Dovolená Namibie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

PodnebíZvířata-->Rostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Baobab prstnatý (Adansonia digitata)
Jsou to nejtlustší stromy na světě. Obvod kmenů přesahuje u některých stromů více než 50 m, což je podstatně více, než činí jejich výška. Podle jedné staré africké pověsti je baobab strom, který byl vytržen a zasazen zpět do země větvemi. Na první pohled je patrné, jak tato pověst vznikla. Větve baobabů jsou totiž krátké a pahýlovité, končící větvičkami vyhlížejícími jako kořínky, a kmen bývá navíc uprostřed širší než u země. Baobaby využívají své obrovské kmeny k shromažďování vody. Třebaže vypadají velice masivně, mají překvapivě měkké dřevo. Sloni je proto v období sucha často rozrývají kly, aby se dostali k vláze skryté uvnitř. Tyto podivně tvarované stromy přitahují i další zvířata: hejna kaloňů, kteří sají v období květenství sladký nektar.


Welwitschie podivná (Welwitschia mirabilis)
Je to jedna z nejpozoruhodnějších rostlin naší planety. Když jí její objevitel, botanik Friedrich Welwitsch, v r. 1859 poprvé spatřil, padl před ní na kolena - tak z ní byl unesen. Tato rostlina může údajně dosáhnout stáří až 2000 let. Je tedy živoucí fosilií. Roste pouze v několika málo oblastech pouště Namib, ztracena v pustině. Její kmen, který převyšuje povrch jen o několik centimetrů, může být široký až jeden metr, což závisí na stáří rostliny. Z horní části vyrůstají dva listy, které jí vydrží celý život a rostou zhruba rychlostí 20-30 cm ročně. Mohou dosáhnout délky několika metrů; díky stále vanoucím větrům jsou ovšem různě roztrhané a zacuchané, vytvářejí spletité chuchvalce, takže to vypadá, jako by jich měla více. Tajemství si ukrývá pod pískem: Pod zemí její kmen vyhání kůlový kořen, až 30 metrů dlouhý, který vyhledává hladinu spodní vody a udržuje tak rostlinu (společně s kapkami rosy, které posbírají listy) při životě. Příbuzné rostliny vzkvétaly už v druhohorách. Stojí mezi rostlinami nahosemennými a krytosemennými jako přechodný druh. Je to rostlina dvoudomá - samčí rostlina má lososově červené až oranžově hnědé šištice, samičí modrozelené, s lepkavým povrchem.


Nara hrozivá (Acanthosicyios horridus)
Keřovitá rostlina, vytvářející spletité houštiny v průměru až několika metrů a zhruba 1 m na výšku. Nemá žádné listy - to ji chrání před vysycháním. Květy jsou žluté či zelenožluté, plody nejdříve světle zelené, později žluté a zralé jsou oranžové se špičatými hrbolky a váhou až 1,3 kg. Jsou typické pro poušť Namib, potřebují přístup ke spodní vodě, kterou dostávají na jejích dunách. Plody této dýně byly využívány už v prehistorických dobách, čemuž nasvědčují nálezy staré zhruba 8.000 let a je možné, že bez této rostliny by zde ani člověk nepřežil. Dužinu je třeba sníst ještě v čerstvém stavu. Obsahuje vysoké procento vody, ale může být též vařena a následně sušena na slunci pro uchování na pozdější dobu. Její semena mají vysoký obsah tuku. Poprvé jí popsal Friedrich Welwitsch, který dal své jméno i welwitschii mirabilis.


Pryšce
Po celé jižní Africe - od vrchovin v Zimbabwe až po štěrkovité pláně Damaralandu v Namibii - se vyskytují tyto rostliny, tvarem připomínající kaktusy. Některé z nich dorůstají výšky 10 - 15 m (pryšec obrovský - Euphorbia ingens). V Namibii narazíte na Euphorbia damarana, jemuž se též přezdívá "mléčný strom" - podle šťávy, která svou barvou mléko připomíná. Toto mléko bylo místními obyvateli využíváno povařené jako barva na kámen či při rybaření. Pokud je tato tekutina nalita na hladinu a ryby se připlavou nadechnout, jejich žábry se obalí lepkavou šťávou a po chvíli se udusí. Lovci je pak již jen posbírají. Pozor na některé jedovaté druhy!


Hoodie Gordonova (Hoodia gordoni - Asclepidiaceae)
Je to malá, zhruba 45 cm vysoká květina, vzhledem připomínající pryšce; stonky jsou pokryty trny a bradavkami. Květy jsou hnedě fialové či lososové, tvarem podobné květům petunií. Vyskytuje se v severní části pouště Namib až po Botswanu a v Namibii je chráněná.


Ximenia americana
Již v rámci pobytu v hlavním městě Windhoeku můžete ochutnat zvláštní africkou specialitu. Roste na Eros Mountain (Hora Eros). Jedná se o keř pokrytý krásnými žlutými či červenými plody připomínajícími švestky. Jsou však velice kyselé. Namové je nazývají "eros".Zajímavé odkazy

Nebezpečné rostliny

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz