Dovolená Bolívie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bolívie - navigace  
zájezdy Bolívie Hotely a ubytování Bolívie
Last minute Bolívie Informace Bolívie
Víza Bolívie Fotogalerie Bolívie
Mapy a průvodce Bolívie Recenze hotelů Bolívie
Diskuze Bolívie  Bolívie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

-->Kulturněhistorické údajePolitickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ranný horizont- Chavín 1400 př. n. l. – 400 př. n. l.
V této době začalo pravděpodobně první osídlování náhorních plošin kočovnými kmeny, které přišly přes Beringovu úžinu. Toto období bylo obdobím velkého kulturního rozvoje o čemž svědčí i ruiny Chavínu de Huantar, bývalého města, které se nachází v Peru. Ajmárští Indiáni přešli skrz Andy do Alto Perú (Bolívie) a začali okupovat Antiplano a vytlačovat místní kmeny. Sláva Chavínu trvala ještě dlouho po jeho úpadku, pravděpodobně až do let 400 – 500 našeho letopočtu.
Střední horizont – Tiahuanaco (Tiwanaku)
Vzniká ceremoniální středisko Tiwanaku, které bylo kulturní a náboženské centrum celé tehdejší doby. Lidé této doby produkovali technicky dokonalé výrobky, keramiku, zdobili krásnými ornamenty, vyřezávaly sloupy a různé desky a zdobili je motivy s bohem Virakočou. Tiahuanaco a jeho protějšek Huari (nyní součást Peru) se rozvíjely do dobře organizované, prosperující a ctižádostivé společnosti. Sláva Tiwanaka trvala do roku 900 našeho letopočtu. Na to, proč zaniklo, existuje spousta teorií. Jedna říká, že jezero vysychalo a centrum se stále více vzdalovalo životodárné vodě, druhá, že Tiwanaku bylo napadeno bojovným kmenem Kollas (Aymarové) ze západu.
Pozdní horizont – Inkové
Inkové, poslední domorodí dobyvatelé, přišli krátce po pádu Tiwanaku. Pozdní horizont od roku 1476 do roku 1534 představuje vyvrcholení incké civilizace. Inkové řídili svoji říši z Cuzca (Peru) na východ do dnešní Bolívie, na jih do Argentiny a Chile a na sever do Kolumbie. Vznik a původ Inků je přecpaný legendami a mýty. Jsou vyhlášení proslulými kamennými městy, dovedností ve zpracování zlata a stříbra. Měli dokonalý systém vládní a hospodářské politiky, sociální péče a obdivuhodnou komunikační a dopravní síť.
Španělští dobyvatelé a lesk stříbra
Španělští dobyvatelé, v čele s Frinciscem Pizarrem a Diegou Almagrem přišli do země v roce 1531 a během jednoho roku začali pronikat hlouběji do země. Tehdejší Inka Atahuallpa je přijal přátelsky v domnění, že to jsou poslové boha Virakoči. Byl však zabit a jeho dvacetitisícová armáda byla rozprášena několika stovkami španělských bojovníků. V roce 1538 došlo k úplnému podmanění incké říše Španěly. V roce 1534 se stala země součástí španělského místokrálovství Peru a od této doby se nazývala Horní Peru. V roce 1545 bylo objeveno stříbro na kopci Cerro Rico (Bohatý kopec) u Potosí. Stříbro podporovalo španělskou ekonomiku a jejich zločinné výpravy v Karibském moři. Při těžbě zlata přišli o život statisíce Indiánů a afrických otroků.
Nezávislost
Od roku 1809 se Horní Peru začalo podílet na jihoamerickém boji o nezávislost. Bylo ovšem nemožné překonat rozdíly mezi bílými pány španělského původu a mezi domorodými indiánskými obyvateli. V roce 1825 byly vyčerpány zásoby stříbra v Potosí a v Bolívii vzniklo období anarchie a tyranie, které nemá v dějinách Jižní Ameriky obdobu. Od roku 1825 do roku 1884 zde bylo napočítáno přes 176 povstání, státních převratů a diktatur. Právě v roce 1825, 6. srpna, byla vyhlášena nezávislost Horního Peru pod názvem Bolívie (na počest generála Bolívara, který spolu s generálem A. J. de Sucrem roku 1924 porazil Španěly v bitvě u Junínu a Ayacucha). Prezidentem se stal Bolívar, který však úřad zastával pouze několik měsíců, po něm nastoupil generál de Sucre, který byl v roce 1828 svržen. Poté se stal prezidentem maršál Andrés Santa Cruz, který chtěl vytvořit říši po vzoru Inků. Jeho pokus však ztroskotal při násilném sjednocení Peru a Bolívie roku 1836. Konfederace se rozpadla roku 1839 po chilsko argentinské intervenci.
Války a její oběti
Ve válce o Pacifik, nazvané také „ledková válka“(1879-1884) ztratila Bolívie oblast Atakamy, kde se nacházely důležitá naleziště ledku a také pobřežní provincie u chilských hranic. V důsledku toho přišla Bolívie o přístup k moři. V roce 1904 přišla Bolívie ve válce s Brazílií o provincii Acre na východě země, kde se pěstovalo velké množství kaučuku. V období 1. světové války zůstala Bolívie neutrální a pouze přerušila diplomatické styky s Německem. Ve válce s Paraguayí v roce 1932 – 1935, ztratila velkou část pralesa v oblasti Chaco, kde se předpokládaly velká naleziště ropy. Za 2. světové války přerušila styky se státy Osy a roku 1943 jim formálně vyhlásila válku. Všechny tyto období byly v důsledku tíživé hospodářské situace poznamenány stávkami a sociálními nepokoji. Vítězství revoluce v roce 1952 znamenalo vyvlastnění největších monopolů a znárodnění cínových dolů. Přesto však ke stabilizaci země nedošlo. Roku 1964 proběhl státní převrat a k moci se dostala vojenská junta v čele s generálem Barrientesem. Roku 1967 vzniklo partyzánské hnutí v čele s Che Guevarou. Partyzáni byli však poraženi a Che Guevara byl zastřelen. Dnešní stát zaujímá pouhou polovinu toho území, které patřilo Bolívii při vyhlášení nezávislosti roku 1825.
Moderní problémy
Teprve na počátku 80tých let byl v zemi po dlouhých letech střídání vojenských junt obnoven ústavní režim. V roce 1985 – 1989 stál v čele státu Victor Mal Paz Estenssoro, jemuž se podařilo omezit hyperinflaci a kterého pak vystřídal Paz Zamora. V roce 1993 ho vystřídal Gonzálo Sánchez de Lozada a spolu s viceprezidentem se zasazoval o práva Indiánů. V roce 1995 se rozběhl rozsáhlý alfabetizační program zaměřený hlavně na indiánské občany. V roce 1997 byl na čtyři roky zvolen prezident Hugo Banzer Suárez.Průvodci a mapy


Bolivie...
Bolivie
223 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz