Dovolená Vietnam


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Vietnam - navigace  
zájezdy Vietnam Hotely a ubytování Vietnam
Luxusní zájezdy Vietnam Informace Vietnam
Last minute Vietnam Fotogalerie Vietnam
Víza Vietnam Recenze hotelů Vietnam
Mapy a průvodce Vietnam Diskuze Vietnam
Okružní plavby Vietnam  Vietnam

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé přírodní úkazy-->Zajímavé kulturní a společenské akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Státní svátky:
· Nový rok (Tet Duong Lich) 1. ledna
· Výročí založení Vietnamské komunistické strany (Thanh Lap Dang CSVN) 3. února – strana byla založena v roce 1930
· Den vítězství (Saigon Giai Phong) 30. dubna – výročí kapitulace vlády Jihovietnamské republiky a „osvobození“ Saigonu 30. 4. 1975
· Svátek práce (Ngay Quoc Te Lao Dong) 1. května
· Narození Ho Či Mina (Sinh Nhat Bac Ho) 19. května
· Narození Buddhy (Phat Dan) osmý den čtvrtého měsíce od začátku vietnamského roku (obvykle v červnu)
· Národní den (Ngay Quoc Khanh) 2. září – vyhlášení Deklarace nezávislosti Vietnamské demokratické republiky prezidentem Ho Či Minem 2. 9. 1954
· Vánoce (Giang Sinh) 25. prosince

Náboženské svátky:
Banh Chung - koláč z lepivé rýže Příprava tradičního masového koláče pro svátek Tet· Tet (Tet Nguyen Dan) je vietnamský lunární Nový rok a Vánoce v jednom; je to pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 20. únorem, lunární nový rok začíná, když je měsíc v novu, oslavy pak trvají celý týden
Tet se slaví v rodinném kruhu (mnoho Vietnamců žijících v různých koutech světa se na tyto svátky vrací domů, do Vietnamu), jsou to svátky klidu a pohody, kterým ovšem předchází obvyklý nákupní shon. Každá rodina musí mít na svátky doma stromeček (nebo aspoň větévku) obalený mandarinkami nebo malé stromky rozkvetlých meruněk (na jihu) či broskvoní (na severu). K tradičním jídlům patří tradiční slaný koláč bánh chưng, který se připravuje z lepkavé rýže, plní se fazolemi, tučným vepřovým masem, to vše se zabalí do velkých zelených listů dong a zpevní se tenkými naštípanými bambusovými třískami, které se omotají kolem koláče. Další tradiční novoroční jídlo představuje mứt – kandované ovoce a zelenina, maso v rosolu (thịt đông), dušené maso s bambusovými výhonky, vařené kuře, vepřová dušená šunka (giò) a samozřejmě miska slavnostní lepkavé rýže. Na oltářích (předků) se o Tetu tradičně obětují peníze a ovoce.
· Svátek mrtvých (Thanh Minh) připadá na pátý den třetího měsíce. Vietnamci si v té době připomínají své předky a navštěvují jejich hroby.
· Svátek Buddhova narození, osvícení a smrti patří k největším buddhistickým svátkům v zemi, oslavy probíhají v buddhistických chrámech a pagodách, pořádají se procesí. Svátek připadá na osmý den čtvrtého měsíce.
· Letní slunovrat (Tiet Doan Ngo) je spojen s upalováním lidských soch a figurín, aby byla uspokojena potřeba dostatečného počtu duší sloužících v boží armádě smrti. Svátek připadá na pátý den pátého měsíce.
· Den bloudících duší (Trung Nguyen) je druhý nejvýznamnější svátek ve Vietnamu (po Tetu), slaví se patnáctý den sedmého měsíce. Je to připomínka smrti, bloudícím duším se obětuje jídlo a další dary, aby došly klidu a zapomněli na smrt. V pagodách se slouží modlitby a v domácnostech se obětuje na rodinných oltářích. Pálí se papírové oblečení a boty jakožto votivní dary smrti.
· Trung Thu je velmi důležitý rodinný svátek, který je určen především dětem, které se ten den účastní lampiónového průvodu, zpívají a tancují. V tento den se rovněž pečou speciální sladkosti ve tvaru měsíce vyrobené z lepkavé rýže a plněné lotosovými semínky (hlavně pro děti), dále se podává ovoce, oříšky, žloutky z kachních vajec a další dobrůtky. Svátek připadá na patnáctý den osmého měsíce.
· Narození Konfucia se slaví osmadvacátý den devátého měsíce.

Tet Trung Nguyen Tet Trung Nguyen
Festivaly
Leden
Únor
Lim Festival
Tetno vietnamský festival má spíše náboženský charakter, koná se na kopci Lim, v Lim pagodě. Můžete zde zhlédnout vystoupení lien anh a lien chi, což jsou zpívající farmáři a farmářky s různými písněmi. Také se zde seznámíte s náboženskými rituály a uvidíte třeba procesí nebo uctívací ceremonii. Chcete-li poznat vietnamskou kulturu, pak je tento festival dobrou příležitostí.

Tet Festival
Tento vietnamský festival je plný radosti a oslav, značí příchod jara. Rodiny nakupují množství jídla, květin a prskavek, které pak na ulicích zapalují. Věří, že tím odpudí zlého ducha Na A. Tento festival je také časem odpuštění, vracení dluhů a provádění různých rituálů, pro turisty je dobrou příležitostí zhlédnout buddhistické a konfuciánské rituály, které jsou přirozenou součástí života Vietnamců.

Březen
Kravské dostihy
Tato událost, jež se ve Vietnamu koná každý rok, začíná v komornějším duchu. Souvisí s uctíváním předků. Každý návštěvník je vřele přivítán, věří se totiž, že se jedná o posla předků. Vyvrcholením dne jsou ale tzv. kravské dostihy, závod dvou krav, z nichž každou řídí dva muži. Kdo se přijede podívat, odveze si z Vietnamu nezapomenutelný a vzrušující zážitek.

Gia village festival (Yen So commune, Kim Duc district, Ha Tay province)
Festival se ve Vietnamu pořádá 10.března jako připomínka slavného vojenského velitele z 6. století. Zahrnuje vojenskou přehlídku a ohňostroje, při kterých se seznámíte s důležitými postavami ze starých vietnamských legend.

Duben
Truong Yen Festival - (Severní Vietnam) - polovina dubna
Tento důležitý vietnamský festival přitahuje mnoho účastníků. Festival připomíná krále Dinh Tien Hoang, který sjednotil zemi a krále Le Dai Hanh, který porazil zahraniční okupanty. Mezi tři hlavní body programu patří prodej kadidlových tyčinek, hraná bitva a exhibice čínských charakterů.

Dau Pagoda Festival (Dau Commune, provincie Bac Ninh)
Pagoda Dau byla postavena ve třetím století a je nejstarší ve Vietnamu. Festival oslavuje bohyni Man Nuong. Lidé z celé provincie přicházejí, aby si užili lví tance, zápasy a lidské šachy. Můžete zhlédnout i tance s holemi. Místní obyvatelé soutěží o titul nejrychlejšího nosiče věder vody. Období tohoto vietnamského festivalu je též časem narození budhy, což mu přidává na důležitosti.

Květen
Chem temple festival - (vesnice Chem, oblast Tu Liem, Hanoi)
Festival se koná od 14. do 16. května jako oslava Ly Ong Tronga, nebo Ly Thana, vietnamského hrdiny, který byl poslán na pomoc čínskému císaři Tan Thuy Hoangovi při zadržení mongolských útočníků. Tato vietnamská slavnost zahrnuje mimo jiné i ceremonii koupání sochy hrdiny.

Po Nagar Temple Festival - (Jižní Vietnam) - začátek května
V chrámu Po Nagar na vyvýšenině na břehu ústí řeky Cai se koná slavnost na počest bohyně Po Nagar, jež dává půdu a rýži místním obyvatelům. Tento vietnamský festival je rozdělen do dvou částí. Thay Y, což je ceremonie změny oblečení a ceremonie Cau Cung. Poté následují tradiční tance a opera.

Červen
Ba Chua Xu Temple Festival
Ba Chua Xu Temple Festival, též nazývaný ceremonie Via Ba, je největším lidovým festivalem v jižním Vietnamu. První noci je socha Ba Chua Xu vykoupána v navoněné vodě a oblečena. Starý oděv je roztrhán a rozdán poutníkům pro štěstí. Třetí noci proběhne procesí s dračími tanci a zástavami. Vyvrcholením je, když vybraný vietnamský muž předvede ceremonii Duc Boi. Doprovázen chórem zpívá a prosí o dobré počasí a bohatou zemi.

Červenec
"CA TE" festival
Tento vietnamský festival je pořádán etnickou skupinou Cham. V jeho průběhu se čistí a zdobí hrobky, navštěvují se pagody. Jako výraz úcty a díků duchům lidé zpívají a předvádějí taneční vystoupení. Máte-li rádi více duchovně založené svátky, pak Vietnam určitě navštivte.

Kha Lam Temple Festival
Během tohoto festivalu ve Vietnamu lidé uctívají princeznu Chieu Minh, dceru krále Tran Thanh Tong. Tato princezna se zasloužila o výstavbu mostů, otvírání nových trhů, starala se o staré lidi a pomáhala lidem v nouzi. Každému nabízela přístřeší na svých pozemcích. Tento vietnamský svátek je pojat velmi duchovně, vypalují se kadidla, pořádají se vzpomínkové ceremonie, recituje se z buddhistických knih a slouží se zádušní mše.

Srpen
Chang Son Festival
Objektem oslav a uctívání na tomto vietnamském festivalu jsou duchové vod a tři bohové, Tan Vien, Cao Son a Qui Minh. Hlavní náplní festivalu je procesí děkovných desek vodních duchů, zápasy, plavání, čínské šachy, nebo kohoutí zápasy. Vše je navíc doplněno tradičními vietnamskými vystoupeními a zpíváním Dao.

Dao Xa Festival
Tento vietnamský festival uctívá Hung Hai Conga a tři nejvyšší královské mandaríny, kteří se zasloužili o pomoc lidem při kontrolování záplav. Náplní festivalu jsou tedy různé děkovné ceremonie a modlitba za vodu. Po skončení duchovněji zaměřené části tohoto vietnamského festivalu se můžete zúčastnit divácky atraktivních nočních závodů lodí.

Září
Son Buffalo Fighting Festival
Tento vietnamský festival se koná v Haiphongu. Býci bojují v párech, zaklíňujíc se navzájem svými velkými rohy. Ten, jenž uteče je prohlášen za poraženého. Na konci tohoto festivalu ve Vietnamu jsou býci poraženi a jejich maso je rozděleno mezi všechny účastníky, jako dar od duchů.

Mid-Autumn Festival
Vietnamský festival, který se slaví s koláčky vyrobenými z lepkavé rýže, plněnými semínky lotosu, melounu, žloutky z kachních vajec a cukrem. Hlavní náplní tohoto vietnamského festivalu je pak zpívání, tanec, bubnování, pojídání sladkého pečiva a zapalování luceren ve tvaru měsíce nebo hvězd.

Říjen
Con Giang Festival
Tento festival se koná na počest slavného vietnamského kulturního aktivisty Quach Huu Nghiem, jenž žil v 15. století. Uvidíte zde mnoho zajímavého, jak procesí a rituály, tak např. zápasy, přehlídku bojových umění či kohoutí zápasy. Máte-li rádi pestré festivaly, pak je tento vietnamský dobrou volbou.

Keo Pagoda Festival
Vietnamský festival, jež se pořádá na počest buddhistického církevního hodnostáře Duong Khong Lo, který vyléčil krále Le z vážné nemoci. Lidé se zúčastňují mnoha rituálů a her a pořádají se umělecká vystoupení odrážející životní styl vietnamského lidu, žijícího v okolí delty Červené řeky.

Listopad
Oc Om Boc Festival
Tento vietnamský festival je zasvěcený měsíci. Hlavním účelem tohoto festivalu je žádání měsíčního božstva o hojnou úrodu na polích, mnoho ryb v řekách a o zdraví pro vesničany. S východem měsíce lidé předkládají tácky s banány, kokosovými ořechy, bramborami a dalšími potravinami, jako nabídku pro božstvo. Zlatým hřebem tohoto festivalu ve Vietnamu je pak závod tradičních ngo lodí.

Nguyen Trung Truc Temple Festival
Objektem slavení během tohoto vietnamského festivalu je Nguyen Trung Truc, vůdce povstání proti Francouzům na jihu Vietnamu. Součástí festivalu je vykuřování kadidly a další duchovní ceremonie. Zajímavou podívanou pak tvoří rekonstrukce bitvy a zničení francouzských válečných lodí na řece Nhat Tao, které se odehrálo v 19. století. Další program zahrnuje čínské šachy, veslování na řece a mnoho dalších zábavných aktivit.

Prosinec
An Co Village Festival
Na tomto vietnamském festivalu lidé oslavují boha Nam Hai Dai Vuong - Pham Hai, který je chrání před nemocemi, epidemiemi, přírodními katastrofami, chrání úrodu a zvyšuje produkci. Vyrazíte-li do Vietnamu, pak zhlédnete procesí, ceremonii obětování nebo také šachy, zápasy a zpívání cheo na dvoře obecního domu.

Ceremonie oslavující začátek obdělávání rýžových polí ve vesnici Le Son
Pro tento vietnamský festival je typická oslava božstva chránícího vesničany. Je mu poskytnuta oběť - deset podnosů dušené rýže a deset kohoutů. Poté je vyzván pár, jež má syna, dceru a dobře a poctivě pracuje, aby obdělal semenáčky rýže na poli, které je před obecním domem. Chcete-li poznat místní tradice, pak ve Vietnamu nesmíte chybět.

Průvodci a mapy


Hanoi...
Hanoi & Halong Bay - Pocket
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz