Dovolená Belgie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Belgie - navigace  
zájezdy Belgie Hotely a ubytování Belgie
Last minute Belgie Informace Belgie
Víza Belgie Fotogalerie Belgie
Mapy a průvodce Belgie Recenze hotelů Belgie
Diskuze Belgie  Belgie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->Brussel
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Hlavní město Belgie, které také bývá někdy nazýváno hlavním městem Evropské unie, je správním střediskem provincie Brabantsko ve vlámské části Belgie, Brusel je ale oficiálně bilingvní. Je hlavním cestovním uzlem země a centrem průmyslu (vyrábějí se zde například pneumatiky Michelin). Žije tu něco kolem 980 000 obyvatel. Brusel je sídlem Evropského parlamentu a Evropské komise. Je plný zeleně a památek, rušných obchodních čtvrtí a přívětivých restaurací.
V Bruselu najdete bezpočet luxusních obchodů, butiků a speciálních obchodů a obchodních domů. Nejznámější nákupní ulice s obchody jsou v těcho oblastech: v horní části města ulice v okolí Louizapoortu, v dolní části města kolem Adolphe Maxlaan, Nieuwestraat a Grote Markt.

Znakem města je kosatec, který zvláště dobře roste ve zdejší původně bažinaté krajině. A navíc kosatec byl na špici žezla potomků Karla Velikého, kteří se usadili v dávném městě Bruocsella....


První nálezy svědčící o osídlení jsou z období neolitu asi kolem roku 2250 př. n. l. a později románská sídliště ze 2. století našeho letopočtu.
Podle pověsti bylo město jako takové založeno biskupem v Cambrai, svatým Guegerichem (St. Géry), kterému se někdy říká apoštol Belgie. Ten v roce 695 založil na ostrově v bažinách na řece Senne (Zenne) postavit kapli. Procházela tudy obchodní cesta z Brugg do Kolína nad Rýnem, a tak se v okolí kaple začali brzo usazovat lidé. Starý název místa Bruocsella nebo Brucsella je odvozený od slova bruoc, což znamená bažina. V 10. století zde vévoda Lotrinský založil hrad. Od roku 1100 byl důkladně opevněn a stal se sídlem brabantských hrabat, která vládla ještě další dvě století. Po smrti Marie Burgundské vládnou Habsburkové a za Karla V. byl Brusel centrem celé rozsáhlé říše. V 15. století se začaly stavět mohutnější a dokonalejší domy, které měly chránit majetek obyvatel bohatnoucích z rozvoje zlatnictví a krajkářství. V roce 1555 přenesl Filip II. sídlo do Španělska a v roce 1566 bruselští poprvé povstali proti španělské nadvládě a katolickému fanatismu. Povstání bylo krvavě potlačeno.
Celé Dolní město bylo zničeno za vlády Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. ve Francii, kdy francouzská armáda pod velením maršála Villeroi odpověděla na holandské a anglické útoky na francouzské přístavy na kanále La Mache. Město bylo obnoveno a dále se v 18. století rozvíjela krásná městská náměstí jako například Place Royale a byl vybudován královský palác v Laekenu.
V roce 1789 vypukla tzv. Brabantská vzpoura, která skončila vládu Habsburků a revoluce se Bruselu nevyhnula ani v roce 1830, kdy byl vytvořen nezávislý belgický stát.
V roce 1835 byla v Bruselu založena univerzita (Université libre de Bruxelles), později byly zbořeny hradby a na jejich místě vybudovány široké bulváry, tak jak bylo tehdy módou ve všech evropských městech.
Po II. světové válce byl v Bruselu podepsán tzv. Bruselský pakt, předchůdce NATO, které v hlavním městě Belgie sídlí. V Bruselu je i sídlo Evropského parlamentu.
Znakem města je kosatec, který zvláště dobře roste ve zdejší původně bažinaté krajině. A navíc kosatec byl na špici žezla potomků Karla Velikého, kteří se usadili v dávném městě Bruocsella.

Historické centrum města nebo-li „Grote Markt“ bylo v roce 1695 vybombardováno. Jen radnice zůstala nepoškozena. Po válce se začalo s přestavbou celého centra města a tak vzniklo jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Každé průčelí domu je jiné a dohromady tvoří zajímavý architektonický celek. Na významné budově radnice je umístěna v plné kráse socha Sv. Michaela, patrona města Bruselu.
Historické centrum je rozdělené na dvě části, Dolní město na rovině a Horní město, vybudované na malém kopci.

Bruxella 1238 – archeologické naleziště přímo v centru Bruselu. Od roku 1238 zde býval františkánský klášter, od 19. století Máslový trh a koncem 19. století zde byla zřízena Obchodní burza, která je zde dodnes.

Manneken Pis
Manneken Pis je bronzová soška čůrajícího chlapečka, kterou vytvořil sochař J. Duquesnoye v 17. století. Soška je oblékána do různých krojů, které jsou uloženy v městském muzeu. Celkem je tu 800 krojů pro tuto sošku. První kroj byl ušit v roce 1698.
V roce 1745 unesli sošku Angličané. O dva roky později zase francouzi. Král Ludvík XV daroval sošce kroj ze zlatého brokátu, který je zdobený křížem svatého Ludvíka. V roce 1817 sošku zcizili opět Francouzi. Byla poničena a z jejích úlomků byl vytvořen model pro současnou sošku.

Centre Belge de la Bande Dessinée – (na ulici Rue des Sables v budově Grand Magazin Waucquez) pokud se někde setkáte se zkratkou BD, pak vězte, že to znamená komiks, kreslený seriál čili bande dessinée (doslovně kreslený proužek). V tomto bruselském muzeu se o komiksových postavičkách, které proslavily Belgii, dozvíte vše. Najdete tu Tintina, Boba a Bobette i jiné slavné seriály. Dům v secesním stylu navrhl Victor Horta a původně tu byl obchod s textilem.

Conservatoire Royal de Musique – budova královské konzervatoře je z let 1876 – 1877 a dnes je zde Muséé Instrumental du Conservatoire Royal, muzeum se sbírkou zhruba 5000 hudebních nástrojů, z nichž většina pochází ze 14. – 19. století, ale je zde i několik nástrojů starších. Další muzeum hudebních nástrojů se sbírkou čítající na 7000 kusů od 17. do 19. století je v secesní budově Old England Building navržené Paulem Saintenoyem v roce 1899.

Erasmův dům v Anderlechtu – dům byl postaven na bruselském předměstí Anderlecht v roce 1515 a Erasmus Rotterdamský zde strávil léto roku 1521. V domě je rozsáhlá knihovna se slušnou sbírkou rukopisů a starých tisků, převážně ze 16. století, dále sbírka gotického nábytku a několik obrazů z 15. a 16. století (např. Boschův Triptych).


Galeries St. Hubert – jeden z prvních skleněných obchodních domů z roku 1847 o délce 213 a výšce 18 metrů. Ulice Rue des Bouchers (řeznická) ho dělí na tři části, Galerie du Roi (králova galerie), Galerie de la Reine (královnina galerie) a Galerie des Princes (galerie princů).
Musée du Béguinage d'Anderlecht - dvůr bekyní byl v Anderlechtu založen v roce 1252. Zachoval se čtyři malé domky a uvnitř je výstava věnovaná historii tohoto řádu v Belgii.
Musée du Costume et de la Dentelle – nedaleko Velkého náměstí je v domě ze 17. století muzeum krajky a oděvů, kde je v expozici venkované tradičnímu krajkářství i například prastaré spodní prádlo (jakýsi předchůdce podprsenky bustehouder). Jinak zde najdete všemožné kostýmy, vyšívané práce a módní doplňky a dokumentaci ke všemu, co se týká oděvů a krajek od 18. až do 20. století.
Muséé de la Lunette – muzeum brýlí má velikou sbírku historických brýlí, monoklů, lorňonů, divadelních kukátek a všech možných jiných zvětšovadel a zlepšovadel zraku.

Musée Horta – muzeum věnované architektu Victoru Hortovi je ve dvou sousedních domech (na Rue Américaine) navržených Hortou v letech 1898 a 1901. Jsou typickou ukázkou architektova stylu s prostornými místnostmi, zdmi plnými zrcadel a schodišti s železnými zábradlími. Ve městě je ještě mnoho secesních budov, mimo jiné Hôtel Tassel na Rue Émile Janson nebo Maison Hankar, který si pro sebe v roce 1893 postavil architekt Paul Hankar.

Musée Magritte – malé muzeum v Jette věnované tomuto slavnému belgickému surrealistovi je v domě, kde žil v letech 1930 – 1954 se svou ženou. Ve sbírce najdete především věci, které Magritte běžně používal, jako například jeho dýmku. Některé exponáty jsou kopie (např. piano).

Musées Royaux d'Art et d'Histoire – (hlavní vchod z třídy J.F. Kennedyho) je rozdělené do tří částí. V první je sbírka umění a památek Blízkého Východu a starých perských prací, dále památky z antického Řecka, Říma a etruské předměty a dokonce několik exponátů z Egypta.
Druhá část expozice je věnovaná užitnému umění a jsou zde sbírky krajek, gobelínů, vitráží, keramiky, šperků, historických hraček a velká sbírka delftské fajáns. Třetí část je věnovaná archeologickýcm nálezům v Belgii, etnografii a belgickým tradicím.
Musée Royal de l'Armée et d'Histoire Militaire – Královské muzeum armády a vojenské historie v parku Cinquantenaire s kolekcí zbraní, uniforem, maket, knih, fotografií týkajících se historie Belgie od roku 1789.
Notre Dame au Sablon – kostel nedaleko Place Royale byl postaven v 15. - 16. století šlechtickou rodinou Thurn-Taxisů. Ukázka plaménkového stylu gotiky s malovanými okny a malou soškou Madonny, která podle pověsti léčí.
Notre Dame de la Chapelle – románsko-gotický kostel, s jehož stavbou se začalo ve 12. století, hlavní loď je z 15. století. Kaple s náhrobkem Pietera Brueghela staršího od jeho syna Jana.

Palais de Justice – justiční palác je velmi odvážnou budovou postavenou podle návrhu Josefa Poelata, který se nechal inspirovat staroegyptským stylem. Stavba byla největší budovou 19. století o ploše 26 tisíc metrů čtverečních, ve střední části je kopule vysoká 104 metrů.

Palais Royal – Královský palác je místem, kde belgický král vykonává své povinnosti hlavy státu. Na státní svátek 21. července je palác přístupný veřejnosti. Před Královským palácem, který byl postaven v letech 1826 – 1829, je velký park Parc de Bruxelles s jezírky. Na náměstí je i budova Palais des Académies, kde sídlí královská akademie věd. Naproti Královskému paláci je Palais de la Nation postavený v letech 1779 – 1783 pro holandské generální stavy. Dnes je sídlem parlamentu a několika ministerstev.

Château Royal
Královský zámek na předměstí Laeken byl postaven v klasicistním stylu v letech 1782 až 1784. Iniciátorkou stavby byla regentka Marie-Kristina a její manžel Alber-Casmir de Saxe-Teschen. Budova byla přestavěna Napoleonem I., který zde několikrát pobýval. Po požáru v roce 1890 byl zámek zrekonstruován podle návrhu Alphonse Balata. Současná podoba je z roku 1902 pod vedením architekta Girauta. Zámek je sídlem královské rodiny a není přístupný veřejnosti.
Součástí královského areálu Laeken jsou i Les Serres Royales de Laeken, královské skleníky, které nechal podle návrhu Alphonse Balata (učitel Victora Horty) postavit král Leopold II. v roce 1873. Krásná stavba v secesním stylu s velkými prostory uzavřenými skleněnými kopulemi se každé jaro otevírá veřejnosti, která zde může vidět dokonce i některé rostliny zasazené již za Leopolda II. Crypte Royale, královská krypta je v kostele Notre-Dame de Laeken, který je postaven v neogotickém stylu.
Za vlády Leopolda II. byl v letech 1906 - 1910 vystavěn v zámeckém parku i Pavillon Chinois (Čínský pavilon) navržený francouzským architektem Alexandrem Marcelem. Dřevěné obložení bylo zhotoveno v Číně. Uvnitř je sbírka čínského porcelánu a krásně zdobené interiéry.
V parku je i Japonská věž, postavená u příležitosti světové výstavy v Paříži v roce 1900, a blízko parku je i veletržní areál s pavilonem du Génie Civil s věží a Atomium, 165 miliardkrát zvětšený model molekuly krystalu železa, který byl zkonstruován na bruselskou světovou výstavu Expo 58. V jednotlivých kopulích jsou výstavní sály, například expozice věnovaná mírovému využití jaderné energie, v nejvyšší kopuli, do které se dostanete výtahem za 10 vteřin, je vyhlídka na město. Konstrukce symbolizuje nadšení lidstva pro vědu a novou epochu objevů vesmíru. Kolem Atomia je několik fontán a socha Mikuláše Koperníka.

Parc de Bruxelles – největší městský park s plastikami a jezírky leží před královským palácem.

Place de Brouckére – toto náměstí je centrem nočního života, jsou tady kina, bary, kluby a restaurace.

Place de Jeu-de-Balle – náměstí, kde se koná bleší trh. Nedaleko je brána Porte de Hal ze 14. století, kde je dnes jedno z největších muzeí zbraní. Základem sbírky se stala zbrojnice burgundských vévodů z 15. století.

Place de Petit Sablon – malý park s památníkem hrabat Egmonta a Hoorna a jejich přívrženců v bojích proti španělské nadvládě. Dále je v parku 42 bronzových soch představujících cechy.

Place Royale – náměstí s velkou jezdeckou sochou Alberta I.. Královská knihovna (Bibliothèque Royale de Belgique) se šesti podzemními a jedenácti nadzemními patry byla postavena v letech 1956 – 1958. Palais de la Dynastie s kongresovým sálem. Palais des Beaux-Arts z let 1921 – 1928 postavený podle návrhu Victora Horty, kde se konají výstavy a koncerty.

Musées Royaux des Beaux-Arts
Na náměstí je i nejslavnější bruselské muzeum Musées Royaux des Beaux-Arts, které je rozděleno do dvou částí. První z nich je Musée d´Art Ancien – muzeum starého umění s jednou z největších evropských sbírek holandských, vlámských a italských mistrů (především sbírky děl Pietera Brueghela staršího nebo Rubensovy obrazy). Druhou částí je Musée d´Art Moderne, muzeum moderního umění se sbírkami umění 19. století (například slavný obraz Vražda Marata od Jacquesa-Louise Davida, díla malířů jako Monet, Seurat nebo Gauguin) a 20. století (mezi jinými i obrazy René Magrita).

St. Jan de Doperkerk – kostel na stejnojmenném náměstí je jednou z nejvýznamějších barokních staveb v Belgii.

St. Michaielskathedraal – katedrála sv. Michala je hlavním kostelem města a byla postavena v letech 1226 – 1490. Jsou zde stopy jak románského, tak gotického a raně renesančního stylu. Sklomalby ze 16. století, vnitřní výzdoba z dílny P. P. Rubense. Kostel byl vypleněn v 17. století protestanty a později za francouzské revoluce. V kryptě jsou pozůstatky kaple z 11. století.

St. Nicolaaskerk – (na Rue au Beure) kostel postavený na místě původního kostela ze 12. století ve století 14. Vedle je burza, na jejíž výzdobě se podílel francouzský sochař Auguste Rodin.

Place de l´Albertine – náměstí navrhl architekt Victor Horta v 50. letech. Westbury hotel s vyhlídkovou restaurací. V podzemí Gare Centrale – nádraží centrum, které ale není hlavním bruselským vlakovým nádražím.

Velké náměstí
Velké náměstí – hlavní bruselské náměstí na Dolním městě dlouhé 110 metrů a široké 68 metrů. Cechovní domy byly zničeny za bombardování v roce 1695 a během pěti let znovu obnoveny s barokními, často zlacenými fasádami. Na příklad Dům lodníků (Maison des Batelies) připomíná záď lodě, La Louve (vlčice, dům číslo popisné 5) má na střeše vzlétajícího Fénixe, jako symbol znovuzrození města. Maison du Roi (Královský dvůr nebo také Broothuis) byl postavený pro španělského korunního prince a holandského místodržitele, budoucího císaře Karla V. v letech 1515 – 1525 a přestavěn v letech 1873 – 1885.
Dnes je zde Musée de la Ville de Bruxelles (Muzeum města Brusel), kde najdete výklad o historii města, staré mapy, mince, originály plastik sejmuté z radnice, architektonické návrhy a kresby. Ve třetím poschodí je garderóba „Čůrajícího chlapečka“, sošky Mannekin Pis, který bývá při slavnostních příležitostech oblékán do kostýmů.
V domě u Zlatého stromu (Den Gulden Boom/ L'Arbre d'Or) je Musée de la Brasserie, pivovarnické muzeum a také sídlo Konfederace belgických sládků. Společenství sládků bylo založeno ve 14. století a v 16. století koupili tento dům. Během bombardování v roce 1695 byl jako většina okolních domů zničen, ale sládkové ho nechali brzo opravit. Fasáda tedy nese prvky vlámského baroka. Socha na střeše je kopií původní sochy z poloviny 18. století a představuje Karla Lotrinského, mecenáše tohoto cechu. V pivovarnickém muzeu se návštěvník může seznámit se všemi základními technikami výroby piva, s tím, jak se zpracovávají jednotlivé suroviny až po plnění do lahví. V počítačích najdete i informace o jednotlivých druzích a značkách piva. A samozřejmě můžete i ochutnat!

Radnice (Hôtel de Ville) na Velkém náměstí bývá považována za nejkrásnější gotickou stavbu Belgie a jako jediná přežila francouzský útok v roce 1695. Levé křídlo bylo započato v roce 1402 a je dílem Jacoba van Thiena a Jana Bornoye, pravé křídlo je z let 1444 – 1448 a je o něco kratší než křídlo druhé. Mezi oběma křídly je 97 metrů vysoká věž (Belfried) se sochou patrona města sv. Michaela. Na nádvoří radnice jsou dvě kašny představující řeky Šeldu a Maasu. Uvnitř je expozice maleb a gobelínů ze 17. - 19. století.
Na Velkém náměstí najdete rovněž Muséé du Cacao et du Chocolat, kde se můžete podívat, jak se dělají pravé belgické pralinky.
Dům brabantských vévodů z roku 1698 s bustami vévodů je na jihovýchodní straně náměstí.

Okolí Bruselu
Tervuren
Tervuren je město asi 14 kilometrů od Bruselu. Navštívit tu můžete Musée Royal de l'Afrique Centrale (Královské muzeum Střední Afriky) – stálé expozice i krátkodobé vástavy věnované kultuře, antropologii, zoologii a zeměpisu afrického kontinentu.

Park Forêt de Soignes
Forêt de Soignes – na jihovýchod od Bruselu je les Forêt de Soignes a několik přidružených parků a soukromých lesů. Celá zalesněná plocha má rozlohu asi 5000 hektarů a rozkládá se na území tří belgických hlavních provincií. V lese jsou především listnaté stromy, některé buky jsou staré až 200 let. Místo je oblíbené jak pro pěší turisty tak pro cyklisty (celý les je protkaný cestičkami) i pro zájemce o historii. V místě jsou doklady o římském osídlení doby kolem roku 3000 př. N. L.
V lese jsou tři arboreta. V prvním, Arboretu de Groenadael, je na rozloze 13 hektarů asi 300 různých druhů stromů, například topol zasazený v roce 1921 vysoký 48 metrů s kmenem o obvodu 5 metrů. Druhé arboretum v Tervueren (Arboretum de la Donation Royale) je v Kapucínském lese a bylo založeno v roce 1902 díky daru Leopolda II. Třetí arboretum Du Parc du Château de la Hulpe má na svém území na 450 druhů rostlin, ukázky asi 38% veškeré belgické flóry. Mezi jinými zajímavými rostlinami jsou zde sekvoje, které mohou dosahovat výšky až 100 metrů a dožívají se několika tisíc let.
V lese je také několik kapliček a dva prameny pitné vody. V létě jezdí určitou částí lesa historická tramvaj.Důležité adresy

Bibliotheque Royale Albert I. (Nespecifikováno)
Adresa: Blvd de l´Empereur 4 , Brussel Kontakt:
KNIHOVNA.
Otevírací doba: 9.00 - 19.45 hod


The Centre Belge de la Bande Desinée (Nespecifikováno)
Adresa: Rue des Sables 20 , Brussel Kontakt:
KNIHOVNA.
Specializuje se na komiksy.
Otevírací doba: út. - čt. 12.00 - 17.00 hod
pá. 12.00 - 18.00 hod.
so. 10.00 - 18.00 hod.


The Vrije Universiteit Brussel (VUB) (Nespecifikováno)
Adresa: Blvd. de la Plaine , Brussel Kontakt:
www.vub.ac.be
UNIVESITA.


ULB library (Nespecifikováno)
Adresa: Ave Franklin Roosevelt 50 , Brussel Kontakt:
KNIHOVNA.
Otevírací doba: 8.00 - 17.00 hod.
Sobota: 10.00 - 16.00 hod.


Université Libre de Bruxelles (Nespecifikováno)
Adresa: Ave Franklin Roosevelt 50 , Brussel Kontakt:
www.ulb.ac.be
UNIVERSITA (založená v roce 1834).Zajímavé odkazy

Brusel - hlavní město Evropy
Info o akcích v muzeu v Tervurenu
Odkaz na info o metru
Odkaz na info o parku Foret de Soignes
Oficiální stránky města Brusel
Plánky metra v Bruselu
Seznam všech bruselských muzeí a adresami

Průvodci a mapy


Flandry...
Flandry (Flandern-route) - cyklostezka
369 Kč
Belgie...
Belgie a Lucembursko - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz