Dovolená Bolívie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bolívie - navigace  
zájezdy Bolívie Hotely a ubytování Bolívie
Last minute Bolívie Informace Bolívie
Víza Bolívie Fotogalerie Bolívie
Mapy a průvodce Bolívie Recenze hotelů Bolívie
Diskuze Bolívie  Bolívie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Odkazy na jednotlivé oblastiObecné geografické informacePodnebí-->Přírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Antiplano
Antiplano (vysoká planina) je nejhustěji obydlená oblast země. Tato velká planina je charakteristická vegetací puna, což otevřená zatravněná plocha, která se táhne od hranic s Peru severně od jezera Titicaca jižním směrem k hranicím s Argentinou a pokračuje dále do Peru, Chile a Argentiny. I přes svůj název, Antiplano je vše, jen ne rovina. Nadmořská výška se zde pohybuje od 3 500 metrů do 4 000 metrů, avšak zasněžené vrcholky Cordillera Real a mnoho vrcholů Cordillera Occidental dosahují daleko větších nadmořských výšek. Největší horou je vulkán Samaja (6 542 m) nedaleko chilských hranic. Průměrná nadmořská výška vrcholů Cordillera Real ležících u La Pazu se pohybuje okolo 5 500 metrů. Na Antiplanu se také nacházejí největší jezera. Nejdůležitější je krásné jezero Titicaca, které je druhým největším jezerem Jižní Ameriky. Jezera Uru Uru a Poopó jižně od města Oruro jsou obrovské jílovité louže s hloubkou pouze několik metrů. Jižně od těchto jezer začíná být krajina mnohem sušší a také méně obydlená. Nacházejí se zde obrovské solné pánve s jezery Salar de Uyuni a Salar do Coipasa. Celou oblast Antiplana ohraničují hory. Na západní straně je to Cordillera Occidental (Západní Kordilery) s několika vyhaslými i činnými vulkány na jihu oblasti. Na severovýchodě Antiplana se tyčí vrcholky Cordillera Real (Královské Kordiliery) s mocnými ledovci. Na jihu plošinu uzavírá Cordillera Oriental (Východní Kordiliery) a Cordillera Central (Centrální Kordiliery).
Vysokohorské kotliny a údolí
Na jihu a východě Antiplana se nacházejí četné kotliny a údolí. Chlubí se nejpříznivějším klimatem a úrodnou půdou. Patří sem oblast Cordillera Central, oblast kopců, hlubokých údolí a úrodných zemědělských půd. Klima je tu podobné jako ve Středomoří: prší tu v létě místo v zimě. Pěstují se zde olivy, ořechy, pšenice, kukuřice a hroznové víno. Nejdůležitější vinařskou oblastí je Tarija. Ve městech Cochabamba, Sucre, Potosí a Tarija žije převážná většina obyvatel tohoto území. Pouze Potosí, které je nechráněné a leží ve vysoké nadmořské výšce, trpí horším klimatem.
Yungas
Na sever a východ od Cochabamba a La Pazu, kde Andy přecházejí v amazonské nížiny, se nachází oblast Yungas. Jedná se o oblast mezi suchými náhorními plošinami a vlhkými nížinami. Nad oblastí porostlou hustými deštnými lesy se zvedají strmé stěny Cordillera Real a Cordillera Quimsa Cruz, které zadržují mlhy přicházející z Antiplana, jež se hromadí a způsobují vydatné deště. Roste zde bujná vegetace a mezi zemědělské plodiny, které se zde pěstují, patří káva, kakao, tabák, ovoce a zelenina, cukr a koka.
Chaco
Na jihovýchodním cípu Bolívie u hranic s Paraguají a Argentinou se nachází téměř neproniknutelné křovinaté území zvané Chaco. Protože je tato oblast téměř neobydlená, poskytuje skvělé útočiště flóře a fauně. Žijí zde jinde ojedinělé druhy, jako jsou jaguáři a pekary. Jediným větším obydleným sídlem je Villamontes, ležící na železniční stanici, které se pyšní tím, že je nejteplejším místem Bolívie. Teploty zde dosahují 40-ti stupňů a vše je pokryto vrstvou červeného prachu.
Nížiny
Pokrývají přibližně 60 % území Bolívie. Jedná se o území na severu a východě země. Oblast je nížinatá, velmi teplá a řídce osídlená. Dva říční systémy přivádějí do této oblasti vodu. Jedná se o řeky Acre, Madre de Dios, Abuňa, Beni, Mamoré, Ichilo, Ibare, Grande a Paraguá a několik řek tekoucích severním směrem do Brazílie. Jediným bodem, který narušuje monotónnost zeleného moře na severozápadě oblasti Beni a severně od Santa Cruz, jsou přírodní monolity a pásmo nízkých kopců.Průvodci a mapy


Bolivie...
Bolivie
223 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz