Dovolená Filipíny


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Filipíny - navigace  
zájezdy Filipíny Hotely a ubytování Filipíny
Last minute Filipíny Informace Filipíny
Víza Filipíny Fotogalerie Filipíny
Mapy a průvodce Filipíny Recenze hotelů Filipíny
Diskuze Filipíny Okružní plavby FilipínyFilipíny

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádání-->Umění
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tanec
Tanec je zde velice oblíbený a nenajdete tu nikoho, kdo by ho neměl rád. Lidé z horských oblastí jako jsou například Kordillery začínají tradiční tanec napodobováním letu ptáka. Podél pobřeží lidé používají v tanci určité pohyby, které znázorňují moře. Pozdější vliv Číny, Indonésie, Španělska a Ameriky zanechal v tanci určité rysy své kultury-např. tanec bojovníka.
Národní folklórní tanec se nazývá „tinikling“. Tancují ho dva chlapci a dvě děvčata a skáčí přes bambusové hole, které jsou zavěšené nad zemí. Při tanci se všichni drží nebo tleskají do rytmu hudby. Někteří lidé říkají, že tento tanec byl inspirován poletováním ptáků mezi stébly trávy. Ostatní tvrdí, že v období nadvlády Španělska to byl trest pro otroky, aby byli poslušní.

Jeden z nejznámějších tanečních seskupení se jmenuje Bayanihan Dance Company, který byl poprvé představen světu v roce 1958 v Bruselu.

V baletu můžete vidět směs moderního tance s nádechem starobylých tanečních motivů. A nemyslete si, že na Filipínách nevyrostla baletka hodna světového uznání. Na Filipínách se narodila prvotřídní baletka Maniya Barredo, které vystupuje v baletu v Atlantě. Další známá baletka je Lisa Macuja, která tančila v Rusku v Kirov Ballet.Hudba
„Kundiman“ je truchlivý způsob vyjadřování, kombinace mluvení a hudby. Je to jeden z nejoblíbenějších způsobů vyjadřování filipínských expresionistů. Filipíňané mají rádi i Julia Iglesiase mladšího a nejen proto, že jeho matka je Filipíňanka.Literatura
K nejznámějším spisovatelům patří novelista a esejista José Rizal, básník Francisco Balagtas, mistr krátkých povídek José Garcia Villa a aurot her Nick Joaquin. Filipínskému novináři a spisovateli Carlosu P. Romulovi byla udělena Pulitzerova cena za novinářství .


Malířství
Nejstarší dochovaná památka z oblasti malířství pochází z 16. století, kdy umělci malovali hlavně křesťanská témata. Ukřižování Ježíše Krista, světská témata a portréty se objevili až v 18. století. Jeden z nejznámějších filipínských malířů byl Damian Domingo, který žil v 19. století. Ten jako první na Filipínách použil úzký štětec se sobolích štětin a dal počátek filipínskému malířství. Další významní malíři jsou Juan Luna, Felix Resurreccion Hidalgo. Lunovo nejznámější dílo je Spolarium, za které v roce 1884 obdržel první místo v soutěži v Evropě. Hidalgo namaloval Antigonu. Která je považována za mistrovské dílo. Pováleční malíři jsou Vincente Manansala, Victor Edades a Arthur Rogerio Luz. Zakladatel abstraktního expresionismu je José Joya, který zemřel v roce 1995. Byl označen jedním z nejlepších moderních umělců.
Malíř David Cortez Medalla je jedním z výborných filipínských malířů, který žije v zahraničí. Madalla žije ve Velké Británii.
Fernando Amorsolo byl vyhlášen prvním národním umělcem. V roce 1972 mu bylo uděleno ocenění.
Sochařství
Mezi nekřesťanskými kmeny, Muslimy a Ifugay bylo a je sochařství velmi oblíbeno a jeho tradice sahá dalekou do minulosti. Lidé většinou vyřezávali ze dřeva nebo pracovali s kovem. Náměty brali z všedního života a náboženství.
Součastná filipínská keramika má své kořeny hluboko v minulosti. Moderní sochařství představuje dílo sochaře Guillerma Tolentina, jež je mistr neoklasicismu. Jeho nejznámější dílo je památník Bonifacio. Jež je vzpomínkou na revolucionistu a národního hrdinu Andrese Bonifacia.
Dalším známým sochařem je Napoleon Abueva, Tolentinův chráněnec, je znám především pro jeho zvláštní smysl pro umění. Několik jeho prací je v ASEAN. Což je asociace umělců jihovýchodní Asie.


Kino
Státy jihovýchodní Asie mají celkem pestrou filmovou tvorbu. Kinematografie na Filipínách začala již na počátku 20. století. Ale Marcosův režim nedovolil většinu nových filmů, a tak se v kinech začaly promítat všechny filmy až po roce 1970. Nejlépe ocenění film postkoloniálních státu, se stal filipínský film The Perfumed Nightmare (Navoněná noční můra), jež vypráví o filipínském chlapci, který byl Američany vzat do Paříže.


Divadlo
Filipíny daly světu producenta Lea Salonga, který se představil na Brodwayi hrami Miss Saigon a Les Miserables. V Londýně se proslavil hrou Hey Mr Producent! Salonga se také podílel na hudební tvorbě v Disneyho filmech. Dalšími známými osobnostmi divadelní scény byli Behn Cervantes a později Rolando Tinio. Oba byli řediteli Treatro Pilipino company. Známý je také divadelní spolek Gantim-Manila, který vznikl v roce 1977 a předvádí svůj bohatý repertoár na scéně Manilského divadla.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz