Dovolená Vietnam


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Vietnam - navigace  
zájezdy Vietnam Hotely a ubytování Vietnam
Last minute Vietnam Informace Vietnam
Víza Vietnam Fotogalerie Vietnam
Mapy a průvodce Vietnam Recenze hotelů Vietnam
Diskuze Vietnam Okružní plavby VietnamVietnam

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

PodnebíZvířata-->RostlinyPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Flora
NP Bach Ma NP Bach MaNa území Vietnamu se původně vyskytovaly jen tropické lesy, nicméně především v průběhu 20. století docházelo k plošnému odlesňování všech druhů lesů. Po rozsáhlých bažinných lesech, které se vyskytovaly při deltách Mekong a Rudé řeky, zbyly v podstatě jen mangrovy, nížinné deštné lesy také musely ustoupit zemědělství a těžbě dřeva. Stálezelené deštné lesy – dubové a borové – jsou v různé míře porušení zachovány v horských oblastech středního a severního Vietnamu. Ve vyšších polohách se rozprostíral mlžný les a ještě výše rostla již jen subalpinská vegetace. Lesní půda zaujímá dle dnešních prognóz 58% vietnamského území, ale pouze 27% je skutečně pokryto lesy; navíc pouhých deset procent tvoří lesy přirozené a jen 1% pralesy. K ničení lesů a vůbec veškerého rostlinstva samozřejmě přispěla i vietnamsko-americká válka, během níž byly ve velkém množství používány (především ze strany Američanů) ničivé chemické přípravky; mezi nimi i defolianty - látky způsobující odlistění, které dokázaly zdevastovat dvě stě dvacet tisíc kilometrů tropických deštných pralesů. A jak takový tropický prales vypadá? Rostlinstvo pralesa je rozloženo do několika výškových pater, která se nacházejí jako by nad sebou. Většina stromů dorůstá do výšky 25-50 metrů. Pod korunami těchto vysokých stromů rostou další různé stromy střední velikosti, které přecházejí ve spodní stromové patro a křoviny. Všudypřítomné jsou liány, plazivé a popínavé rostliny. Na větvích se v hojné míře vyskytují epifytní orchideje, bromélie a kapradiny. K vidění jsou rovněž vysoké stromové kapradiny.
V subtropických pralesích rostou mj. aquilárie – stálezelené subtropické dřeviny dosahující výšky až 40 metrů – které produkují uvnitř kmenů látku zvanou agarwood. Tato látka pomáhá při léčbě žloutenky a cirhózy jater, žaludečních vředů, žaludečních nevolnostech, zvracení, zácpě, škytavce, upravuje krevní oběh, zmírňuje bolest; používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Jelikož agarwood vzniká jako reakce na přítomnost patogenního druhu houby uvnitř kmene stromu, lze tuto látku získávat cíleně. Ve Vietnamu (ale i v Thajsku nebo Bhútánu) se aquilárie dnes pěstují i na plantážích a jsou uměle infikovány potřebnou houbovou infekcí. Tento postup by měl přispět k regulaci těžby aquilárií, které se díky schopnosti produkovat agarwood dostaly na seznam ohrožených druhů.
Území Vietnamu se vyznačuje vysokou biodiverzitou – vyskytuje se tu na 7000 druhů vyšších rostlin, ale odhad jejich skutečného množství je ještě o několik tisíc vyšší. Vietnam je kromě toho enormně bohatý i na endemity – nejvíce se jich vyskytuje např. na Dalatské plošině.

Květ aquilárie Květ aquilárie

Průvodci a mapy


Vietnam...
Vietnam - DVD
99 Kč
Vietnam,...
Vietnam, Cambodia, Laos and  Northern Thailand
519 Kč
Hanoi...
Hanoi & Halong Bay - Pocket
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz