Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Algarve-->AlentejoLisabonské pobřeží
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Sluncem vyprahlá provincie Alentejo zabírá téměř třetinu rozlohy Portugalska. Zdánlivě jednotvárná krajina byla již za římských dob považována za obilnici impéria. Dlouhodobé a intenzivní využívání půdy však snížilo její plodnost a část úrodné půdy postupně získala stepní charakter. Z tohoto důvodu se přistoupilo k výstavbě početných vodních nádrží a přehradních jezer, která dnes neodmyslitelně patří k rázu krajiny. Například v roce 2002 byla dokončena 96 metrů vysoká elektrárna na řece Guadiana., která má pomoci při zavlažování zemědělské půdy. Ráz krajiny doplňují i háje korkových dubů, které jsou v současné době hlavním zdrojem bohatství provincie.
Provincie Alentejo je tvořena dvěmi provinciemi: Alentejo Baixo a Alentejo Alto.

Castelo de Vide
Toto krásné lázeňské město na zeleném svahu v pohoří Serra de Sao Mamede, nedaleko hranic se Španělskem, neztratilo nic ze svého půvabu bez ohledu na moderní výstavbu. Můžete si zde prohlédnout pěkný barokní kostel se tajímavou čtyřhrannou věží ve formě pyramidy. Krásný výhled je z válcové věže hradu, který pochází z 12. století. Pod ním se na úpatí kopce rozkládá židovská čtvrť (Judaria), ve které se zachovala nejstarší dochovaná synagoga v zemi, pocházející z 13 století. Nedaleko od hlavního náměstí Praca Dom Pedro V. se nachází ve Fonte de Vila vyhlášené léčivé prameny, které jsou využívány již několik století.

Marvao
V blízkosti španělské hranice, která byla vždy místem častých bojů se Španěly, se nachází řada pevností, mezi nimi i Marvao, které stojí v téměř nedobytné pozici na skále ve výšce 862 metrů. Hrad, později několikrát přestavovaný, pochází z 13. století. Hradbami je obklopené i samotné město, které si dnes uchovalo historický ráz. V 17. století sehrál hrad e jeho opevnění důležitou úlohu ve válce se Španěly. O dvě století později zase ve válce mezi liberály a konzervativci. V roce 1833 použili liberálové tajný vchod do města. Ve východní části hradu stojí kostel Igreja de Santa Marie, ve kterém je malé muzeum obsahující sbírku románských archeologických nálezů.
Nejzajímavější památkou po pevnosti je kostel Nossa Senhora da Estrela, který pochází z poloviny 15. století.

Estremoz
Jedním z nejvznešenějších portugalským měst je mramorové město Estremoz, které se může pochlubit nádherným hradem a půvabným starým městem. Hradní komplex se nachází v tzv. Horním městě, které je obklopeno hradbou. Hrad je opevněn mohutnou obrannou mramorovou věží, v níž se nachází kaple svaté královny Isabely, která zde roku 1336 zemřela. Kaple je vyzdobena azulejos zobrazující výjevy ze života královny. V sousedství věže stojí královský palác, jež je nyní přeměněn v jeden z nejluxusnějších hotelů v Portugalsku.
Na náměstí Largo do Castelo stojí kostel Santa Maria do Castelo s velkou renesanční síní, postavený roku 1559.

Elvas
Město Elvas leží pouhých 12 kilometrů od španělské hranice. Právě díky tomu zde můžete najít mohutnou pohraniční pevnost Lippa. Původně zde stál maurský hrad, který byl ve středověku několikrát přestavován. V 18.století dostal charakteristický hvězdicový tvar barokní pevnosti. Od hradeb vede pozoruhodný, 7 kilometrů dlouhý akvadukt Amoreira, jehož stavba trvala 124 let. Za zhlédnutí stojí rovněž katedrála z 16.století.
Centrem města je náměstí sv. Kláry, kde si můžete prohlédnout Arabskou bránu s lodžií a dvěma postranními věžemi či pranýř ze 16.století. V jižní části stojí nejkrásnější městská stavba, renesanční kostel Nossa Senhora da Consolacao, postavený na osmiúhelníkovém základu v 16.století. Interiér je vyzdoben azulejos ze 17. století.

Évora
Centrem provincie a zřejmě i jejím nejkrásnějším městem je Évora, jejíž historie sahá až do římských dob. Za Římanů dostalo důležité postavení a ve středověku vzkvétalo jako centrum vzdělanosti a umění. Bylo oblíbeným sídelním městem portugalských králů, avšak po zabrání Portugalska Španěly roku 1580 upadlo v nemilost. Jeho vliv slábl i nadále, když byla v 18.století uzavřena jezuitská kolej. Dnes se v ulicích Évory opět tísní studenti a turisté. Historický význam Évory byl oficiálně uznán roku 1986, kdy byla prohlášena za chráněnou památkovou rezervaci UNESCO.
Kdysi se město nacházelo pouze na kopci a bylo ověnčeno hradbami. Zachovalo se jak středověké ohrazení a bastiony ze 17. století, tak i zbytky římských hradeb. Nejdůležitější římskou památkou ve městě a v Portugalsku vůbec je Dianin chrám, jehož 14 žulových korintských sloupů se tyčí na náměstíčku v nejvyšším bodě města. Na náměstí, z jehož okraje je nádherný výhled na město, stojí kostel Sao Joao Evangelista, který uvnitř skrývá jedny z nejkrásnějších azulejos v zemi, zpodobňující osudy sv. Vavřince. Jedny padající dveře zakrývají 15 m hlubokou maurskou cisternu na vodu, pod druhými se nachází kostnice s kostmi mnichů někdejšího sousedního kláštera, který je dnes proměněn v moderní hotel.
Ze středu náměstí můžete zahlédnout věže katedrály, která však při pohledu zblízka připomíná spíše románskou pevnost s cimbuřím. Uvnitř stojí za povšimnutí varhany, gotická křížová chodba a především Muzeum sakrálních předmětů (Museu de Arte Sacra), které je umístěno v jižní věži.
Významnou městskou památkou je také kostel Sao Francisco. Jeho součástí je Kostěná kaple (Capela dos Ossos), v níž jako architektonické prvky a částečně i jako stavební materiál slouží kosti asi 5000 mnichů. Symbolice místa odpovídá i nápis: „Naše kosti, které tu leží, na vás čekají.“
Dnešním centrem města je rozlehlé náměstí Praca do Giraldo, kde je k vidění renesanční kašna. Až do roku 1821 bylo náměstí popravištěm obětí inkvizice, v současné době je častým dějištěm různých kulturních akcí.
Snad nejoriginálnějším portugalským kostelem je Ermida de Sao Brás, jenž leží již mimo hrady Dolního města. Stavba je na delších stranách rozdělena šesti okrouhlými věžemi s kuželovitými nástavci a plochá střecha je ověnčena cimbuřím, zatímco vysoký gotický portál vyčnívá daleko kupředu.

Palácio do Visconde de Estói
Rokokový palác z 18. století stojí nedaleko od náměstí v Estói. Okolí paláce zdobí překrásná zahrada a palmová cesta. Zahradu tvoří různé druhy rostlin, sochy poetů a azulejo z 19. století zobrazující osoby z mythologie. Zahrady jsou otevřené denně od úterý do soboty 10.00 a 12.30, 14.00 - 17.00 hod.

Beja
Beja, správní středisko provincie Alentejo Baixo (dolní) a má velký historický i společenský význam. Patří k hlavním producentům pšenice, oliv a korku, které se pěstují v okolních nížinách a zajišťují zdejším obyvatelům obživu.
Své stopy ve městě zanechali i Maurové – město má „africkou“ atmosféru, uličky s nabílenými domy jsou rozpálené žárem, stinná místa oživují květináče s pestrými květinami.
Dominantou města je obranná věž Torre de Menagem, obdařená balustrádovým ochozem a cimbuřím, z které je pěkný výhled na okolní pestré lány s obilím. Významnou městskou památkou je goticko-manuelistický klášter Nossa Senhora da Conceicao z roku 1459. Zvenčí vás upoutá nádherný portál, uvnitř je umístěno regionální muzeum Museu Regional) s obrazovou a archeologickou expozicí.
V blízkosti hradu se nachází další zajímavá památka, vizigótský kostelík Santo Amaro, v kterém si můžete prohlédnout nevšední Muzeum vizigótského umění. Vedle rozlehlého náměstí Praca da República pak můžete navštívit tržnici, která slouží již od 16. století.

Mértola
Pitoreskní vesnička Mértola se rozkládá u toku Guadiany. Dominantou zde je maurský hrad stojící na vrcholu kopce. Na svou velikost má vesnička dlouhou historii. Zpočátku se tu usazovali Phéničtí kupci, kteří se plavili po řece. Strategická poloha usedlosti přiměla Maury k vybudování osady. Většina mužů z osady pracovala ještě před pár lety v dole na těžbu kovů v Mina de Sao Domingos, asi 15 km východně odtud. Na severu náměstí Largo Luís de Camoes stojí malá hodinová věž Torre do Relógio. Původně mešita, v současnosti kostel – to je Igreja Matriz, u kterého naleznete také pevnost ze 13. století, která byla vybudována Maury. Dochovaly se vnitřní i vnější zdi a v současnosti tu najdete sbírku archeologických nálezů.
V Ceramica Islamica Portuguesa hned u pevnosti naleznete sbírku portugalských islámských předmětů. Největší atrakcí románského muzea je objevení základů starého románského domu spolu s kolekcí soch, keramiky a ostatních předmětů.

Serpa
Při příjezdu budete mít možná pocit, jako byste vstupovali do zapomenuté pohádkové země. Malý hrad ochraňují dnes už jen zbytky opevnění. Uvnitř je umístěno archeologické muzeum, které zobrazuje něco z historie města a vrací se až do doby před 2000 lety, kdy sem přišli Keltové. Z hradních věží se můžete rozhlížet do okolí na malé domky, zahrady a lesy. Na západní straně města se dochoval akvadukt z 11. století. V jižní části dodnes stojí obrovská kolová pumpa – Noria ze 17. století. Sloužila k načerpání vody z akvaduktu do Palácio dos Condes de Ficalho, který je dodnes obydlen rodinou Ficalho.
Hlavní atrakací v Serpě je etnografické muzeum, které zobrazuje tradiční život v provincii Alentejo, pěstování zemědělských plodin, výrobu olivového oleje apod. Soukromé Museu do Relógio na ulici Rua do Assento nabízí fascinující kolekci hodinek z 18. století.

Moura
Krajina v okolí Moury je tvořená obilnými lány a olivovými plantážemi. Moura navozuje dojem městečka duchů. Protože je na hlavní turistické cestě, kdysi tu byli založeny termální koupele, které dodnes fungují. Ulice lemované elegantními domy jsou však většinou klidné.
Maurové vládli v tomto městě přes 500 let až do roku 1232, kdy přišli křesťané.
Samostatné město je velmi příjemným místem pro návštěvu. Můžete se zastavit v maurské čtvrti, která se nachází na západním konci Praca Sacadura Cabral a hraničí s bílými terasovitým domky. Nad starým městem se tyčí trosky věže, jež připomíná zhaslou slávu maurské pevnosti ze 13. století, kterou vybudoval Dom Dinis a v roce 1510 dokončil dílo Dom Manuel I. V 18. století byla pevnost velmi poničena Španěly.
Vstup do lázní najdete na ulici Jardim Dr. Santiago na východním konci Praca Sacadura Cabral. Voda obsahující kalcium je léčivá především na revmatismus.

Monsaraz
Nejznámější horská vesnice je viditelná už zdálky, obklopená olivovými háji a loukami plnými květin. Vesnice byla založena v 8. století Maury. Roku 1167 sem přišlo křesťanství spolu s Giraldem Sem Pavorem. Roku 1310 byl postaven Dom Dinisem v jihozápadní části hrad, jako součást asi 50 dalších pevností na španělských hranicích.
Kostel ze 14. století byl zrenovován po velkém zemětřesení roku 1755. Zemětřesení také zničilo honosnou gotickou budovu, ve které je umístěno Museu de Arte Sacra. Sbírka muzea obsahuje malou kolekci dřevěných figurek s náboženským tématem ze 14. století a stříbrné nádobí z 18. století.
Reguengos de Monsaraz
Malé,farmářské městečko Reguengos de Monsaraz bylo kdysi proslavené chovem ovcí a zpracováním vlny. Dnes už je jen turistickou atrakcí sloužící k zobrazení minulého života.
Adegas – likérka
Kousek od Monsarazu stojí likérka, ve které se můžete zúčastnit exkurze a ochutnávky. Likérka, která se věnuje výrobě vína již více než 700 let. Většina produkce je pro domácí spotřebu červeného vína. Navštívit tu můžete staré vinné sklípky, bar, restauraci a obchod vínem.
Ve městě Borba naleznete dokonce 3 likérky produkující známé víno z Borby. Dvě z likérek nabízí prohlídky po továrně zdarma.

Portalegre
Portalegre bývalo hlavním městem provincie Alentejo. Čím je asi nejzajímavější je továrna Fábrica de Tapecarias na výrobu gobelínů. Gobelíny proslavili město už v 16. století. Po roce 1703, kdy nastala invaze anglických textilií začalo město a továrna postupně zanikat. Na ulici Rua Gomes Fernandes je v budově jezuitské kostele poslední textilní továrna. Můžete jí navštívit a obdivovat se obrovské kolekci gobelínů, jež tvoří 250 000 uzlíků na m2 látky a spektrum 8000 barev a zobrazuje témata klasického malířství. Výrobky bohužel nejsou k prodeji.

Marvao
Kousek od španělskéj hranice se nachází místa, kde se odehrálo mnoho bojů se Španěly. Na těchto místech stojí mnoho pevností. Nejznámější z nich je pevnost tyčící se na skále v nadmořské výšce 862 metrů - Marvao. Hrad pochází ze 13. století. Je obklopen hradbami. Jistě byste neměli vynechat prohlídku velmi zajímavého kostela Nossa Senhora da Estrela z 15. století. Celé okolní krajině dominuje vrchol vysoký 1025 metrů nad mořem - Sao Mamede.

Avis
malé městečko Avis se vyznačuje především tím, že už od 13. stoltí tu sídlil první portugalský národní řád. velmistrem řádu byl Jan I., ten se také stal králem. Za prohlídku tu stojí ruiny hradu, kláštera, kostel a hradby.

Důležité adresy

Erdade do Esorao (Nespecifikováno)
Adresa: , Monsaraz Kontakt: Tel.: 519 750 esporao@mail.telepac.pt
Likérka.

The Adega Cooperativa de Borba (Nespecifikováno)
Adresa: Estremoz road , Borba Kontakt: Tel.: 9 4264
Největší likérka, která produkuje 10 miliónů litrů vína ročně.
Otevřeno: 9.00 - 12. 00 h, 14.00 - 17.30 h.


The Adega Cooperativa de Reuguengos de Monsaraz (Nespecifikováno)
Adresa: , Monsaraz Kontakt: Tel.: 510101
Likérka.

The Sociedade de Vinhos de Borba (Nespecifikováno)
Adresa: , Borba Kontakt: Tel.: 9 4210
Likérka.
Otevřeno: 9.00 - 12.00 h, 14.00 - 17.30 h.Zajímavé odkazy

Odkaz na přírodní zajímavosti této provincie

Průvodci a mapy


Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč
Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč
Lisabon...
Lisabon
143 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz