Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Provincie MinhoProvincie Douro a Trás-os-MontesLisabonEstremaduraProvincie Beira-->Okolí LisabonuProvincie Ribatejo
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Většina vzdálenějších památek a muzeí je snadno dostupná autobusem nebo metrem z centra.

Cristo Rei – Tato obří postava vytvořená podle známější sochy Krista v Rio de Janeiru, stojí s rozepjatými pažemi nad jižním břehu Teja. Plastiku Krista, která je vysoká 28 metrů a stojí na obrovském podstavci, zhotovil Francisco Franco v letech 1949 - 59 na popud předsedy vlády Salazara. Pomník je vidět z různých míst ve městě.


visutý most Ponte 25 de Abril visutý most Ponte 25 de AbrilPonte 25 de Abril – Lisabonský visutý most, původně nazvaný Ponte Salazar po diktátorovi, který jej roku 1966 nechal postavit, byl přejmenován na památku revoluce 25.dubna 1974, která v Portugalsku znovu nastolila demokracii. Jeho ocelová konstrukce, inspirovaná postem Golden Gate v San Francisku, je dlouhá 2 kilometry. Most je známý také svými dopravními zácpami.

Museu Calouste Gulbenkian nejvýznamnější lisabonské muzeum, které je součástí nadace olejářského magnáta Calouste Gulbenkiana, který našel v Portugalsku azyl za druhé světové války. V muzeu najdete významná díla evropského malířství od gotiky až po impresionismus, rozsáhlé sbírky nábytku, gobelínů, šperků i orientální keramiky a textilu.

Centro de Arte Moderna Muzeum moderního umění leží na protější straně zahrad u muzea Calouste Gulbenkiana a je součástí stejné kulturní nadace. Stálá sbírka zahrnuje zejména malby a sochy portugalských umělců od přelomu 19.a 20.století do současnosti.

Aqueduto das Águas Livres - vodní akvadukt
16 km severozápadně od centra města se nachází monumentální vodní akvadukt, který byl vybudován v 1.polovině 18. století a patří k neobyčejné atrakci města. Jeho délka dosahuje 19 kilometrů a má 109 oblouků.
Akvadukt byl postaven Domem Joaoem V. jako první nádrž proto, aby měl Lisabon čistou pitnou vodu. Stavba akvaduktu se financovala z daní z olivového oleje a vína. Většina prací byla provedena mezi lety 1728 a 1748 pod dohledem inženýra Manuela da Maia a architekta Custódio Vieira. Stavba byla roku 1755 přerušena velkým zemětřesením a dokončena roku 1835.
The Museu da Água a vodohospodářská společnost pořádají prohlídky akvaduktem každé úterý a každou sobotu. Túra začíná na Mae d´Água a zahrnuje také návštěvu Resevatório de Patriarcal v Praca do Príncipe Real. Nejpůsobivěšjí je akvadukt v Camplide, je nejvyšších část dosahuje výšky 65 metrů.

Belém
Belém, dnes okrajová čtvrť Lisabonu, byl dříve významným přístavem, odkud do světa vyjížděli objevitelé a dobyvatelé. Významným symbolem tohoto, pro Portugalsko tak důležitého období je věž torre de Belém, která sloužila jako pevnost a maják. Dříve stávala na ostrově, dnes je přístupná ze severního břehu řeky Tejo. Věž je nejdokonalejší portugalskou ukázkou manuelistického stylu. Je opatřena ochranným ochozem a zakončena plošinou opevněnou cimbuřím, které je ozdobeno křížem řádu Kristových rytířů. Doplňuje ji osmiúhelníkový bastion opatřený v rozích strážními věžemi, které jsou ozdobeny podobami zvířat. Hrozivý dojem zvyšuje 17 střílen, které byly dříve doplněny bronzovými děly. V dolní části stavby bylo dříve vězení. Z terasy věže, která se nachází ve výšce 35 cm, je krásný rozhled do okolí.
Nedaleko věže si můžete prohlédnout další zajímavou stavbu, památník objevitelů Padrao dos Descobrimentos z roku 1962. Má tvar lodi, na jejíž přídi stojí Jindřich Mořeplavec. Po obou jejích bocích stojí v řadě za sebou další velikáni objevitelských cest.
Nejvýznamnější památkou Belému je klášter Jeronýmů (Monasteiro dos Jerónimos), který zosobňuje bohatství věku zámořských objevů. Dříve na jeho místě stávala kaple, ve které se Vasco da Gama modlil před svou cestou do Indie. Po jeho návratu zde král Manuel I. přikázal postavit klášter, jehož stavba se uskutečnila v letech 1500 - 1572.
Přijdete-li ke klášteru od řeky Tejo, spatříte nejprve jižní portál, který patří mezi nejkrásnější manuelistické portály v Portugalsku. Bránu lemují dva pilíře, na třetím stojí socha Jindřicha Mořeplavce. U paty pilíře jsou dva lvi, kteří jsou heraldickými zvířaty patrona kláštera sv. Jeronýma. Portál je obklopen sochami svatých a biskupů, nad nimiž rozprostírá svůj plášť Belémská madona. Impozantním výsledkem stavitelského umění architekta Joaa de Castilho je i pozdně gotická hala, jejíž klenba je podepřena vysokými štíhlými pilíři, a samozřejmě obrovská příčná loď kostela Sao Jerónimo s klenbou bez jakýchkoliv podpěr.
Zdejší chrám se stal rovněž jakýmsi mauzoleem, ve kterém odpočívá pět králů, sedm královen a devatenáct infantů. Svůj sarkofág zde má i mořeplavec Vasco da Gama.
Při prohlídce kláštera nevynechejte křížovou chodbu s nádhernou manuelistickou výzdobou. Navštívit můžete také Námořní muzeum (Museu da Marinha) a Archeologické muzeum (Museu Nacional de Arqueologia), která se nacházejí v novogoticky upravených klášterních budovách.
Poblíž kláštera se naleznete Planetário Calouste Gulbenkian. Uvnitř vytváří planetárium noční oblohu a odhaluje tajemství kosmu.
Palácio de Belém, další zdejší významná stavba, je dnes elegantní růžová budova připomínající venkovské sídlo. Stal se rezidencí portugalského prezidenta. Východní křídlo paláce zabírá muzeální sbírka kočárů, pravděpodobně nejlepší v Evropě. Kočáry vyrobené v Portugalsku, Itálii, Francii, Rakousku a Španělsku pocházejí z období tří staletí a představují celou škálu od obyčejných až k bizardním.Důležité adresy

José Maria da Fonseca (Nespecifikováno)
Adresa: Rua José Augusto Coelho 11 , Vila Fresca de Azeitao Kontakt: Tel.: 01-218 0002
Okružní jízda po vinných sklepích.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Lisabon

Průvodci a mapy


Lisabon...
Lisabon
143 Kč
Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč
Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz