Dovolená Belgie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Belgie - navigace  
zájezdy Belgie Hotely a ubytování Belgie
Last minute Belgie Informace Belgie
Víza Belgie Fotogalerie Belgie
Mapy a průvodce Belgie Recenze hotelů Belgie
Diskuze Belgie  Belgie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->FlandryArdenyProvincie AntverpyProvincie Hainaut a Brabant-Wallon
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ve 14. století se staly Flandry součástí burgundského vévodství. V roce 1477 se připojili k Nizozemí, v letech 1516 – 1790 jim vládli Španělé a rakouští Habsburkové. Na přelomu 18. a 19. století se Flandry staly součástí Francie, potom ke Spojenému království nizozemskému.
Bruggy
Jméno města je odvozeno od mostu přes řeku Reye, který zde zbudovali Římané již ve 3. století našeho letopočtu. Most byl nejprve chráněn věží, pak strážním hradem. První zmínky o osídlení jsou ze 7. století n. l. (Municipium Brugense), později zde vznikl říční přístav. od 12. století, kdy význam města již značně vzrostl, je hlavním střediskem flanderských hanzovních měst. Hlavně se zde obchodovalo se suknem a s anglickou vlnou. V 15. století měl obchod za následek i vojenské konflikty (ostruhová bitva). Flanderská města byla díky obchodu velmi bohatá.
Arentshuis – v dolní části muzeum krajek – kantmuseum - jak paličkovaných, tak háčkovaných. V horní části Brangwyn muzeum, muzeum místního rodáka malíře Franka Brangwyna.
Diamantemuseum – Kromě ukázek broušení diamantů a expozice týkající se role vzácných kamenů v Bruggách jsou zde k vidění nejmenší diamantové sošky krále Baudouina a královny Fabioly.
Dům střeleckého cechu sv. Jiří – budova z roku 1573, dnes muzeum luků, šípů, samostřílů.
Groeninge museum - sbírky malířů od 14. do 20. století. Velmi známé a ceněné jsou expozice malířů bruggské školy. Obrazy Hieronyma Bosche, Jana Van Eycka, Memlinga, a Pietera Brueghela mladšího. Z moderních malířů například René Magritta nebo Delvauxe.
Gruuthusemuseum – muzeum užitého a dekorativního umění v bývalém patricijském domě z 15. století.
Guido Gezellemuseum – muzeum jednoho z nejznámějších flanderských básníků Guida Gezelleho.
Museum voor Volkskunde – muzeum folklóru v rekonstruovaném chudobinci (godshuizen). Každý čtvrtek se tady vyrábějí tradiční sladkosti v cukrárně ve stylu 30. let.

Hlavní náměstí – je centrem města, stojí zde památník dvou cechmistrů, kteří stáli v čele povstání v roce 1302 Jana Breydela a Pietera de Conincka.
Hradní náměstí – od 15. století zde byla rezidence flanderských hrabat, dochované základy dómu z 9. století. Radnice z konce 14. a začátku 15. století s vnějšími plastikami flanderských hrabat a gotickým interiérem.
Justiční palác (Gerchtshof) – budova z 18. století na místě starší budovy. Krb z černého mramoru s alabastrovými reliéfy.
Kaple sv. Krve (Heiligbloedkapel) – dolní část byla postavena ve 21. století jako relikviář pro uschování kapek Kristovy krve, horní část je z roku 1480. Zajímavé malby z 16. století.
Onze Lieve Vrouwekerk – kostel Panny Marie převážně z let 1230 – 1335. Věž 122 m. Náhrobek Marie Burgundské (+1482), Karla Smělého (+1477). Michelangelova socha Marie s dítětem z bílého mramoru z let 1503 – 1504.
Potterie Spital – špitál hrnčířů s kostelem ze 14. - 16. století, dnes muzeum nábytku, keramiky, gobelínů.
Sint Janshospitaal – špitál sv. Jana. V kapli ze 12. století je muzeum Hanse Memlinga, který žil v Bruggách několik let. Dále je zde instalována stará lékárna (apotheek).
Tržnice – budova ze 13. století s 85 m vysokou věží (Belfried), ve které je zvon Zegklok ze 17. století. Ve věži je rovněž zvonkohra ze 47 zvonů.
Větrné mlýny – na nábřeží řeky stojí několik větrných mlýnů, některé z 18. stol. Další mlýn je u Křížové brány, dnes je v něm muzeum města a Flander a zachovalé zařízení.
Walburgakerk – původně kláštěrní kostel jezuitů. Barokní interiér.
Woensdagmarkt – náměstí se sochou Hanse Memlinga z roku 1871. Kláštěr tzv. Černých sester, dnes nemocnice.


Mnoho návštěvníků tohoto města navštěvuje belgický pivovar, kde můžou vidět proces výroby piva. Navštívit můžete dva pivovary:

De Halve Maan/Straffe Hendrik Flandry
Ve 14. století se staly Flandry součástí burgundského vévodství. V roce 1477 se připojili k Nizozemí, v letech 1516 – 1790 jim vládli Španělé a rakouští Habsburkové. Na přelomu 18. a 19. století se Flandry staly součástí Francie, potom ke Spojenému království nizozemskému.

Rodinný pivovar byl založen v roce 1856 Henri Maesem. Najdete ho na ulici Walplein. V překladu znamená jeho název poloviční měsíc. Pro návštěvníky je tu připraveo muzeum, ochutnávka piva a okružní prohlídka pivovaru.

De Gouden Boom
Tento pivovar najdete na ulici Langestraat. Bohužel prohlídky se provádí pouze pro skupiny minimálně 30 lidí. Je tu také muzeum.

Zajímavé a zábavné pro Vás může být projížďka po místním vodním kanálu. Trvá asi 30 minut.

Damme
Od 12. století má Damme městská práva, ve 13. století významný říční přístav a obchodní středisko. V Damme se údajně narodil Till Eulenspiegel (Enšpígl), postava lidových vyprávění a hrdina odboje proti Španělům.
V současnosti činí populace tohoto města asi 11 000 obyvatel.

Onze Lieve Vrouwekerk – kostel Panny Marie se začal budovat v letech 1210 – 1220, rozšířen později v 13. století.

Radnice – budova z 15. století s bohatou sochařskou výzdobou.

Muzeum Eulenspiegela – ve dvou měšťanských domech postavených kolem roku 1500. Osudy Tilla Eulenspiegela popsal ve stejnojmenném románu Charles de Coster. O zídku větrného mlýna je opřen Eulenspiegelův památník.

Gent/Gand
Univerzitní město Gent je správním střediskem provincie Východní Flandry a druhým největším přístavem Belgie, ležícím na soutoku řek Leie a Šeldy. V 16. století se považovalo za druhé nejbohatší město v Evropě a to hned po Paříži. Na tomto soutoku byly založeny v roce 629 dva kláštery a v roce 868 postaven hrad, jako ochrana před Normany. Ve 13. - 14. století město vzkvétalo díky výrobě oděvů, plátna a sukna, dovážela se sem vlna z Anglie a město Gent bylo známé i boji svých občanů proti španělské nadvládě. V roce 1500 se zde narodil Karel V., pozdější římský císař.
V roce 1817 byla založena univerzita a v roce 1828 prokopán tunel do Terneuzenu. V roce 1913 zde byla I. světová výstava.
Gent nemá jedno hlavní historické náměstí, ale více náměstí a dva dominantní kostely.

Bijloke museum
– sbírky archeologických nálezů z okolí Gentu umístěné v bývalém cisterciáckém klášteře ze 13. století.

Citadelpark
– ve středu parku je budova světové výstavy z roku 1913 Floralia Palast, kde se konají výstavy, koncerty a jiné kulturní akce. V parku je i Museum voor Schone Kunsten (Muzeum umění), kde si můžete prohlédnout díla vlámských mistrů jako Bosch, Rubens, van Dyck, Jordaens a gobelíny a umělecké předměty. Naproti je Stedelijk Museum voor Actuele Kunst (SMAK) – muzeum současného umění.

De dulle Griet – dělo Zuřivá Markéta stojí mezi náměstím Vrijdagmarkt a mostem Zuivelbrug, odlito v 15. století.

Graslei – nábřeží na jednom z gentských kanálů. Štítové domy z 17. a 18. století – dům lodníků, dům obchodníků s obilím, sýpka ze 12. století, na druhém břehu Uměleckoprůmyslové muzeum.

Hrad Gravesteen – hrad založený v 10. století, několikrát přestavovaný i v 14. a 15. století, s vodním příkopem a hradbami s 24 baštami.

Katedrála sv. Bavona (St. Baafskatedraal) – z původní stavby založené roku 942 se nic nedochovalo, nejstarší dochovaná část pochází z 12. století. Křídlový oltář, zvaný Gentský, od bratří van Eycků je z let 1420 – 1432. V kostele najdete mnoho dalších maleb a různých uměleckých děl. Malby mají ilustrovat dění v historii. Vstup do katedrály je z ulice Baafsplein. V katedrále byl v roce 1500 pokřtěn císař Karel V.
Obrys 95 metrů vysoké věže Belfort symbolizuje moc cechů ve středověku. Ve výšce 65 metrů se z věže naskýtá překrásný pohled na město a zároveń je tu také galerie.

Lakenhalle – tržnice sukna Belfort s věží pochází ze 14. století. Zvonkohra má 52 zvony. Korouhev s drakem pochází z roku 1377. Z věže se také naskýtá překrásný pohled na město.

Le Château des Comtes
Hraběcí zámek v Gentu, s dřevenými domy, později pevnost. V současnosti jsou zde dvě muzea, muzeum zbraní a muzeum soudnictví. Hlavní část expozice muzea zbraní je sbírka Adolpha Neyta, který v 19. století shromáždil kolekci krásných pistolí vykládaných slonovinou, samostřílů a jiných zbraní. Tato sbírka sem byla přemístěna z Bijloke museum.
V hraběcím zámku zasedal za hraběte Filipa (1168 – 1191) soud, podezřelí zde byli dočasně vězněni a konaly se zde popravy. Toto období připomínají rytiny, plány a obrazy i několik mučících nástrojů. Muzeum bylo otevřeno v roce 1922 a v roce 1935 sem bylo přeneseno několik dalších předmětů z Centrální veznice v Coupure.

Museum voor Volkskunde (Národopisné muzeum) – bývalý dětský špitál, jsou tu expozice předmětů denní potřeby a řemeslné dílny s předváděním zaniklých řemesel.
Muzeum najdete na ulici Kraanlei 65.

Rabot – pevnost z 15. století.

St. Michielskerk (kostel sv. Michala) – pozdně gotický kostel s malbami vlámských mistrů (např. Ukřižování Krista od van Dycka).

Velký dvůr bekyní (Groot Begijnhof) – založený v roce 1242, přestavovaný v 17. století a v 19. století. Nedaleko je muzeum s expozicí o poslání a tradicích řádu.

Ostende
Ostende je známé jako největší belgické lázeňské město a také tím, že je zde letní královská rezidence. Dříve tady byla rybářská osada, která byla v 11. století povýšena na město. Ve 14. století bylo zničena při záplavách, obnoveno a silně opevněno. Ostende je jedno z měst, ze kterého vyplouvali vlámští rytíři do Svaté země. Od roku 1781 je svobodným přístavem. V 19. století po stržení hradeb se přístav začal měnit v lázeňské město.

Ensorhuis – dům, kde malíř James Ensor žil a tvořil v letech 1875 – 1916. Dům najdete na ulici Vlaanderenstraat 27. V přízemí se nachází obchůdek se suvenýry.

Chalet Royal (Koninklijke Residentie) – letní královské sídlo postavené Leopoldem II. Navazuje kolonáda (Koningsgalerijen) rovněž postavená Leopoldem II., jehož jezdecká socha stojí na galerii.

Leopoldův park – park nedaleko radnice s jezdeckou sochou Leopolda I.

Maria Hendrika Park – další příjemný městský park.

Museum voor Moderne Kunst – expozice moderního a současného belgického malířství a sochařství.

Museum voor Schone Kunsten
Muzeum se nachází ve 3. patře budovy Feest-en-Kultuurpaleis na ulici Wapenplein. Najdete tu například sbírku děl Leona Spilliaerta, který se narodil v Ostende v roce 1881.

Noordzeeaquarium – mořské akvárium v bývalé budově rybího trhu.

Promenáda Alberta I. - přímořská promenáda a pláž chráněná 30 m širokou hrází.

Veurne/Furnes
Malé městečko asi 10 km od letoviska De Panne.
Poslední neděli v červenci se tady koná procesí kajícníků - Boetprocessie, tradiční průvod, který je v Belgii ojedinělý. Ulicemi města prochází průvod osob oblečených v hnědých hábitech a nesoucích velké dřevěné kříže.

Bakkerijmuseum – muzeum pekařství.

Belfried – věž ze 17. století, sousedící se soudní budovou.

Kastel Beauvoorde – renesanční zámek vzdálený od Veurne asi 7 kilometrů.

Masná tržnice (Vleeshuis) – renesanční budova , v současnosti je zde divadlo.

Radnice (Stadhuis) – budova z let 1599 – s koženými vnitřními tapetami z 18. století.

St. Walburgakerk – kostel z druhé poloviny 13. století.

Velké náměstí (Grote Markt) – jedním z největších lákadel do Veurne je malebné náměstí s měšťanskými domy ze 16. století a tzv. Španělským pavilonem (dnešní knihovna), gotickou budovou z 15. století, ve které sídlila španělská správa.


Diksmuide/Dixmude
Městečko nedaleko Veurne. Na přelomu září a října se tady koná pivní festival.
St. Nikolaskerk – gotický kostel ze 14. století.
Dvůr Bekyní – stavba ze 12. století. Nedaleko je socha Thomase Becketta (+1170), slavného canterburského arcibiskupa.
Ypres/Ieper
Město založené v 10. století. Dodnes se tu dochovala tradice výroby sukna. Město je známé především boji za I. světové války, kdy byl v roce 1914 zastaven útok německých vojsk. Německá armáda u města Ypres poprvé použila bojový plyn, který nese podle města i svůj název (Yperit). Velká část historických staveb byla za I. světové války zničena. V současnosti tu žije asi 36 000 obyvatel.

Z původních hradeb ze 14. století se zachovala jen část s bránou Rijselpoort se dvěma baštami. Druhá brána, Menenpoort (Meensepoort), stojí na konci ulice Meensestraat, byla přestavěna v letech 1923 – 1927 a na stěnách oblouku je vyryto 54 896 jmen vojáků z Velké Británie, kteří padli v Ypres během I. světové války. Na počest těchto vojáků se denně v 8 hodin večer troubí britská vojenská večerka Last Post.

Katedrála sv. Martina (St. Martnuskatedraal) – původní stavba ze 13. století byla zničena za I. světové války, znovu zbudována do původní podoby ve 20. letech 20. století. V interiéru náhrobky s erby biskupů, hrob Cornelia Jansena, zakladatele jansenismu.

Tempeliershuis – dům ze 13. století, který je jedním z mála domů, které nebyly zničeny za I. světové války. V současnosti zde sídlí pošta.

Velké náměstí (Grote Markt) – centrum města zbudované v 13. století s budovou tržnice sukna (Lakenhalle) s výstavním průčelím a 70 m vysokou věží (Belfried). Původně věž pocházela z roku 1304 a byla postavena vedle řeky Ypreslee.

Vojenské muzeum
Navštívit můžete zajímavé muzeum, otevřené v roce 1988, které Vám bude vyprávět něco o historii války. Jsou tu zobrazeny příběhy dětí, ošetřovatelek, vojáků a opuštěných žen.


Ve městě Ypres začíná i 63 km dlouhý okruh pro návštěvu vojenských hřbitovů z I. světové války - Yperský výběžek. Při prohlídce se dostanete do vesnice Zonnenbeke, která byla skoro celá zničena, do Broodseinde, kde je německý a britský vojenský hřbitov, do Langemarku, kde je hřbitov se 45 000 padlými vojáky a další asi 100 hřbitovů a mnoho památníků. Tyne Cot Cemetery je největší britský vojenský hřbitov na světě, který je vidět již zdaleka. Můžete tu navštívit Hooge Crater muzeum nebo Sanctuary Hill Muzeum.
Kortrijk/Coutrai
Město ležící na řece Leie, bylo založeno jako římská osada Cortoriacum při křižovatce dvou římských cest. V 9. století za Baldouina II. opevněno, jako obrana proti normanským nájezdům. Městská práva od roku 1190, centrum textilní výroby. V roce 1302 se u hradeb odehrála tzv. Ostruhová bitva, ve které vlámští pěšáci porazili francouzské rytíře a padlým Francouzům sebrali 700 zlatých ostruh. Město je v současné době známé výrobou krajek.

Dvůr bekyní (Begijnshof) – jeden z největších dvorů má asi 40 domečků a u vchodu je socha zakladatelky. Ve městě je i Begijnshofmuseum, v němž je sbírka dokumentů o místním společenství bekyní.

Kostel Panny Marie (Onze Lieve Vrouwekerk) – právě do tohoto kostela přinesli vlámové ukořistěné ostruhy po ostruhové bitvě. V interiéru alabastrová plastika Sv. Kateřiny, Vztyčení kříže od van Dycka.

Nationaal Vlas, Kant en Linnenmuseum (národní muzeum lnu, lnářství a krajkářství) – muzeum věnované historii zpracování lnu je ve zrekonstruovaném starém dvoře, kde se len původně zpracovával. Jedno z nejhezčích muzeí krajek v Belgii. Najdete zde mnohé scény z venkovského života a z procesu zpracování lnu a výroby krajek, modely osob jsou v životní velikosti.

Radnice (Stadhuis) – postavena v přechodném stylu mezi gotikou a renesancí kolem roku 1520. V interiéru krby ze 16. století, gobelíny ze 17. a fresky z 19. století.

Velké náměstí (Grote Markt) – centrum města s velkou věží (Belfried) a zbytkem tržnice sukna z přelomu 13. a 14. století a sochou boha Marta (bůh obchodu). Památník padlým za I. světové války. Náměstí bylo bombardováno za II. světové války, mnoho původních staveb poničeno. Domy ze 17. - 18. století.

Oudanaarde/Audenarde
Malebné městečko a řece Hollandse Ijseel, nedaleko Rotterdamu. Proslulé výrobou gobelínů (vyvážely se hlavně do Francie).

Baudouinova věž – věž z 11. století se nachází nedaleko náměstí Tacamboroplein s památníkem Belgičanů, kteří padli v letech 1864 – 1867 v Mexiku, kde se pokusili podpořit vládu arcivévody Maxmiliána, který byl jmenovám mexickým králem a jehož manželkou byla belgická princezna.

St. Walburgakerk – kostel vystavěný ve stylu brabantské gotiky, na věží zvonkohra.

Budova radnice pochází z 16. století s překrásnou fasádou a velkou sbírkou gobelínů. Na radniční věži soška Malý válečník Hanske.

Tržnice je budova ze 13. století, dnes muzeum gobelínů.

Lovaň/Leuven/Louvain
Hlavní město vlámského Brabantska, bývalá normanská osada (založena 884), v 11. století hrad holandských hrabat, která v 12. století přijala titul hrabat brabantských. Textilní průmysl.
Místní univerzita (Katolieke Universiteit van Leuven – Katolická univerzita v Lovani) byla založena v roce 1425 a stala se v 16. století jedním z evropských středisek vzdělanosti, kde působili přední osobnosti, jako kartograf Mercator nebo zakladatel anatomie Andreas Vesalius. V 18. a 19. století byla centrem vlámského katolicismu a dodnes je významným vlámských střediskem vzdělanosti. Většina historických budov pochází zejména ze 17. století.

Grote Markt - velké náměstí s tříposchoďovou gotickou radnicí (Stadhuis), považovanou za nejkrásnější tohoto druhu v celé Belgii i v Evropě. 236 venkovních soch představujících význačné osobnosti města.

Katedrála sv. Petra (St. Pieterskerk) – výstavba začala v roce 1410, konstrukce byla ale špatně nadimenzovaná a část se zřítila. Dostavěna až v 17. století.

Museum de Lovenjoel (Univerzitní knihovna) – prohlédnout si tu můžete sbírky porcelánu z Číny a Japonska.

Quintinuskerk – kostel sv. Quintinuse je postavený na místě románského kostela z 12. století.

Stedelijk Museum Van der Kelen Mertens – v budově bývalé koleje, sbírka církevního umění od 15. do 18. století. Místnosti zařízené v různých stylech od renesance po Ludvíka XVI.

Velký dvůr bekyní (Groot Begijnhof) – založený ve 13. století, v domcích ze 17. století v současnosti bydlí univerzitní profesoři.


Diest
Město proslulé od 11. století jako středisko obchodu. Hradby ze 14. století zničeny v 18. století Francouzi, kteří město dobyli. Nové opevnění zbudoval Napoleon.

Grote Markt – Velké náměstí s měšťanskými domy ze 16. - 18. století a radnicí z 18. století, ve které je v současnosti městské muzeum.

Onze Lieve Vrouwekerk – kostel Panny Marie ze 13. století.

St. Katharinabegijnhof - dvůr bekyní svaté Kateřiny je jedním z největších a zároveň i nejstarších v zemi. Žilo zde asi 300 žen. Současná podoba je ze 16. století. Barokní brána do dvora, gotický kostel sv. Kateřiny.

St. Sulpitiuskerk – kostel postavený v letech 1321 – 1533 nahradil původní románský kostel. Věž se zvonkohrou. Náhrobek Filipa Oranžského z Nasau. Uvnitře je i Museum voor Religieuze Kunst - nejcennějším kusem sbírky muzea církevního umění je monstrance posázená 220 diamanty.

Scherpenheuvel – šest kilometrů od Diestu je nejnavštěvovanější poutní místo v Belgii. Tradice poutí je již ze 14. století, kdy na vrcholku kopce stál osamělý dub a později u stromu dřevěná socha Panny Marie. Kostel je až ze 17. století, uvnitř je socha Panny Marie.Hasselt
Hasselt je správní středisko provincie Limburg a leží na řece Demer. Město bylo založeno v 11. století. Vyrábí se zde slavná jalovcová pálenka Genever (jenever) a pivo. V současnosti tu žije asi 68 000 obyvatel.

Grote Markt – Velké náměstí s původní podobou ze 13. století a s domy ze 17. a 18. století (Dům U Meče – Het Sweert).

Japanese Tuin – japonská zahrada postavená ve spolupráci se sesterským městem Itami.

National Jenevermuseum – budovy palírny ze 17. století, kdy se Hasselt stalo centrem výroby Jeneveru, byly opraveny v 19. století. Staly se muzeem, ale stále se zde ročně vypálí 1000 lahví prvotřídní jalovcové. Obchod má největší výběr druhů Jeneveru a za rozumné ceny.

St. Quintinuskathedraal – hlavní městský kostel založený ve 12. století, v chrámovém pokladu je nejstarší monstrance na světě z roku 1286. Ve věži zvonkohra se 42 zvony.


Skanzen Bokrijk
Bokrijk – asi 7 km od Hasseltu najdete z největších evropských skanzenů o rozloze 60 hektarů. Muzeum bylo otevřeno v roce 1958. Najdete zde 110 budov, od obytných domů, přes kostely, mlýny a farmy ke starým hospodám (herberg). Všechny budovy jsou originální a byli sem převezeny a znovu sestaveny.Můžete si prohlédnout i zařízení, kuchyňské náčiní a vůbec předměty dávno zašlého běžného života z různých belgických provincií.
Celý areál je obklopen lesem, ve kterém je umístěno arboretum. Zde můžete vidět například růžové a bílé magnolie, které na jaře překrásně kvetou a voní.
Je tu také dětské hřiště, které bude lákat vaše potomky.

Tongeren/Tongres
Jméno město získalo od germánského kmene Tugrů, kteří zde sídlili do roku 54 př. n. l., kdy bylo území dobýváno vojáky Gaia Julia Caesara, byli ale poraženi eburonským vojevůdcem Ambiorixem, jehož pomník je na hlavním náměstí. Později zde bylo obchodní středisko Aducata Tungrorum. Ve 4. století n. l. zde bylo založeno nejstarší biskupství v Belgii, v letech 881 – 882 vypleněné Normany.
V současnosti tu žije asi 30 000 obyvatel. Každou neděli se koná již od 5 hodin ráno na Veemarkt trh se starožitnostmi a bleší trh, což stojí za návštěvu a bude to pro Vás jistě neopakovatelným zážitkem.

Gallo-románské muzeum – archeologické nálezy z římského i merovejského období, prohlídky se provádí s výkladem ve francouzštině a vlámštině. Muzeum najdete na ulici Kielenstraat.

Onze Lieve Vrouwekerk – raně gotická bazilika z let 1240 – 1544 stojí na místě, kde byl kostel pravděpodobně již ve 4. století a byl tedy nejstarším kostelem na sever od Alp. Místní vykopávky,objeveny v roce 1999, pochází až z 8. století. Vyřezávaný hlavní oltář je 12. století., renesanční malovaná okna, socha Panny Marie tongerenské z ořechového dřeva. Před kostelem si můžete prohlédnout archeologické naleziště se zbytky osídlení z 2. století n.l.

Zoutleeuw
Nedaleké městečko Zoutleeuw bylo ve středověku prosperujícím textilním centrem. V gotickém kostele z 15. století - St. Leonarduskerk - jsou umístěny sbírky středověkého církevního umění.


Průvodci a mapy


Flandry...
Flandry (Flandern-route) - cyklostezka
369 Kč
Belgie...
Belgie a Lucembursko - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz