Dovolená Singapur


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Singapur - navigace  
zájezdy Singapur Hotely a ubytování Singapur
Last minute Singapur Informace Singapur
Víza Singapur Fotogalerie Singapur
Mapy a průvodce Singapur Recenze hotelů Singapur
Diskuze Singapur Okružní plavby SingapurSingapur

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

-->Zajímavé kulturní a společenské akceZajímavé sportovní akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Singapur je zemí s neobyčejnou rozmanitostí obyvatel různých národností, vyznání, apod., což je hlavní důvod takového množství svátků, slavností a festivalů, které se zde pořádají.
Rozhodně si nenechte ujít thajský festival Thaipusam, buddhistickou slavnost Wesak nebo hinduistický festival Depavali. Určitě se vyplatí shlédnout Dračí lodní závod a jiné sportovní aktivity, kterých je tu opravdu požehnaně. Jestli budete mít zájem o poskytnutí více informací týkajících se slavností a festivalů, kupte si brožuru Festivals & Events nebo Singapore Official Guide.

Oficiální svátky
Nový rok – 1. leden; tento den lidé slaví podobně jako u nás Vánoce, banky a obchody jsou zavřené, restaurace a noční kluby nabízejí rozmanité speciality, konají se zde nejrůznější show a představení, v kostelích se pořádají mše, apod. Rodiny a přátelé bývají spolu a ten, kdo se rozhodl zůstat doma, sleduje televizi, která vysílá různá varieté se známými umělci.

Čínský Nový rok – proměnlivé, leden – únor; přípravy na tento svátek začínají o týden dříve – lidé uklízí své byty a domy, protože věří, že jim to přinese štěstí po celý příští rok, pečou koláče, buchty a jiné laskominy a kupují si nové oblečení, aby zahnali všechno špatné, co jim přinesl minulý rok.

Velký pátek – duben; v kostelech se pořádají mše, při nichž lidé vzpomínají na služby a činy, které vykonal Bůh a připomínají si ukřižování Krista. V mnoha římsko – katolických farstvích se večer konají procesí, kdy lidé rozsvítí svíčky a modlí se.

Muslimský Nový rok - proměnlivé, duben, září – říjen; toto dvojí rozdělení oslav muslimského Nového roku je způsobeno tím, že již od pradávna byl slaven v době, která byla považována za nejkritičtější v roce. V mírném pásmu, kde je zima dobou vegetačního klidu a léto dobou vegetace, je nejkritičtějším okamžikem roku zimní slunovrat. Dokud slunce klesá, je obava o jeho další osud a tedy i pokračování života. Proto se v mírném pásmu slavil Nový rok odedávna v době zimního slunovratu. V teplých oblastech je tomu jinak – slunovraty jsou málo významné, ale nejdůležitější jsou obě rovnodennosti, které dělí rok na dvě období – období vegetačního klidu a období vegetace. Vzniká tak problém, zda – li má být za počátek nového roku považována jarní nebo podzimní rovnodennost – proto jej lidé slaví jak na jaře, tak i na podzim.

Den práce – 1. květen

National Day – 9. srpen
Odkaz na 123 – Kulturně – historické údaje

Vánoce – 25. prosinec

Svátky, slavnosti, festivaly
Thaipusam – proměnlivé, leden – únor; tento festival je nejdramatičtějším hinduistickým festivalem, který byl v Indii zákázán a při němž věřící uctívají Lorda Subramaniama neuvěřitelnými masochistickými kousky. V Kuala Lumpur se konají procesí, při nichž lidé nosí tzv. kavadis, těžké konstrukce zdobené ovocem, květinami, apod. Kavadis jsou připoutány obrovskými skobami k jejich tělům a hroty jsou zabodnuty do masa. Někteří si dokonce probodávají jazyky a tváře kovovými jehlicemi. Při tom ještě tančí do rytmu bubnů, povzbuzováni diváky slovy „ Vel, Vel “. Procesí dojde až k jeskyním Batu, které se nacházejí 13 km severně od Kuala Lumpur. Zde vystoupají po 272 schodech do hlavní svatyně a ve své cestě pokračují ve 3 hodiny ráno.

Narození Opičího boha – únor a září; tento festival, který věřící slaví rok co rok v jinou dobu, se odehrává v čínských svatyních na Eng Hoon a Cumming Street nedaleko Orchard Road. Pořádají se typické čínské opery, loutkové hry a věřící, posedlí zlými duchy a strašidly předvádějí u nádvoří každé svatyně nejrůznější akrobatické kousky, aby tyto síly zahnali.

Wesak – květen; buddhisté si v tento den, který se oslavuje většinou v květnu, připomínají narození, smrt a osvícení Buddhy. Odehrává se především v Temple of 1000 Lights a Thian Hok Keng Temple. Již v 6.30 ráno jsou plné věřících, kteří se modlí a naslouchají zpěvu mnichů, kteří tu přednášejí tzv. sutry, Buddhovo učení. Přinášejí také oběti a chodí se dívat na relikvie Buddhy v té které svatyni. Nakonec jsou vypuštěni ptáci, kteří představují svobodu pro zajaté, osamělé lidské duše.

Deepavali – říjen – listopad; tento festival se také nazývá „ Festival of Lights “. V tutu dobu zvítězil král Rama nad démonem Ravanou a hinduisté jej slaví rozsvícením olejových lamp ve svých bytech a domech, protože veří, že Lakshmi, bohyně hojnosti a majetku nepřijde tam, kde není rozsvíceno. Pro obchodníky je Deepavali časem, kdy začíná nový „business year“. Lidé si dělají olejové koupele před svítáním, kupují si nové oblečení, neuklízí, protože by to smetlo očekávané štěstí a bohaství a snaží se nic nerozbít, tzn. nepřivodit si neštěstí.

Loy Krathong – listopad; tento festival je nejstarším thajským festivalem, který si našel cestu i do Singapuru. Oslavuje se při úplňku dvanáctého měsíce kalendáře, mezi říjnem a listopadem. V East Coast Parkway jezdí lodičky ve tvaru lotosu se zapálenými svíčkami. Uctívají se tak vodní duchové a na vše zlé, co se odehrálo v minulém roce, se zapomene.

Qing Ming znamená v překladu čistý a jasný. Tento festival se koná na začátku dubna. O tomto svátku navštěvují rodiny hroby svých předků. Přinášejí k nim rýži, víno, zapalují svíčky a vonné tyčinky na počest zemřelých.

Yu Lan festival se koná uprostřed podzimu. Je známý také jako lampiónový festival. Když je v tomto období úplněk, peče se mnoho pochoutek a sladkostí, dortíků a vyrábí se papírové lampióny. Festival zobrazuje konec zemědělského roku a poděkování za sklizeň. V Singapuru v Čínské zahradě se koná také soutěž o nejkrásnější lampión.

Thimithi
Thimithi se konná v chrámu Sri Mariamman v období od října do listopadu. Velké procesí kráčí z chrámu Sri Srinivasa Perumal do chrámu Sri Mariamman. Vede ho kněz. Festival se konná na počest bohyně Draupadi. Draupadi vystupuje jako hrdinka v epické básni. Do chrámu Sri Mariamman přichází tisíce věřících uctít bohyni Draupadi.

Zajímavé odkazy

Odkaz na informace o festivalech a různých akcích

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz