Dovolená Filipíny


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Filipíny - navigace  
zájezdy Filipíny Hotely a ubytování Filipíny
Luxusní zájezdy Filipíny Informace Filipíny
Last minute Filipíny Fotogalerie Filipíny
Víza Filipíny Recenze hotelů Filipíny
Mapy a průvodce Filipíny Diskuze Filipíny
Okružní plavby Filipíny  Filipíny

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

ManilaOkolí ManilyNorth LuzonSouth East LuzonMindoroVisayas-->MindanaoPalawanCebu
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tento rozlehlý ostrov se skládá přibližně z 20 provincií a jeho rozloha je 95000 km2. Povrch je různorodý. Najdete tu pobřeží, nížiny, močály, úrodné sopečné plošiny a říční údolí. Od severu k jihu se táhne pohoří, v němž se nachází nejvyšší hora Apo – 2954 m.
Na ostrově se nacházejí dvě veliké řeky. Na východě teče řeka Agusan, která zásobuje vodou nížiny, močály a samozřejmě poskytuje svlažení i divoké zvěři. Druhá řeka, pojmenovaná Rio Grande de Mindanao, také známá jako Pulangi, teče ze severu do města Cotabao City. Toto město se stalo v roce 1475 bodem, kde přistál Mohammed Shariff Kabungsuan.
Tento muž přinesl na ostrov islám. Křesťanství je doposud hlavním náboženstvím na Mindanau, ale hodně obyvatel vyznává islám. Muslimové se vyskytují hlavně ve městě Marawi, kolem jezera Lanao, ve městě Catabato a Zamboanga a v souostroví Sulu. Na Mindanau stále zůstává mnoho domorodého obyvatelstva. V okolí jezera Sebu žije národ Tiboli. Ekonomika ostrova závisí na zemědělství. Pěstují se zde ananasy, banány, kukuřice, kokosy a citrusové plody. Také se tu chová dobytek. K velikému nebezpečí na Mindanou patří zajisté napjatá situace mezi křesťany a muslimy. Je tu několik radikálních skupin.

Suriagaoa a menší okolní ostrovy
Město Suriagaoa je hlavním městem provincie Surigao del Norte. Je přeplněné a rušné, plné prachu a nemá co nabídnout turistům. 7 km od města se nacházejí jeskyně Silop. Mají 12 různých vchodů, které vyúsťují všechny v jedné veliké jeskynní místnosti. V blízkosti města leží dvě vesnice, Day-asin a Mati, kde lidé dodržují zvyky a tradice svých předků. V okolí města se rozkládají vcelku dobré pláže.

Filipíny - Camiguin ostrov CamiguinMenší okolní ostrovy
V pobřežních vodách se nachází skupiny ostrovů, na které si můžete udělat jednodenní výlet z města Surigao. Na některých ostrovech je provizorní ubytování, ve kterém můžete klidně strávit noc v případu nouze. Nejnavštěvovanější je ostrov Hidkop, na němž se nalézají zajímavé jeskyně Buenavista. K dalším oblíbeným ostrovům patří ostrovy Nonoc, Sibale, Raza a Bayanagan.

Ostrov Siargao
Relaxační ostrov je „rájem“ na zemi. Ostrov má spoustu přírodních zajímavostí a atrakcí - se svými překrásnými plážemi a skalnatým bazénky, mangrovníkovými háji, vodopády, pralesem. Ti kdo hledají klid i ti, kteří hledají aktivní dovolenou si tu přijdou na své.

Butuan a okolí
Jestliže se více zajímáte o historii, měli byste zůstat ve městě Butuan a jeho okolí i několik dní. Butuan je a byl významným přístavem již od 4. století našeho letopočtu. V roce 1976 tu byla objevena nejstarší loď z celých Filipín. Pomocí uhlíkové metody bylo její stáří určeno a vědci se shodli na tom, že loď pochází z období kolem roku 320 našeho letopočtu. Nálezem lodi vše neskončilo.
Byly objeveny také dřevěné rakve kmene, který se vyznačoval deformací lebky. Tyto objevy způsobily to, že se z Butuanu stalo archeologické a etnografické centrum. Některé zdejší nálezy můžete spatřit v muzeu, které leží asi 1 km od centra. Ve městě je také místo, kde najdete trosky několika lodí a také staré pohřebiště. Toto místo leží směrem k letišti. Je tu také diecézní muzeum, které připomíná misionářskou práci v tomto regionu.
Ve vnitrozemí a na jih od Butuanu teče řeka Agusan, u níž se vyskytují močály. Vesnice v této oblasti stojí na bambusových tyčích. Doprava a doprovod se tu shání celkem obtížně, a proto se raději ptejte i místních. Zajímavé je černošské předměstí Balingoan.Cagayan a okolí
Město Cagayan je veliké město s dobrými silnicemi i ostatním silničním spojením do dalších měst, např. do Butuanu. Stojí tu i dvě veliká obchodní centra, a to Limketkai a Gaisano. Úplný název města je Cagayan de Oro. Část názvu, slovo Oro, je španělského původu a je z období, kdy tu Španělé objevili v místní řece zlato. V dnešní době město vydělává hlavně z pěstování ovoce, a to především ananasu. Za městem jsou rozlehlé ananasové plantáže. Také se zde nachází Xaverova univerzita a hned vedle ní je národní muzeum.
Okolí:
Ve vzdálenosti 20 km od města se nachází ekologická vesnice Malagsag, která ukazuje ekologický způsob života a také to, jak žilo a vypadalo domorodé obyvatelstvo. Nachází se tam malá botanická zahrada, v níž můžete spatřit krásné motýly, ptáky a vysokou zvěř. Dále se zde nachází park a malé vesnice, připomínající život domorodců. Když se vám tu zalíbí, můžete tu přespat v chatkách nebo i kempovat. V dalším městě, nazvaném Bugo, které leží 15km od Cagayanu, se nachází továrna na zpracování ananasů. Všechny ananasové plantáže zaujímají dohromady rozlohu o velikosti 95km2 a jsou skoro všude, kam lidské oko dohlédne. K přírodním zajímavostem patří jeskyně Makahambus, které leží 14 km od Cagayanu.

OSTROV CAMIGUIN
Ostrov hruškovitého tvaru a sopečného původu, leží severozápadně od Mindanaa. Povrch ostrovu je rozmanitý. Jsou tu doposud činné sopky, lesy, teplé a studené prameny, čisté vodopády a bílý písek na plážích. Potápění je nejlepší u města Agoho, kde si můžete výstroj vypůjčit. Festival, který se tu každoročně odehrává, se nazývá festival Lanzones a koná se třetí týden v říjnu. Každý se může připojit a pochutnat si na ovocných specialitách. Na ostrovu žije okolo 70000 obyvatel a většina z nich jsou rybáři.

Na ostrově nacházejí tyto přírodní zajímavosti:

Mambajao
Mambajao je hlavní město ostrovu Camiguinu. V jeho okolí se nachází:
-sopka Hibok-Hibok, která naposledy vybuchla v roce 1951
-vodopády Katibawasan, jež jsou dlouhé 70m a končí jezerem, ve kterém se můžete i vykoupat.
-teplé prameny Ardent, jejichž teplota dosahuje 40oC

Iligan
Toto město je poměrně průmyslové. Jakmile do něj vejdete uvidíte spoustu továren. Jednou ze zajímavostí je i hydroelektrárna, která dodává městu největší množství energie. Na konci září se zde koná oslava Ang Sinulog, která oslavuje patrona města San Miguela. Ulice jsou vyzdobeny a pořádá se zde i průvod. Oslava trvá několik dní, ale nejdůležitější den je 29. září, kdy se děvčata oblečou do tradičních kostýmů chodí od domu k domu a zpívají tradiční písně.
V okolí města jsou dva vodopády-Maria Cristina a Tinago. Také se zde nacházejí termální prameny Timoga.

Marawi a jezero Lanao
Město Marawi je centrem muslimské kultury na Filipínách a také proto zde musí být návštěvníci velice opatrní. Ženy by se zde měli pohybovat více zahaleny. Město leží u jezera Lanao. Ve městě můžete navštívit muzeum Aga Khan, univerzitu, trh a další. Na druhé straně jezera je černošská čtvrť Dayawan, kde je k vidění spousta dřevěných domů. Také se zde konají různé muslimské slavnosti, na kterých jsou všichni účastníci oblečeni v tradičních kostýmech.

Baliangao Wetland Park
Procházka po tomto parku není časově a fyzicky náročná. Můžete se zde projít kolem mandlových plantáží, prozkoumat ústí řeky, potápět se, odpočinout si na bílé písčité pláži nebo si pronajmout loď a projet se. Také se zde nalézá vesnička, kde jsou staré chatrče postavené z bambusů. Není tu žádný přípoj k odběru elektrické energie, a proto mají chatrče solární panely. Můžete si tu pronajmout chatku a přespat v ní.

Dipolog
Dipolog je hlavní město provincie Zamboanga del Norte. V Dipologu se můžete nechat unášet nádherou korálových útesů, zatímco se budete potápět v neuvěřitelně průzračných vodách. Můžete také podniknout pěší túru na vrchol hory Linabo, která se nachází ve stejnojmenném parku. 4kilometry od města se rozprostírá pláž Sicayab, na které je šedý písek. Opodál se nachází park Pamansalan Oisca a vodopády. V úpatí hor se nacházejí vesničky, kde si můžete pronajmout chatku a odpočinout si.

Dapitan
Dapitan je historické starobylé španělské město, v němž je většina zajímavých míst spojena s filipínským národním hrdinou Jose Rizalem. Ten tu žil od roku 1892 do roku 1896. Během svého pobytu navrhl městskou vodárnu a nakreslil několik map okolí. Ve městě je samozřejmě i jeho muzeum. Najdete tu kopii jeho lodi a domu a jeho další předměty.

Davao a okolí
Davao leží na úpatí hory Apo, kam si můžete udělat procházku. Ve městě je veliké množství křesťanů, ale bydlí tu i muslimové, Číňané a lidé z domorodých kmenů. Každoročně se druhý týden v srpnu pořádájí slavnosti Kadayawan sa Dabaw. Lidé se naparádí do kostýmů a vyrazí na karneval do ulic. Během druhé světové války bylo město okupováno Japonci. V okolí města se pěstuje převážně ovoce jako ananasy, banány a citrusové plody. Na tomto území žije chráněný živočich - filipínský orel, a proto tu je i záchranná veterinární stanice pro orly.Z Davaa se můžete vypravit na ostrovy Samal nebo Talikud a vychutnat si krásu z potápění v čisté vodě a shlédnout nádherné korálové útesy.
Ve městě je i několik větších obchodních domů.

Okolí:
Svatyně Long Hua
-Tato budhistická svatyně se nachází 3 kilometry od města Davao. Je postavěná ze dřeva a vnitřní výzdoba je také dřevěná. Můžete tu vidět nádherné vyřezávané podlahy, stěny a dveře.

Taoistická svatyně
Tato svatyně se nachází přímo ve městě. Je umístěna v malé obyčejné a nijak zvlášť významné ulici. Poznáte ji podle nádherné červené pagody.

Zahrada Puentaspina
-v této zahradě se pěstuje mnoho druhů orchidejí.

Museum Dabaw
Zde najdete mnoho věcí, patřící různým kmenům, jež žili na tomto území.

Ostrov Samal
Na tomto ostrově se většina obyvatelů zabývá sběrem perel nebo rybaření. Naleznete tu i farmu na perly. Na ostrově se také můžete projít po nádherně bílých pláží, posedět v místních restauracích a nebo se potápět v průzračně čisté vodě.

Ostrov Talikud
Tento ostrov je vlastně malým ostrůvkem jihozápadně od Samalu. Zde se můžete potápět a pozorovat nádherné korálové útesy, kterých je tu opravdu mnoho.

Veterinární stanice pro orly
Veterinární stanici pro orly najdete u města Malagos, které leží 36 kilometrů od Davaa. Lidé se zde starají o poraněné orli a pak se je snaží vrátit do volné přírody. Někdy to však není možné a tak jich několik žije přímo na stanici. Také je zde pozorována migrace a chování těchto vzácných ptáků. Poblíž této stanice se ve městě Malagos nachází zahrada, v které se pěstují jenom orchideje. Také se zde můžete vykoupat v bazénu.

Provincie Davao del Norte
Davao del Norte je provincie, ležící mezi městem Davao a údolím Compostela. Na tomto území žije několik kmenů. Když se zastavíte v kolonii jménem Santos Tomas Penal, která se nachází 40 km severozápadně, můžete tu vidět život kmene a koupit si ručně vyrobené výrobky.

Údolí Compostela
Údolí leží severně od města Davao. Žijí zde lidé kmene Mansaka. Turisté sem jezdí navštívit studené prameny a národní park Mainit

General Santos
Původně se město jmenovalo Dadiangas, ale v roce 1965 bylo přejmenováno generálem Paulinem Santosem, který tu v roce 1939 bojoval na straně místních. Žije zde hodně muslimů a lidí kmene B´laan. Historii města můžete vidět ve dvou místních muzeích. A to v muzeu generála Santose a v druhém muzeu, kde je mnoho materiálu o muslimech a kmenech žijících na tomto území. Každoročně se zde od 22. až do 27. února pořádá festival Kalingan a od 1. do 5. září se koná festival Tuna. Většina obyvatel se věnuje rybářství. 8 km od města se nacházejí studené prameny Koronadal. Na plážích tu naleznete krásně bílý písek a také tu jsou dobré podmínky pro potápění jak s přístrojem tak i se šnorchlem. Můžete vyrazit i na projížďku lodí, například na ostrovy Sarangani, Balut nebo Ulanbani. Také můžete vylézt na horu Matutum.

Jezero Sebu
V okolí tohoto jezera žijí lidé kmene T´boli. Jezero se nachází v lese v nadmořské výšce 300m. Každoročně kmen pořádá festival Lem-Lunay, který se koná druhý týden v listopadu. Tento festival určitě stojí za shlédnutí, protože zde můžete vidět staré tradice kmene. Zajímavé jsou zajisté i vodopády Seven a Traakini.

Koronadal
Koronadal je hlavní město provincie Jižní Cotabato již od roku 1947. Ale mnoho lidí si ještě nezvyklo na nový název a nazývají ho starým názvem-Marbel. Ve městě jsou převážně katolíci a muslimové. Což je někdy životu nebezpečné. V roce 1996 někdo umístil bomby na příjezdovou cestu z Davaa. Ve městě právě probíhalo vládní zasedání.


Cotabato
Město leží u řeky Rio Grande de Mindanao. Islám je nejstarší náboženství v regionu. Byl sem zanesen v roce 1475. S křesťanstvím se obyvatelé setkali až v roce 1871, když sem přišli Jezuité. Konají se tu dva festivaly. Festival Arawng Kutabato a festival Shariff Kabungsuan. Město leží u kopce Colina, z kterého je krásný výhled na okolí. Jeskyně Katawato jsou zajímavé tím, že voda, která je v hlubokých podzemních jezech, je slaná. Budova radnice je vyzdobena muslimskými náměty.

Zamboanga
Toto město leží ve stejnojmenné provincii a je považováno za jedno z nejoblíbenějších turistických míst. Je známé nedotčenou tropickou krajinou a nádhernými květinami. Zamboangu založili Španělé a hradby pevnosti Pilar ze 17. století byly základem obrany španělských Filipínců a místních křesťanů před útoky muslimů. Ve městě najdete mnoho hotelů, autopůjčoven, vcelku dobře fungující veřejnou dopravu a malé loďky vintas, které poskytují poměrně zajímavý způsob dopravy do řady míst ve městě. Místní tržiště Flea nabízí vše, nač jen pomyslíte. Koupíte si tu muslimskou keramiku, oblečení, výrobky z mosazi atd.

Okolí:
2 km od přístavu Pilar stojí několik domků, které jsou postaveny na speciálních konstrukcích, takže visí na vodě. Za návštěvu stojí i Plaza Pershing a park Pasonanca. Nedaleký ostrov Santa Cruz má nádherné písčité pláže, které se zbarvují dorůžova, když je omývá moře plné korálů. Je ideálním místem pro koupání a potápění. Nachází se tu starý muslimský hřbitov. Provincie Zamboanga má řadu i jiných zajímavých měst, nacházejí se tu například obdivovaná města Dipolog a Dapitan..

Provincie Basilan
Ostrovní provincie Basilan je převážně hornatého povrchu a osady jsou spíše na pobřežních částí. Ostrov je domovem lidí kmene Yakan, kteří ve 14. století začali uznávat islám jako své náboženství. Stali se z nich zemědělci a začali pěstovat rýži, kukuřici a maniok. Tito lidé slaví v dubnu festival Lami-Lamihan, který je plný zábavy, barev, tanečníků a je tu také průvod koní.

Ostrovy Sulu
Na jihu se stovky ostrůvků ze souostroví Sulu táhnou přímo až k Indonésii. Ostrovy jsou rozděleny do dvou provincií. Na provincii Sulu s hlavním městem Jolo, jež se vyslovuje „ho-lo“, a na provincii Tawi-Tawi s hlavním městem Bongao. 94% obyvatelstva souostroví jsou muslimové. Islám se sem dostal ve 14. století. Někteří lidé, obyvatelé okolních ostrůvků, doposud žijí kočovným způsobem života a bydlí na lodích, ostatní se usadili v domcích. Nebezpečím pro turisty jsou extrémistické muslimské organizace. Také cestování pomalými loděmi je vcelku nebezpečné, kvůli doposud existujícím pirátům.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz