Dovolená Belgie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Belgie - navigace  
zájezdy Belgie Hotely a ubytování Belgie
Last minute Belgie Informace Belgie
Víza Belgie Fotogalerie Belgie
Mapy a průvodce Belgie Recenze hotelů Belgie
Diskuze Belgie  Belgie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

NáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiLiteratura-->Výtvarné umění, architekturaHudbaSportKomiksy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Hubert a Jan van Eyck
(Hubert:1370 – 1426), (Jan: 1390 – 1441)
Bratři Eyckové stojí u začátku tzv. první vlámské školy (do které patří např. i R. vyn der Weyden (1399 – 1464), Dierik Beots (1415 – 1475), H. Memling (1433 – 1494). Jejich nejznámější dílo – Nebeský poklad ve Flandrech – je v chrámu sv. Bavona v Gentu. Především Jan vytvořil nový styl založený na detailním pozorování skutečnosti a na znalosti anatomie. Zdokonalil techniku nanášení barev. O Hubertovi se toho ví velmi málo, díla, která jsou mu přisuzována (Poslední soud, Kalvárie, Tři Marie u hrobu) nejsou podepsaná.

Hieronymus Bosch
(1450 – 1516)
Vlastním jménem Hieronymus van Aken. Autor fantaskních obrazů, kde spojuje realistické napodobení přírody nebo církevní a náboženské motivy s groteskností až zrůdností. Nejznámější díla Zahrady rozkoší, Pokušení sv. Antonína.

Pieter Brueghel st.
(1525 – 1569)
Zvaný Selský. Proslavil se především malbami scén z venkova, který byl deptaný náboženskými válkami (např. Senoseč, Přísloví), krajiny zaplněné lidovými postavami, velký smysl pro detail.

James Ensor
(1860 – 1949)
Narodil se a zemřel v Ostende. Nejznámější belgický malíř 20. století. Prošel jak obdobím impresionismu, tak symbolismu a ovlivnil i surrealisty. Charakteristický je pro něj barevný expresivní svět masek a kostlivců, démonů, připomínajících Hieronyma Bosche (např. Kostry, které se chtějí ohřát). Byl inspirací jak pro surrealisty, tak pro expresionismus.

René Magritte
(1898 – 1967)
Narozen v Lessines, zemřel v Bruselu. Představitel veristického surrealismu, realisticky namalované předměty uvádí do nových, nečekaných pozic a souvislostí.

Pieter Paul Rubens
(1577 – 1640)
Hlavní osobnost tzv. druhé vlny vlámského malířství v 16. a 17. století. Autor především oltářních a mytologických obrazů. Pracoval např. pro Marii Medicejskou, arcivévodu Alberta, Karla I. Anglického, Filipa IV. Španělského. Vedl vlastní dílnu v Antverpách, ve které se realizovaly velkolepá dekorační díla. Jeho dílo je syntézou vlámského realismu a italského manýrismu. Známe jsou jeho ženské postavy s nadsazenými ženskými tvary (několik portrétů Heleny, jeho druhé manželky).
Nejznámější díla triptychy Vztyčení kříže a Snímání z kříže, Velký poslední soud, Únos dcer Leukipových, Venušina toaleta.
Narodil se v Německu (Siegen), ale jeho rodiče se brzo utekli do Antverp před náboženskými nepokoji. Malovat začal v 21 letech. V navštívil Itálii a později i Španělsko, kde se obdivoval renesanční architektuře i malířství. Po matčině smrti se vrací do Antverp a vytváří slavné Snímání z kříže.

Viktor Horta
(1861 – 1947)
Nejznámější belgický architekt začal nejprve studovat hudbu, ale brzo se přeorientoval na architekturu. Vystudoval Académie des Beaux-Arts v Gentu, poté byl na stáži v Paříži. Bývá považován za předchůdce moderního umění konce 19. století a za představitele secese. Pracoval denně 20 hodin až do 60-ti let. Navrhl Hotel Tassel, Maison du Peuple Bruxelles a především Palais des Beaux-Arts v Bruselu.

Henry van de Velde
(1863 – 1957)
Vlámský architekt, malíř a dekoratér. Vedle Victora Horty je hlavním zakladatelem secesní architektury a umění v Belgii. Navrhl nábytek a interiéry pro pařížskou galerii L´Art Nouveau Samuela Binga. Jeho práce jsou plně abstraktní. Od roku 1900 pracuje převážně v Německu, od roku 1902 až do konce I. světové války vyučuje na Kunstgewerbeschule v Drážďanech. Po válce se stává profesorem na univerzitě v Gentu (1926 – 1936), kde vybudoval knihovnu. Vydal i několik knih, např. Doktrina, Hledání trvalé krásy.


Průvodci a mapy


Flandry...
Flandry (Flandern-route) - cyklostezka
369 Kč
Belgie...
Belgie a Lucembursko - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz