V souladu se Schengenskou dohodou o volném pohybu osob v signatářských zemích neexistují hraniční kontroly na silničních či železničních přechodech (jediná pozemní hranice Portugalska je se Španělskem, rovněž "schengenskou zemí"). Pasové kontroly na letišti se uskutečňují pouze u příletů letadel z jiných než schengenských zemí.
V Portugalsku
existuje přihlašovací povinnost - všechna ubytovací zařízení i soukromé osoby, které ubytovávají cizince, mají povinnost ohlásit jeho pobyt a adresu do tří dnů na předepsaném formuláři. Ukončení pobytu se oznamuje identicky. Pokud se cizinec ubytovává privátně, tak je nutné se dostavit nejpozději do 3 dnů na cizineckou poliicii k nahlášení příjezdu do země.
Po vstupu ČR do EU (1.5.2004) byla s Portugalskem zrušena vízová povinnost pro víza studentská a pobytová. Občan EU může v Portugalsku pobývat libovolnou dobu, pokud se však hodlá zdržet více než tři měsíce, má povinnost ohlásit tuto skutečnost na obecním úřadu dle místa svého bydliště v Portugalsku. Stačí předložit průkaz totožnosti, uvést adresu portugalského bydliště a důvod pobytu.
Dne 1.5.2006 Portugalsko zrušilo přechodné období. Pro pracovníky v zaměstnaneckém poměru tak
zanikla povinnost pracovního povolení a povolení k pobytu za účelem výkonu práce. Osoby samostatně výdělečně činné, ekonomicky neaktivní (penzisté, důchodci, studenti), jakož i zaměstnanci se tedy mohou na území Portugalska volně pohybovat a zdržovat. V případě, že bude český občan žádat o práci, jde o vztah mezi ním a zaměstnavatelem a není k němu třeba žádat povolení jiných státních orgánů.
Více informací o pobytovém režimu lze získat na webových stránkách portugalského velvyslanectví v Praze: www.embportugal.cz nebo na stránkách portugalské cizinecké policie: www.sef.pt.
Občan ČR může cestovat do Portugalska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem.Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Portugalska.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1. 9. 2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. 3. 2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1. 9. 2006 do 29. 2. 2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat).
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázové cestě do ČR.
V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob) a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“.
Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.
V případě cesty motorovým vozidlem je třeba mít i technický a řidičský průkaz.