Dovolená Nový Zéland


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Nový Zéland - navigace  
zájezdy Nový Zéland Hotely a ubytování Nový Zéland
Last minute Nový Zéland Informace Nový Zéland
Víza Nový Zéland Fotogalerie Nový Zéland
Mapy a průvodce Nový Zéland Recenze hotelů Nový Zéland
Diskuze Nový Zéland  Nový Zéland

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Místní dopravaKde se najíst a napít?-->Ostatní místní službyOsobní bezpečnostElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicieSpolečenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Novozélandské suvenýry jsou většinou velmi kvalitně zpracovány. Mezi ty nejžádanější patří maorské řezbářské práce ze dřeva, kostí a také z tzv. greenstonu neboli jadeitu. Greenstone je tvárný nerost s širokým spektrem odstínů zelené barvy. Tento materiál se nejčastěji zpracovává na jednoduché vkusné přívěšky, náramky, manžetové knoflíky nebo nožíky k otevírán dopisů.

Dalším vyhledávaným obchodním artiklem jsou ozdoby a šperky ze zelených nebo modrých mušlí, kterým se tu říká „paua“. Místními oblíbené přívěšky na krk se vyrábí z kostí ale také z kopálu – pryskyřice stromů kauri nebo ze zkamenělého dřeva.

Velice zajímavý suvenýr můžete zakoupit u místních uměleckých řemeslníků. S jejich výtvory se tu setkáte na každém kroku. Místní keramici patří ve svém oboru k nejlepším na světě. Oblíbeným materiálem je kámen, dřevo, sklo a kov. Nejznámější střediska uměleckých řemesel najdete v Nelsonu a na poloostrově Coromandel. Tady všude můžete pozorovat řemeslníky přímo při práci. Ze dřeva se vyrábí lžíce, talíře, podnosy, záložky do knih, ale i dětské hračky, stavebnice a hlavolamy. Nejpoužívanější dřevo je ze stromů kauri, rimu a rata. Na menší předměty je využíváno dřevo z kapradin ponga.

Dalším vývozním artiklem je kůže a kožešiny. Z kůží srnců, jelenů nebo possumů se vyrábějí pláště, kabelky a klobouky. Jeleni a srnci se tu rychle množí, takže jejich selektivní odstřel je k ochraně lesů dokonce žádoucí. Mnoho zvířat je pro svou kůži speciálně chováno v oborách a na farmách. Ovčí kožešiny z Nového Zélandu jsou podle názoru světových odborníků ty nejlepší na světě. Výběr zboží je tu obrovský. Vyrábí se z nich předložky, koberce, přehozy, ale také oděvy, boty a pokrývky hlavy. Vše je k dostání jak v přírodních barvách (bílá, hnědá a černá), tak i barvené.

Dámy jistě ocení nějaký ten suvenýr k osobní spotřebě. Nabízí se řada krémů a hojivých mastí z manuky. Termální bahno je zas základní výrobní surovinou léčivých bahen a pleťových masek.

Dalším dárkem může být třeba novozélandské víno a whisky, které mají svou nespornou kvalitu a tradici. Mezi vyhlášené domácí značky whisky patří Wilsons a 45 South. Svůj nemalý podíl na vysoké úrovni těchto produktů má jistě též přítomnost skotského know-how :o)

Průvodci a mapy


NOVÝ...
NOVÝ ZÉLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz