Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

Zvířata-->RostlinyPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Výskyt flóry se poměrně liší podle celkového charakteru krajiny, počtu srážek a teplot. Bohaté dešťové srážky na severu země umožňují existenci bujné vegetace, rostou zde dubové, bukové a kaštanové lesy, častý je rovněž oleandr, durman, vřesovec a pinie.
Střední část země se vyznačuje stepním charakterem a proto se zde pěstují korkové duby a olivovníky, na samém jihu pak banánovníky, pomerančovníky a cukrová třtina.
Na Madeiře roste mnoho endemických druhů dřevin a květin:cykasy, prothea, vavříny apod. Symbolem ostrova jsou strelície, které rostou téměř všuce. některé druhy orchidejí jsou tu považovány za plevel. Podél silnic rostou květiny, které u nás uvidíte v květinářství. Ve vnitrozemí ostrova se rozkládá třetihorní prales Laurissilva, který byl díky své vyjímečnosti zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Rostou v něm například ojedinělé druhy vavřínu.


Korkový dub – Quercus suber

Při projíždění provincií Alentejo spatříte tisíce korkových dubů pokrývající svahy kopců. Korkový strom je vysoký, má lesklé, zelené listy, hrbolatá kůra se na mnoha místech odlupuje. Korek je jeden z nejvýhodnějších surovin pro Portugalsko. Vyrůstá téměř po celé zemi a zásobuje se jím přes 700 továren na zpracování jeho dřeva. Světová produkce kúry se pohybuje okolo 320 000 tun ročně, z toho více než 50 % se nasbírá v Portugalsku.
Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kúru. Umožňuje tak její loupání bez toho, aby se strom poškodil. První loupání se může provádět po 25 letech, poté, co kmen dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Další sběry úrody korkové kúry se provádí po dalších 9 letech v letních měsících. Teprve při 3 sběru dosahuje kůra potřebné kvality. Korkový dub dosahuje stáří až 180 let, to znamená, že umožňuje minimálně 17-ti násobnou úrodu. Plantáže korkových dubů jsou přísně střežené a chráněné a kontrolované ministerstvem.
Každá buňka kúry obsahuje plyn podobný vzduchu, stěny buněk jsou tvořeny celulózou, suberinem a voskem. Přítomnost suberinu zamezuje propustnosti vody a plynu, což ve spojení s výborným vlastnostmi regenerace předurčuje korek jako ideální produkt pro uzávírání lahví.
Korkovník je žádán pro svou nízkou váhu, je jen pětkrát těžší než voda. Korek má velmi mnoho využití díky své váze a své univerzálnosti – používá se k výrobě podlahy, bot, košů, nosníků, rybářských splávků apod. V roce 1960 se přestal korek používat k uzavírání ginu a whisky, u levných vín nahradil korek plastikové uzávěry. Ale u kvalitních vín se stále používá korek. V likérkách se užívá 25 biliónů korkových uzávěrů ročně. Korek má přírodní vlastnosti – nevoní, nechutná a neobsahuje žádné toxické látky. Spotřeba korkových uzávěrů pro šampaňské činí 30 milionů uzávěrů denně, 500 miliónů ročně.

Eukalyptus

Eukalyptus potřebuje ke svému životu mnoho vody. Patří stejně jako korkový dub k výhodným produktům k obchodování. Roste poměrně rychle – 10 let trvá doby kdy se může kácet. Využívá se jeho dužina, která vynesla Portugalsku v 90. letech zhruba 2 miliony US za rok. Eukalypty vyrůstají téměř všuder na svazích hor, jsou nenáročné. Na účet rozrůstajícím se eukalyptům klesá počet olivovníků a korkových dubů. Vědci jsou ještě více skeptičtí, tvrdí totiž, že eukalypty berou půdě živiny, vysuščují ji a ničí přirozený život v přírodě.

Výrobky z eukalyptu pomáhají při léčbě astma, bronchitidě, infekce, horečky, angíny, revma, neuróze apod.


Průvodci a mapy


Lisabon...
Lisabon
143 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč
Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč
Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz