Dovolená Belgie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Belgie - navigace  
zájezdy Belgie Hotely a ubytování Belgie
Last minute Belgie Informace Belgie
Víza Belgie Fotogalerie Belgie
Mapy a průvodce Belgie Recenze hotelů Belgie
Diskuze Belgie  Belgie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Flandry-->ArdenyProvincie AntverpyProvincie Hainaut a Brabant-Wallon
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ardeny jsou vlastně pískovcový a břidlicový masiv. Hornatá oblast je protkaná říčními údolími (Meuse). Rozkládá se na území Belgie (jižně od Bruselu mezi Tournai a Liège), ale zasahuje i do Francie a Lucemburska. Hory zde dosahují výšky mezi 400 a necelými 700 metry. Spadají sem tři samostatné belgické provincie, Namur, Luxemburg a Liège. Ardeny jsou místem jak pro milovníky přírody, kteří si mohou užívat zdejších hustých lesů, tak pro turisty, kteří hledají historické oblasti. Je zde několik známých pevností (v Bouillonu, v Namuru a v Dinant) i hradů a klášterů, ve kterých se dodnes vaří pivo nebo dělají sýry. V roce 1940 se přes Ardeny dostali do Belgie vojáci německého Wehrmachtu a v roce 1944 tudy opět ustupovali.

Namur
Správní středisko provincie Namur je město Namur s asi 100 tisíci obyvateli při soutoku řek Sambre a Massy. Velmi známé jsou zdejší porcelánky. V římském období tady stávalo oppidum kmene Aduatuků Namurcum Castrum, kteří jako první začali toto místo opevňovat. Během historie bylo město několikrát vypáleno. Za II. světové války byla pevnost dobyta Němci za tři dny. V Namuru v biskupské rezidenci sídlí Conseil de la Région Walonne, regionální parlament, v centru si stále některé ulice udržely středověký charakter s typickou mosanskou architekturou.

Místní pevnost Les Gilles de Binche – stojí na soutoku obou řek a zabírá plochu 65 hektarů. Současná podoba je ze 17. století, v dřívějších dobách se právě zde nacházelo galské oppidum a ve 12. - 13. století zde stál opevněný hrad. Je dostupná pěšky, výletním autobusem nebo lanovkou. Mimo jiné je zde i muzeum parfémů.

Katedrála sv. Albana Les Gilles de Binche -na místě původní stavby byla postavena v letech 1751 – 1772, ze staršího kostela se zachovala zvonice z 11. - 14. století. Uvnitř plastiky Laurenta Delvauxe. Muzeum se sbírkami zlatnických středověkých prací.

Musée Félicien Rops – sbírky satirických a erotických obrazů a ilustrací místního rodáka Féliciena Ropse. (1833 – 1898) Muzeum bylo založeno v roce 1964 díky hraběti Visartovi de Bocarmé, který namurské provincii věnoval svou sbírku Ropsových obrazů. Od té doby se kolekce ještě dále rozrostla. Dnes sídlí v historickém centru města v domě z 19. století nedaleko Ropsova rodného domu.

Soeurs de Notre Dame – klášter s kostelem Notre Dame (Panny Marie), kde jsou náhrobky namurských hrabat. V muzeu du Prieuré d´Oignies je klenotnice s díly slavného zakladatele tohoto kláštera Huga d´Oigniese, který zasvětil život výrobě církevních předmětů. Hugo zdokonalil techniku filigránu a nejznámějšími díly jsou kříže vykládané drahými kameny.


Dinant
Počátky města se datují od 12. století, kde se stalo střediskem kovotepectví a těžby mědi. Nejvíce se proslavilo v 15. století kovotepeckými výrobky z mědi nebo mosazi (dinanderie). Objekty zničené v I. světové válce byly znovu postaveny v původní podobě. V Dinant se narodil vynálezce saxofonu, Antoine-Joseph Sax, v jeho rodném domě je muzeum.

Kostel Panny Marie (Collégiale-Notre-Dame) – gotická stavba na místě zničené románské baziliky. Věže z let 1565 – 1566.

Citadelle – pevnost zbudovaná na místě hradu z 11. století, který byl zničen v 15. století. Současná podoba ze začátku 19. století. Odehrávalo se zde několik bitev za I. světové války. V kasematech muzeum zbraní. Pevnost je přístupná pěšky nebo lanovkou.

Radnice – původně ze 17. století, přestavěna v roce 1925 s památníkem padlých z roku 1914. Nedaleko je vchod do jeskyně Grotte de Mont Fat, kterou vede chodba do věže Tour de Montfort, která byla částí opevnění ze 14. století.

V okolí města jsou krápníkové jeskyně a Bayardova skála, ze které podle skočil kůň Bayard na druhý břeh a zachránil tak před Karlem Velikým čtyři syny hrabětě Aymona. Jedná se o osamocenou skálu oddělenou od okolního masivu výbuchem, aby mohla projít vojska Ludvíka XIV. (francouzského krále), když dobyli město. Na řece Meuse se pořádají vyhlídkové plavby.

V Falmignoulu (asi 10 kilometrů daleko od Dinant) je muzeum jízdních kol a motocyklů (Musée du Cycle et de la Moto et de l´Afiche) s třemi sty exponátů od roku 1900.

Rochefort
Město na řece Lomme s okolními krasovými jeskyněmi (Grottes de Rochefort), a mramorovými lomy, kde se těžil růžový mramor pro stavbu zámku ve Versailles nebo chrámu sv. Petra v Římě. Z Rochefortu se začíná i prohlídka národního parku Leese a Lomme.

Abbay st. Rémy – klášter ze 13. století, ve kterém se dodnes vaří pivo.

Redu
Malé městečko se proslavilo především nočním srpnovým festivalem La Nuit du Livre (noc knihy), který vymyslel knihkupec a antikvář Noel Anselot. Kromě této události jsou zde pro milovníky knih mnohé obchůdky s knihami, ať už novými nebo z druhé ruky.

Saint Hubert
Městečko v centru Arden, obklopené lesy, je skvělým místem pro milovníky přírody a lovu. Místní klášter byl založen v roce 687, v roce 817 obsazený benediktiny a v roce 825 sem byly přeneseny ostatky sv. Huberta. Bazilika sv. Huberta, původně ze 16. století vyhořela, dnešní barokní podoba je z 18. století.

Fourneau-Saint-Michel
Ve Fourneau-Saint-Michel - asi 7 kilometrů vzdálené místo, kde představení kláštera Sv. Huberta založili v 18. století slévárnu železa je v současnosti Musée du fer et de la métallurgie ancienne – muzeum tradiční metalurgie a zpracování železa, které Vás seznámí se způsobem zpracování kovů v 18. století.
Dále je zde i Musée de la vie rurale en Wallonie – muzeum venkovského života ve Valonsku. Je to vlastně rozsáhlý skanzen o rozloze asi 50 hektarů s devíti rybníky, tradiční ardenskou koňskou farmou a 50 rekonstruovanými původními budovami. V jedné z bývalých hal slévárny je i Muzeum Ardenského lesa s výkladem o historii tohoto území a začíná zde i značená naučná stezka po Ardenském lese.


Bouillon
Městečko na řece Semois s mohutným hradem Chateau de Bouillon. Nejstarší částí hradu je donjon (obytná věž) z 11. století, který byl částí hradu založeného Gottfriedem III. v letech 1050 – 1067 na 350 metrů dlouhé skalní plošině. Gottfried z Bouillonu byl nejvýznamějším majitelem hradu, stal se v roce 1096 biskupem lutyšským a v letech 1096 – 1099 vedl I. křížovou výpravu do Svaté země. Na financování této výpravy použil peníze, které utržil prodejem právě bouillonského hradu. Po dobytí Jeruzaléma se stal prvním zdejším králem s titulem Ochránce Svatého hrobu. Zemřel v Jeruzalémě v roce 1100. V hradu je nyní Musée Ducal - muzeum hradu, okolního města i křížové výpravy do Jeruzaléma. Ve městě je zrekonstruovaný klášter Archéoscope Gottfrieda z Bouillonu, kde se můžete o místním slavném rodákovi dovědět ještě více.

Na řece Semois se z vesnice Poupehan pořádají plavby na kajaku. V okolních lesích jsou také příjemné cesty pro pěší turistiku, v místním turistickém centru mají mapu okolí s vyznačenými trasami.

Klášter Orval
Nedaleko francouzských hranic v zalesněném údolí je klášter Orval. Podle legendy zde Matyldě Toskánské při návštěvě spadl zlatý prsten do rybníčku. Poprosila Boha o zázrak a slíbila, že z tohoto místa udělá klášter, pokud se jí její prsten vrátí. V tom se objevila ryba s prstenem v tlamě. V ruinách kláštera je tento rybníček stále k vidění. Nový klášter byl na místě starého vybudován v roce 1926 a v roce 1931 zdejší trapističtí mnichové (cisterciáci) začali vařit pivo. Jinak se tady vyrábí vynikající sýr a peče skvělý chleba, které si můžete v klášteře koupit. Orval je jedním z pěti cisterciáckých klášterů v Belgii, kde se vaří pravé trapistické pivo.

Arlon/Arlen
Správní středisko provincie Luxemburg asi 30 kilometrů od města Lucemburg, tedy těsně na hranicích s Lucemburskem. Osídlení již z římské doby, kdy se město jmenovalo Orolaunum. Ve středověku hraběcím sídlem.

Musée provincial Luxembourgeois – místní muzeum s archeologickými nálezy a náhrobky.

Římská věž – věž ze 3. století n. l. je nejstarší stavbou města. Nyní je zde Muséé de la Tour Romaine, muzeum věnované římskému období. Dále jsou ve městě zříceniny římských lázní z 1. století n. l.


Bastogne/Bastenaken
První zmínky o městě jsou ze 7. století, opevnění ze 14. století. Na na přelomu let 1944 – 1945 se v okolí odehrála jedna z bitev II. světové války (tzv. bitva v Ardenách) mezi německou armádou a 101. americkou divizí generála Pattona a Mac Auliffa. Američané pozastavili průnik německých vojsk do Belgie až do té doby, kdy byla spojenecká vojska schopná zahnat Němce zpět do Německa. Zahynulo 77 000 Američanů a 120 000 Němců. Ve středu města stojí tank připomínající tyto boje.
Asi 2 km na východ je Mémorial du Mardasson – památník bojů v Ardenách byl postaven v roce 1950 na památku padlých amerických vojáků. Uvnitř je krypta s mozaikami od Fredinanda Légera.
Bastogne Historical Centre – centrum věnované ardenské operaci ze zimy 1944/1945.


La Roche-en-Ardenne
Městečko je výchozím bodem pro několik turistických cest, například k útesům Rocher du Hérou na soutoku obou ramen řeky Ourthe, kde stojí zřícenina hradu z 11. - 14. století s malým archeologickým muzeem.

La Poterie Musée – malé muzeum keramiky přímo ve městě.
Le Musée du Jambon – místní obyvatelé milují uzenou šunku a tak se zde dovíte vše, co je potřeba o šunce znát.

Parc a Gibier
Otevřený park s různými druhy zvířat se rozkládá na plošině Dester. Můžete tu vidět především jeleny. Parkem vede několik turistických stezek.

V okolí se můžete svézt na kajaku, jsou zde výborné podmínky pro cyklistiku, zvláště na horském kole (ve městě je půjčovna a v turistickém centru prodávají cyklomapu okolí) a dokonce se můžete projet i na koni.

Durbuy
Jedno z nejmenších belgických měst – Durbuy - má městská práva už od roku 1331. Místní zámek byl postaven místo hradu z 11. století. Přestavován byl v 17. a 19. století a dodnes je obýván.
OKOLÍ
Bois-et-Borsu – asi 14 kiometrů vzdálená vesnice s klášterem sv. Lambetra z 10. století.
Radhadesh – sídlo belgických krišnovců v hrádku na kopci u vesnice Septon.
Wéris – asi 8 kilometrů od Durbois jsou menhiry a dolmen, jehož stáří se odhaduje na 3. tisíciletí př. n.l.


Lutych/Liege
Správním střediskem provincie je stejnojmenné město Liège, holandsky Luik, česky Lutych. Nachází se v severním podhůří Arden, při ústí řeky Ourthe do Maasy. Je zde i říční přístav. Město je postaveno na místě bývalé kaple, která zde byla vybudována v roce 558 a kde byl v roce 705 zavražděn sv. Lamber, biskup z Tongeren. Z kostela byl zbudován klášter a v roce 721 se stal sídlem biskupa. Silné opevnění je z roku 971 a tehdy byla i založena škola, kde studoval i pražský kanovník Kosmas. Od 14. století je oblast říšským knížectvím, což přineslo značnou nezávislost. V 15. století bylo město napadeno burgundskými vévody a částečně vypleněno. Od 15. století těžba uhlí, která byla ukončena až na začátku 20. století. Od 17. století centrem zbrojařství. Po 20letém období nadvlády Francouzů po francouzské revoluci bylo město znovu silně opevněno. Za II. světové války silně bombardováno.
V Lutychu se narodil hudební skladatel Césare Franck.

Město Lutych má svého maskota – dřevěného panáčka, který se jmenuje Tchantches. Prý se narodil v 8. století ve čtvrti Outremeuse. Měl sklony ke špatnému chování, ale přesto měl dobré srdce.
Zajímavosti:
Fonatine du Perron – barokní kašna v podobě altánu s plastikou Tří grácií. Postavena na konci 17. století na náměstí Place du Marché.

Musée d´Ansembourg – budova muzea je bývalý měšťanský dům z let 1734 – 1740. Sbírky dekorativního umění (gobelíny ze 17. století, keramiky) a nábytku.

Musée d´Armes – sbírka asi 8000 zbraní z 15. - 20. století.

Musée da la Vie Walonne – V tomto muzeu najdete sbírky lidových předmětů a ukázky zaniklých i stále trvajících tradičních řemesel, jako je zpracování mědi, foukání skla nebo výroba dřevěných hraček.

Musée des Beaux Arts – budova z 19. století. Jsou tu sbírky plastik z 16. - 20. století a Ingresův portrét Napoleona I..

Musée Curtius – muzeum numismatiky a dekorativního umění. Ve sbírce je rukopis Notgerova evangeliáře z 10. století.

Parc d´Avrois – městský park s terasami a jezírky a památníkem Karla Velikého. Nedaleko stojí před kongresovým palácem tzv. prostorově dynamická a kybernetická věž, jejíž konstrukce reaguje na změny teploty, světla atd. a přeměnou na elektrický proud pak rozeznívá kovové struny a hraje "podle počasí".

Place St. Jacques – náměstí sv. Jakuba se starým benediktinským klášterním kostelem založeným roku 1015. Románsko-gotická stavba s mnoha přestavbami. Sklomalby ze 16. století, renesanční vstupní portál, varhany z konce 16. století.

Pont des Arches (Obloukový most) – spojuje oba břehy řeky Maasy. Zbudován v letech 1858 – 1862 na místě původního mostu z 11. století. Obvykle zde začínají prohlídky města.

Sante Croix – kostel sv Kříže založený v roce 979, část románská, části pocházejí z několika přestaveb ze 14. a 18. století. Náhrobek kanovníka Milemanse. V chrámovém pokladu je klíč sv. Huberta z roku 722.

St. Barthélemy – kostel postaven v 11. - 12. století, upraven v 18. století. Zvonkohra z 18. století.

Théatre Royal – královské divadlo (na náměstí de la République Française) v budově postavené v letetch 1818 – 1822 podle pařížského Odeonu.

OKOLÍ

Comblain – nedaleko této vesnice jsou jeskyně.

Henri Chapelle
Asi 9 kilometrů od města je jeden z mnohých okolních památníků a hřbitovů padlých v II. světové válce. Zde jsou pohřbeni američtí a němečtí vojáci padlí v roce 1944. Další památníky amerických padlých vojáků jsou výsostným územím USA.

V okolí města jsou četné prameny a existuje dokonce 143 kilometrů dlouhý výletní okruh, kde můžete navštívit mnoho těchto pramenů.
Okruh začíná v Lutychu u mostu Fragnée směrem na Spa. První pramen najdete v Chenée, další nejzajímavější zastávky jsou o dva kilometry dále, v Vaux-sous-Chevremont, kde je známé poutní místo s bazilikou Panny Marie a opatství Carmes Dechaux. Na 9. kilometru je Chaudfontaine s termálním pramenem o teplotě 36,5 stupňů, dále pěkný výhled na údolí Vesdry a zámek Hanste. V Olne na 16. kilometru je stará radnice s historickou pumpou na vodu, v Pepinsteru, kde se upravoval len, jsou zámky Mazures a Sohan, tzv. Ďáblova skála. V Theux jsou zříceniny hradu Franchimont, románský kostel z 10. století. V La Ried na 38. kilometru je památník makistů, na 46. kilometru je město Spa (viz samostatný odstavec), dále Sart-Lez-Spa s solwasterským dolmenem a krásnými údolími Hoëgne a Statte. Na 79. kilometru je přírodní rezervace v Botrange s nejvyšší belgickou horou. Na 121. kilometru je město Vervier s radnicí z 18. století a archeologickým muzeem. Okruh končí v Romsee, odkud je pěkný sestup zpět do Chaudfontaine.

Spa
Známé lázeňské město oblíbené i kvůli okolní lesnaté krajině. O existenci pramenů se vědělo už od římské doby, ale využívat se začaly až v 16. století. Největšího rozkvětu se dočkaly lázně v 18. - 19. století, kdy si do Spa přijížděl odpočinout i ruský car Petr, německý a rakouský císař nebo Victor Hugo a A. Dumas. V 19. století Spa dokonce diktovalo evropskou módu a v roce 1888 se tady konala první volba královny krásy na světě. V současnosti se tady léčí hlavně nemoci pohybového aparátu (revma).

Musée de la Lessive – muzeum praní prádla.

Musée de la Ville d´eau – sbírky týkající se slavné minulosti města a část expozice věnovaná ardenské operaci za II. světové války.

Place Royal – královské náměstí, na kterém stojí hlavní lázeňská budova v novorenesančním slohu. Najdete zde i kasino z let 1903 – 1908. Nejznámějším pramenem je Pouhon Pierre-le-Grand, který je pojmenován po ruském caru Petru Velikém a který je vyveden do pavilonu Pouhon Halle. Další čtyři prameny se jemnují Tonelet, Sauvenière, Géronstère a Barisard.

OKOLÍ
Remourchamps – asi 13 kilometrů od Spa. Krápníkové jeskyně, kterými teče ponorná řeka Rubicon.(pořádají se plavby na člunech).

Stavelot
Městečko Stavelot leží 24 kilometrů od Spa. Bylo postaveno při benediktinském klášteře, který byl založen svatým Remaclausem v roce 684. Z kláštera se do dnešních dnů dochovala věž z 11. století. V prostorách bývalého kláštera jsou po rekonstrukci tři muzea, Musée Régional d´Art et de l´Ancienne Abaye (muzeum věnované právě historii kláštera), Musée du Circuit de Spa-Francorchamps (věnované nedalekém závodnímu okruhu, na kterém se jezdí Velká cena Belgie) a Musée Guillaume Apollinaire, kde jsou některé rukopisy a kresby tohoto francouzského básníka. V dnešním farním kostele je vzácný relikviář ze 13. století. Na náměstí Place St. Remacle je kašna Fontaine du Perron z roku 1769. V roce 1965 byl ve městě založen nový benediktinský klášter.

V okolí jsou značené prohlídkové trasy, které vás zavedou například do Coo, asi 7 kilometrů vzdálené obce s největším belgickým vodopádem (vysoký 15 metrů) a sedačkovou lanovkou, která vás doveze na vyhlídkovou plošinu.


Malmédy
Město na soutoku řek Warche a Warchenne založeno při benediktinském klášteře z roku 650, kolem kterého byl na přelomu 15. a 16. století postaven hrad. Po první světové válce přiřčeno Versaiileskou smlouvou Prusku, ale už v roce 1920 se navrátilo Belgii.

Musée National du Papier – expozice věnovaná výrobě papíru, který se ve městě vyráběl.

St. Pierre, Paul et Quirin – kostel z konce 18. století.

Eupen
Město je známé jako lázně, kde se využívá Kneippovy metody. Většina obyvatel mluví německy, v němčině vychází i místní noviny Grenzecho.

Musée du Chocolat – tak jako v mnoha jiných městech i zde najdete muzeum čokolády sídlící v části místní Chocolaterie Jacques.

Radnice – sídlo radnice je v bývalém kapucínském klášteře, který byl založen v roce 1665.

Stadtmuseum – muzeum se věnuje především historii města a okolí.


V okolí města jsou dva velké lesy, eupenarský a hertogenský, a nádrž Lac de la Gileppe s 235m dlouhou hrází a Eupenar Stausee, nádrž s nejdelší hrází v Belgii (410 m). Ve vesnici Baraque Michel je horská chata s vyhlídkou na okolní vřesoviště a samozřejmě na Signal de Botrange, která je odtud vzdálená asi 4 kilometry.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Han-Sur-Lesse
Odkaz na plošinu Hautes Fagnes

Průvodci a mapy


Flandry...
Flandry (Flandern-route) - cyklostezka
369 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz