum sídlí v hradu Gewerkenegg. Roku 1997 obdrželo Michelettiho cenu o nejlepší technické muzeum Evropy.
Sbírka rtuti a krajek je vystavěna ve třech křídlech kolem nádvoří. Všechny vzácnosti (fresky, pergameny, sloupy a rámy oken) pocházejí z 18. století. Za zmínku stojí například rokokové fresky zobrazující ovoce a rostliny, jež zdobí arkády a okna. Jednu z částí muzea tvoří etnografická kolekce, která zobrazuje historii hornictví a život horníků. Jsou tu také ukázky domů a šachet horníků.
Muzeum je otevřeno celoročně od 9: 00 do 18:00 hod.

Důl Antonijev rov
Tuto štolu – v současnosti již jen muzeum - najdete na Kosovelově ulici – pochází z roku 1500. Je dlouhá 1.5 km a má podzemní kapli, která byla zasvěcena patronce horníků sv. Barboře.
Prohlídka dolu trvá asi hodinu a půl, můžete shlédnout i 20 minutové video popisující historii těžařství.

Na Mestnim trgu stojí radnice a severně od náměstí se nachází kostel Svaté trojice z roku 1500.
V Idriji bylo založeno roku 1769 první slovinské divadlo (Gledališče Marie Terezie), nyní je v něm kino. Dále pak je tu první slovinská reálka, dnes gymnázium Jurije Vegy (Študentovska ulica).
Zajímavou památkou je tzv. Kamšt, čerpadlo, kterým se v letech 1790 – 1948 tahala voda z hloubky 200-300 m. Čerpadlo bylo vyrobeno ze dřeva. Dostanete se k němu Vodnikovou ulici.
Do roku 1999 tu byl otevřen důl Frančiške, který byl posledním otevřeným dolem v Idriji. Zavřen byl v roce 1999. Můžete požádat o exkurzi po tomto dole.

Jezero Divje - „divoké“ jezero
Výborná pěší stezka vede kolem říčního kanálu z města až k „divokému jezeru“ – jezero Divje. Není hluboké více než 80 metrů. Jezero ma teplý pramen, když jsou velké deště, setkáním studené vody a vařící vody se vytváří gejzír. Již byli prováděny průzkumy pramene, ten se však dosud nepodařilo objevit. Jezero bylo vyhlášeno národní přírodní památkou. Kolem něj jsou rozestavěny informační tabule, na kterých se dozvíte o flóře a fauně kolem jezera. Obejití jezera Vám bude trvat asi čtvrt hodiny.

Cerkno CerknoCERKNO
Městečko s 2200 obyvateli leží v kotlině pod jižním svahem Prezrenu. V této oblasti bývá velmi chladné počasí. Proslavilo se svou účastí v národně osvobozeneckém boji. Bylo sídlem armádního sboru, tvořeného partyzánskými oddíly. Město má velkou folklorní tradici, každoročně se zde koná tzv. Laufarija, oslava masopustu se zajímavými maskami.

Muzeum Cerkno
Nedaleko Glavniho trgu stojí muzeum – Cerkljanski muzej s etnologickými (slavné masky) sbírkami a s dokumenty o činnosti partyzánů v okolních horách. Etnologové věří, že oslava Laufarija a místní tradice masek pochází z rakouských Tyrol. V současnosti tyto masky vyrábí už pouze jeden člověk v Cerknu.
Otevřeno je od 9:00 do 14:00.

Franja – partizánská nemocnice
Nemocnice fungovala od roku 1943 až do konce války. Prý se tu vystřídalo 10 000 vojáků. Je velmi dobře ukrytá v úzké soutěsce a díky tomu ji Němci nikdy nezničili. I když se o to dvakrát pokusili - v dubnu 1944 a březnu 1945. Název nese po odborném lékaři - Dr. Franja Bojc-Bidovec.
V nemocnici byl operační sál, pokoje pro pacienty, vlastní agregáty na výroby elektřiny a bunkry pro rekonvalescenty. Přístup do jeskyně byl zároveň zdrojem pitné vody z pramene Pasica.
Nemocnice je v současné době přístupná veřejnosti. Otevřena je od 9:00 do 18:00 (duben – září).

Jeskyně Ravenska jama
Tuto jeskyni naleznete asi 7 km jihozápadně od Cerkna. Jeskyně je dlouhá 682 metrů. Jeskyni vytvořili prameny, které obsahují velké množství magnezia a kalcia. Vytvořili tu překrásné, raritní útvary. O povolení ke vstupu musíte požádat jeskyňářský klub v Idriji nebo Městské muzeum.
U Cerkna se nachází velké lyžařské středisko – Cerkno ski center – na svazích kopce Črni Vrh – 1290 metrů nad mořem. Zabírá území o rozloze 50 hektarů.
Vydat se můžete na pěší tůru na vrchol Porezen – 1632 metrů nad mořem nebo k jeskyni Ravne jama.Pobřežní oblast
pobřeží pobřežíKOPER
Město, ležící 115 km jihozápadně od Ljubljaně, s asi 27 000 obyvatel. Rozkládá se na ostrůvku, který je od 19. století spojen s pevninou sypanou hrází! V současné době je jediným slovinským přístavem pro obchodní námořní plavbu.
Koper měl mnoho jmen. Řekové, kteří ho osídlili mu říkali Aegida, Římané ho nazvali Capris a Byzantinci Justinopolis. Ve 13. století město získali patriarchové z Aquileie, pojmenovali ho Caput Histriae (hl. město Istrie).
Ve 14. – 16. století byl Koper pod nadvládou Benátské republiky. Posléze patřil Rakousku, které však dávalo přednost Terstu, kam vedla od konce 19. století železnice.
Po první světové válce připadl Italskému království a stal se součástí ochranné zóny B města Terstu. Roku 1954 si ho přivlastnila Jugoslávie.
Staré jádro se od té doby nijak zvlášť nerozvíjelo, protože bylo součástí ostrůvku. Nové čtvrtě se rozrostly na pevnině.

Koper KoperTitovo náměstí - Titov trg
Středem starého města je Titovo náměstí (Titov trg), kde se sbíhají městské uličky. Na náměstí je pár míst, které je dobré navštívit.
Například katedrála sv. Nazarija (Stolnica), původně gotická a románská stavba, přestavěná v 18. století. U hlavní oltáře si všimněte překrásného tesaného kamenného sargofágu, který je zároveň patronem katedrály. Součástí katedrály je zvonice, ze které je překrásná vyhlídka na město a okolí. Jsou zde velmi cenná malířská díla, hlavně soubor šesti obrazů Vittore Carpaccia (1465 – 1526), který se v Koperu narodil. Za katedrálou je románsko – gotické baptisterium (křtitelnice) ze 12. století.
Na východní straně náměstí se nachází městská lodžie (Gradska loža) z roku 1463, dům, ve kterém dříve zasedal soud a dnes je oblíbenou kavárnou.
Prétorský palác uzavírá jižní stranu náměstí. Až do 18. století žili v gotickém paláci benátští místodržící. Můžete zde vidět ukázku benátské a renesanční architektury. Dům je zdoben překrásnými reliéfy, medailóny atd.
Jako soudní budova slouží v současnosti bývalé „palazzo“, které zdobí krásná cimbuří. Fasádu zdobí erby a nápisy zobrazující vážené občany města.

Dalším místem s památkami je ulice Kidričova, která vychází z náměstí západním směrem. Je tvořena starověkými pitoreskními domy, které jsou zdobeny červenou, zlatou a zelenou barvou.
V této ulici stojí b>palác Belgramoni-Tacco, v němž sídlí regionální muzeum – Pokrajinski muzej. Muzeum zobrazuje historii města od doby jeho vzniku až po benátské období. V paláci jsou také sbírky italského malířství 16. – 18. století. Můžete tu vidět staré mapy a fotografie města a kolí, italské sochy a kopie starověkých fresek.
V této ulici stojí za zmínku také palác Totto, který je zdoben reliéfem zobrazujícím okřídleného lva sv. Marka.

Na Carpacciov náměstí si můžete prohlédnout sloup sv. Justina, který byl postaven na památku bitvy u Lepanta v roce 1571.
Východně od Titova náměstí leží náměstí Brolo, na kterém se nachází jedna z nejvýznamnějších památek, tzv. Fontik (Fondego), panská sýpka ze 14. století.
Cankarovou ulicí se dostanete na Ribiški trg s rotundou sv. Eliáše z 12. století. Kousek od něj stojí kostel sv. Anny z 15. století.
Prohlédnout si také můžete palác Almerigogna ( styl benátské gotiky). Pokud kolem něj sejdete na Prešernovo nám. můžete spatřit kašnu Ponte z roku 1666 a bránu Muda (1516).

Za zmínku stojí ještě etnologická expozice, která je umístěna v gotickém domě ze 14. století. Uvidíte zde selskou istrijskou kulturu.


Hrastovlje
Za malou zastávku stojí istrijská vesnice Hrastovlje, kousek od Koperu. Stojí tu kostel nejvější Trojice pocházející ze 13. století. Byl chráněn před útoky hradbami, které se dochovali v původním stavu dodnes. Tento starobylý kostel byl také zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a to proto, že ho zdobí překrásné fresky. Jsou dílem istrijského malíře Janeze z Kastavu z roku 1490. Motivem je „Tanec smrti“. Tento motiv se objevuje v mnoha istrijských kostelech.

Hrad Socerb
Asi pouhých 10 km od Koperu můžete navštívit hrad Socerb. V nedaleké vesničce Osp jsou skalní stěny ideální pro horolezce, takže tu uvidíte neustále někoho „šplhat“. Dvě místní horlezecké stěny prý patří k nejobtížnějším v Evropě.
Prohlédnout si můžete jeskyni jama Grad, před kterou stál kdysi dávno hrad a střežil údolí pod ním. Jsou tu pozůstatky hradu, do jeskyně je možný vstup pouze v období sucha.
Hrad Socerb se tyčí ve výši 300 metrů nad mořem přímo nad vesničkou Osp. Je tu nádvoří ze 16. století, na kterém je dnes restaurace.

Škocjanské jeskyně
Asi 42 km od Koperu se nachází jeskynní systém Škocjanske jaem, který byl v roce 1986 zapsán na seznam přírodního dědictví UNESCO. Bude procházet nad podzemní řekou Reka, jejíž hučení uslyšíte z hlubokých soutěsek. Jsou tu překrásné krápníkové paláce – například Tihe Jame – a obrovské kaňony. Prohlídka jeskynní systému trvá asi hodinu a půl a je důležité si s sebou vzít teplé oblečení a sportovní, pevnou obuv.


ANKARAN
Nejsevernější přímořské letovisko, 10 km severně od Koperu. Rozkládá se na poloostrově Milje. Vlastně jediné příjemné přírodní koupání na slovinském pobřeží nejdeme mezi městečkem Ankaran a mysem Debeli (3 km) – písčité pláže, sportovní zařízení, restaurace atd. Nedaleko stojí benediktinský klášter s kostelem sv. Nikoly. Klášter byl v 18. století upraven na letní sídlo koperské rodiny Madonizzů. Ve 20. století byl přebudován na hotel a restauraci.
V Ankaranu začíná horská stezka Slovenian Alpine Trail, která vede až do Mariboru. Pokud si chcete udělat kratší túru, můžete se vydat na vrchol hory Slavnik – 1028 metrů, který se tyčí asi 8 km od vesničky Hrastovlje.

IZOLA
Přístavní městečko Izola může někomu připomínat Benátky. Rybolov tu dodnes hraje velkou roli v obživě místních obyvatel. Kdo se rád baví, jistě tu zůstane pár nocí. V noci je tu otevřeno několik klubů a discoték.
Město, ležící na ostrově, který v 6. století osídlili uprchlíci z Aquileie. Celkový počet obyvatel je 10 300, vzdálenost od Koperu 7 km (severozápadně).
Od 13. století byla obec součástí Benátské republiky (do r. 1797 – zánik republiky).
Teprve v 19. století byl ostrov spojen s pevninou, kde se staví nové čtvrtě. V dřívějších dobách se zde lidé živili hlavně rybolovem. Dnes zde stojí loděnice a továrna na zpracování ryb.
Nejvíce památek je kolem starého přístavu u Velkého náměstí (Veliki trg). Zde stojí radnice (Mestana hiša) ze 16. století, za ní v uličkách palác Manzioliů z roku 1470 a renesanční palác Lovisato ze století 16. Jestliže se vydáte z Velkého náměstí ke kostelu sv. Maura, projdete podél barokního paláce rodiny Besenghi degli Ughi postaveného v letech 1775 – 1781. Dnes je zde hudební škola a Italská společnost.
Kostel sv. Maura pochází původně z roku 1547, ale byl několikrát přestavován. Je překrásně zdobenou balkónky a ozdobnou štukatérou. Uvnitř naleznete vzácné obrazy italských mistrů.

Strunjan
Turistické středisko v Strunjanském zálivu. Kolem mysu Ronek se nachází přírodní park. Mnoho turistů sem jezdí do ozdravovny a sportovního centra. Navštívit tu můžete kostel sv. Marie. ze 16. století.

Socha Tartiniho - Piran Socha Tartiniho - PiranPIRAN
Půvabné městečko (5 km severně od Portorož) při Piranském zálivu na poloostrově Punta, vybíhající západním směrem v úzký mys s majákem.
Založeno bylo v době řecké kolonizace Jadranu. Ve 2. století před naším letopočtem se dostalo pod římskou nadvládu. První písemné zmínky o městě jsou ze 7. století, kdy patřilo Byzanci. Na konci 12. stol. utvořil Piran spolek s dalmatským Splitem, dohoda byla ještě jednou obnovena roku 1270. V tu dobu ovládali Istrii Benátčané a ani Piran nedokázal dlouho vzdorovat. Pod nadvládou Benátek zůstal až do roku 1797. Poté byl připojen k Rakousku, roku 1918 k Itálii. Po dobu trvání 2. světové války byl součástí ochranné zóny B města Terstu. Obsazen spojeneckými armádami v letech 1945 – 1947. V roce 1954 byl připojen k Jugoslávii. Celé město je chráněno jako kulturní památka.

Můžete se projít po Cankarjevovem nábřeží kudy se dostanete ke malému přístavu, u kterého stojí Námořní muzeum – Morski Muzej Sergej Mašera. Muzeum je umístěno v paláci ze 17. století. V horním poschodí stojí model antické lodi, která pochází ze 17. století. Jsou tu i různé zbraně a busty známých osobností, staré fotografie, dřevěné váhy apod. Celá budova je překrásně zdobena – je tu mramorové schodiště, parketové podlahy a kovové zdobení.

Náměstí Tartinijev Trg
Uprostřed náměstí stojí Tartiniho socha (Guiseppe Tartini, piranský rodák, skladatel, houslový pedagog) z roku 1896 od Antonia del Zotty. Před ní na zemi je deska, která připomíná setkání prezidentů postkomunistických zemí r. 1997. Dále je zde radnice z 19. století, Benátský dům ve stylu benátské gotiky z 15. století.
Na náměstí stojí kostel sv. Petra z počátku 19. století (klasicistní). Nad jeho vchodem je namalován obraz Madony (dílo Tizianových žáků). Další zajímavostí na náměstí se stal barokní Tartiniho rodný dům, ve kterém je malé muzeum a sídlí zde organizace hájící práva italské menšiny. Skladatel a houslista Giuseppe Tartini se tu narodil v roce 1692.

Kostel sv. Jiří
Za Benátským domem stoupá ulička ke kostelu sv. Jiří. Původní stavba z roku 1317 dostala dnešní podobu v roce 1637. Na křtitelnici v osmibokém baptisteriu si hrají římští delfíni. Součástí kostela je bohatá klenotnice. Vedle stojí zvonice ze 17. století, jejíž předlohou byla zvonice kostela sv. Marka v Benátkách.
Navštívit můžete minoritský klášter sv. Františka ze 14. století. V barokní době byl přestavěn. Velkou cenností je křížová chodba ze 17. století, ve které se v létě konají koncerty klasické hudby. V dnešní době je využíván jako starobinec. Po pravé straně stojí kostel Panny Marie Sněžné z roku 1404.

Trg 1 Maja byl ve středověku centrem Piranu. Tvoří ho barokní budovy s arkádami. Uprostřed náměstí stojí obrovská cisterna z 18. století, ve které se hromadila čerstvá dešťová voda. Pokud půjdete na Tartinijev trg Obzidnou ulici (nejstarší ulicí ve městě) musíte projít Dolfinovými vraty.

Piran má několik pláž na skalnatých místech kolem Prešernova nabřežje. Na severní straně, blízko Punty jsou možná o trochu lepší. Nebo si můžete udělat procházku (cca 1 km) ke sladkovodnímu jezeru Fiesa. Pláže jsou zde jedny z nejčistších vůbec.

Portorož PortorožPORTOROŽ
V Piranském zálivu, 10 km jihozápadně od Koperu leží proslulé, významné, lázeňské městečko (3000 obyvatel). Ještě na počátku 19. století bylo bezvýznamnou rybářskou osadou. Díky své poloze a výhodným klimatickým podmínkám se ve 30. letech 19. století začalo rozvíjet ve slavné a oblíbené lázně.
Na konci 2. světové války bylo spácháno na Istrii pár náletů, při kterých byly lázně zcela zničeny. Po válce byl obnoven jen jediný hotel v historizujícím slohu. Nová výstavba se posunula poněkud severněji k obci Bernardin, ležící mezi starou Portoroží a mysem Bernardin. Zde byly v 60. letech 20. století postaveny hotely i lázeňské domy.
Uzdravováním slanou vodou se zabývali již ve 13. století mniši benediktýnského kláštera sv. Lovrenca. Pozůstatky kláštera jsou včleněny do turistického komplexu Bernardin. Zde stojí i proslulé lázně Talasoterapija.
Námořní muzeum, které je umístěno ve Ville San Marco (Obala 58) je pobočkou muzea v Pirani. Je tu několik modelů lodí a osobní majetek námořníků.
Kolem písečných pláží vyrostly rekreační a sportovní objekty, přístavy a kasina. Příhodné klimatické poměry (průměrná lednová teplota 6° C) umožňují celoroční využití.
Od roku 1969 se zde v létě pořádají mezinárodní sochařská setkání Forma Viva.

Sečovlje
V dřívějších dobách zde bylo hlavním zdrojem obživy získávání soli v rozlehlých salinách. Ty se táhnou až k nejsevernější chorvatské obci Savudrija. V mělkých nádržích seč vypařovala mořská voda, usazená sůl se převážel do Benátek nebo až do habsburské říše.
V městečku bylo vybudováno muzeum, ve kterém se můžete dozvědět něco o historii dobývání soli z mořské vody. Okolí salin je bohaté na ptactvo a flóru – patří na seznam UNESCO jako chráněný mokřad.


Důležité adresy

Srečko Logar Caving Club - klub jeskyňářů (Nespecifikováno)
Adresa: Ljubljanska cesta 5 , Idrija Kontakt:
Povolení ke vstupu do jeskyně Ravne jama v provincii Primorska.


Zajímavé odkazy

Odkaz na ifno o těžbě soli
Odkaz na oblast Krasu
Odkaz na Tolmin

Průvodci a mapy


Triglav...
Triglav
130 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz