Dovolená Slovinsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Slovinsko - navigace  
zájezdy Slovinsko Hotely a ubytování Slovinsko
Last minute Slovinsko Informace Slovinsko
Víza Slovinsko Fotogalerie Slovinsko
Mapy a průvodce Slovinsko Recenze hotelů Slovinsko
Diskuze Slovinsko  Slovinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Provincie NotranjskaProvincie GorenjskaProvincie DolenjskaProvincie Bela Krajina-->Provincie ŠtajerskaProvincie KoroškaProvincie PrekmurjeProvincie Primorska
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Region Kozjanska
Region Kozjansko zabírá území kolem východní strany hor Posavje a okolo řeky Sotla. Plná lesů, skal, vinic a farem. V okolí se nachází i mnoho hradů – Podsreda, Podčetrtek, Bystrica ob Sotli…atd.
Kozjansko není v ničem výjimečné, ale přesto je turisty hojně navštěvováno. Hlavně kvůli lázním, hradům, vinicím a pěší turistice.

Podčetrtek
Malá vesnička (474 obyvatel) leží asi kilometr od řeky Sotla, nedaleko chorvatských hranic. Jméno Podčetrtek pochází ze slovinského čtvrtého dne – čtvrtek.

Hrad Podčetrtek
Obrovský hrad majestátně stojící na severozápadním kopci vedle vesnice. Stavba není původní. Předchůdce nynějšího hradu byl postaven ve 13. století biskupy rodu Krško, ve století 15. byl napaden Maďary a srovnán se zemí. Proto se v polovině 16. století nechal hrad postavit znovu, bohužel ani nyní není dokonalý – roku 1974 ho poznamenalo zemětřesení.
Cestou k hradu můžete ještě navštívit kostel sv. Lorence s barokními freskami.

Termální lázně Olimia
Téměř jeden kilometr vzdálené lázně, které byly dříve známé pod názvem Atomske Toplice. Voda, která má teplotu 28 - 36 stupňů Celsia, je plná hořčíku a vápníku a bývá doporučována pacientům s chirurgickými potížemi nebo jako lék pro revmatiky.
V nynější době se klade velký důraz na rekonvalescenci, proto mají pacienti možnost navštívit saunu, bazén, místnost s parou, solárium a používat sportovní zařízení lázní. Komplex se rozkládá na více jak 2000 m2.
Podsreda
Stará obchodní ves s velmi známými trhy. Na Starem a Novem trgu stojí nízké domy. Dále je možno navštívit hrad Podsreda, který byl postaven ve 13. století. Z hradu je velmi krásný výhled do širokého okolí. Otevřen je od 10:00 do 18:00 hod, kromě pondělí.


Rogaška Slatina Jedno z nejstarších turisticky využívaných měst (8 500 obyvatel). K návštěvám lákají vřídla, bazény, rekreační i lázeňské objekty.
V centru jsou zajímavé Staré lázně s Lázeňským domem (Zdraviliški dom) a park. Na Zdraviliški trgu stojí muzeum grafiky.

Lázně Rogaška
Minerální voda z lázní je využívána pro své léčivé a osvěžující účinky. Ve vodě jsou obsaženy prvky: vápník, síran, lithium a brom.
Hlavní budova lázní se nazývá Terapija a má 12 pater. K použití jsou v ní perličkové vany.
Dále vedle lázeňského komplexu stojí lázeňský bazén, sauna, místnost s parou, tělocvična a masážní služby. Můžete tu navštívit sportovní centrum, v zimě si můžete zalyžovat na svazích hory Janina.
V okolí Rogašky je 10 značených pěších tras, které vedou překrásnou přírodou, přes hory a lesy. Jedna ze stezek vás například dovede na horu Donačka Gora – 883 metrů nad mořem, další zase ke kostelu sv. Floriána, který stojí na kopci.
V lázních se koná mnoho kulturních akcí – výstavy, koncerty, taneční večery apod

Ptuj PtujPtuj
Město Ptuj (19 000 obyvatel) je jedním z nejstarších slovinských měst. Největší rozkvět zažilo jako římská osada Poetovio. V té době byl vybudován i kamenný most přes řeku Drávu a akvadukt, kterým byla přiváděna voda z masivu Pohorje.
Později se zde začali usazovat Hunové, Frankové, Langobardi a nakonec Slované, kteří museli o město neustále bojovat s Maďary. Ve 13. století do města dorazili členové dvou církevních řádů – františkánského a dominikánského, kteří si zde postavili významné kláštery.
Ve století 15. oblehli město Maďaři, poté pak Turci. V 19. století se začal zvyšovat význam Mariboru, a proto začalo město pomalu upadat. Nyní je Ptuj střediskem vinařského kraje a památkovou rezervací.
Městské jádro (středověké) je soustředěno kolem Prešernovy ulice. Ta začíná u Muzejskiho trgu, nedaleko kterého stojí dominikánský klášter. Kousek odtud se nachází Malý hrad (čp. 35), kdysi sídlo salzburských biskupů. Dále pak Románský dům, nejstarší dům ve městě a Gotický dům (r. 1400). Dále se můžete zastaviti na náměstí Slovenski trg s budovou děkanství (čp.10) ze 16. století, Ljutomerským domem (čp. 5) postaveným roku 1565 a radnicí (čp. 6). Na náměstí také stojí městská věž (16. století), ptujské divadlo (čp. 13, r. 1786), Orfeův památník (2. století) a kostel sv. Jerneje.
Na náměstí Mestni trg stojí památník sv. Floriana (1745) a radnice z roku 1907. Na Minoritskem trgu naleznete mariánský sloup ze 17. století a minoritský klášter ze století 13. Vedle něj se nachází gotický kostel sv. Petra a Pavla. Za zmínku ještě stojí Drávské věži z roku 1551ve které je nyní galerie děl grafika France Miheliče.

Hrad Ptuj
Hrad stojí na Hradním vrchu, jež dominuje celému městu Ptuj. Západní věž je nejstarší zachovalou stavbou v zemi. Současná podoba hradu je z doby renesančních a barokních úprav. Můžete se přijít pokochat arkádovým nádvořím, románskými okny, krásnou výzdobou portálu (renesance) a hradní kaplí (gotika). Velmi působivá je Rytířská hala, překrásně zdobená.
Navštívit můžete regionální muzeum se sbírkou hudebních nástrojů a kolekcí portrétů tureckých hodnostářů v Evropě. Muzeum má otevřeno od: 9:00 do 17:00 hod.

Štatenberg
Vesnička (173 obyvatel) ležící v údolí řeky Dravinja, 9 km jihozápadně od Ptujske Gory.
U obce stojí barokní zámeček Štatenberg z 18. století. Otevřen je od 11:00 do 18:00 hod.

Ptujska Gora
V tomto městečku (1136 obyvatel) si můžete prohlédnout překrásný kostel Panny Marie z 15. století, ve kterém jsou fresky z 15. století, socha sv. Jakuba nebo celjský oltář s kamenným baldachýnem. Kostel je otevřen od 7:00 do 19:00 hod.
Severně od kostela se nachází galerie Paleta .

V okolí Ptuje jsou dvě velmi důležité vinařské oblasti: Haloze a Jeruzalem-Ljutomer.
Můžete jimi projet na kole, autem, pěšky – jak je Vám libo.

Vrchovina Haloze
Oblast táhnoucí se od Makole (jihozápadně od Ptuje) ke Goričaku na chorvatských hranicích. Je to oblast mírných kopců, vinic, kukuřice a slunečnic. Vede tudu trekingová stezka – Haloze Trail = Haloška Pot. V oblasti byl ve 13. století postaven hrad Borl kolem kterého vede další pěší stezka. V 15. století ho dobyli Maďaři. Někdy se v hradu konají koncerty a různé kulturní akce.

Jeruzalem-Ljutomer
Oblast začínající v Ormoži a pokračující do Ljutomeru a dál na Jeruzalem. Po celé cestě je mnoho restaurací a sklípků s výborným vínem. Převážně kolem vesnice Ivanjkovci, kde se pěstuje bílé víno.

Vydat se můžete také po cestě „Wind Rattle route“, která vás provede z Ptujske Gory do Cirkulane. Cesta je dlouhá asi 50 km. Můžete na ní dělat několik přestávek a prohlédnout si zajímavosti nebo navštívit místní vinný sklípek.

Centrální region Pohorje
Tato oblast rozkládající sezápadně od Mariboru, kolem měst Rogla a Zreče je nejvyšším a nejkrásnějším území v centru Slovinska. Samozřejmě, že pohorské vrcholy nedosahují takových výšek jako například Julské Alpy nebo Alpy Kamnik-Savinja. Ale na druhé straně je snad jediným místem v zemi, kde se budete cítit bezpečně, nebudete mít závratě či pocit stísnění i při výstupu na nejvyšší horu.
V 19. století se zde těžilo dřevo a uhlí, ale nyní je oblasti plná luk, strání, lesů a pastvin.
Oblast je možno navštívit v jakémkoli ročním období, vždy vás něčím zaujme.

Lázně Zreče
Městečko (3575 obyvatel) ležící 40 km jihozápadně od Mariboru. Je považováno za odrazový můstek ke vstupu do oblasti Pohorje.
Jsou tu velmi dobré lázně, hlavně pro pacienty po operacích a k zotavení po těžkých zraněních. Můžete využít i jiných služeb, které lázně nabízejí - například
venkovní termální bazén (teplota 32° Celsia), v krytý bazén, sauna či místnost
s parou. V komplexu je dobře vybavená tělocvična, prováděny tu jsou
masáže s aromatickými oleji a bahenní zábaly.

Rogla
O Rogle se dá bez zaváhání říci, že je sportovním centrem a místem, kam jezdí špičková
mužstva trénovat ( např. slovinský a chorvatský olympijský výběr). Kolem je plno lesů,
které vytvářejí zdravotní živontní prostředí a proto jsou zde výborné podmínky k sportování.


Údolí Horní Savinja
Horním údolím řeky Savinja je udávána oblast od jejího pramene (Savijské Alpy) až po rokli Letuš (12 km severozápadně od Šempeteru). V regionu je mnoho lesů, starých kostelů, farem a alpských vrcholů vyšších než 2000 m. Na řece se dá provozovat snad vše – pěší turistika, jízda na horském kole, horolezectví, jízda kajakem, plavání či rybaření.
Řeka protéká mnoha městy, například Radmirje, Gornji Grad, Nazarje a Mozirje.
Horní údolí bylo osídleno již v době kamenné (dokazují to nálezy nástrojů v jeskyni Mt Olševa).

Nazarje
Městečko (1835 obyvatel) ležící na soutoku Savinji a Drety. Přímo nad soutokem se tyčí hrad Vrbovec, který byl v 15. století sídlem Ivana Kacijanerje (hrdina z boje s Turky). Na Hradním kopci stojí františkánský klášter a kostel Zvěstování Panny Marie, pozdněrenesanční stavba ze 17. století. Kostel byl během druhé světové války zasažen bombou a musel být zrekonstruován.

Radmirje
Ve vesničce s 440 obyvateli jsou dva kostely: kostel sv. Michaela ze 14. století a kostel Františka Xaveria ze století 17. na kopcích Stráže. Byl několikrát přestavován, současnou podobu má již 200 let. Umístěna je v něm klenotnice s dary od různých panovníků (z Polska, Francie a zlatý kalich od Marie Terezie.

Mozirje
Mozirje je administrativní centrum údolí Horní Savinje. Navštívit tu můžete kostel sv. Jiří, botanický park nebo venkovní etnografické muzeum. V okolí je několik turistických stezek.

Gornji Grad
Město s 1845 obyvateli se nachází v údolí Zadrečky, jihozápadně od Radmirje.
V obci stál hrad, který byl za druhé světové války srovnán se zemí. Zbyly po něm jen dvě věže. Roku 1140 zde byl založen jediný benediktinský klášter ve Slovinsku. V současné době sídlí (v jedné z jeho věží) lidová sbírka předmětů, které se denně používají při pastevectví. Z 18. století pochází kostel sv. Mahorja a Fortunata. Na oltáři jsou obrazy od rakouského malíře Martina Johanna Kremsera-Schmidta (1718 – 1801). Kostel je otevřen od 9:00 do 19:00 hod.

Ljubno ob Savinji-Solčava
Město Ljubno ob Savinja leží na kraji Údolí horní Savinji, kde začínáte mít pocit, že se nacházíte v pravých Alpách. S horami tak blízko, že se jich skoro můžete dotknout, s domy postavenými na kraji lesů a opojnou vůní jehličnanů. Cesta pokračuje podél vinoucí se Savinji, přes dřevěné mosty a rokle.
Zavítat můžete do chráněného parku Robanov Kot s mnoha stezkami pro pěší turistiku a ubytováním na farmě.
Severovýchodně od Robanov Kot pod horou Raduha se nachází ledová jeskyně pojmenována Snežna Jama, přístupná veřejnosti v létě o víkendech.
Solčava (642 m) nejvýše položené město v údolí. Na sever odtud je alpská vesnice Podolševa, kde můžete strávit noc. Cesta ze Solčavy do Podolševy, vedoucí Logarskou dolinou, je jednou z nejmalebnějších ve Slovinsku.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Celje
Odkaz na Logarskou dolinu
Odkaz na Maribor
Odkaz na provincii Dolenjska

Průvodci a mapy


Triglav...
Triglav
130 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz