Dovolená Portugalsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Portugalsko - navigace  
zájezdy Portugalsko Hotely a ubytování Portugalsko
Last minute Portugalsko Informace Portugalsko
Víza Portugalsko Fotogalerie Portugalsko
Mapy a průvodce Portugalsko Recenze hotelů Portugalsko
Diskuze Portugalsko Okružní plavby PortugalskoPortugalsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Provincie Minho-->Provincie Douro a Trás-os-MontesLisabonEstremaduraProvincie BeiraOkolí LisabonuProvincie Ribatejo
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Provincie Douro nese název podle řeky, která od španělských hranic protéká v délce 322 km celou zemí, vine se malebnou krajinou až do historického Porta, domova portského, kde se vlévá do Atlantského oceánu.
Celá oblast je poměrně hustě obydlena a jednotlivé vesnice na sebe často přímo navazují. Po celé provincii je možno spatřit rozlehlá panská sídla s nádhernými zahradami a terasami.
Již v 9. století př. Kr. přijeli k ústí Doura obchodovat féničtí kupci. Později založili Římané na obou březích řeky osady Portus a Cale. Spojením jejich názvů vznikl název Portucale, který označoval oblast mezi řekami Minho a Douro, jádro portugalského království. V ústí řeky Douro vyrostlo množství rybářských přístavů, letovisek, pláží a průmyslových zón. Z osady Portus se zrodilo Porto, správní středisko v regionu a druhé největší město v zemi.
Na horním toku řeky, kde se obyvatelé věnují pěstování vinné révy, formují tvář krajiny vinohrady a vinařství.
Severovýchodní provincie, nazývaná Trás-os-Montes (Za horami), je na rozdíl od vzkvétajícího údolí Doura odlehlá, divoká krajina, která v minulosti poskytovala útočiště náboženským a politickým vyhnancům.
Venkovský sever stále bedlivě lpí na svých tradicích a místní festas patří k nejbarvitějším v zemi.
pohled na staré město pohled na staré městoPorto
Město Porto rozkládající se v blízkosti ústí řeky Douro je druhým nejvýznamnějším průmyslovým centrem severu Portugalska - průmyslové centrum severu země, a proto je druhým nejvýznamějším městem země. Podle města se nazývá slavné portské víno a také vlastné celá zem.Římské dvojměsto Portu a Cale se spojilo a z těcho dvou názvů se vyvinul jeden - Portucale. Tento název používali Maurové, když mluvili o oblasti mezi řekami Miho a Douro.
V podstatě se dá říci, že od té doby, co Římané vybudovali pevnost v místě, kde jejich kupecká cesta přetínala řeku Douro, Porto žije obchodem. Město, kterému se v 11.století podařilo vyhnat Maury a jež podporovalo výnosné křižácké výpravy do Svaté země, využilo bohatství, které Portugalsku přinesly zámořské výpravy v 15. a 16. století. Obchod s kořením byl později nahrazen obchodem s vínem, z něhož město významně prosperovalo a získalo světový ohlas.
Výjimečné bylo Porto tím, rozhodující postavení tu měli vždy měšťané a obchodníci. Šlechta se zde až do 17. století nesměla usazovat a pobyt šlechticů ve městě byl omezen délkou 3 dnů, čímž lze zdůvodnit neexistenci rezidenčního zámku a malý počet paláců.
typické domy v Portu typické domy v PortuCentrem města je náměstí Svobody - Praca de Liberdade, ze kterého se můžete vydatna sever po rušné ulici Avenida dos Aliados. Na jejím konci se tyčí radnice se 70 m vysokou zvonicí. Na této široké třídě najdete banky, úřady a venkovní kavárny. Poblíž náměstí Svobody se nachází velice zajímavé portské železniční nádraží Sao Bento z roku 1916, které je technickou a uměleckou atrakcí města. Budova nádraží dostala podobu krásného paláce s prostornou vnitřní dvoranou, zdobenou tradičními azulejos.
Vydáte-li se z dolního okraje náměstí ulicí Rua Clérigos, dojdete k baroknímu kostelu Igreja dos Clérigos, jehož věž (Torre dos Clérigos) je nejvyšší stavbou ve městě a nejvyšší věží v celém Portugalsku. Je 76 m vysoká, má 6 pater a 240 schodů a byla postavena v letech 1754-63 pod vedením italského architekta Nicholase Nazoniho. Je vhodným orientačním bodem při procházce městem a je z ní nádherný panoramatický rozhled na starou i novější část Porta.
Od kostela Igreja dos Clérigos pokračujte jižně směrem k řece, kde se nachází městské čtvrtě Bolsa a Barredo. Zde najdete většinu historických památek Porta, například katedrálu, jednoduchou románskou stavbu z 12. století, jejíž interiér určitě stojí za zhlédnutí. Můžete si zde prohlédnout malby Niccola Nasoniho, pěkný je rovněž vysoký oltářní nástavec s pozlacenými dřevořezbami a stříbrný oltář. Za katedrálou stojí biskupský palác, který je dílem Niccola Nasoniho, hlavního představitele portugalské barokní architektury.
Pod katedrálou se rozkládá hustě obydlená čtvrť Barrero patřící k nejpůvabnějším částem města. Křivolaké uličky s malými obchůdky spojují zastrčená náměstíčka, z domů vlaje prádlo sušící se na dlouhých šňůrách a vy si náhle připadáte jako uprostřed historického filmu. Můžete si zde prohlédnout renesanční jezuitský kostel Igreja dos Grilos či navštívit muzeum Guerry Junqueira, které obsahuje soukromou sbírku slavného portugalského básníka.
V sousední čtvrti Bolsa stojí velice zajímavá budova burzy (Palácio da Bolsa) s krásným Maurským sálem, kde se od roku 1834 scházela místní smetánka obchodníků a bankéřů.
most  Ponte dom Luís I. most  Ponte dom Luís I.V sousedství burzy stojí kostel Igreja de Sao Francisco pocházející z počátku 15.století, který byl dříve součástí františkánského kláštera. Kostel se začal stavět ve 14. století, ale návštěvníky především uchvacuje jejich interiér z 18. století. Přes dvě stě kilogramů zlata pokrývá cherubíny, girlandy a skotačící zvířátka na hlavním oltáři, sloupech a pilířích. Prohlédnout si zde můžete také katakomby a poklady z kláštera zbořeného roku 1832.
Nejstarší městské čtvrti se rozkládají v blízkosti řeky, jejíž nábřeží je značně orientováno na turisty. Najdete zde množství restaurací a hospůdek, v nichž vám rádi připraví speciality z mořských živočichů. Můžete si odtud také prohlédnout monumentální most Ponte Dom Luís I., který byl postaven roku 1886 následovníky Gustava Eiffela. Jeho zvláštností jsou dvě vozovky nad sebou, které umožňují dostat se z jednoho břehu na druhý z horního i dolního města. Horní část mostu by v budoucnosti mělo využít metro, které se začíná ve městě budovat a s jeho dokončením se čeká na rok 2003.
Pokud přejdete most na druhou stranu, ocitnete se na předměstí Vila Nova de Gaia. Tato čtvrť je zajímavá především tím, že zde stojí většina sklepů a skladů s portským vínem.Několik desítek firem zde nabízí jejich prohlídku spojenou s ochutnávkou pravého portského a všech jeho druhů.
Porto se může pochlubit i starou univerzitou. K relaxaci můžete využít i několika parků. Nejblíže k centru se rozkládá park paláce Cristal, který byl vybudován koncem 19.století. Palác Cristal byl původní křišťálový palác, v kterém byla zahájena v roce 1865 výstava. Roku 1965 byl nahrazen modernějším pavilonem. V parku navštivte zahrady s exotickým rostlinstvem a mohutnými vzácnými dřevinami.
charakteristická krajina podél řeky Douro charakteristická krajina podél řeky DouroAmarante
Toto krásné město ležící nad řekou Tamega se řadí ke klenotům severního Portugalska. Můžete si zde prohlédnout zachovalé budovy, které pochází ze 16. až 18. století s pomalovanými dřevěnými balkóny. Mezi nejvýznamnější stavby patří most Sao Goncalo s plaketou, která připomíná vítězství nad napoleonskými vojsky v roce 1809, a klášter Sao Goncalo s kostelem z roku 1540. Svatý Gonzales je patronem města a k jeho hrobce v klášterní kapli se vždy v prvním červnovém víkendu koná známá pouť. Tato pouť, která má kořeny ještě v předkřesťanských dobách, souvisí s kultem plodnosti, a účastní se jí mnoho žen toužících po sňatku.
V budově kláštera sídlí radnice a městské muzeum (Museu Amadeo de Sousa-Cardoso), kde si můžete prohlédnout různé archeologické nálezy, obrazy a sochy.

Vila Real
Vila Real je největším městem a průmyslovým centrem provincie Trás-os-Montes. Leží na soutoku řek Cabril a Corgo. Není tu příliš historických památek, ale za návštěvu stojí třeba pozdně gotická katedrála, která pocházíz roku 1427. Původně sloužila jako kostel dominikánského kláštera. Ostatní budovy kláštera vyhořely v polovině 19. století. Pamětní deska na domě č.19 na jižním konci ulice Avenida Carvalho Araújo označuje místo narození známého mořeplavce Diogo Cae, který roku 1482 objevil ústí Konga. Za největší historickou památku v okolí města se považuje zámek Solar de Mateus, který leží asi 3 km jižně. Je to jedna z nejkrásnějším barokních staveb v Portugalsku s nádherným parkem.

Murca
Kousek od Vila Real se nachází roztomilá vesnička Murca. Je proslavená tím, že uprostřed vesnice stojíj prehistorický kámen na kterém je vytesané prase. Celkem bylo objeveno asi 200 obrazů vytesaných v kamenech a zobrazujících kance. Všechny byli velké kolem 1,5 metru. Nejvíce těchto obrazů bylo objeveno právě v této provincii - Trás-os-Montes. Jejích původ nikdo nezná. Někdo se domnívá, že byli důležitéj při keltských rituálech.

Mirandela
Z vesnice Murca je to už jen kousek do městečka Mirandela. Zajímavostí tu je kamenný most vedoucí přes řeku Tua, který pochází z 15. století. Budova radnice stojící ve starém městě pochází ze 17. století.

Vila Nova de Gaia
Vila Nova de Gaia slouží jako přístaviště s vínem. Od 18. století sem příjíždějí obchodníci tímto produktem. Je tu nespočetné množství vinných sklípků, ve kterých se připravuje lahodný mok.
Pro veřejnost je otevřeno také několik sklípků a mohou se zúčastnit ochutnávky vína. Ochutnávka je veřejnosti k dispozici pouze o víkendech.
Peso da Régua
Toto město, které vzniklo v 18. století spojením vesnic Peso a Régua, je důležitou dopravní křižovatkou regionu. Je důležitým střediskem v olbasti pěstování vinné révy pro portské víno. Vedle vinařských firem zde sídlí i Casa do Douro, ústav pro kontrolu kvality vinné révy, z které se portské vyrábí. Dříve bylo město významným přístavem, ze kterého se nehotové víno dopravovalo na tradičních dřevěných lodích „rabalos“ dolů po řece Douro do Vila Nova de Gaia. Později dopravu vína převzala železniční a silniční doprava.

Mesao Frio
Městečko Mesao Frio je také velmi důležitým střediskem vinařství. V minulosti tu bylo vystavěno mnoho panských sídel - solares, které se tu dochovaly dodnes.


Lamego
Toto město patří do provincie Beira Alta, ale více je spjato s provincií Douro.
Kouzelné Lamego ležící ve významné vinařské oblasti samozřejmě také proslulo vínem, například známým Raposeirou, což je přední portugalské šumivé víno. Dále se tato oblast proslavila díky ovoci a výběrové šunce.
V současné době je Lamego především poutním místem. Nachází se tu unikátní, barokní, poutní kostel Nossa Senhora dos Remédios, tyčící se ve výšce 600 metrů. Ke kostelu vede schodiště, které má 686 schodů. Je ozdobeno sochami a kapličkami podobně jako známý poutní kostel Bom Jesus u Bragy. Každý rok se tu 8. září koná velká pouť, při které někteří účastníci stoupají po schodišti po kolenou. Ve městě si můžete udělat zastávku u původně románské katedrály, která byla přestavěna v 16.století. Navštívit můžete dále místní muzeum (Museu de Lamego) se sbírkami vlámských tapisérií, sarkofágů, nábytku a soch s náboženskou tématikou.
Asi 4 km od města se nachází v údolí kostel Capelo de Sao Pedro de Balsemao. Prý je nejstarším kostelem v Portugalsku. Dochovala se tu svatyně ze 7. století.
Asi 16 km na jih od Lamega stojí za návštěvu klášter Sao Joao de Tarouca ze 12. století. Kněžiště je vyzdobeno obrazy na azulejos, které znázorňují založení kláštera. V sakristii je 4 709 dlaždiček a prý ani jedna z nich nemá stejný vzor.
Ponte de Ucanha
Vesnička Ucnha není ničím zvláštní, kousek od ní se nachází obrovský most ze 12. století. 3 km dále v údolí řeky Barosa naleznete další ruiny cisterciánského kláštera postaveného ropku 1168. Kostel byl rozšířený v 18. století a dominuje malé vesničce jež leží u jeho úpatí.


Braganca
V severovýchodní části provincie Trás-os-Montes se nachází historické centrum kraje, město Braganca, z něhož pochází královská dynastie, jež Portugalsku vládla v letech 1640 – 1910. Dominantou města je hrad či citadela, kterou roku 1187 nechal postavit král Sancho I. Pás hradeb, který ve středověku chránil celé město, spolu s věží Torre de Menagem tvoří mohutný obranný komplex, který byl v době své výstavby považován za nedobytný. Ve věži je v současné době umístěno Vojenské muzeum (Museu Militar), které shrnuje vojenské dějiny země od dávných dob až do poloviny 20. století. V blízkosti věže si můžete prohlédnout pozoruhodný šestimetrový pranýř, postavený na zádech žulového kance, vytesaného již v prehistorických dobách.
Z uměleckého hlediska je nejvýznamnější městskou stavbou Obecní dům (Domus Municipalis), jenž stojí rovněž na pevnostním kopci. Tato pětiúhelníková stavba, která pochází ze 13. století, je jednou z nejkrásnějších románských staveb v Portugalsku. Scházeli se zde „dobří muži“ k diskusím. Pod ním byla nádrž na vodu.
Vedle Obecního domu stojí pěkný kostel Igreja se Santa Maria se zajímavým malovaným stropem. Před hradbami se tyčí socha s nápisem Dom Fernando, což byl druhý vévoda z Bragancy a guvernér Ceuty.
Ve starém městě si můžete prohlédnout Museu Regional Abade de Bacal, které sídlí v bývalém biskupském paláci a vystavuje rozsáhlé sbírky církevních předmtů, místních archeologických nálezů a lidových krojů.
Za zhlédnutí stojí rovněž kostel Igreja de Sao Bento s krásným bohatě malovaným stropem a Igreja de Sao Vincente, jehož chór pokrývají zlacené ornamenty.
Vila Nova da Barquinha Vila Nova da Barquinha
Vila do Conde
Kdysi dávno proslavený přístav, v současnosti turistický resort a centrm rukodělné výroby. Městu dominuje pevnost Mosteiro de Santa Clara, který postavil v roce 1318 Dom Afonso Sanches, v 18. století byl oprave a zvětšen. Kdysi tu žilo dokonce až 100 jeptišek, pro roce 1834 jich tu mohloj zůstat jenom pár. Poslední jeptiška zemřela v roce 1893. Od roku 1902 do roku 1944 sloužila budova jako vězení. Potom jako místo, na kterém se scházeli mladí lidé z okolí. Kostel na vnější straně komplexu nese známky gotického stylu. Uvnitř kostela jsou překrásně zdobené hrobky Dom Afonso Sanchese, manželky Dony Teresy Martins a jejich dětí.
Impresivní kostel datovaný na 16. století zdobí nádherně zdobene dveře zobrazující španělský styl. zvon pochází ze 17. století.
Ve Vila do Conde byla roku 1918 otevřena škola, kde se děti mohou naučit umění ručné utkané krajky. Děti sem přicházeli ve čtyřech až pěti letech, aby se tu stali skutečnými experty a odborníky. Místní expertkou na tkaní krajek je Maria Beatrix Estrela, která se začala tkaní učit už ve svých třech letech od své matky. Je tu výstava krajek. Je tu také vystavena krajka, na jejíž utkání bylo nutné použít 1400 cívek s vlákny a tkaní trvalo přes dva roky. Pokud chcete podniknout exkurzi do této školy, musíte kontaktovat místní turistické informace.

Vila Nova de Foz Coa

Kolem roku 1990 se proslavilo toto již dávno zmizelé město v údolí Vale do Coa obrovskými nálezy palaeolithických skal a toto území bylo zapsáno na seznam UNESCO jako World Heritage Site. Oblast nám může trochu připomínat Španělsko, svahy kopců jsou porostlé mandlovníky.
Celá oblast je důležitou zónou vědců. Můžete navštívit tři místa – Canada do Inferno od Vila Nova de Foz Coa, Ribeira de Piscos od Muxagtata na západní straně )údolí a Penascosa z východních strany od Castelo Melhor. Je tu také soukromé naleziště v Wuinta da Ervamoira s vinicemi, ochutnávkou vína, muzeem zobrazujícím románských života a se starověkými předměty.
Asi 12 km na západ od Vila Nova de Foz Coa se nachází v Freixo de Numao další archeologické naleziště A Circuito Arquelógico. Byli zde objeveny usedlosti z doby bronzové a měděné – Castelo Velho. V Casa Grande můžete navštívit malé archeologické muzeum.

Reserva Natural das Dunas de Sao Jacinto
Mezi mořem a pobřežní cestou se rozkládá přírodní rezervace protkaná spoustou stezek pro pěší. V roce 1995 byla těžce poškozena velkým požárem a dodnes jsou viditelné velké škody. Můžete se zúčastnit 2 ˝ hodinové pěší túry s průvodcem, pří které budete pozorovat ptáky a ostatní živočichy. Setkání je každý den kromě soboty u vchodu.


Parque Natural Do Douro Internacional
V roce 1996 založila španělská vláda spolu s portugalskou novou oblast pro pěstování rostlin, jež má sloužit jako mezinárodní park na hranicích mezi těmito dvěma zeměmi. Myšlenka celého projektu je ochrana fauny a flóry a také archeologických nalezišť. Pravděpodobně je to nelepší místo pro pozorování ptáků. Mimo jiné tu můžete zahlédnout supa, luňáka a několik druhů orlů, sovu, černého čápa, kukačku a rorýse. Park zabírá území o rozloze 85 000 ha a tak druhým největším národním parkem v zemi, hned po The Parque Natural da Serra da Estrela.

Freixo De Espada Á Cinta
Pouhé 3 km od Rio Douro, kde jsou portugalsko-španělské hranice kdysi dávno ve 12. století stála svatyně pro uprchlíky a vězně, kterým bylo dovoleno se tu usadit a pozorně střežit tuto hranici. O stoletíj později Dom Dinis udělil místu bizardní název freixo de Espada Á Cinta. Místní lidé se chodí pomodlit do kostela ze 16. století Igreja Matriz, ve kterém se nachází oltář ze 16 panelů. Za kostelem vybudoval Dom Dinis věž Cockerel. Na uliic Largo do Queteiro 6 naleznete dům, kde se vyrábí hedvábí.

Caramulo
Toto lázeňské městečko leží přímo pod pohořím Serra do Caramulo. Zaímavostí je muzeum, ve kterém je sbírka obrazů, socha a tapiserií. Zvláštnosti je expozice automobilů v období od roku 1899 až do současnosti.Guarda
Město Guarda je považováno za nejvýše položené portugalské město - leží v nadmořské výšce 1040 m. Je ideálním startovním místem pro výlety do okolí a do nedalekého pohoří Serra da Estrela.
Za prohlídku stojí náměstí Praca Camoes a místní katedrála, ze které se naskýtá překrásný výhled na celé město a také na pohoří Serra da Estrela.

Chaves
Městečko leží v údolí řeky tamego kousek od hranic se Španělskem. Název Chaves znamená v překladu "klíče". Tyčí se tu tři pevnosti, v jedné je v současnosti umístěné vojenské muzeum. Tryskají tu termální prameny, jež se využívají pro pacienty s onemocněním revmatismem a dnou. Za prohlídku stojí náměsti Largo de Camoes a kostel Misericórdia, který zdobí překrásné azulejos. Navštívit můžete místní regionální muzeum. Asi 3 km od města ve vesničce Outeiro Machado stojí žulový balvan, ve kterém jsou vytesány zajímavé symboly.


Důležité adresy

Parque Natural do Douro Internacional (Nespecifikováno)
Adresa: c/o apartado 34 , 6440 figueira de Castelo Rodrigo Kontakt: Tel.: 0936-47 0188
Přechodná adresa.

Turistické informace (Nespecifikováno)
Adresa: Tua 25 de Abril 103 , Vila do Conde Kontakt: Tel.: 64 2700 Fax: 64 1876
Otevřeno: červen - září: denně 9.00 - 12.30, 14.00-17.30. Mimo tyto měsíce pouze o víkendech.


Zajímavé odkazy

Odkaz na portugalská vína
Odkaz na rezervace Montesinho
Odkaz na web o Portu

Průvodci a mapy


Madeira...
Madeira - Multimediální DVD
99 Kč
Lisabon...
Lisabon
143 Kč
Lisabon...
Lisabon
149 Kč
Portugalsko...
Portugalsko II. - DVD
79 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz