Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->AlgarveAlentejoLisabonské pobřeží
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

pobřeží pobřežíPodnebí, kultura i krajina provincie Algarve, která je ze severu chráněná pohořím, se značně liší od ostatních částí Portugalska. Díky okouzlujícímu skalnatému pobřeží s písečnými plážemi a mírnému klimatu, které po celý rok ovlivňuje teplé mořské a vzdušné proudy z nedaleké Afriky, patří tato oblast k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem v jižní Evropě. Ačkoliv oblast Algarve zabírá jen malou část Portugalska, pro většinu obyvatel se stala symbolem celé země. Místy dosti hustě osídlené pobřeží je plné jachetních přístavů, lázeňských center, sportovních klubů, bazénů a turistických center apod. Ve vnitrozemí pak stojí za návštěvu úžasná horská pásma, prorostlá kaštany, olivovníky a korkovými duby, kde se můžete nadýchat čerstvého horského vzduchu.

Portimao
Město, které má fénický původ - Portimao má osobitou atmosféru a dlouhou historii. Centrem města je náměstí Largo Primeiro de Dezembro, kde si můžete prohlédnout azulejos zobrazující dějiny Portugalska. Poblíž náměstí stojí kostel Igreja Matriz, pocházející ze 14. století, nedaleko od něj se nachází budovy jezuitské koleje, které byly vystaveny v 18. a 19. století. Většina dalších památek byla bohužel zničena při zemětřesení roku 1755.
Město je plné restaurací a kaváren, které nabízejí množství lahůdek místní kuchyně. Pochutnat si můžete například na znamenitých čerstvých sardinkách či mořských okounech.
Lagos - přístaviště jachet Lagos - přístaviště jachetLagos
V západní části algarveského pobřeží leží jedno z větších měst této oblasti - Lagos, na jehož místě kdysi založili svou osadu Féničané. V 8. století byl podroben Araby, kteří po sobě zanechali opevnění. Díky zámořským objevům v 15. století, jejichž průkopníkem byl Jindřich Mořeplavec se město stalo důležitým námořním střediskem. Lagos se také stal významným překladištěm otroků, jejichž dražby se zde konaly již v roce 1441. Dnes je Lagos rušné, půvabné městečko, které je cílem jachtařů z celé Evropy.
Nový moderní přístav ve východní části města je vůbec první opravdu bezpečné kotviště lodí připlouvajících z Atlantiku.
U moře se nachází pevnost Forte Ponta da Bandeira ze 17. století, ve které najdete velmi zajímavé Muzeum historie portugalských zámořských plaveb. Největší historickou atrakcí náměstí je Praca da República a kostel Igreja de Santo António, který je zdoben dřevěnými ornamenty v barokním stylu. Kolem nměsta se linou 1,5 km dlouhé, opravené městské hradby ze 16. století, doba vlády Manuela I a Joao III.
Zájemci o koupání mohou navštívit oblíbené pláže Praia Meia, Praia de Dona Ana, Praia do Camilo či Praia da Piedade.

Ponta da Piedade
Velkou geologickou atrakcí jsou útesy Piety Point, 3 km jižně od města. Toto místo ve svém programu nevynechávejte. Na jaře tu vykvétají přkrásné divoké orchideje. Při štěstí na jasné počasí můžete zahlédnout Carvoeiro na východě a Sagres na západě.

Silves
Toto místo má dobrou polohu pro opevněnou osadu a proto zde Římané zde vybudovali hrad Teprve za vlády Arabu město skutečně vzkvétalo a stalo se hlavním střediskem jejich říše, Xelbem. Památkou na tuto epochu a největší dominantou města je starý tmavorudý maurský hrad z červeného pískovce, ze kterého je nádherný výhled na střechy města. Jedná se největší hrad v provincii Algarve a nejkrásnější vojenský monument islámského období v Portugalsku. Později plnil úlohu křesťanské pevnosti a nedávno i věznice. Hrad má celkem 11 věží. Dvojitou vstupní bránu chrání dvě věže, 4 z věží mají gotický vstup a halu s klenbou. Kromě zbytků královského paláce zde najdete asi 60 m hlubokou obří podzemní cisternu (Nádrž zakleté maurské dívky), která obyvatelům umožnila dlouho vzdorovat obléhání.
Další významnou stavbou je katedrála, která byla vystavěna na místě bývalé mešity po dobytí města křižáky. Byla postavena ve 13. století, ale prošla četnými přestavbami. Za zhlédnutí stojí zejména jaspisová socha Panny Marie s mladým Ježíškem na hlavním oltáři.
Nedaleko centrálního náměstí Praca do Municipio se nachází archeologické muzeum, ve kterém si kromě nálezů z města a jeho okolí můžete prohlédnout i původní, 10 m hlubokou cisternu maurského původu, jejíž dno je přístupné po spirálovitě vedených schodech.
Albufeira
Toto kouzelné rybářské městečko s bílými domy nad pláží se stalo hlavním rekreačním střediskem Algarve. Oblíbili si ho i Římané, kteří si zde postavili hrad. Arabové ho pojmenovali Al-Buhar (Hrad na moři). V té době bohatlo z obchodu se severní Afrikou. Po dobytí křesťany ztratilo město na svém významu a stalo se z něj nenápadné rybářské městečko. Rozmach turistiky ale vše opět změnil.
Velká část centra je vyhrazena pouze pro pěší. Do ní patří i nejstarší oblast kolem ulice Rua da Igreja Velha, kde se na některých budovách dochovaly původní maurské oblouky. Pláž se nachází hned v bezprostřední blízkosti centra města a dostanete se k ní malým tunelem. Na západ od pláže naleznete Praia dos Barcos, kde rybáři pravidelně vyrážejí na lov.
Albufeira si dodnes zachovala rybářský ráz, který je patrný na každém kroku. Doporučuji zastavit se na chvíli v některé z mnoha restaurací či kavárniček a pochutnat si na lahodných místních specialitách, které by se samozřejmě neobešly bez ryb.
přístaviště ve Faru přístaviště ve FaruFaro
Město Faro je největším městem v této provincii a zároveň jejím centrem.. Většina návštěvníků Algarve přilétá právě sem, protože je tu umístěno mezinárodní letiště a poté se přesunují do svých letovisek.
Kdysi zde stávala Ačkoli město postihlo v roce 1755 zemětřesení, zbytky starobylých městských staveb se dochovaly. Většina nejkrásnějších budov však pochází z pozdního 18. a 19. století.
Historické centrum města snadno prozkoumáte pěšky. Staré město se rozkládá v sousedství poklidného přístavu a od okolní modernější zástavby je odděleno mohutnými hradbami. Vstoupíte do něj širokou bránou Arco da Villa, která pochází z 18. století. Naproti bráně stojí za povšimnutí pěkný kostel Santa Casa da Miséricórdia. V blízkosti kostela začíná park, který je ze severní strany ohraničen náměstím Praca de Dom Francisci Gomes, kde stojí obelisk postavený na počest diplomata Ferreira de Almeida. Západně od náměstí začíná přístav, v jehož blízkosti se nachází Námořní muzeum (Museu Maritimo), kde si můžete prohlédnout modely rybářských člunů používaných při lovu sardinek.
Na náměstí Largo da Sé, lemovaném bílými domy a pomerančovníky, stojí nejvýznamnější městská památka, katedrála, jejíž stavba probíhala od poloviny 13. do 17. století.Obsahuje proto řadu prvků několika stavebních slohů. Z interiéru je nejzajímavější vyřezávaný dřevěný strop, který nesou dórské sloupy. Krásné jsou také boční oltáře zdobené azulejos.
Na protější straně náměstí spatříte biskupský palác, pocházející z 18. století, a nedaleko je rovněž biskupský seminář. Za ním si můžete prohlédnout zbytky městských hradeb, původně maurských, které města chránily před útoky z moře.
Na náměstí Praca Afonso III. stojí bývalý klášter klarisek, ve kterém se dnes nachází Archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout exponáty z římské doby, sbírky nábytku, mincí, keramiky, maurských kachlí apod.
Pokud zatoužíte po nákupech či příjemném posezení nad kávou, vydejte se do ulice Rua de Santo António, která je elegantní pěší zóna plná obchodů, barů a restaurací.

Sao Brás de Alportel
Asi 17 km severně od Fara se nachází přátelské městečko, ve kterém můžete přenocovat. Oblast je charakteristická porostlými svahy olivovníky, fíkovníky a mandlovníky.
Ve staré části města stojí za návštěvu kostel ze 16. století Igreja Matriz, ze kterého se naskýtá překrásný pohled na pomerančovníky, a bishopský palác, ve které je v současnosti umístěna škola.

Olhalo
Olhalo je největším rybářským přístavem v oblasti Algarve charakteristické svými doky a továrnami. Najdete tu překrásné písečné pláže na ostrovech Ilha da Cultra - pláž Hangares a Ilha da Armona - pláž Fuzeta, na které se dopravíte lodí.
Kousek od rybího trhu se rozkládá park nazývaný "Rybářská čtvrť". Z povzdálí nám může připomínat severní Afriku.
Každým rokem v srpnu se v Olhalu koná tradiční rybí festival na ulici Jardim Patrao Joaquim Lopes s místní hudbou.
Tavira - maják Tavira - majákTavira
Krásné město Tavira s historickými kostely a nádhernými panskými domy s filigránskými balkony, se rozprostírá po obou březích řeky Gilao spojených mostem římského původu. Po něm vedla římská silnice podél pobřeží do Fara. Význam Taviry začal stoupat, když ji obsadili Maurové, pro něž představovala jednu z nejvýznamnějších osad v Algarve. Skutečnost, že Tavira není daleko od pobřeží Maroka, ještě zvyšovala její důležitost. Rybolov tuňáků znamenal hlavní zdroj obživy místních obyvatel, ale poté, co ryby odtáhly, žijí obyvatelé Taviry především z cestovního ruchu. Přesto si Tavira dokázala uchovat osobitý vzhled i atmosféru. Nejlepší výhled na město se vám naskytne z ochozů maurského hradu ve starém arabském centru na vrcholku kopce. Odtud jsou také nejlépe vidět čtyřboké „Telhados de Quatro Águas“ (střechy Čtyř vod) lemující ulici Rua da Liberdade. Tyto pyramidové střechy byly pravděpodobně vynalezeny právě v Tavirě, aby při prudkém algarvském dešti voda stékala snadno dolů. Z hradeb spatříte nedalekou věž s hodinami kostela Santa Maria do Castelo. Vyniká krásným renesančním portálem a bohatým zdobením oltářů.Tyčí se na místě, kde se dříve nacházela největší mešita v Algarve.
Při procházce tímto kouzelným městečkem nevynechejte ani návštěvu starobylého maurského hradu, ze které se však zachovaly jen zdi. Z hradu je pěkný výhled na červené střechy města. Zastavit se můžete v některém z kostelů - Palácio da Galeria ze 16. století, Igreja de Santiago ze 17. století. Igreja da Misericórdia pochází z roku 1520 a je algaravským nejdůležitějším renesančním monumentem. Igreja de Santa Maria do Castelo z 13. století byl postaven u mešity. Uvnitř je uschována hrobka s ostatky Dom Paio Peres Correia, jeden ze sedmi rytířů, kteří byli zavražděni při dobývání města Moory. Kostel Convento da Nossa Senhora da Graca byl postaven roku 1568 v židovské čtvrti a v 18. století byl přestavěn. Dokonce byl využíván armádou.
Zájemci o koupání v moři mohou navštívit ostrov Ilha de Tavira, dostupný trajektovou kyvadlovou dopravou z přístaviště. Tento 11 km a 500 m široký ostrov, který se nachází 2 km od Taviry, je zejména v létě oblíbeným letoviskem se skvělým koupáním. Území ostrova náleží k přírodní rezervaci Parque Natural da Ria Formosa.

Cacela Velha
12 km od východně od Taviry naleznete místo 20. stoletím nedotknuté. Vše co zde najdete jsou roztomilé chaloupky, olivovníky a pomerančovníky, kostelík, starou pevnost a malou restauraci s úchvatnou vyhlídkou na moře. Stezka vás dovede přímo na pláž.

Vila real de Santo António
Od roku 1991, kdy byl dokončen most přes řeku Guadiana, má toto místo důležitou úlohu jako středisko poštovních cest a jako místo, kam připlouvají lodě.

Reserva Natural do Saal de Castro Marim
V roce 1975 vznikla přírodní rezervace Reserva Natural do Sapal de Castro Marim, nejstarší v Portugalsku. Zabírá území o rozloze 2000 ha a tvoří ji bažiny a slatiny se solnými pánvemi kolem řeky Guadiana. V zimě sem přilétají plameňáci, racci a ostatní druhy ptáků. Park je populárním cílem botaniků a pozorovatelů ptáků.

Castro Marim
Pitoreskní vesničce ležící 5 km severně od Vila Real de Santo Ántonio dominuje obrovský hrad. Byl postaven ve 13. století panovníkem Dom Alfonso III. jako románská a maurská pevnost. V roce 1319 se stal prvním střediskem vojska, které bojovalo za náboženskou svobodu. V 17. století byla na vedlejším kopci postavena menší pevnos Castelo de Sao Sebastiao, jež byla zničena velkým zemětřesením v roce 1755. Stále ještě ale uvnitř zůstali nádherně zdobené stěny a kostel Igreja de Santiago ze 14. století.

Loulé
Loulé byla románská a maurská usedlost rozkládající se 16 km severozápadně od Faro. V současnosti láká turisty především sobotním cikánským trhem, kde se nabízí rukodělné výrobky a domácí pokrmy. Navštívit tu můžete restaurované ruiny hradu, ve které se nachází malé archeologické muzeum se sbírkou jrománské keramiky a předmětů. Každý únor se tu koná velká oslava Carnaval, kterým žije snad každý obyvatel Loulé.

Rocha da Pena
21 km severozápadně od Loulé je Rocha da Pena, 479 m vysoký vápencový geologický útvar, který se stal v roce 1993 chráněným díky bohaté flóře a fauně. Rostou tu orchideje, narcisi, žije tu mnoho druhů ptáků – například sovy, orli a kanáta. Centrum této oblasti se nachází ve vesnici Pena, přes kterou vede pěší stezka 4,7 km dlouhá, začínající v Rocha, 1 km od Peny.nejjihozápadnější část Evropy - proslulý trh se svetry nejjihozápadnější část Evropy - proslulý trh se svetryCabo de Sao Vicente
Nejjihozápadnější výspa Evropy, větrem ošlehaný mys Cabo de Sao Vicente, byl ve středověku pokládán za konec světa a podle legendy byl sídlem bohů. Na větrných útesech stojí malá pevnost s majákem, jehož světlo je vidět až ze vzdálenosti 90 kilometrů a který je prý nejvýkonnější v Evropě. Název nese po španělském vězni uvězněného tu v románksé době. Stará pevnost, která tu stála, byla zničena roku 1587 Francisem Drakem a její zničení bylo dokončeno roku 1755 při zemětřesení.
Zajímavostí je rozlehlý trh se svetry a čepicemi, který se nachází na prostranství před budovou s majákem. Vzhledem k prudkému a studenému větru nepůsobí tento trh v jedné z nejteplejších zemí Evropy nijak nepatřičným dojmem.námořní škola ve městě Sagres námořní škola ve městě SagresSagres
Kousek od mysu Cabo de Sao Vicente se rozkládá slavné městečko Sagres, ve kterém Jindřich Mořeplavec v 15. století založil námořní školu. Škola byla důležitou základnou při objevných cestách. Vyplouvaly odtud těžkopádné flotily, nejlepší kartografové tu vyráběli rychle se měnící mapy a studovali tu nejslavnější portugalští mořeplavci.
V současnosti rybářské městečko Sagres slouží jako zastávka pro návštěvníky, který směřující na legendární mys Cabo de Sao Vicente. Za prohlídku tu stojí pevnost Ponta de Sagres z roku 1793, která stojí na skalnatém ostrohu stejného jména. Velmi zajímavá je obří větrná růžice o průměru přes 40 metrů, která je pod širým nebem poskládána z kamenů – oproti tradičnímu rozdělení na 32 polí je však tato růžice z neznámých důvodů rozdělena na 42 polí. Prjý pochází z 18. století a byla vytvořena pro prince Henryho. Z původních budov, které byly roku 1587 většinou zničeny při nájezdu piráta Francise Drakea, se zachovala jen bílá kaplička.
Kousek od přístavu se krčí ruiny malé pevnosti ze 16. století Fortaleza da Baleeira. 4,5 km od Sagresu stojí další pevnost z roku 1632 Fortaleza do Beliche. Uvnitř je malá kaple zasvěcená svaté Kateřině.
Monchique
24 km severně od Portimao se nachází malé obchodní městečko Monchique ve kterém můžete navštívit kostel Igreja Matriz a ruiny františkánského kláštera z roku 1632 Nossa Senhora do Desterro.
Nejvyšší vrchol provincie Algarve Fóia se nachází asi 8 km od Monchique v nadmořské výšce 902 m. Cestu na vrchol lemují eukalypty a borovice.
6 km na jih od Monchique se rozkládá krásné údolí Caldas de Monchique, které se stalo lázeňským střediskem. Už římané milovali koupel v prameni o teplotě 32 °C. V roce 1977 způsobily velké povodně uzavření lázeňské nemocnice, očekává se znovuotevření v nejbližší době.

Alcoutim
Alcoutim je městečko u řeky Guadiana ležící uprostřed údolí. Tyčí se tu dvě pevnosti. Hrad pochází ze 14. století a je vystavěn v maurském stylu. Můžete odtud podniknout výlet lodí po řece Guadiana nebo navštívit 38 km vzdálený prehistorický důl na těžbu kovu.

Milreu
Asi 800 m od hlavního náměstí najdete románské ruiny Milreu datující se na 1. stol n. l. Dochovaly se tu zbytky vily, galerie pilířů kolem zahrady, geometrické motivy. Ve vile naleznete mozaiky zobrazující ryby. Nejzajímavější částí ruin je vodní svatyně - nymphaerium.

Důležité adresy

Atlantiko Parque (Nespecifikováno)
Adresa: mezi Almancil a Loulé , Algarve Kontakt: Tel.: 0800-20 4767
Vodní park.

Parcolandia,Planete Aventura (Nespecifikováno)
Adresa: poblíž Quarteira , Algarve Kontakt: Tel.: 089-39 5803
Vodní park. Otevřeno denně 19.00 - 2.00 hod.

Reserva Natural do Saal de Castro Marim (Nespecifikováno)
Adresa: , Castro Marim´s castle Kontakt: Tel.: 081-531 141 Fax: 531 257
Otevřeno je o víkendu od 9.00 do 12.30 a od 14.00 do 17.30 hodin.

slide a Splash (Nespecifikováno)
Adresa: západně od Lagoy , algarve Kontakt: Tel.: 082-34 1685
Vodní svět - skluzavky, bazén.

Zoomarine aquatic park (Nespecifikováno)
Adresa: , Guia Kontakt: Tel.: 089-5+ 1104
3x denně show s delfíny, predstavení s papoušky. Otevřeno denně od 10.00 do 20.00 hod.


Průvodci a mapy


Lisabon...
Lisabon
143 Kč
Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč
Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz