Dovolená Peru


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Peru - navigace  
zájezdy Peru Hotely a ubytování Peru
Last minute Peru Informace Peru
Víza Peru Fotogalerie Peru
Mapy a průvodce Peru Recenze hotelů Peru
Diskuze Peru  Peru

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé přírodní úkazyZajímavé kulturní a společenské akceZajímavé sportovní akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Leden
Reyes Magos
Na tomto peruánském festivalu se setkáte s procesím masek a různými průvody na oslavu dne Reyes Magos. Zlatým hřebem tohoto festivalu je přehrání andské legendy, ve které se předkolumbijská božstva představí v roli tří moudrých mužů. Také si nenechte ujít přehrání barbarského tažení nebo obrazů, jež přibližují incké mýty a legendy. Chcete-li nasát něco z historie Peru na nic nečekejte a jeďte.

Výročí založení Limy
Založení hlavního města Peru Limy je hořečnatě slaveno každý leden. Na Plaza de Armas začínají oslavy den předem navečer s kulturními vystoupeními, např. moderním tancem či baletem. Pak následuje velký koncert se slavnými peruánskými umělci. S půlnočím ohňostrojem, jež jistě stojí za podívanou, pak přichází oslava dne založení.

Únor
Den Pisco Sour
Peruánci obtěžovali před několika lety vládu, aby ustanovila den, ve kterém se bude slavit vynález tohoto národem oblíbeného nápoje. Po celé Limě tak budete mít možnost ochutnávek, můžete dokonce zhlédnout soutěž krásy. Tento míchaný nápoj, vyráběný z citronového džusu, Pisca, bílků a ledu, bude pro vás dozajista novým zážitkem. Chcete-li se pobavit a zároveň okusit něco nového, pak v Peru nemůžete chybět.

Virgen de la Candelaria
Na tomto peruánském festivalu se spojují tradice Ayamara a Quechua. Na ulicích se setkáte s tanečníky, zpěváky, místními lidmi i turisty. Na ulicích probíhá v každou denní i noční hodinu oslava, uvidíte ohňostroje, bankety nebo množství folklórních vystoupení. Zhlédnete dokonce i tanec ďáblů, který doprovází velké procesí. Zajímáte-li se o peruánskou kulturu a rádi se bavíte, pak se do Peru určitě vydejte.

Březen
Festival Internacional de la Vendimia (festival vína) - Ica
Tato velkolepá oslava se v Peru koná na počest vinobraní, místního vína a pisco brandy. Můžete si při této příležitosti užít skvělé trhy, průvody a hudební festivaly, na kterých se setkáte s afro-peruánskými tanci. Festival se koná druhý týden v březnu.

Las Cruces de Porcón, Porcón
Blízko Cajamarca v Peru prochází procesí s hojně zdobenými dřevěnými kříži skrz údolí Porcón ve snaze připomenout si vstup Krista do Jeruzaléma. Během hlavního dne festivalu jsou předvedeny čtyři oddělené ceremonie. Nakonec jsou kříže ozdobeny zrcadly (symbolizujícími duše mrtvých) a místní lidé rozvěšují kovové zvony, aby ohlásili příchod procesí. Slavnost se v Peru koná od poloviny března až do prvního týdne dubna.

Duben
Celostátní soutěž peruánského Paso Horse (Lima)
Původ tohoto peruánského koně je ve španělských a arabských koních. Třista let dlouhé šlechtění udělalo z tohoto plemene jedno z nejkrásnějších na světě. Chovatelé a jezdci celé roky pracovali na umění zvaném ambladura, což je synchronizovaná chůze předních a zadních nohou. Vyvinul se také tradiční kostým, jak pro koně, tak pro jezdce. Máte-li rádi koně a tradiční umění, odnesete si neopakovatelný zážitek.

Svatý týden (Ayacucho, Peru)
Velikonoční týden představuje vrchol náboženských svátků. V peruánském městě Ayacucho se setkáte s jedním z největších zpodobnění utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Krista. Týden začíná příjezdem Ježíše do města na oslovi. Ve středu prochází městem průvod s obrazy Panny Marie a Josefa, ulice jsou vystlány okvětními lístky. Na hlavním náměstí se průvod setká s nosítky s obrazy Krista. Vrcholem je, když jsou okolo nosítek tisíce věřících se svíčkami, ten pohled stojí za to. Nakonec ulicemi nesou nosítka s Kristem, jenž vstal z mrtvých.

Květen
Fiesta de la Cruz
Na peruánském festivalu křížů můžete zhlédnout lidové tance a poslechnout si lidovou hudbu. Lidé zdobí kříže, které jsou poté neseny v procesí do sousedních kostelů. Tanečníci danzantes de tijeras navodí staré časy, kdy předváděli své umění na vrchu kostelních věží. Jejich dnešním cílem je překonat jeden druhého odvážnými kousky. Oslavy jsou obzvlášť živé v peruánském hlavním městě Limě.

Qoyllur Riti
Tento rituál v Peru, jehož znakem je obrovská domorodá pouť, je spojen s úrodností země a uctíváním Apus, duchů hor. Hlavní ceremonie probíhá na úpatí hory Ausangate s cca 10 000 poutníky šplhajícími ke sněhové hranici. Uvidíte tanečníky oděné v kostýmech reprezentující bájné postavy. Další se vydávají na vrchol hory a snášejí obrovské bloky ledu, svatou vodu na zavlažovací účely. Máte-li rádi domorodé festivaly, je tento peruánský správnou volbou.

Červen
Inti Raymi (zimní slunovrat)
Peruánský festival se koná na pláni před opevněným městem Sachsayhuamán v Cuzco. Slavnost vzdává poctu mýtickým inckým božstvům a je odkazem na kulturní původ incké civilizace. Původní průběh festivalu byl zrekonstruován archeology a je tak jedinečnou podívanou, které se účastní tisíce lidí. Proto tedy neváhejte a staňte se v Peru svědky zrekonstruování jedné z největších říší, která kdy v Americe byla.

Festival citrónů
Žádné kyselé obličeje. Tak to je heslo tohoto peruánského festivalu. Okres Olmo zde slaví svůj nejvýznamnější vývozní artikl - citrón. Můžete zde zhlédnout přehlídku zemědělských zvířat, tradiční hudby, tance a folklóru. Pořádá se soutěž o nejlepší citrón. A také kohoutí zápasy. Zajímají-li vás zvláštní festivaly spojené s přehlídkou peruánských tradic, neměli byste zde chybět.

Červenec
Festival del Virgen del Carmen
Peruánské město Celendin nábízí každý červenec Festival del Virgen del Carmen. Setkáte se zde s fantastickou sbírkou kostýmů a masek, od těch legračních až po ty satirické. Pokud na to máte žaludek, můžete v tomto peruánském městě zhlédnout i kohoutí zápasy.

Výstava řemesel, Fexticum
Tuto barevnou přehlídku řemesel hostí malé peruánské město Monsefu. Určitě stojí za to všimnout si některého z tradičních aspektů místního regionu. Od kuchyně až po hudbu, tanec, umění a řemesla. Charakteristické jsou tance Marinera a Tondero, postavené na afroindických rytmech. Město je též domovem pro celou řadu amuletů, talismanů, lektvarů a léků. Vše můžete zakoupit na Mercado de Brujos, což je nejvetší čarodějnický trh nejen v Peru ale i v Jižní Americe.

Srpen
Výročí Arequipa
Lidé v tomto peruánském městě radostně oslavují výročí jeho založení Španěly. Na tanečním festivalu Festidanza se setkáte s mnoha druhy latinskoamerického umění, tance. Jde o skutečně mezinárodní lidový festival, jež je součástí oslav. Dále se zde setkáte i s dalšími peruánskými atrakcemi, např. s býčími zápasy, výstavou řemesel nebo vojenskou přehlídkou.

Výročí Tarapota a turistický týden
Peruánské město Tarapoto slaví své jubileum prostřednictvím společenských, lidových a sportovních aktivit. Tato událost je výbornou příležitostí k návštěvě tohoto města a k seznámení se s jeho pohostinností a výrobky. Taktéž ochutnáte typické peruánské jídlo a pití.

Září
Junin
Tento peruánský festival oslavuje pannu z Cocharcas, patronku celého údolí Mantaro. Tato prokazovaná úcta umožňuje návštěvníkům opravdu velkolepou přehlídku folklórních představení. Setkáte se např. s bohatě oblečenými tanečníky, trhy nebo i býčími zápasy. Festival je zajímavý, a proto byste do Peru měli vyrazit.

Ica
Na připomínku přistání generála Martina v zálivu Paracas, provincie Pisco v Peru oslavuje příchod osvobozující expedice. Setkáte se zde s trhy řemeslných výrobků, zábavou a peruánskými tradicemi. Pořádají se procesí. Takže o vaši zábavu bude dobře postaráno.

Říjen
The Medlar Festival
Jste-li sportovně založeni a zároveň se chcete něco dozvědět o Peru, pak zde nesmíte chybět. Spousta sportovních závodů, raft, kajak, horské kolo, paragliding, maraton, ale i rockové koncerty a typické jídlo. To vše a ještě více na vás v Peru čeká.

Saint Fortunata Festivity
Místní tuto svatou uctívají od roku 1976, kdy byly do Peru převezeny její ostatky. Během oslav se setkáte jak s náboženskými a duchovními aspekty, tak i s lidovým uměním, trhy a ohňostroji. Na tomto peruánském festivalu mnoha tváří byste tedy neměli chybět.

Listopad
Slavnosti založení města Puno
Součástí této velkolepé peruánské oslavy je dramatizace příběhu o Manco Capac a Mama Ocllo, kteří vystoupili z vod jezera Titicaca, aby založili říši Inků. Dále se setkáte s představením popisujícím založení města, které se zaměřuje hlavně na nedaleký zlatý důl a s ním spojené bohatství. Máte-li rádi Peru a jeho kulturu, jistě vás potěší folklórní festival a trhy s řemeslnými výrobky.

Jubileum Pasca
Tento peruánský festival v sobě zahrnuje občansko-vlastenecké ceremonie, trhy se zemědělskou a řemeslnou produkcí. Mnoho přehlídek a výstav. Pokud do Peru na tento festival vyrazíte, pak asi nejzajímavější bude výlet do národní rezervace, kde narazíte na skály z vulkanických sedimentů, jež díky erozi nabývají opravdu zajímavých až krásných tvarů.

Prosinec
Vánoční trh s řemeslnou výrobou
Tento trh je shromážděním řemeslníků z celého Peru. Je skvělou příležitostí k získání a obdivování nejrůznějších peruánských uměleckých výrobků. Čekáte-li na šanci sehnat nějakou pěknou věc, právě jste se dočkali.

Lidový trh Santuranticuy
Na tomto trhu v Peru budete mít možnost zhlédnout výstavy řemeslných výrobků z regionu. Zvláštní důraz je pak kladen na obrázky s dítětem Manuelitem, typickým dětským bohem v peruánském Cuscu.

Průvodci a mapy


Peru...
Peru - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz