Dovolená Filipíny


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Filipíny - navigace  
zájezdy Filipíny Hotely a ubytování Filipíny
Luxusní zájezdy Filipíny Informace Filipíny
Last minute Filipíny Fotogalerie Filipíny
Víza Filipíny Recenze hotelů Filipíny
Mapy a průvodce Filipíny Diskuze Filipíny
Okružní plavby Filipíny  Filipíny

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

ManilaOkolí Manily-->North LuzonSouth East LuzonMindoroVisayasMindanaoPalawanCebu
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Na severním Luzonu se podél pobřeží rozkládají dvě provincie, a to Pangasinan a La Union. Napříč ostrovem se táhne pohoří Centrální Kordillery a na pobřeží se nachází mnoho krásných pláží.
Pobřeží Zambales
Pláže na tomto pobřeží nejsou podle očekávání obklopeny palmami a pokryty bílým pískem, ale písek je tu šedý a není tu moc stínu. Krásně modrá voda je velmi vhodná ke koupání.
Nejznámější pláž je Pundaquit, asi 5 km od San Antonia. Za zmínku stojí také malé městečko, vzdálené asi hodinu jízdy od San Antonia, Botolan. Je tu několik krásný plážových resortů podobných těm v Pundaquitu. Stejně tak Iba – hlavní město této provincie.

Lingayen Gulf
navzdory hnědému písku a často zkalené vodě se sem hodně lidí jezdí koupat. Za odpočinkem sem jezdí především lidé z Manily.

Bolinao
Je malé rybářské městečko ležící na severozápadě zálivu Lingayen. Dříve to bylo velice prosperující město, o čemž svědčí potopené čínské a mexické lodě v blízkých vodách.
Někteří surfaři tu radí surfují blízko majáku. Naleznete tu kostel svatého Jamese, postavený Augustiány v roce 1600. Můžete na jeho architektuře pozorovat mexické vlivy. Zdobí ho překrásné dřevěné sochy „santos“, které jsou ve většině filipínských kostleů. Navštívit můžete muzeum a univerzitu. U města se nachází i několik pláží, ale jsou malé a většinou přeplněné lidmi. 12 km od města se nachází vcelku dobrá pláž Patar.

Lingayen
Hlavní město provincie Pangasinan je rozděleno na dvě části. Obchodní část s náměstím a spoustou španělských a amerických budov a památečním muzeem je opakem předměstí, kde se nalézají chudinské čtvrti. Pláže jsou tu podobné ostatním okolo pobřeží a nenabízí nic překrásného.Město ožívá 1.května, kdy se koná festival Pista´y Dayat, který je spojen s velkolepou oslavou. V zajímavém muzeu Lingayen Gulf War Memorial museum najdete zajímavé detailní fotky japonské armády a filipínských jednotek.

Dagupan
Pro toto město je typické zaplněné obchodní centrum, špinavý vzduch od výfukových zplodin a nenabízí turistům nic zajímavého k vidění. Tři kilometry odsud je pláž jménem Bonuan Blue Beach, bohužel modrá je tu jenom obloha.


Agoo
Slávu tomuto městu přinesla Panna Marie, která se zjevila 13letému chlapci, ale novináři tuto zprávu popřeli a prohlásili, že to bylo způsobeno slunečním zářením. Nyní tento prorok má svou vlastní kapli a každou první sobotu v měsíci tu pořádá mši. Také tu naleznete muzeum - Iloko, v kterém můžete zhlédnout různé artefakty. Prohlédnout si můžete místní baziliku vystavěnou v mexicko-barokním stylu.

San Fernando
Hlavní město provincie La Union je obklopeno plážemi. Pláže jsou úzké a písek na nich je hnědý, většina lidí tu rybaří, či se jen tak opaluje. K vidění tu je taoistický chrám Ma-Cho Temple, muzeum – zde si můžete prohlížet archeologické objevy z okolí, park Svobody – stojí tu socha filipínského národního hrdiny, botanická a zoologická zahrada.

Central Cordillera
Centrální Kordillery zahrnují pět provincií, jsou to Benguet, Ifugao, Mountain Province, Abra a Kalinga-Apayao. Žijí tu převážně lidé kmene Igorot, kteří mají své tradice a svou kulturu. Moderní život zde představuje těžba zlata a mědi, které způsobuje odlesňování, a to nejvíce v jižní časti provincií. Nejlepší čas pro návštěvu je v období sucha od prosince do května. V té době se koná i spousta festivalů.

Baguio
Město, jež se vyslovuje „ba-gee-oh“ a bylo původně postaveno americkými vojáky na počátku roku 1900 jako jejich útočiště v horách. Má příjemné klima, a proto přitahuje „boháče“, kteří si tu staví honosné vily, protože manilská nížina má horké podnebí. Během 20. století bylo město dvakrát přestavěno. Poprvé po druhé světové válce, když bylo úplně srovnáno se zemí, a pak v roce 1990 po zemětřesení, které dosáhlo 7,7 stupně Richterovy stupnice.

Park Burnham
Park leží v centru města a je pojmenovaný po americkém architektovi, který projektoval plán města. Uprostřed parku je uměle vytvořené jezero, po jehož březích si můžete udělat příjemnou procházku..

Katedrála Baguio
Katedrála je umístěna na kopci a v období druhé světové války sloužila jako úkryt místním obyvatelům.

Jeskyně Loudres
Jeskyně byly vybudovány španělskými jezuity v roce 1907. Na vrchol jeskyní vede 252 schodů a je z něj překrásný výhled do celého okolí.

Botanická zahrada
Zde je k vidění nejen spousta druhů rostlin a i si zde můžete zakoupit ručně vyrobené suvenýry od lidí z kmene Igorot. Nehezkou podívanou jsou místní bezdomovci, kteří se v parku radí potulují.

Vesnice Tam-awan
V této vesnici je pouze osm domků lidí kmene Igorot. Můžete zde vidět jejich tradice, každodenní život, ale také si můžete posedět v místní kavárně a odpočinout si nad šálkem kávy.

Kostel Bell
Kostel je v podstatě svatyně budhistického původu. Nachází se na kopci nedaleko města La Trinidad. Kněz káže „směs“ nábořenství-budhismum, taoismus, konfucianismus a křesťanství.

La Trinidad
La Trinidad je hlavním městem provincie Benguet. Farmáři u okolí sem jezdí prodávat zeleninu na místní trhy. Pro turisty je určitě zajímavý výstup na nedalekou horu Mt. Pulog.

Hora Pulog
Hora vysoká 2892m je druhá nejvyšší hora Filipín. Většina horolezců začíná svou výpravu ve městě Baguio. Hora je vzdálená 60km od města a cesta na její vrchol trvá 8 - 9 hodin.

Filipíny - Danjugan Danjugan
Kabayan
Malé zemědělské město položené v širokém údolí. Zde byly v roce 1970 objeveny mumie, které jsou staré něco přes 500 let. Město je také známo pěstováním výborné arabské kávy a také nádhernými procházkami na čerstvém vzduchu, na které se můžete vydat v okolí.
V místní muzeu jsou k vidění mumie, lebky, kosti, rakve a další artefakty lidí z kmenů Ibanoi, Kankanai a Ikalahan.

Jeskyně Opdas
V těchto jeskyních je k vidění stovky lebek, kostí staré od 500 až do 1000 let.

Skála Tinongchal
Na tuto skálu se pohřbívali lidé v dřevěných rakvích. Ještě dnes je jich tam pár k vidění. Většina rakví je v muzeu vedle skály.

Jeskyně Bangao
Leží 6km od města Kabayan. Z vrcholu skály je krásný výhled do okolní krajiny a také na zeleninová políčka.

Jezero Bulalacao
Jezero leží 10km od města Kabayan v úpatí hory Pulog.

Sagada
Sagada je poklidné horské městečko ležící ve výšce 1500m.n.m a žije tu okolo 3000 obyvatel. Dominantou okolní krajiny jsou zajisté rýžová políčka a jehličnany rostoucí kolem. Této překrásné krajiny a příjemného podnebí si tu každý váží. I přes velikou návštěvnost si město udržuje svoji přeměnu pevně ve svých rukou,a proto tady zatím nevyrostly luxusní hotely a hlučné diskotéky. Život tamních obyvatel se v podstatě vůbec nezměnil. Sagada je proslulá obzvláště rakvemi, které jsou zavěšeny vysoko ve vápencových skalách, a spletitým systémem vápencových podzemních jeskyních, které jsou přístupné turistům.

Zajímavou jednohodinovou procházku v okolí městečka Sagada si uděláte, když se vydáte napříč Údolím ozvěn, což je posvátné pohřební místo, kde naleznete mnoho rakví, které jsou umístěny vysoko ve vápencových útesech. Místní kmeny nepohřbívaly pod zem. Nebožtíkovi byla zavázána ústa, aby duše neunikla ještě na tomto světě, a jeho tělo bylo položeno do rakve v poloze embrya. Žádná z rakví se nesměla přímo dotýkat země, pod ní totiž hrozilo udušení podzemním světlem. Někteří dokonce zavěšovali rakve na nepřístupná místa vysoko ve skalách. Mladí soutěžili, kdo tam nebožtíka vynese. Na něj pak přešlo nejvíce síly a rozumu zemřelého. Některé rakve jsou nesmírně staré, ale naleznete tu i rakve nové. Lidé, kteří tu mají své předky, ještě dodnes dodržují jejich tradici. Samozřejmě tu jsou i křesťanské hřbitovy, na nichž je většina rakví také položena na zemi a není zakopána do země.
Je zde plno cestiček, lehčích i obtížnějších, které se různě křižují a někdy dokáží člověku i pěkně zamotat hlavu.
Turisticky vyhledávaná je procházka kolem episkopálního kostela Svaté Marie, ke kterému se přichází po schodech. U kostela je hřbitov, který je zajímavý tím, že i v dnešní době se sem lidé nechávají pohřbívat do pohřebních jeskyní či v rakvích do skály(stejně jako v Údolí ozvěn). Když přejdete kopec za hřbitovem, dostanete k veliké osamocené borovici. Cesta pokračuje dále za ní a po chvíli dojdete k podzemní jeskyni. Pokud si s sebou vezmete baterku, můžete touto jeskyní projít na druhou stranu.

Okolí:
Věž Kiltepan - z této věže je krásný pohled na rýžové terasy a okolní hory . Cesta k ní trvá přibližně 40 minut
Vodopády Bokong - cesta k nim trvá asi půl hodiny. Je to skvělá příležitost pro osvěžení, jelikož se zde můžete i vykoupat.
Vesnice Banga-an - vesnice s krásným výhledem do krajiny, a to převážně na rýžové terasy. Cesta sem trvá 40 minut.
Demang - Malá tradiční vesnice, na jejímž konci se nachází místní škola. Od této školy vedou schody, které vás dovedou až k tradičním domkům Igototů- což je jeden z místních kmenů.
Hora Ampacao – K této hoře trvá výstup přibližně jednu a půl hodiny. Odtud je nádherný výhled na celou krajinu, na rýžová pole, hory a Mt.Polis.
Jezero Danom - Cesta k němu trvá asi jednu hodinu.
Ptačí vodopády - O tyto vodopády vedou dvě vesnice spor o vlastnictví.

Bonton
Hlavní město provincie Mountain je také hlavním obchodním centrem. Bonton je pravým opakem Sagady. Přeplněné ulice a spousta turistů, kteří jen městem projíždějí. Můžete zde navštívit muzeum a město je také dobrým začátkem pro výlet na rýžové terasy.

Muzeum Bontoc
Toto muzeum určitě stojí za návštěvu. Budova je replikou obydlí lidí z kmene Igorot(ze Sagady a Bontocu). Naleznete tu mnoho zajímavostí, např. artefakty kmene Igorot a Ibaloi, ručně vyráběné košíky, mosazné zvonky(držadlo je vyrobeno z lidské čelisti), tradiční tkané oblečení, aj.

Turistika
V této oblasti se můžete vypravit na opravdu zajímavou procházku napříč rýžovými terasami, malými vesnicemi, atd. Nejznámější je dvoudenní výlet Bontoc-Malegcong-Guinaang-Mainit. Z Bontocu do Malegcongu se dostanete jeepnou.


Kalinga province
Kalinga je jedna z nejstarších provincií, kde je ještě zachovaná původní příroda. Turistika je zde nejdůležitější. Zavěšené rakve, vodopády a pečlivě opracovávaná rýžová pole jsou ale typickým znakem této oblasti. Místní obyvatelé nemají rádi focení. Turisté se zde mohou vydat na několik okruhů.

Tinglayeyen
Toto město se nachází 48km od Bntocu, je taktéž dobrou oblastí pro pěší turistiku. Nachází se tu jenom jeden penzion. Jeho majitel vám doporučí trasu, popřípadě vám sežene příručku, která je obzvláště potřebná pro pěší turistiku. Tinglayeyen je čtvrť města LupaLupa, kde bydlí legendární kapitán Victor Baculi.

Banaue a okolí
Nejoblíbenější město na severním Luzonu, ležící ve výšce 1200m.n.m. Rýžové terasy kolem Banaue bývají označovány za osmý div světa. Místní obyvatelé jim říkají „schody do nebe“. Terasy jsou staré přes 2 000 let a vybudovali je lidé kmene Ifugao, kteří sem pravděpodobně přišli z oblasti jihovýchodní Číny. Nejlepší dobou pro návštěvu Banaue je březen, kdy začíná teplé období, moc neprší a okolní krajina je krásně zelená.Do vesnice nevede žádná cesta pro auta, lze se tam dostat jen pěšky přes hřebeny hor a cesta trvá zhruba 2 hodiny. Tato oblast je věhlasná terasovitými rýžovými políčky, táhnoucími se po úbočí hor. Políčka vznikala během dvou tisíc let za pomoci jednoduchých dřevěných nástrojů. V roce 1995 je UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví.
Jsou tam zapsány vesnice Batad, Mayoyao, Hapao a Kiangan. Terasovitá rýžová políčka jsou i jinde na světě, třeba v Japonsku nebo na Jávě, tato jsou však nejrozsáhlejší a vynikají náročným a dokonalým provedením, s obzvláště důmyslným zavlažovacím systémem. Kdybychom postavili kamenné zdi teras (v průměru vysoké 2,5 m) kmene Ifugao vedle sebe, obepnuly by více než polovinu zemského rovníku. Nad políčky se tyčí socha rýžového boha. Díky přílivu turistů se zde rozvíjí i řezbářství. Z ebenu i mahagonu Ifugaové vyřezávají sošky ze svého života a mytologie. Pro turisty se přes hory přenášejí různé nealkoholické nápoje. Tak si přivydělávají hlavně děti. Za návštěvu stojí zajisté i místní muzeum, kde můžete shlédnout předměty, používané lidmi z kmene Ifugao, kteří žili na území Kalingy a Bontocu. Také je zde sbírka fotografií přírody a lidí. Některé fotky jsou z počátku 20. století.
I v tomto regionu jsou dobré podmínky pro pěší turistiku. Při procházce můžete vidět hory, rýžové terasy, vesnice lidé kmene Ifugao a jejich domky, postavené ze dřeva a cogonu, což je tráva, která se používá na zastřešení střechy. Také můžete dojít až k vodopádům Tapplya, které jsou 30m vysoké a jezero, kam voda padá je studené a osvěžující.
Další známé cesty jsou:
Batad nebo Bangaan-Cambulo-Kinakin a Batad nebo Bangaan-Cambulo-Pula-Banaue

Bangued
Je to obchodní centrum provincie Abra, která trpí největší ekonomickou krizí. Město leží v údolí a má poměrně teplé klima. Je tu krásný výhled na východ slunce, park Victoria a hory s názvem Sleeping Beauty. 10 minut cesty od města se nachází malá vesnička Panarrubia, kde žijí lidé kmene Itneg, a do vesnice se dostanete po vratkém prkenném visacím mostě.
Odtud se také pořádají výlety jeepy na zajímavá místa a do malých vesniček.

Cagayan a Isabela

Tuguegarao
Hlavní město provincie Cagayan je také obchodní centrum s málo zajímavostmi pro turisty. Zajímavé je spíš okolí ,a to hlavně jeskyně. Mezi nejnavštěvovanější patří jeskyně Callao, Odessa a Sierra. Jeskyně jsou volně přístupné turistům, ale obzvláště do Callao si s sebou vezměte svítilnu a oblečení navíc. Je zde spousta bláta a komárů, a proto je nutný i repelent. V blízké řece Pinacanauan je krásně čistá voda,a tak se v ní můžete vykoupat či se projet na kanoi.

Palanan
Toto zapadlé místo v provincii Isabela je přístupně jen nákladním lodím z města Baler, ležící v provincii Auroro, nebo letadlům z Tufuegaruoa či pěším výpravám, kterým cesta trvá i několik dní. Toto území je domovem několika druhů ohrožených ptáků. Není tu ani elektřina, kromě několika soukromých generátorů.

Santa Ana a Palaui Island
Malé město Santa Ana nemá historické zajímavosti, jež by mohlo ukázat turistům. Zato má krásné bílé písčité pláže. Ostrov Palaui, ke kterému se jede 15 minut z města Sav Vicente, má také krásné písčité pláže a okouzlující vesnice na pobřeží. Lidé si na pláže jezdí odpočinout a načerpat nové síly. Na ostrově nejsou žádné silnice ani elektřina. Můžete si tu půjčit vůz a jet tři hodiny po ostrově, až se dostanete k mysu Engano a mysu Siwangag, kde se nachází starý krásný maják. Maják postavili Španělé a je tu také nádherný bílý písek. Období deště tu trvá od listopadu do února, v této době prší opravdu každý den. Rybářská sezóna trvá od března do července.

Baler
Obchodní centrum v provincii Aurora přitahuje surfaře z celého světa od října do února. Je to známé dějiště Francis Ford Coppola´s Apokalypse Now. Je tu mnoho pláží a mezi ty nejnavštěvovanější zajisté patří pláž Sabang a Cemento. Také se zde nachází mys s krásně bílým pískem, který je nazýván mys Dicasalarin. Dále pak zátoka Baler a vodopády El Pimentel. Kousek od Baleru se můžete vykoupat v krásném vodopádu El Pimentel (Calisetan) Falls.Ilocos
Vigan a okolí
Vigan, město s úzkými silnicemi, vydlážděnými tzv. kočičími hlavami a starými kočáry po předcích. Toto město je raritou a je z něj cítit španělský nádech. V roce 1572 španělský conquistador Juan de Salcedo, vnuk Legazpiho, si přivlastnil tento rušný přístav a stal se guvernérem tohoto regionu. Z Viganu se stalo politické, obchodní a náboženské centrum. V roce 1762 tu vyvstaly sociální nepokoje, jež způsobil Diego Silang, který město nejdříve dobyl a pak je prohlásil za Svobodný Ilocos. Nakonec byl zavražděn a jeho manželka, Gabriela Silang, byla také zajata a veřejně popravena na náměstí. Vigan byl zapsaný pod ochranu UNESCA, protože je tu spousta koloniálních budov, které nebyly zničeny za druhé světové války. Dobrý čas pro návštěvu je období, kdy probíhá festival Viva Vigan, jenž se koná první týden v květnu.
Město má dvě náměstí, náměstí Salcedo a Burgos. Ne náměstí Salcedo je katedrála svatého Pavla. Katedrála je postavená v barokním stylu a její originální konstrukce byla postavena v roce 1574. Pak byla v roce 1800 opravena a přestavena. V plochých hranatých výstupcích ve stěnách v pilastrech jsou nakresleny podobizny čínských psů. Jednou zajímavostí je i kostelní zvon, který má tvar osmiúhelníka. Vedle katedrály se nachází arcibiskupský palác z roku 1783. Během revoluce a později i války s Amerikou sloužil jako ústředí generála Emilia Aguinalda v roce 1898, a pak jako ústředí amerických sil, pod vedením plukovníka Jamese Parkera v roce 1899. Uvnitř se nachází muzeum Segovia, kterém najdete církevní artefakty a relikvie.

Muzeum Ayala
Muzeum se nachází v domě otce Josého Burgose a můžete zde vidět zajímavou sbírku artefaktů kmene Ilocano a sbírku 14 obrazů, zachycující vzpouru farmářů v roce 1807. Tyto obrazy namaloval Don Esteban Villanueva. Dále se zde nachází tkalcovství, klenoty kmene Tingguian, hudební nástroje, keramika, farmářské a rybářské nástroje, atd. Ve druhém poschodí je „hala slávy“ kmene Ilocano. Fotografie a různé legendy informují o úspěších, jež dosáhly. Vedle muzea se nachází věznice, vybudovaná v roce 1657.

Muzeum Crisologo
V tomto muzeu se dozvíte informace o rodině Crisologo. Členové rodiny byli významní představitelé kongresu a jeden člen byl guvernér. Můžete zde vidět sošky svatých, nábytek, oblečení, zápisníky a různé novinové výstřižky.

Mestizo
Mestizo je nejstarší část města Vigan. Je tu k vidění spousta koloniálních domů. Některé jsou krásné a honosné, ale některé se naopak rozpadají před očima. Tyto koloniální panství zde postavili čínští velkoobchodnící, kteří se zde usadili, založili manželství a stali se privilegovanou vrstvou. I před dlouhodobou nadvládu Španělska je architektura ovlivněná i mexickou, čínskou a filipínskou architekturou. Jako dopravní prostředek se zde používají koňská spřežení.

Kostel svaté Marie
Tento kostel se nachází nedaleko Viganu, u města Santa Maria a byl zapsán v roce 1990 do seznamu UNESCA. Kostel je z roku 1769 a je ostaven v barokním stylu. Stojí na kopci a shlíží na okolí. Během revoluce byl používán jako pevnost.

Mansingal
11km od Viganu leží toto město, v kterém je národní muzeum. V dvoupatrovém muzeu najdete relikvie kmene Ilocano, keramiku,porcelán,košíky,farmářské náčiní a dřevěná rozdrcovadla cukrové třtiny, z které se tímto způsobem vyrábělo víno. Hned vedle muzea je kostel Magsingal z roku 1827.

Filipíny - Batan ostrov BatanLaoag a okolí
Město Laoag, které se vyslovuje „lo-ahg“, je hlavním městem provincie a nachází se tu hodně navštěvované kasino.Město zůstává věrné rodu Marcosů. Imee Marcos, dcera Ferdinanda a Imeldy, je zde členkou kongresu a její bratr Ferdinand R. je nynějším starostou.
V okolí ve vesnici Batac se nachází Marcosovo muzeum.V další vesnici jménem Paoay, stojí barokní kostel Paoay s gotickými částmi. Kostel se začal stavět v roce 1804 a byl dokončen až o 90 let později. Pár metrů opodál stojí tříposchoďová zvonička pocházející z roku 1793. Je zde také jezero Paoay a pláž Suba, která je neobydlená a je pokryta hnědým pískem. Pagudpud je místo s krásnými palmovými plážemi s bílým pískem, ale na druhé straně je tu poměrně draho.

Batanes
Provincie Batanes se nachází 280km severně od severního Luzonu, skládá se z deseti ostrovů, žije zde přibližně 14180 obyvatel(na třech obydlených ostrovech) a mluví se tu anglicky nebo různým dialektem. Obydlenými ostrovy jsou ostrov Batan, ostrov Sabtang a ostrov Itabayat. Tajfunové období je tu od července do prosince. Nejlepší čas pro návštěvu je tudíž březen až květen, kdy počasí je poměrně suché a horké.

Ostrov Batan
Basco
Město Basco, kde žije 5000 obyvatel, je největší město na ostrově Batan. Je to přátelské, moderně vypadající město, kde většina lidí chodí pěšky nebo jezdí na kole, motorkách či tříkolkách. Elektřina tu funguje jen 12 hodin denně. Nejlepší prohlídka ostrova je asi na kole, jeho půjčení vás vyjedena 100P za den. Na ostrově nejsou skoro žádná auta. Nalézají se tu krásné pláže, zátoka Songsong a hora Iraya vysoká 1008m, která leží na severní části ostrova. Můžete tu nalézt i tunely, které tu vykopali Japonci při okupování ostrova.

Ostrov Sabtang
Vesnice na tomto ostrově vypadají, jako by se tu zastavil čas. Malé malebné vesničky, kde domy jsou postaveny z vápence. Z města Centro vyplouvají přívozní lodě. Ve městě Chavayan je krásný kostelíček. Další město Summanga je také nazýváno „malý Hong Kong“ , protože pobřeží je přecpané malými domky.

Ostrov Itbayat
40 km severně od Batanu se nachází tento ostrov s 3060 obyvateli. Filipínský nejsevernější obydlený ostrov. Elektřina zde byla zavedena v roce 1997, ale není tady ani televize a ani tu není žádná telekomunikační síť. Jediná cesta k ostrovu trvá 4 hodiny z města Basco na ostrově Batadu. Pobřeží je hornaté, a proto přístavy jsou nebezpečné. Úzké betonové pasy jsou vytesané do útesů, a když chcete vystoupit, musíte z lodi vyskočit. Hlavní město Mayan se nachází 3 km od nejdůležitějšího přístavu Chinapuliran. Město Raele leží 9km od hlavního města a připomíná tropickou krajinu. Tráva, palmy, všude různé pěšiny atd. Východně od Reale se nachází hora Riposed měřící 231 m, ze které je překrásný výhled téměř na celý ostrov. Druhý přístav se nazývá Paganaman. Na tomto ostrově není žádný hotel. Ubytovat se tu můžete jen přímo v domovech místních obyvatel.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz