Dovolená Belgie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Belgie - navigace  
zájezdy Belgie Hotely a ubytování Belgie
Last minute Belgie Informace Belgie
Víza Belgie Fotogalerie Belgie
Mapy a průvodce Belgie Recenze hotelů Belgie
Diskuze Belgie  Belgie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

FlandryArdeny-->Provincie AntverpyProvincie Hainaut a Brabant-Wallon
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Antverpy
Správním střediskem této provincieAntverpy je stejnojmenné město – Antverpy - s asi půl milionem obyvatel. Městem protéká řeka Šelda a je na ní i vybudován jeden z největších přístavů v Belgii. Právě veliký přístav sem přivál přistěhovalce z celého světa, obchodníky i malíře, židovské bursiče drahokamů. Přístav se stal zdrojem bohatství, díky kterému vznikly nádherné paláce a chrámy, náměstí a sousoší.

Katedrála Panny Marie (Onze Lieve Vrouwekahedraal) - největší katedrála Belgie, severní věž dosahuje 123 m, součástí věže je také zvonkohra. Výstavba byla započata v polovině 14. století a skončena až v roce 1521. Uvnitř si můžete prohlédnout tři obrazy od Pietera Paula Rubense – Vztyčení kříže, Snímání z kříže a Nanebevstoupení Panny Marie – a také Rubensův památník. Před katedrálou se prostírá malé náměstí s renesanční kašnou.

Grote Markt (Velké tržiště) - nejstarší náměstí ve městě. Renesanční radnice (Stadhuis) navržená Corneliem Florisem De Vriendt a dokončená v roce 1565. Dále náměstí tvoří několik renesančních cechovních domů, celá jedna řada byla přestavěna v 19. století.

Tržnici masa (Vleeshuis) - zbudovaná začátkem 16. století, zajímavé průčelí a zasedací místností s erby.

Steen – (přímo na nábřeží) hrad z roku 1200 se zbytky opevnění z 9. století. V současné době je zde námořní muzeum (National Scheepvaartmuseum) a na vodě jsou zakotvené historické lodě.

Královský palác (Koninklijk Hof, Palais du Roi) - patricijský dům, zakoupený Napoleonem I.Muzea:
Rubenshuis - barokní dům, který nechal v roce 1611 zbudovat Pieter Paul Rubens a ve kterém i později zemřel. Veřejnosti přístupné obytné místnosti i původní ateliér. Kolekce Rubensových obrazů i děl jeho současníků.
Museum Mayer van der Bergh - dům postaven v roce 1904 ve stylu domů 16. století. Sbírka obrazů z 15. století (např. díla Pietera Brughela) a keramiky a plastik z 16. století.
Maagdenhuis - v 16. a 17. století sloužil tento dům jako sirotčinec a útulek pro dívky z chudých rodin. V současnosti zde sídlí sociální organizace a malé muzeum umění.
Platin-Moretus Museum – renesanční dům postavený Christophem Platinem. Bývalá slavná tiskárna, která byla funkční až do 19. století. Je tu Muzeum tiskařského zařízení, ve kterém můžete vidět dochované některé staré tisky i rukopisy.
Konijk Museum voor Schone Kunsten (Královské muzeum krásných umění) – Toto muzeum je umístěno v neoklasicistní budově z konce 19. století. Najdete tu sbírku děl nejslavnějších vlámských mistrů (např. Van Eyck, Memling, Rubens, Van Dyck) ale i moderního umění (Ensor, Magritte, Delvaux). Otevřeno od 10 do 17 hodin, v pondělí zavřeno.
Museum voor Fotografie (Muzeum fotografie) – kolekce černobílých fotografií, portrétů, starých fotoaparátů. Otevřeno od 10 do 17 hodin, v pondělí zavřeno.
Openluchtmuseum voor Beeldhouwkunst Middleheim (Venkovní muzeum soch) – je tu zhruba 300 děl známých sochařů rozmístěných v rozlehlém parku.
Etnografické muzeum - pozoruhodné sbírky z Afriky, Indonésie, Číny.
Provincial Diamantmuseum Muzeum Vám ukáže zpracování hrubého diamantu na drahokam.
Kostel sv. Ondřeje (St. Andrieskerk) – zbudován v letech 1514 – 1524, věže z 18. století. Malby předních vlámských malířů, památník Marie Stuartovny.
Kostel sv. Karla Boromejského (St. Carolus Borromeuskerk) – barokní kostel ze začátku 17. stol. Fasáda a věž i jiné prvky navrženy Rubensem.
Kostel sv. Jakuba (St. Jacobskerk) – v tzv. Rubensově kapli oltářní obraz a Rubensův hrob.

Okolí Antwerp

Za návštěvu stojí Deurne (3km východně) s kostelíkem z první třetiny 17. století a zámeckým muzeem uměleckých předmětů, národopisným a přírodovědným muzeem. 20 km na severozápad najdete v Lillo pevnost Lillo Fort ze 16. století a nejstarší větrný mlýn ve Flandrech.

Lier
Lier je staré město při soutoku dvou řek, Kleine a Grote Nete, 17 km jihovýchodně od Antverp. Bylo založeno v 8. století n.l.. Od 11. století je střediskem textilní výroby. Hradby pochází z 18. stol.. Narodil se zde básník Felix Timmerman.

Grote Markt (Velké náměstí) – domy z 17. a 18. stol., Stadhuis (radnice) z 18. stol s rokokovou fasádou. Belfort – věž z druhé poloviny 14. století.

Museum Wuyts van Campen-Cyroly – sbírky obrazů vlámských mistrů ze 17. stol.

St. Gummauskerk (kostel sv. Gummara) – budován 1425 – 1557, gotika s pozdějšími barokními prvky, sklomalby ze 16. století. Ve věži zvonkohra. Chrámové muzeum. Kaple Sv Petra – nejstarší církevní stavba města

Begijnhof (dvůr bekyní) – založený ve 13. století, nejstarší v Belgii. Ve stejné ulici Hradební věž (1375) – původně vězení

Corneliova věž (Corneliustoren – někdy nazývaná Zimmertoren) – figurální orloj z let 1930-1931 sestavený Louisem Zimmerem.

Mechelen/Malines a okolí
Podle legendy založil v roce 756 Ir sv. Ronbout při řece Dilje klášter. Město koupili v roce 1356 flanderská hrabata. V roce 1473 se stalo sídlem nejvyššího soudu Burgundského Nizozemí. Největší rozkvět města se odehrával v době Markéty Rakouské, místodržitelky Nizozemí v letech 1507 – 1530. Po její smrti se hlavní sídl panovníka přesunulo do Bruselu a zde sídlilo nadále pouze arcibiskupství.
Poslední neděli v květnu se koná Hanswijkprocessie – průvod Panny Marie, kdy do ulic vyrazí tisíce lidí oblečených ve stylu středověkého ošacení.

Bruselská brána – pozůstatek opevnění z roku 1300.

De Wilt Royal Manufacturers – gobelínová dílna přístupná veřejnosti. Jedno z mála míst, kde můžete na vlastní oči vidět, jak se tkají belgické gobelíny.

Hof van Busleyden – původní stavba z roku 1507 byla zničena za I. světové války, současná podoba s městským muzeem je až poválečná.

Joods Museum van Deportatie en Verzet – připomínka toho, že zde za II. světové války bylo deportační centrum, odkud bylo odvezeno na 25 000 židů do koncentračních táborů (vrátilo se jich jen 1400).

St. Janskerk – kostel sv. Jana ze 13. století s obrazem hlavního oltáře od Rubense.

St. Romboutskathedraal – gotická katedrála na Grote Markt (Velkém náměstí) s mohutnou, 97 metrů vysokou věží. Hlavní oltář z černého a bílého mramoru z roku 1666. Obraz Ukřižování od van Dycka. Při katedrále je slavná škola kampanologie – hry na zvonkohru. Na Velkém náměstí je i radnice s bohatou gobelínovou výzdobou a obrazárnou.

Fort van Breendonk – asi 13 km od Mechelenu je pevnost zbudovaná v roce 1906 a za II. světové války změněná na koncentrační tábor. Prošlo tudy na 3500 vězňů a nepřežila ani polovina. Po válce byly zachovány mučící místnosti, cely a bylo zde zřízeno muzeum.

Muizen – městečko asi 5 km od Mechelenu, kde je veliká zoologická zahrada (Dierenpark Planckendael), kde můžete vidět třeba koaly nebo trpasličí šimpanze.Průvodci a mapy


Flandry...
Flandry (Flandern-route) - cyklostezka
369 Kč
Belgie...
Belgie a Lucembursko - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz