Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Provincie MinhoProvincie Douro a Trás-os-MontesLisabon-->EstremaduraProvincie BeiraOkolí LisabonuProvincie Ribatejo
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Název provincie Estremadura ;pochází z odvozeniny "extrema Doura", což v překladu zanmená "nejdále od Doura". Tento název vznikl v dobách, kdy se portugálské království rozkládalo pouze na severu, mezi řekami Minho a Douro. V současnosti má Estremadura mezi ostatními provinciemi mírně výsadní postavení, protože tu leží hlavní město země a nachází se zde obrovské množství historických památek. Pobřeží provincie je po Algarve jedním z nejoblíbenějších míst v Portugalsku. Písčité pláže se střídají s romantickými skalními útesy, mnoho rybářských vesnic a letovisek poskytuje ideální podmínky pro koupání či procházky po historických památkách. V jižní části provincie a ve vnitrozemí najdete spoustu zelených údolí, kde se pěstuje vinná réva, olivy, obilí a kukuřice. Vesnice mají domy většinou z vápence, průčelí bývají zdobena římsami a štuky.


Leiria
Leiria, již od roku 1545 biskupské město, leží v půvabné krajině na březích řeky Lis. Jednoznačnou dominantou městečka je mohutný středověký hrad, který pochází z dob krále Alfonse I. Dobyvatele. Dříve na jeho místě stávala maurská pevnost, která byla dobyta roku 1135. Z hradu je krásná výhled na úzké a křivolaké uličky, paláce a měšťanské domy starého města. Můžete si prohlédnout ruiny kaple Nossa Senhora da Penha, nedaleko hradní brány můžete navštívit opravený románský kostel Sao Pedro.
Mezi Leirou a pobřežím Atlantiku se rozkládá rozsáhlý piniový les Pinhal de Leiria (Pinhal do Rei nebo také Royal Pine Forest), který byl dříve zdrojem materiálu pro výrobu stěžňů velkých lodí. Zabírá území o rozloze 11 000 ha podél pobřeží západně od Leiry. Před 700 lety tu Dom Afonso III. vysadil první stromy. Dom Dinis les rozšířil tak, že neslouží jenom jako přírodní bariéra zabraňující mizení ubývání písku na pobřeží, ale i sloužící ke kácení a zpracování dřeva.

Batlha BatlhaBatalha
Dominikánské opatství Santa Maria da Vitória v Batalhe je mistrovským dílem portugalské gotiky. Tento klášter ze světlého vápence byl postaven na paměť vítězné bitvy u Aljubarroty roku 1385. Tato bitva byla rozhodující bitvou portugalské nezávislosti. Jan Kastilký, který usiloval o připojení portugalského království, vtrhl do země s armádou asi 30 000 vojáků a s tehdejší novinkou – dělostřelectvem. Byl však poražen jen sedmitisícovou portugalskou armádou krále Jana I.
Komplex kláštera se skládá z klášterního kostela, dvou křížových chodeb a tzv. nedokončených kaplí. Hned v blízkosti vchodu do klášterní lodi se po pravé straně nachází Kaple zakladatelů (Capela do Fundator), kde na dvojitém sarkofágu spočívají, držíce se za ruce, král Jan I. a jeho žena Filipa z Lancasteru. V hlavách sarkofágu jsou dva erby rodů Avis a Lancaster, v postranních stěnách odpočívají synové královského páru, Ferdinand, který zemřel v arabském zajetí, dále Petr a Jindřich řečený Mořeplavec.
Loď kostela postavena v čistě gotickém stylu je 88 m dlouhá a 32 m vysoká. Z levé postranní lodi vstoupíte do královské křížové chodby s čistě manuelistickým dekorem a nádhernou renesanční studnou. Monumentální je čtvercový kapitulní sál, který má klentbu bez opěrných pilířů. Nacházejí se v něm hroby neznámých bojovníků z Evropy a Afriky z doby 1. světové války. Na východní straně lodě kostela se nachází tzv. Nedokončená kaple (Capelas Inperfeitas). Toto osmiboké mauzoleum se začalo stavět za krále Duarta.

Nazaré
Tato rybářská vesnice se pyšní báječnou pláží ve velké zátoce se strmými útesy v pozadí. Dnes oblíbené letovisko si zčásti zachovalo i svůj původní ráz. Stále zde můžete spatřit rybáře v kostkovaných košilích a černých čepicích se střapci a jejich ženy, oděné do sukní s několika spodničkami, opravující sítě a sušící ryby na drátěných policích na pláži. Místní obyvatelé i nyní používají pestrobarevné lodě s vysokými příděmi, které kdysi museli z moře tahat voli. Říká se, že vesnice dostala jméno podle sochy Panny Marie, kterou dle pověsti přivezl do města v 4.století mnich z Nazaretu.
Na jih od městské pláže se nachází jachetní přístav. Na severním konci přístavu se tyčí 110 m vysoký vápencový skalní útes, kam je možné vyšplhat po schodech či po silnici nebo vyjet lanovkou. Z vyhlídky je nádherný výhled na 4 km dlouhou pláž a město na pobřeží. Nad útesem se rozkládá staré město Sítio, ve kterém si můžete prohlédnout poutní kostel Nossa Senhora da Nazaré. V kostel je umístěna vzácná a prý zázračná soška Marie s dítětem na klíně a se zlatou korunou. V roce 1179 byla prý nalezena v jeskyni u Sítia. Marie drží v rukou holubici, která má v zobáčku diamant. Věřící mají můžou vystoupit po schodišti k sošce, políbit dítěti ruku a vyslovit svoji prosbu.


Peniche
Toto malé půvabné městečko na poloostrově částečně obklopují hradby z 16. století. Peniche je naprosto závislé na přístavu, proslulo výtečnými rybími restauracemi a je zařízeno na lov ryb v hlubokých vodách. Na jižní straně města u moře stojí pevnost Fortaleza ze 16. století, užívaná za Salazarova režimu jako vězení. Pevnost se proslavila roku 1960 útokem komunistického vůdce Álvara Cunhala. Uvnitř se nachází Museu de Peniche s politickou expozicím zahrnující i pohled do cel. Kostel Igreja da Misericórdia ze 17. století má malovaný strop s obrazy ze života Krista a vzorované obkládačky ze stejného období.

Ericeira
10 km západně od Mafry se rozkládá tato roztomilá rybářská vesnička tvořená bílo-modrými domky. Jediný důvod, který vesničku proslavil, je spojen s vyhlášením republiky 5. října 1910 v Lisabonu. Poslední král dom Manuel II. právě odtud odjel na lodi do exilu v Anglii.

Óbidos
Vesnička na vrcholu kopce má kolem dokola starověké opevnění. V roce 1228 navštivla Óbidos Dona Isabel - manželka Doma Dinise - a místo si okamžitě zamiloval. Manžel jí daroval vesničku jako svatební dar. Zbytky hradu pochází ze 13. století. Hlavní kostel se nazývá Igreja de Santa Maria a stojí na ulici Rua Direita. Byl postaven na místě kde kdysi stával chrám. Kostel byl několikrát opravovaný. Vnitřní stěny jsou pokryty překrásnými azulejos ze 17. století. Renesanční hrobka ochází ze století 16.tého. Pravděpodobně ji ozdrobil francouzský sochar Nicolas Chanterene, malby pochází od Josefa de Óbidos.

Alcobaca AlcobacaCaldas da Rainha
Starověké městečko rozkládající se kousek od Óbidosu je proslavené svými lázněmi a výrobou keramiky. Rainha znamená v překladu královna - zde královna Dona Leonor, manželka Doma Joao II. Říká se, že projížděla okolo, když zahlédla koupajíicí se skupinku lidí. Později se rozhodla tu vypudoval lázeňskou nemocnici - v současnosti je to Hospital Termal Rainha Dona Leonor. V roce 1484 byla dokončena poslední budova lázní, kostel Igreja de Nossa Senhora Pópulo. Caldas, nebo-li teplé prameny pomáhají při léčbě revmatismu.
Mezi nejlepší muzea ve městě patří Museu da Ceramica, umístěné v Palácio de ViscondeS de Sacavém a je zasvěceno Viscountovi - patronovi umění. Najdete tu velké množství překrásných azulejost, pocházející z ostatních paláců. Jedna místnost patří pouze keramice Caldas da Rainha. Obrazy na keramických výrobcích představují různé druhy zvířat.
Centrální městský park nese název Parque Dom Carlos I a najdete v něm Museu de Pintura José Malhoa, které zobrazuje umělecké obrazy z 19. století malíře Malhoa a ostatních umělců.
Zajímavým může pro vás být tradiční trh konaný na Praca da República.

Alcobaca
Zdejší klášter Santa Maria, největší v Portugalsku, vyniká jednoduchým středověkým architektonickým řešením.Toto opatství, založené v roce 1153, je úzce spojeno s příchodem řádu cisterciáků do Portugalska roku 1138 a dějinami národa. Je postaven na oslavu vítězství po dobytí Sarantému z rukou Maurů roku 1147. Základní kámen stavby položil král Alfons I. Dobyvatel a věnoval ji cisterciáckému rádu. Klášter byl dokončen roku 1222 a brzy se stal jedním z nejbohatších v Evropě. Žilo v něm 999 mnichů, kteří se věnovali obdělávání půdy, a opat kláštera vždy patřil mezi nejvýznamnější postavy království. Roku 1755 klášter utrpěl při zemětřesení a dílo zkázy dokonala později napoleonská invaze. Po roce 1834, kdy byly v Portugalsku zakázány všechny náboženské řády, byl klášter využíván jako kasárna, chudobinec a sýpka. V polovině 20. století byl klášter restaurován.
V 220 m dlouhém průčelí dominuje původně gotická, později zbarokizovaná fasáda klášterního kostela. Za severní stranou kostela se nachází samotný klášter, kde stojí za zhlédnutí zejména křížová chodba z roku 1318, ze které je krásný výhled na klášterní zahradu. Zajímavou místností kláštera je také jeho kuchyně, kde si můžete prohlédnout 18 m vysoký krb, nesený osmi sloupy, k další přípravě pokrmů sloužily obrovské mramorové stoly. Uprostřed kuchyně byla vybudována vodní nádržka na ryby, propojená s korytem řeky Alcoa.Zajímavé odkazy

Odkaz na přírodní zajímavosti této provincie

Průvodci a mapy


Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč
Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč
Lisabon...
Lisabon
143 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz