Dovolená Filipíny


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Filipíny - navigace  
zájezdy Filipíny Hotely a ubytování Filipíny
Luxusní zájezdy Filipíny Informace Filipíny
Last minute Filipíny Fotogalerie Filipíny
Víza Filipíny Recenze hotelů Filipíny
Mapy a průvodce Filipíny Diskuze Filipíny
Okružní plavby Filipíny  Filipíny

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

ManilaOkolí ManilyNorth LuzonSouth East LuzonMindoro-->VisayasMindanaoPalawanCebu
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Filipíny - Camotes Visayas jsou nejdůležitější filipínské ostrovy, které jsou umístěny mezi Luzonem, Palawanem a Mindanaem. Hlavní ostrovy jsou Cebu, Camotes, Bohol, Negros, Siguijor, Panay, Bocaray, Romblon, Masbate, Samar, Leyte a Biliran. Najdete tu samozřejmě i mnoho malých ostrůvků.


Ostrovy Camotes
Tyto ostrovy jsou nejvíce ze všech turisticky podceňované. Skupinu tvoří dva hlavní ostrovy Poro a Pacijan, které jsou mezi sebou propojeny mostem. Většina obyvatel se tu živí rybolovem.

ostrov Pacijan
Nejdůležitější městem na ostrově se stalo San Francisco, do kterého ústí most, jenž spojuje ostrovy. Hlavním zaměřením celého ostrova je pěstování mandlí. Každý návštěvník projde alespoň jednou úzkou bránou z mříží, na jejímž vrcholu je kříž. Malé útulné náměstí také stojí za zhlédnutí.

Ostrov Poro
Malé město na stejnojmenném ostrovu je pravým místem k potulování se po ulicích. Okolo celého města je tyrkysově modré moře, které přitahuje turisty. Ve městě se nachází kostel s farností Santo Nino Poro. Nejvyšší hora ostrova se nazývá Tree Peaks - 363m.

Jeskyně Tangub
Jeskyně leží 1,5km západně od města Poro. Když se chcete k jeskyním dostat půjčte si motocykl. Cestou můžete potkat velké množství opic a těm se s autem špatně vyhýbá.

Jeskyně Bukilat
Jeskyně leží 6km od města Tuledo. Do jeskyně vedou schody. Na dně jeskyně je nádherné jezírko a od něj se odráží světlo, které produkuje různé světelné efekty na okolních stěnách. Návštěva těchto jeskyní určitě stojí za to.

Vodopády Panganuron
Vodopády leží 1km východně od města Tudea.

Ostrov Bohol
Název ostrovu se vyslovuje „bo-hole“ a je to starý ostrov, který má jenom jednu zajímavost. A to přírodní útvary nazývané Čokoládové kopce. Některé ze španělských kostelů jsou vybudovány z korálového kamene. Na ostrově Bohol byla uzavřena v roce 1565 první mezinárodní přátelská dohoda mezi místním náčelníkem Sikatunou a španělským dobyvatelem Lopezem de Legaspi. Nařízli si ruce a směsí krve si připili. Na památku této události tu stojí jejich sousoší.

Tagbilaran
Přístav s názvem vyslovovaný „tag-bill-are-an“ je čas od času zahalený do mlhy výfukových plynů. Ve městě je katedrála z roku 1767. Je zasvěcená svatému Josefovi, který pracoval při její rekonstrukci po velikém požáru z roku 1798 a v roce 1855 byla zvětšená a opravená. Ve městě se každoročně v měsíci květnu pořádá festival Bohol.

Okolí Tagbilaranu
Antequera
Město Antequera leží 20km od města Tagbilaran a jeho název se vyslovuje „ahn-tee-care-a“. Ve městě se v říjnu každoročně pořádají slavnosti. Ze všech okolních vesnic se tu sejdou košíkáři a uspořádají trh. U města jsou vodopády Inambacan a Mag-aso.

Corella
Correla leží 10km od města Tagbilaran je to „město džungle“, jehož název se vyslovuje „cor-ell-i-a“.Nalézají se tu veliké zahrady a uprostřed města je náměstí. Pro turisty tu není moc věcí k vidění, ale každoročně se tu pořádá čtvrtou dubnovou neděli oslava města.

Blízko vesnice Sikatuna, nedaleko Correla se nachází návštěvní centrum Tarsier. Tarsier(Tarsius syrichta) je nejmenším primátem na světě. V tomto centru lidé zkoumají život a chování této malé opičky a také se snaží o to, aby těchto druhů neubývalo.


podmořský živočich Baclayon
Přibližně 6 km od Tagbilaranu se nachází město Baclayon, které bylo založeno španělskými jezuity v roce 1595. Kostel Baclayon je označován jako nejstarší kostel a byl postaven roku 1596 z korálového kamene. Festival města se pořádá v říjnu.

Alburquerque
Malé pobřežní městečko ležící 12 km od Tagbilaranu. Je známé díky nádhernému kostelu a zvonici, obojí pochází z roku 1886. Na kraji města se nachází také několik vodopádů. Slavnosti města jsou v květnu.

Loboc
Řeka stejného jména protéká tímto městem za silného burácení vody. Populární jsou její vodopády Tontonan a nejstarší hydroelektrárna na Filipínách. Ve městě stojí kostel San Pedro, který pochází z 18. století. Od května do června se tu slaví festival Balibong Kingking.

Bilar
40km východně od Tagbilaranu se nachází toto město populární pro jeho veřejné přírodní bazény, které jsou známé pod jménem vřídla Lagarita, což jsou v podstatě díry naplněné vodou. Každoroční festival se pořádá v květnu. Blízko města se rozkládá národní park Rahaj Sikutana, který je známý především dobrými podmínkami pro horolezectví.

Jagna
Název města se vyslovuje „hahg-na“ a je to největší rybářská vesnice na boholském jižním pobřeží. Leží 63km od Tagbilaranu. Kousek od města se nachází vesnice Valencia, u které jsou prameny Badian. Druhý týden v lednu se každoročně pořádá oslava města.


Malapscua
Puerto Galera Ostrov Panglao
Dva mosty spojují Bohol a Panglao. Ostrov je vyhlášený svými plážemi. Oslavy ostrova se pořádají ve městě Panglao a konají se k srpnu. Je tu pláž Alona, u které se potápí spousta potápěčů. Prohlédnout si tu můžete jeskyni Hinagdanan, kterou tvoří kársné stalgamity a stalagnity.

Ostrov Balicasag
Ostrov leží 6km jihozápadně od Panglaa a je to nádherné místo pro potápění. U jednoho útesu se můžete potopit do hloubky až 50m. Vyskytují se tu barakudy a občasně i bílý žralok.

Tubigon
Polorozpadlé rybářské město, jehož název se vyslovuje „to-bee-gon“, se nachází uprostřed boholského severozápadního pobřeží. Žije zde okolo 36000 obyvatel a každodenně je zde odbavována spousta turistů mířících na Čokoládové vrchy. Rybaření a farmaření je hlavní obživou místních lidí. Uprostřed měsíce května město oslavuje své založení.

Ostrov Calape a Panganan
Na ostrově Calape, jehož název se vyslovuje „cal-ah-pay“, se nachází stejnojmenné malé pobřežní rybářské město, které leží 40km od Tagbilaranu. Ve městě naleznete několik koloniálních staveb. Například farnost St.Vincent Ferrer, jež byla založená okolo roku 1800 a pyšní se dvěma kostelními věžemi. Oslavy města se pořádají 10. května.

Čokoládové vrchy
Čokoládové vrchy patří k nejpodivnějším geologickým tvarům na zemi. Na to, jak těchto více než 1000 kop s výškou kolem 100m vlastně vzniklo, existuje několik teorií. Podle staré legendy jde o ztuhlé slzy obra, kterého opustila jeho milá. Podle vědců tu dříve bylo dno oceánu, kde byla častá sopečná činnost. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince do května.

Ostrov Negros
Ostrov Negros leží mezi ostrovy Panay a Cebu. Povrch ostrova je převážně hornatý, je tu sopka Mt.Kanlaon, která je ještě činná. Žije zde mnoho etnických skupin, rozmístněných i po okolních ostrovech. Kmen Bukidnon žije na jihovýchodě v blízkosti jezer Twin. Kmeny Karolanos a Ata žijí u města Masbate. Od roku 1980 je ostrov rozdělen na dvě provincie. První Negros Occidental je na západě a jejím hlavním městem je Bacodol. Druhá provincie Negros Orientál je na východě a jejím hlavním městem je Dumaguete. V obou hlavních městech i v ostatních jsou poměrně dobře zachovalé historické památky.


Bacolod
Město obydlené mezi prvními. Jeho název se vyslovuje „bak-oll-od“ a žije v něm okolo 30000 obyvatel. Hlavním městem provincie Negros Occidental se stalo v roce 1849. Najdete tu muzeum, ve kterém se nachází kostra dinosaura, různé obchody a obchodní centra, restaurace, hotely atd. V měsíci říjnu, přesněji 19. října, se tu koná festival MassKara, na kterém musí mít každý účastník masku. V květnu pořádají festival Panaad.

La Carlota
La Carlota patří mezi šest nejdůležitějších měst. Je asi 45km od Bacolodu a žije zde okolo 57000obyvatel. Město je oblíbeno pro své oslavy. První oslavy se konají druhou neděli v lednu a nazývají se Kabankalan Sinulog. Festival Pasalamat, který se tu koná 1. května, je díkuvzdávající oslava za úrodu a počasí. V centru města se nachází kostel Panny Marie, který je dobrým příkladem románské architektury.

b>Příroní park „Mt. Kanloan Nature park a Mambucal“
Přírodní park s hustým lesem a sopkami má rozlohu 25000 hektarů a nejvíce ho navštěvují především horolezci a pozorovatelé ptactva a zvířectva. Raritou v přírodě je holub s červeným zbarvením na hlavě a skvrnitý jelen. Flóra je tu zastoupena mnoha druhy divokých orchidejí. Nejlepší vstup do parku je z města Mambucal, z kterého vede vlakové spojení až k parku.

Silay a okolí
Město Silay leží přibližně 20km jižně od Bacolodu a většina lidí ho nenazve jinak než „živé muzeum“. Ve městě je totiž 31 starobylých domů z období 1880-1930. Dva z nich jsou i přístupné veřejnosti. Zdejší obyvatelé poznali sladkou příchuť cukru, až když jeden francouzský občan začal pěstovat cukrovou třtinu. To bylo v roce 1850. Tento obchod se pro něj stal velmi výdělečným a brzy se z jeho malé firmy stala mezinárodní firma, která dodávala cukr po celých Filipínách. Zlatá horečka tu propukla kolem roku 1900. V roce 1942 japonské jednotky okupovaly Nagros a také město Silay. Jednou příhodou ve válce byla ta, když spolek katolických žen natřel načerno celý kostel San Diego, a tím ho ženy zachránily před bombardováním. Město má festival, který trvá dva týdny a oslavuje vznik města, což se stalo 12. června 1957. Druhý festival se koná 5. listopadu a ten vzdává hold San Diegu a zahrnuje i slavnostní průvod městem.

Okolí:
Patag – malá vesnička 32 km od Silaye, u které se nalézá přírodní park Patag s mnoha krásnými vodopády.
Cukrová firma – dnes je havajsko-filipínská a můžete ji navštívit. Cena exkurze je od 8P do 10P.

Muzeum Balay Negrense
Dům muzea byl postaven v roce 1901 z tvrdého dřeva a je znám jako domov Victora Gaston Ancestrala. Victorův otec Yves Leopold Germain Gaston začal jako první v tomto regionu pěstovat cukrovou třtinu. Dům má 12 ložnic, velký obývací pokoj atd. Stropy jsou zdobeny složitými vyřezávanými obrazci, které vyřezávali čínští řemeslníci.

Kostel San Diego
V centru města se nachází i tento kostel. V noci svítí kříž na vrcholu kostela. Jeho výstavbu navrhnul italský architekt Verasconi. Na plotě kolem kostela stojí sochy svatých, které mají kostel chránit.


Cadiz
65km od Bacolodu se nachází tento důležitý rybářský přístav a také důležitý bod pro export veškerého cukru. Město dostalo svůj název roku 1861 od Španělů. Každoroční festival Ati-Atihal oslavuje svatého Santa Nina a koná se nejbližší víkend kolem 26 ledna.


Sagay
Ve městě se nacházejí dva mlýny na cukr. Festival, který se tu koná, se jmenuje Sinagayan. Ten se koná v březnu a oslavuje svatého Josefa. Město je centrem dobrého potápění, v jeho blízkosti se nachází několik útesů a také ostrov Suyoc. Byla tu vytvořena podmořská rezervace Sagay Marine Reserve a to v roce 1999. Chrání tak korálové útesy a tisíce druhů rosltin a živočichů žijící v mořských vodách. Pro potápění jsou nejoblíbenější korálové útesy: Carbin, reef, Maca reef a ostrov Suyoc.

Escalante
Město ležící 100km od Bacolodu bylo dějištěm krvavého sporu mezi vojáky a pracovníky továrny na cukr. Spor skončil smrtí 20 pracovníků. Výročí této smutné události se každoročně připomíná dne 20. září. Radostnější událost je slavnost, kdy město vzdává hold svému patronu, St. Cruz. Tato oslava se koná 30. května. Když si chcete odpočinout na krásné pláži, jeďte do Isla Puti, kde je nádherný bílý písek. Cesta sem trvá 20 min.


San Carlos je rozvíjející se přístav, přes který vede spojení Negrosu a Cebu. Město je známé každoročně pořádaným festivalem Pintaflores, který se koná 5. listopadu a je plný tance a zábavy. V blízkosti města se nachází ostrov Regugio, známý též pod jménem Sipaway. Nacházejí se na něm krásné bílé pláže a nespočet korálových útesů. Ostrov je dlouhý 7 km a široký 1,5 km. Můžete se tu také procházet pro pěších stezkách.

Jihozápadní pobřeží

Sipalay
Město, vzdálené 200km od Bacolodu a Dumaguete, s 45000 obyvatel je obklopeno kamenitými plážemi a mnoha ostrůvky. K návštěvě ostrůvků si můžete pronajmout loď. Cestou se podíváte na zátoku Maricalum nebo na Tinagong Dagat (tajemné moře). Lidé tu oslavují slavnost Sacred Heart of Jesus, a ta se koná na konci prosince.

Danjugan
Asi 3km západně od jednoho malého pobřežního města Bulata se nachází ostrov Danjugan, jehož název se vyslovuje „dan-hoo-gan“. V moři se táhne 1,5km dlouhý korálový útes, u kterého se potápí hodně potápěčů.

Bayawan
Město Bayawan leží 100km od Dumaguete a je známo hladně festivalem Tawo-Tawo. Festival se koná vždy v únoru a je doprovázen velikým průvodem, zábavou a tancem.

Dumaguete
Hlavní město provincie Negros Oriental, jehož název se vyslovuje „doo-ma-get-eh“. Je důležitým přístavem, ve kterém se nachází univerzita Silliman založená v roce 1901. Ve městě je k vidění např. antropologické muzeum.

Okolí Dumaguete
V okolí Dumaguete se nachází vesnice Valencia, jezera Twin a město Bais.
Valencia leží 6 km od Dumaguete a je hlavním počátečním bodem pro horolezce, kteří chtějí vylézt na Mt.Talinis. Valencia má také velmi hezké náměstí. 2km od centra se nachází španělská čtvrť nazvaná Tarejo, jejíž název se vyslovuje „ter-eh-ho“. Také se zde nachází údolí Banica, což je rozlehlé zalesněné území, kde se můžete vykoupat, projít se či se věnovat horolezectví.
Jezera Twin leží 20km jihozápadně od Dumaguete a nacházejí se tu dvě jezera sopečného původu, jezero Balinsasayao a jezero Danao.
Město Bais leží 40km jižně od Damaguete. Jeho název se vyslovuje „bah-iss“. V jeho okolí se můžete potápět, procházet, ale největší atrakcí je pozorování delfínů, velryb a ptáků. Nejlepší doba pro pozorování je od března do září.

Bacong
Město 5km od Dumaguete a Valencie. Dominantou města je kostel St. Augustine s krásnou zvoničkou, vybudovaný v roce 1849.

Dauin
Město s krásným kostelem pocházejícím z 18. století je hlavním bodem pro cestu na ostrov Apo, kde se nalézají dobré potápěčské lokality.

Ostrov Apo
Kamenitý ostrov sopečného původu je skvělým místem pro potápění a odpočinek na krásných bílých pláží.Ostrov Siquijor
Ostrov má pověst strašidelného místa, protože se tu dříve vyskytovalo mnoho léčitelů. Název ostrova se vylovuje „see-kee-hor“a jeho povrch je převážně hornatý. Naleznete tu několik jeskyní a mnoho pláží. Jedny z nejznámějších vápencových jeskyní se jmenují Cantabon a nacházejí se u stejnojmenné vesnice. Další jeskyně se jmenují Cang Anhao, Ambaka´g Baki a Dacanay. K nejnavštěvovanějším plážím patří pláž Paliton, Salag-Doog, Sandugan a Tongo. Hlavním přístavem Siquijoru je malý přístav Larena.

Siquijor town
Hlavní město Siquijoru leží 8km od přístavu Larena. Ve městě stojí kostel St. Francise z Assisi, jenž pochází z roku 1783 a je postavený z korálového kamene, můžete si prohlédnout i jeho zvoničku. Ve městě se nachází tržnice, kde se prodávají především ryby.

Suan Juan
Město San Juan je známé svými prameny, které jsou vyhlášeny i jako park Calipay. Vstupné je 5P a můžete se zde i vykoupat. 500m od města se nalézá hřbitov.

Lazi
Tichým městem ležícím na jihovýchodním pobřeží, jehož název se vyslovuje „lah-si“, protéká řeka Poo. Ve městě naleznete kostel San Antonio Padua, pocházející z roku 1857. Nedaleko se nachází i stejnojmenná zátoka.

Libo
Nejstarší domy na ostrově leží poblíž města Libo na východním pobřeží. V těchto starobylých domech bydlí ještě lidé. Domy byly postaveny ze dřeva a dívají se na moře.

Enrique Villanueva
Město má nádherný bulvár, který z jedné strany obklopuje moře a z druhé strany staré stromy. Kostel je vydlážděn dlaždicemi, jež se dováží z ostrova Romblon. Na jihu naleznete rybářskou rezervaci Tulapos.Ostrov Panay
south Palawan Rozlehlý ostrov trojúhelníkového tvaru má většinu důležitého pobřeží opevněnou hradbami a jsou tu i strážní věže. Je to pozůstatek z dob, kdy ostrov neustále přepadávali piráti.

Iloilo City
Nejdůležitější město stejnojmenné provincie, které je významné jak obchodně, tak i turisticky. Žije zde 350000 obyvatel. Na počátku 14. století bylo toto území známé pod jménem Irong-Irong. Samotné město nabízí příjemné ubytování, dobré restaurace a mnoho plážových resortů. Provincie Iloilo se vyznačuje zachovalou přírodou. Provincie má mnoho zajímavých míst s kostely a starobylými domy z různých období. Například opevněný chrám Miag-ao je příkladem středověké bašty, jejíž fasáda je vyzdobena krásnými květinovými ornamenty. Jen úzký průliv dělí provincii Iloilo od ostrova Cebu. Ve městě je k vidění spousta zajímavých věcí. Můžete se podívat do muzea Iloilo nebo se projít po velikém náměstí, na němž naleznete i kostel Sv. Anny, pocházející z 19. století. Ten je postaven z korálového kamene. Město má tři staré předměstí, a to Molo, Jaro a La Paz. V těchto částech naleznete staré domy a zajímavé kostely. Ve čtvrti Jaro se nachází věž Veltry a katedrála Jaro Metropolitan. V lednu se koná známý festival Dinagyang oslavující Jezulátko. Dalším festivalem je slavnost Panny Marie, která se koná 2. února. Další významnou sportovní událostí je Regata Paraw, jíž se účastní místní i mezinárodní sportovci. Datuje se od 16. století. Závody Carabao se konají v březnu a jejich okruh vede okolo města.

Guimaras
Malý ostrov Guimaras, jehož název se vyslovuje „gim-are-ass“, je navštěvován hlavně pro příhodné podmínky hlubokomořského potápění a koupání. Další sporty, které tady můžete provozovat, jsou windsurfing, jachting nebo plážové létání. I na tomto ostrově se provádí na Velký pátek velikonoční ukřižování a noční průvod.

Kostel Naval
Tento kostel se nachází 7km od města Buenavista. Kostel pochází ze 17. století a je postavený z vápence. Během druhé světové války sloužil jako úkryt, ale několikrát byl bombardován. Z původního kostela se zachovala jen malá část maleb.

Vila Roca Encantada
Tato vila byla postavena v roce 1910 a nachází se mezi dvěma plážemi. Je známá jako letní sídlo rodiny Lopezových.

Ovocná plantáž Oro Verde
Na této plantáži se nachází poblíž Buenavista a pěstuje tu především mango. V dubnu a květnu se tu pořádají různé slavnosti.

Vodopády Macopo
Vodopády se nacházejí u města San Muguel a určitě stojí za návštěvu. Můžete se tu zde krásně projít, vykoupat a nebo se ubytovat v místním hotýlku a odpočívat.

Guimbal
Název města se vyslovuje „gim-bal“ a leží 29 km od Iloilo. Ve městě se nachází románský kostel Guimbal, který byl zrestaurován v roce 1999. Kousek od něj je malý baptistický kostel, pocházející ze 17. století. Kostely byly postaveny Španěly a jejich věže sloužily i jako pozorovatelny, z kterých byl hlášen útok pirátů.

Vodopády Nadsadjan
Název těchto vodopádů se vyslovuje „nad-sad-han“. Vodopády tvoří 15km dlouhý proud vody zakončený hlubokým jezerem, kam všechna voda padá. V okolí vodopádu12km od města Guimbal jsou staré vesnice Igbaras –„igg-bar-ass“ a Igtalongon. Zde můžete vidět život lidí a i jejich řemesla např. pletení košíků aj.

San Joaquin
Toto město se nachází 35km od města Iloilo a jeho název se vyslovuje „san-ho-kwin“.Každoročně v lednu se zde požádají zápasy Carabao. Ve městě se také nachází hřbitov San Joaqauin.Tibiao
Jižně od města, jehož název se vyslovuje „tib-ee-ow“, se nachází i stejnojmenná řeka. V řece je nádherně průzračná voda a dobré podmínky pro kajaking. 6 km od města jsou nádherné vodopády Bugtong Bato, kde v úseku dlouhém 14 km se nalézá 17 vodopádů.

Roxas
Na jihu ostrova se nachází toto město. Jeho název se vyslovuje „raw-hahs“ a je také znám pod jménem Capiz. Název Capiz se uchytil kvůli tomu, že město je hlavním městem provincie Capiz. Město je domovem prvního prezidenta Britského společenství národů, Manuela Roxase. Při procházce ulicemi můžete objevit mnoho let staré budovy. Mezi jednu takouvou budovu patří zajisté i Ang Panublion. Budova byla postavená v roce 1910 a v současnosti se zde prodávají suvenýry a ručně vyráběné předměty. U města se nachází nádherná pláž Baybay.

Kalibo
Kalibo je hlavním městem provincie Aklan a bylo založeno v roce 1240 malajskými námořníky z Bornea. Město je známé díky svému festivalu Ati-Atihan, který se koná i v ostatních sousedních městech, např. ve městě Batan, Ibajay, Makato a Altavas.

Ostrov Borocay
Ostrov je 9 km dlouhý a jenom 1 km široký. Na ostrově naleznete nespočet krásných pláží a na východě je hora, která se jmenuje Luho. Elektřina funguje dobře jen na ostrově, na menších přilehlých ostrůvcích funguje jen někdy, nebo nefunguje vůbec. K nejčastěji provozovaným sportům patří potápění, jízda na koni a plachtění. Také je tato oblast proslulá skvělými masážemi.
Ostrov Romblon
Malá skupina ostrovů na jih od Panaye se nazývá Romblon.

Ostrov Romblon
Ostrov je proslulý svými sochami, které zdobí kostely a domy po celé zemi. Hlavní město se taktéž nazývá Romblon a je to staré historické město. Pochází ze 17. století. Nachází se tu katedrála San Joseph a také maják Apunan. Oslavy města se konají 1. ledna.

Ostrov Tablas
Ostrov Tabla je největší ze skupiny Romblon a je místem, kde se nalézá romblonské letiště. Nejnavštěvovanější města jsou Looc, kde se koná slavnost Looc Gay Federation, město Odiongan, Calatrava, San Agustin, Tugdan a Santa Fe.

Calatrava
Název tohoto městečka se vyslovuje „cal-ah-trah-vah“ a právě odtud vyjíždějí výletní lodě na Tinagong Dagat což lze přeložit jako Tajemné moře. Tinagong Dagat je slané jezero, které má podzemní propojení s mořem. Poblíž se nachází další místo nazvané Lapos Lapos. Lapos Lapos jsou jeskyně, které stovky let modelovalo moře.

San Augustin
Název města se vyslovuje „san-ah-goos-tin“ a právě odtud si můžete udělat překrásnou procházku do hor nebo naopak do palmového háje. Město slouží i jako přístav, a proto si můžete udělat i výlet lodí.Ostrov Sibuyan
Na tomto ostrově se nachází hora Mt.Guiting-Guiting, která je vysoká 2058m. Název ostrova se vyslovuje „see-boo-yan“. Ostrov je nalezištěm zkamenělin pěti druhů savců, kteří zahynuli v době ledové. Důležitá města se nazývají San Fernando, Madgiwang, Cajidican a také se zde nachází národní park Mt.Guiting-Guiting.

Národní park „Mt.Guiting-Guiting“
Vstupní branou do tohoto parku je město Magdiwang. Město slouží i jako přístav. Hora Mt.Guiting-Guiting je vysoká 2058 metrů. Na vrchol hory se dostanou jen zdatnější horolezci, jelikož pro posledních pár metrů je nutné použít lana. 12km od hory se nachází vodopády Lambingan, v kterých se můžete i vykoupat.


Provincie Masbate
Provincie Masbate
Povrch této ostrovní provincie je převážně kopcovitý. Masbate je známé především díky každoročnímu rodeu. Název ostrova se vyslovuje „mas-bah-tay“. Hlavní obživou většiny obyvatel je rybolov.

- Masbate town
Masbate je hlavní město stejnojmenné provincie. Zde se koná již zmiňované rodeo. Rodeo je známé pod názvy Masbateno či Filipiko nebo i Pilipino, trvá pět dní a koná se v dubnu nebo březnu.

- Ticao a Burias Islands
Ostrov Ticho leží 45 minut cesty lodí od Masbate. Jeho název se vyslovuje „tee-cow“. Na jeho západním pobřeží se nachází malá rybářská vesnička jménem Costa Rica, u které se rozprostírá dlouhá pláž s bílým pískem. V moři můžete vidět delfína nebo létající ryby.
Ostrov Burial leží 3 hodiny cesty lodí z Masbate. Název ostrova se vyslovuje „boo-ree-as“. Loď vás vysadí v městě Calveria. U tohoto města bylo v jeskyních nalezeno pravěké pohřebiště.

Mandaon
Tento přístav leží 64 km od Masbate a jeho název se vyslovuje „man-dow-on“. Na cestě z Masbate do Manaonu se nalézají jeskyně Bat-Ongan a Kalanay. V obou jeskyních se nacházejí zajímavé archeologické památky.

Provincie Samar
Ostrovní provincie má spoustu krásných přírodních míst k vidění a často je navštěvována turisty. Ostrov spojuje dvoukilometrový most s Leyte. Historie provincie je také zajímavá. Paradoxem je, že byla kolonizována mezi prvními a osvobozena mezi posledními. Hlavní vývozovou plodinou je kopra a kokosové ořechy. Většina obyvatel vesnic rybaří. Místním dialogem je řeč nazvaná waray a místním tancem je kuratsa.

Catamaran je důležitým přístavním městem na severu ostrova. K nádherným vodopádům Pinipiskan vede poměrně dlouhá cesta trvající asi 3 hodiny. Dále vede stezka přímo pralesem do Matuguiana a zabere Vám několik dní.
Další možností je návštěva ostrova Biri-Las-Dosaz. K hlavním sportovním aktivitám patří potápění, surfování a pěší turistika.

Allen je malé přístavní město, do kterého přijíždí lodě hlavně z Luzonu.

Ostrovy Balcuartro se nachází severozápadně od Samaru. Největší ze skupiny ostrovů se nazývá Dalupiri. Na tomto ostrově najdete příjemné pláže s čistou vodou. Bohužel tu jsou však nebezpečím mořští ježci.

Calbayog je město, kde najdete letiště, hotely, restaurace a skoro vše, nač si jen vzpomenete. Ve městě je i vysoká škola Christ the King. Oslavy, které se tu každoročně konají 7. a 8. září, oživí město a přijíždí sem i více turistů. V okolí měst Bangon, Mawacat a Larik jsou vodopády a nachází se tu i systém jeskyní Guinogo-an a teplé podzemní prameny Mapaso.
Catabalogan je hlavním městem západní časti Samaru.

Borongan je město na západním pobřeží. Je hlavním bodem pro cestu na ostrov Divinubo, na kterém stojí maják z roku 1906. V tomto okolí se také vyskytuje filipínský orel. Můžete zde rybařit, potápět a procházet se.

Guiuan
Guiuan je město, ležící na jihovýchodním cípu ostrova. V městě se nachází kostel ze 16. století. Název se vyslovuje „guče-won“. V blízkosti města je ostrov Homonhon, kde se16. března 1521 poprvé vylodil Magalhaes. Na tomto ostrově stojí maják u města Suluan, který má 500 schodů a je z něj nádherný výhled. Najdete tu také malé jeskyně, pláž Sulangan, která je ideální pro plavání a šnorchlování.
Další ostrov se jmenuje Kantican a přezdívá se mu perlový ostrov, je tu perlová farma a krásně čistá voda ke koupání i k potápění.

Balangiga
Balangiga je malé město, kde došlo 28. září 1901 k potyčce mezi místními obyvateli a americkou posádkou. Místní obyvatelé napadli a pozabíjeli spoustu vojáků, ale většina dalšího území byla obklíčena dalšími vojáky, takže místní obyvatelé byli potrestáni. Vojáci dostali rozkaz zabít každého, kdo byl schopný obrany, obzvláště muže a chlapce od deseti let. To byl trest místnímu obyvatelstvu.

Sahoton Natural Bridge National Park
Sahoton Natural Bridge National Park je území s mnoha jeskyněmi a lesy. Leží sice na ostrově Samar, ale z Leyte je tam lepší příjezdová cesta. Nacházejí se tu jeskyně, vápencové útvary, stalaktity, stalagmity, vodopády a přírodní bazény. Je také domovem šesti endemických druhů.


Provincie Leyte
Filipíny - Borocay Ostrov Leyte má poměrně úzké pobřeží s úrodnou půdou. Je tu i hornatý povrch. Hlavní plodinou je rýže, kukuřice, kořenová zelenina, kokosový ořech a tabák. Spousta vesničanů rybaří. Během japonské okupace Filipín bylo na tomto ostrově veliké množství ozbrojených partyzánů, vedených jejich místním hrdinou, Rupertem Kangleonem. Tito partyzáni pomohli i generálu MacArthurovi k osvobození Filipín. Na ostrově Leyte se koná několik festivalů či slavností. 29. června je Painted festival, 19. srpna je Bugoyan festival a 15. srpna je festival Lubi-Lubi.

- Tacloban a okolí
Město Tacloban je hlavním městem provincie Leyte. Sem přijel dne 20. října 1944 generál MacAtrhur se svými jednotkami a osvobodil město. Tento den se oslavuje.
Okolí:
U města Palo, které leží 12 km od Taclobanu, je krásná pláž s názvem Červená pláž. Na této pláži se 20. října 1944 vylodil generál MacArthur se svými jednotkami a porazil Japonce. V samotném městě Pale se nachází památník Leyte Pandiny. Na kopci, který má příhodné označení, Kopec 522, naleznete kostel, jenž v letech 1944-1945 sloužil jako nemocnice. Ve skalní zahradě je v každém kameni vytesán jeden z mezinárodních holdů, jako vzpomínka na 50. výročí vzniku Leyte v roce 1994.

- Sohoton Natural Bridge National Park
Park leží sice na ostrově Samar, ale z Leyte je tam lepší příjezdová cesta. Jsou tu jeskyně, vápencové útvary, stalaktity, stalagmity, vodopády a přírodní bazény. Je také domovem šesti endemických druhů ptáků, opic a dalších živočichů. Po prudkých deštích není bohužel možné tuto oblast a především jeskynní systém navštívit, voda vše zaplaví.

- Jih od Taclobanu
Burauen město 44km od Toclobanu a nachází se u něj válečný hřbitov.
Národní park Sopečné Jezero Mahagnao leží 40km od horské stezky. Horská stezka vede přes deštný prales, jezero a vodopády a končí u města Ormoc.

- Ormoc a okolí
Ormoc je obchodní přístav. Město bylo v roce 1944 dějištěm třídenní krvavé bitvy mezi americkými a japonskými jednotkami. V roce 1991, dne 5. listopadu, bylo město skoro zničeno tornádem, při němž zahynulo okolo 8000 lidí.
Okolí:
Tongonan je místo s mimořádnou geotermální aktivitou a nacházejí se zde horké prameny.
Národní park Jezero Dalao je příjemné místo k posezení u pikniku či procházce v okolí. Je také jedním z výchozích bodů na horskou stezku – „Leyte mountain Trail“.
Baybay je malá vesnička ležící u cesty, spojující Ormoc a Maasin.

- Maasin
Maasin je dalším přístavním městem a také hlavním městem jižní části provincie Leyte. Ve městě je nádherný kostel pocházející ze 17. století. Přírodní zajímavostí jsou jeskyně Cagnituam a vodopády Guisohoton. K vodopádům můžete podniknout 6 km procházku. Dále pak náročnější pěší turisté mohou podniknout túru přes prales Daku na vrchol hory Yaqmog. Zde mohou přenocovat.

Jižní Leyte
Tato oblast se stává nejnavštěvovanější díky dobrým podmínkám pro potápění. Naleznete tu spoustu krásných míst pro hlubokomořské i normální potápění jenom se „šnorchlem“. Nejvíce navštěvovaná města jsou tato: Limasawa, Lungsodaan, Son-ok a další. Můžete tu zahlédnout delfíny a velryby. Panaon je skvělé místo pro potápfění. V zátoce Sogod se vyskytuje velká populace delfínů a velryb.


Ostrov Biliran
Tato malá ostrovní provincie dostala jméno podle trávy, které tu hojně roste. Biliran se stala provincií v roce 1992. Spojení s další pevninou zajišťují dva mosty na jihu ostrova. Ostrov je 32km dlouhý a 8km široký. Přírodními zajímavostmi jsou vodopády, studené i teplé prameny, rýžové terasy a krásné pláže s bílým pískem. Pro potápění si s sebou vezměte vlastní potápěčskou výbavu. Půjčovny tu totiž nejsou. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je od prosince do dubna. Většina lidí tu farmaří či rybáři. Ve východní části ostrova převažuje spíše hornatý povrch, nacházejí se tu hory Mt.Lauaan(1772m), Mt.Biliran(1300m), Mt.Guiauasan(1106m), Mt.Camalobagoan(1048m), Mt.Tres Marias(1282m) a Mt.Panamo(1066m). Hlavním městem provincie je město Naval.
Za zmínku stojí studené prameny Masagongsong, které naplňují uměle vytvořené bazénky. Kousek od Ginuroanu najdete „korálové zahrady“. V Maripipi můžete navštívit keramiku terakota. Neobydleným ostrovem je Sambawan, který je dobrým místem pro šnorchlování.
Jihovýchodně od Navalu najdete vodopády Caibiran u kterých jsou dva velké přírodní bazénky. Kousek odtud se nachází sopka Caibiran, kam můžete podniknout pěší túru.
Série malých kaskád s přírodními bazénky se nazývá termální prameny Mainit.


Zajímavé odkazy

Odkaz na ostrov Borocay
Odkaz na ostrov CEBU

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz